Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Nie działa klima (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=129413)

tubus 23-07-2019 21:20

Odp: Nie działa klima
 
Jak w tytule problem z klimą, do tej pory sprawdziłem bezpieczniki, przekaźniki, po włączeniu nie chłodzi ale wentylator startuje, w układzie czynnik jest z tym, że nie wiadomo ile (kontrola 2 lata temu, był nominał). Z wątku wynika, że powinienem sprawdzić sprzęgiełko zworą na przekaźniku i co jeszcze?

AJU 23-07-2019 21:32

Odp: Nie działa klima
 
No chyba najważniejsze ile tego czynika jest w układzie a dopiero dalej szukalbym co jeszcze bo jak sam zaznaczyłs 2 lata temu sprawdzałaś ile go jest.

kowet 25-07-2019 22:24

Odp: Nie działa klima
 
Mam taki problem... Klima jeszcze działa, jednak po jej załączeniu zaczyna coś "rzęzić" - tak na szybko pojechałem do mechanika aby sprawdził i czynnik jest obstawia raczej, że sprężarka się kończy - gdzie coś takiego można kupić i w jakiej cenie. Auto jeszcze chłodzi a pogoda jaka jest za oknem nie pomaga... I drugie czy takie rzężenie może być też sprzęgło w klimie - jak to sprawdzić, aby uniknąć dodatkowych kosztów?

marjo 26-07-2019 05:22

Odp: Nie działa klima
 
U mnie też "rzęzi" ale słychać tylko w kabinie. Na zewnątrz cisza. Klima chłodzi.
Spotkał się ktoś z takim przypadkiem?

smax750 31-07-2019 18:58

Odp: Nie działa klima
 
Witam.
Mam podobny problem, tzn. klima nie działa, ale na pewno nabita (była pusta, bo wąż się urwał, nabito 820g)sprawdzona szczelność, na krótko działa, ale okazuje się, że wentylator na chłodnicy się nie załącza, również jak temperatura powyżej 90 pójdzie, wygotuje płyn, a wentylator nic.
-sprawdzony sam wentylator na krótko, jest sprawny
-sprawdzona wtyczka przy wentylatorze gdzie są trzy przewody i:
-kabelek fioletowy ma na włączonym zapłonie 4,41V, nie jest ugnity, przynajmniej na oko
-zasilanie na grubym kablu jest 12v stale

-bezpieczniki itp. sprawdzone
Co dalej może być przyczyną, że wentylator nie działa?
pomocy!

Speedo 31-07-2019 19:00

Odp: Nie działa klima
 
Cytat:

Napisał smax750 (Post 3158407)
pomocy!

daj to do jakiegoś warsztatu a nie do ubojni, bo tam gdzie nabijają do smaxa 820 zamiast 600 to ja bym grabi do prostowania nie dał ;)

smax750 31-07-2019 19:39

Odp: Nie działa klima
 
Cytat:

Napisał Speedo (Post 3158409)
daj to do jakiegoś warsztatu a nie do ubojni, bo tam gdzie nabijają do smaxa 820 zamiast 600 to ja bym grabi do prostowania nie dał ;)

witam.
nabita tak wg. naklejki pod maską :/
tam jest front 590g
front&rear 840g

??
czyli trzeba dawać mniej? dodam, że układ był całkowicie pusty.
układ nie ruszy jak ma 820g czynnika?
ale wentylator nie rusza również przy temp pow. 100stopni płynu chłodniczego

Danielo_82 31-07-2019 19:44

Odp: Nie działa klima
 
front&rear to do trzystrefowej klimatyzacji, gdzie właśnie przód i tył jest osobno regulowany. Btw to w s max występowało? Myślałem że tylko w galaxy.
Na krótko próbowałeś podać 12V na wentylator? Jeśli nie ruszy to prawdopodobnie szczotki w silniku wentylatora.

smax750 31-07-2019 19:54

Odp: Nie działa klima
 
Cytat:

Napisał Danielo_82 (Post 3158426)
front&rear to do trzystrefowej klimatyzacji, gdzie właśnie przód i tył jest osobno regulowany. Btw to w s max występowało? Myślałem że tylko w galaxy.
Na krótko próbowałeś podać 12V na wentylator? Jeśli nie ruszy to prawdopodobnie szczotki w silniku wentylatora.

