Zobacz pełną wersję : [Kuga 2008-2012] Co to jest i do czego służy


Rapalek
04-05-2010, 12:16
Panowie, na samym środku deski rozdzielczej tuż przy szybie jest wystająca "kulka ". czy ktoś wie co to i do czego służy?

zagor
04-05-2010, 13:00
czujniki nasłonecznienia od klimatyzacji .

Rapalek
04-05-2010, 13:09
czujniki nasłonecznienia od klimatyzacji .



Możesz zapodać więcej szczegółów?

mkaminski100
04-05-2010, 14:23
Czujnik sprawdza jak mocno swieci slonce i odpowiednio kieruje nadmuchem. Czyli np mimo 24 stopni w srodku slonce nagrzewa ludzi duzo mocniej i klimatyzacja chce ich bardziej schlodzic.
Nic strasznie interesujacego. Nie wlacza ukrytego turbo, nie uruchamia schowanej wyrzutni rakiet ukrytym kodem ;)

Przemeq
04-05-2010, 21:58
Właśnie chciałem na ten temat napisać. W czwartek jak była lampa, to zakryłem ten czujnik i .... NIC. Próbowałem kilka razy odkrywać, zakrywać - nic się nie działo. Więc albo to lipa/ściema, albo u mnie zepsute.

A u Was jaki jest efekt zakrywania? (Oczywiście w dzień, przy dużym słońcu. Nie zmieniało też się nic w działaniu przy zakrytym/odkrytym czujniku mimo przejechania z włączoną klimatyzacją 100km, oczywiście ustawienia na AUTO)

Rapalek
05-05-2010, 06:33
Właśnie chciałem na ten temat napisać. W czwartek jak była lampa, to zakryłem ten czujnik i .... NIC. Próbowałem kilka razy odkrywać, zakrywać - nic się nie działo. Więc albo to lipa/ściema, albo u mnie zepsute.

A u Was jaki jest efekt zakrywania?

no sprawdze sam to!! tylko z tą pogodą lipa i czekać należy na lampe :)
Widze przemek że też cie to intrygowało

Jakoob
05-05-2010, 10:38
Nigdy tego tematu nie sprawdzałem, ale prawdę mówiąc zawsze myślałem że to czujka centralnego zamka, żeby pilot był z daleka od auta zdatny do zamykania i otwierania.

mkaminski100
05-05-2010, 11:38
Nigdy tego tematu nie sprawdzałem, ale prawdę mówiąc zawsze myślałem że to czujka centralnego zamka, żeby pilot był z daleka od auta zdatny do zamykania i otwierania.
Czujniki do otwierania pilotem dawien dawna sa radiowe.
To jest do klimy, ale wcale nie musi zmieniac specjalnie jej dzialania po zakryciu, bo np moga byc inne czujniki ktore tez sprawdzaja naslonecznienie.

RafałB
05-05-2010, 12:23
np moga byc inne czujniki ktore tez sprawdzaja naslonecznienie.

Dokładnie i pewnie są tak jak u nas w Galaxy/Sharan-ach są takie "krateczki-czujniczki" na panelu od klimy dodatkowo i jest napisane w instrukcji żeby ich nie zasłaniać bo badają temp w środku,dodatkowo mamy też tą "kuleczkę" pod szybą przednią.

mkaminski100
05-05-2010, 12:32
Dokładnie i pewnie są tak jak u nas w Galaxy/Sharan-ach są takie "krateczki-czujniczki" na panelu od klimy dodatkowo i jest napisane w instrukcji żeby ich nie zasłaniać bo badają temp w środku,dodatkowo mamy też tą "kuleczkę" pod szybą przednią.
Kratka jest od temperatury. Czesto jak swiruje klima to albo padl czujnik albo wiatrak ktory na niego wciaga powietrze z kabiny. Warto tez to przedmuchac, zeby czujnik mierzyl poprawnie.
A to co jest na desce to czujnik naslonecznienia (swiatla).
Dlatego wlasnie wole zwykle pokretlo a nie elektronike. Najbardziej wkurza mnie jak jakies przekazniki i kabelki wiedza lepiej czego oczekuje od nawiewu i musze i tak recznie zmniejszac nawiew i ustawiac gdzie chce, zeby wialo. Kazdy klimatronic ktory mialem mial jakies glupie pomysly...

RafałB
05-05-2010, 12:58
Ja jednak wole automatyczną klimę od manuala ... miałem wcześniej same manualy i lepsze od AUTO na pewno nie były,ale fakt że czasem cały ten system chce być mądrzejszy od ludzi :)

Roger777
05-05-2010, 14:31
Faktycznie ten cycek na szczycie deski :) to czujnik nasłonecznienia ale również mierzy temperaturę (2w1)więc przykrywanie go może nie przynieść efektu w postaci zmiany pracy klimatyzacji ponieważ nie zmieni się temperatura jaką mierzy ten czujnik

adriansz01
05-05-2010, 23:58
Faktycznie ten cycek na szczycie deski :) to czujnik nasłonecznienia ale również mierzy temperaturę (2w1)więc przykrywanie go może nie przynieść efektu w postaci zmiany pracy klimatyzacji ponieważ nie zmieni się temperatura jaką mierzy ten czujnik


hehehe, a ja myslalem ze to czujnik deszczu :)

RafałB
06-05-2010, 08:43
Heh czujnik deszczu zawsze jest w szybie :)

Roger777
08-05-2010, 16:47
Czujnik deszczu zabudowany jest w obudowie lusterka wewnętrznego przymocowanego do szyby czołowej.