Tak na krótko podane i wentylator działa normalnie.

swoją drogą pocholerę podają cos czego nie ma w aucie, bo jest dwustrefowy klimatronik? A nabijał mi znajmy co zajmuje się klimami stacjonarnymi :/

w tej chwili najważniejsze jest uruchomić wentylator, bo bez klimy można jechać, ale jak sie silnik wygotuje, to już raczej nie bardzo :(

camel1313 31-07-2019 20:13

Odp: Nie działa klima
 
Ja właśnie jestem po wymianie szczotek w wentylatorze.
Na 10 razy podłączony na krótko 9 ruszał bez problemu ale 10 stawał dęba. Dopiero jak dostał w łeb to ruszał. Potem znowu próba i dopiero za 14 razem zawieszal się.
Trochę roboty jest trzeba popuscic belkę pod chlodnicami ale nie odkrecajac jej całej 4 śruby 10. Potem sam wentylator odkręcić 3 śruby 8. Unieść całą obudowę wentylatora pochylić od chłodnic i sam wentylator wyjąć na zewnątrz. Szczotki kupiłem troszkę za duże, ale dopasowaniem.
Wszystko można zrobić bez kanału.

smax750 31-07-2019 20:23

Odp: Nie działa klima
 
sprawdzony kabelek fioletowy, pod nadkolem lewym w tej białej skrzynce, jest tam również ok 4,4v , żaróweczka bezpośrednio podłączona w tym miejscu nie żarzy sie. poprowadziłem nowy dodatkowo kabelek i żadnej zmiany wentylator nie rusza.
A ta skrzyneczka przed wentylatorem?
bo sam wentylator też jeszcze posprawdzam.

Ważne pytanie co z czynnikiem, którego mam o ok200g za dużo wg. tego, że jest to klimatronik 2strefowy??-trzeba odciągnąć?

camel1313 31-07-2019 20:42

Odp: Nie działa klima
 
Tak.
Musisz mieć 590.

smax750 31-07-2019 21:03

Odp: Nie działa klima
 
Póki co mam dosyć na dzisiaj, jutro sprawdzam dalej, bo wentylator musi działać.
dzięki wszystkim
na pewno podzielę się wieściami jak naprawię, no chyba, że się nie uda :/

smax750 01-08-2019 21:48

Odp: Nie działa klima
 
Wentylator sprawdzony, szczotki są w bdb stanie.
Na krótko śmiga za każdym razem.
na wtyczce jest na fioletowym 4,41V tylko przy włączonym zapłonie, a na grubym kablu 12V zawsze i masa, na wyjściu już z drugiej strony tego "pudełka" na obudowie wentylatora, jest +12V stale( sprawdzone z masą w innym punkcie), ale masy z kabelka brak, jak załączy się stacyjkę jest pomiędzy + a- ok 0,21V.
czy to prawidłowo?

sopelos 01-08-2019 22:08

Odp: Nie działa klima
 
Podłączałeś auto pod komputer? Jakieś błędy pokazało? Albo chociaż test na panelu klimy?

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

smax750 01-08-2019 22:14

Odp: Nie działa klima
 
Cytat:

Napisał sopelos (Post 3158840)
Podłączałeś auto pod komputer? Jakieś błędy pokazało? Albo chociaż test na panelu klimy?

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

nie podłączyłem, bo niestety nie mam ani wtyczki, ani programu (apropos gdzie jest gniazdo w aucie?)
a test na panelu klimy?jak to zrobić?
Największy problem wentylator nie chłodzi również chłodnicy płynu.

sopelos 01-08-2019 22:54

Odp: Nie działa klima
 
Wpisz w YouTube "test klimatyzacji s-max" . Jest tam film jak go zrobić. Może pokaże jakiś błąd.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

malek.lukasz.81 03-08-2019 09:03

Odp: Nie działa klima
 
Jeżeli nie działa wentylator, napięcie na fioletowym kabelku jest, szczotki sprawdzone no to jedyna opcja moduł wentylatora powiedział dobranoc.
Analogiczna sytuację miałem w swoim samochodzie, po podmianie modułu wszystko wróciło do normy.

Slartibartfast 05-08-2019 11:10

Odp: Nie działa klima
 
U mnie też przestała chłodzić klima. Wentylator nie ruszał. Sprawdziłem bezpiecznik - ok, mechanior sprawdził najpierw silnik wentylatora, nie mógł go odpalić, zamówił cały zestaw z opcją oddania by zweryfikować moduł sterujący - wiatrak też nie odpalił. Rozpruł wiązkę, nic nie znalazł. Potem dopiero sprawdził ciśnienie i okazało się, że obwód pusty...
Nabił czynnika z UV, bo nie miał azotu, wiatrak odpalił. Ale czynnik uciekł już następnego dnia.
Teraz jadę do ASO, by definitywnie rozwiązali problem (plus inne drobniejsze), pytanie do Was - czy przy braku czynnika w obwodzie klimy wiatrak w S-Max w ogóle nie pracuje, tj czy jak się silnik zagrzeje też nie odpali?

mkaminski100 05-08-2019 11:49

Odp: Nie działa klima
 
Tylko klimatyzacja się nie włączy.
Wiatrak będzie pracował żeby schłodzić silnik

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

smax750 05-08-2019 12:55

Odp: Nie działa klima
 
Cytat:

Napisał mkaminski100 (Post 3159901)
Tylko klimatyzacja się nie włączy.
Wiatrak będzie pracował żeby schłodzić silnik

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Dokładnie, wiatrak przy temp. powyżej 90 powinien sie załączyć.

Bump:
Cytat:

Napisał malek.lukasz.81 (Post 3159299)
Jeżeli nie działa wentylator, napięcie na fioletowym kabelku jest, szczotki sprawdzone no to jedyna opcja moduł wentylatora powiedział dobranoc.
Analogiczna sytuację miałem w swoim samochodzie, po podmianie modułu wszystko wróciło do normy.

Czy warto sie pchać w używany moduł?

Bump:
Cytat:

Napisał sopelos (Post 3158855)
Wpisz w YouTube "test klimatyzacji s-max" . Jest tam film jak go zrobić. Może pokaże jakiś błąd.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Sprawdziłem test na panelu klimy, żadnych błędów nie ma.
muszę pod kompa podpiąć.
ale raczej stawiam na moduł ten przy wentylatorze.

Slartibartfast 05-08-2019 14:50

Odp: Nie działa klima
 
Dzięki za odpowiedzi.
Trochę dziwne, że czynnika nie było w ogóle a samochód nie pokazywał żadnych błędów - zarówno w teście na panelu klimy jak i DTC w teście zegarów.

eclipse 06-08-2019 06:42

Odp: Nie działa klima
 
Cytat:

Napisał Slartibartfast (Post 3159883)
U mnie też przestała chłodzić klima. Wentylator nie ruszał. Sprawdziłem bezpiecznik - ok, mechanior sprawdził najpierw silnik wentylatora, nie mógł go odpalić, zamówił cały zestaw z opcją oddania by zweryfikować moduł sterujący - wiatrak też nie odpalił. Rozpruł wiązkę, nic nie znalazł. Potem dopiero sprawdził ciśnienie i okazało się, że obwód pusty...
Nabił czynnika z UV, bo nie miał azotu, wiatrak odpalił. Ale czynnik uciekł już następnego dnia.

Piotrze ten twój mechanik do dupy ..... bo zaczął diagnozować od ogona, przecież sprawdzenie czy jest czynnik i jakie ma ciśnienie to podstawa i najprościej to sprawdzić a powinien w pierwszej kolejności tym się zająć . Lepiej nie podstawiaj mu więcej samochodu bo z takim tokiem szukania przyczyny usterki to może się zdarzyć że następnym razem zdiagnozuje wymianę silnika przy błahej usterce.

malek.lukasz.81 06-08-2019 13:29

Odp: Nie działa klima
 
Cytat:

Napisał smax750 (Post 3159917)

Bump:



Czy warto sie pchać w używany moduł?

Bump:

Nie napisałem nic o używanym module, ale miałeś nosa i faktycznie założyłem używany za 40 PLN a nie nowy za 350 takie ceny śpiewali za moduł do mojego silnika, a co ważne każdy moduł jest taki sam byle był do tyłu wentylatorów ile się posiada w samochodzie. Czy wentylator ma się załączyć czy nie decyduje komputer silnika.

BTW
wentylator zostaje uruchomiony przy 98 stopniach, raczej przy wszystkich silnikach na PB

Slartibartfast 08-08-2019 16:55

Odp: Nie działa klima
 
W mordę jeża, ASO che ponad 1,6k złociszy...
W tym przetarty przewód klimy jakieś 430zł, czynnik jakieś 200-250, przecierający się przewód chłodzenia silnika ponad 350 do tego uzupełnienie płynu, robocizna i inne pi...lety...

kdata 28-08-2019 14:45

Odp: Nie działa klima
 
Witam. Dołączę do tematu. Ford Galaxy 2.0TDCI 2009r. Nie działa klimatyzacja - sprawdzona, gaz jest . Słynny fioletowy kabelek sprawdzony - jest ok. Jak wyjmę przekaźnik od klimy i na ostro zewrę sprężarka się załącza i niby chłodzi ale wydaje mi się że powinna mocniej chłodzić. Zwierając styki od przekaźnika nie za każdym razem sprężarka startuje - raz się uda raz nie. Forscan daje błąd P0645 - obwód sterujący przekaźnika sprzęgła A/C. Gdzie tu szukać przyczyny? Może ktoś poradzi coś. Z góry dzięki

eclipse 28-08-2019 16:12

Odp: Nie działa klima
 
Może spróbuj na początek podmienić ten przekaźnik sprzęgła kompresora i ew. popsikać kontaktem do styków na połączenia gniazda i wtyczki na sprężarce bo tam jest narażone to na błoto i syf co może słabiej łączyć .

arielo87 30-08-2019 13:05

Odp: Nie działa klima
 
Cytat:

Napisał kdata (Post 3168064)
Forscan daje błąd P0645 - obwód sterujący przekaźnika sprzęgła A/C. Gdzie tu szukać przyczyny? Może ktoś poradzi coś. Z góry dzięki

Cześć. Miałem dokładnie te same objawy co Ty. Problemem okazał się kabel sterujący przekaźnikiem biało/pomarańczowy biegnący z komputera do wyspy przekaźników. Sprawdź go bo na pewno jest przerwany. U mnie przegnił w 2 miejscach! Podobno są dwa takie we wiązce także uważaj.

U mnie robił elektryk także więcej nie wiem :)

elbarto 04-05-2020 11:34

Odp: Nie działa klima
 
czy ktoś pamięta nr pinu przy sterowniku, gdzie dochodzi kabel sterujący modółem? szukam po forum i coś trafić nie mogę.

Mojjo 12-05-2020 11:12

Odp: Nie działa klima
 
Cytat:

Napisał smax750 (Post 3159917)
Dokładnie, wiatrak przy temp. powyżej 90 powinien sie załączyć.

U mnie właśnie się nie załącza, tzn. gdy stoję w korku i silnik zaczyna się grzać, nie włącza się drugi bieg, który ma pomóc schłodzić silnik (ratuję się wtedy otwarciem okien i grzaniem klimą na maxa - pomaga, temperatura spada). Nie mam natomiast żadnych problemów z klimatyzacją. Nawiew, grzanie, chłodzenie wszystko działa.
Diagnoza była taka, że moduł wentylatora do wymiany. Wymieniłem, mechanik stwierdził, że teraz wszystko jest ok, ale nie jestem pewny, czy miał jak to potwierdzić w praktyce. I było ok przez jakieś pół roku, ale, jak się okazało, tylko dlatego, że po sezonie letnim nie stałem w porządnym korku w upale. Dopiero niedzielny powrót do W-wy znowu wypchnął wskaźnik temperatury mocno do góry.
Pytanie moje jest takie: czy również za takie objawy może być odpowiedzialny słynny fioletowy kabelek? A jeśli nie, to co innego?
Dodam jeszcze, że termostat jest podobno sprawny.

Kochan 12-05-2020 12:18

Odp: Nie działa klima
 
Cytat:

Napisał Mojjo (Post 3249466)
U mnie właśnie się nie załącza, tzn. gdy stoję w korku i silnik zaczyna się grzać, nie włącza się drugi bieg, który ma pomóc schłodzić silnik (ratuję się wtedy otwarciem okien i grzaniem klimą na maxa - pomaga, temperatura spada). Nie mam natomiast żadnych problemów z klimatyzacją. Nawiew, grzanie, chłodzenie wszystko działa.
Diagnoza była taka, że moduł wentylatora do wymiany. Wymieniłem, mechanik stwierdził, że teraz wszystko jest ok, ale nie jestem pewny, czy miał jak to potwierdzić w praktyce. I było ok przez jakieś pół roku, ale, jak się okazało, tylko dlatego, że po sezonie letnim nie stałem w porządnym korku w upale. Dopiero niedzielny powrót do W-wy znowu wypchnął wskaźnik temperatury mocno do góry.
Pytanie moje jest takie: czy również za takie objawy może być odpowiedzialny słynny fioletowy kabelek? A jeśli nie, to co innego?
Dodam jeszcze, że termostat jest podobno sprawny.

nie jestem pewien czy przy 90 stopniach drugi bieg się włączy, gdzieś na forum widziałem info o wyższej temp. ale na Twoim miejscu sprawdził bym np. w Forscanie jaką temperaturę pokazuje czujnik nie wskazówka.

Mojjo 12-05-2020 12:38

Odp: Nie działa klima
 
Nie chodzi o konkretną wartość, bo wskazówka dochodzi do czerwonego, jeśli nic nie zrobię, i para spod maski.

Mojjo 25-05-2020 15:18

Odp: Nie działa klima
 
Po naprawie. Fioletowy kabelek był cały. Były za to mocno zużyte szczotki i komutator w silniku wentylatora. Mechanik nie podjął się ich naprawy, więc wentylator poszedł do wymiany (zamiennik za 480zł).

Hipesz 26-05-2020 14:40

Odp: Nie działa klima
 
Po właczeniu klimy, załacza sie sprzęgiełko klimy, jednak brak chłodzenia. Czynnik jest. Czy mozliwe, że sprzęgiełko sie załącza (kreci sie) ale kompresor od klimy nie działa (nie kreci sie i nie wytwarza cisnienia?). Jakiś prosty sposób na sprawdzenie?
EDIT
Czynnik był ale trochę jednak mało. Po uzupełnieniu chlodnica sie rozsypała, trzeba było nową. Obecnie wszystko chodzi i chłodzi.
Pytanie: czy ciśnienie na wysokim ok 9 (nie pamietam czego) jest OK, czy jednak rozglądać sie za sprężarką? Gość od klimy mówił że to trochę mało ( na niskim pokazywało 7).
Dzieki.

elbarto 01-07-2020 08:23

Odp: Nie działa klima
 
Cytat:

Napisał camel1313 (Post 3158436)
Ja właśnie jestem po wymianie szczotek w wentylatorze.
Na 10 razy podłączony na krótko 9 ruszał bez problemu ale 10 stawał dęba. Dopiero jak dostał w łeb to ruszał. Potem znowu próba i dopiero za 14 razem zawieszal się.
Trochę roboty jest trzeba popuscic belkę pod chlodnicami ale nie odkrecajac jej całej 4 śruby 10. Potem sam wentylator odkręcić 3 śruby 8. Unieść całą obudowę wentylatora pochylić od chłodnic i sam wentylator wyjąć na zewnątrz. Szczotki kupiłem troszkę za duże, ale dopasowaniem.
Wszystko można zrobić bez kanału.


jacku,
napiszesz coś o samej wymianie szczotek? byłem u elektryka samochodowego, nie chce tego dotykać, zamknięta zaprasowana obudowa itp itd.
jak sobie z tym poradziłeś?

meff 15-09-2020 12:52

Odp: Nie działa klima
 
U mnie ciekawsza sprawa, wywala ten sam błąd co wszystkim P0691 ale, wentylator działa, klimatyzacja działa... Czyżby gdzieś coś się poluzowało?, Szukam przyczyny od kilku dni.

damian1929 11-11-2020 16:10

klimatyzacja
 
Witam, problem z klimatyzacja S-max 2007 2,0 TDCI , w przed sezonem kontrola klimy ( nie chlodzi - brak czynnika) zawiozlem do mechanika sprawdzil z czynnikiem wyciek przy chlodnicy klimy (wyminiona), nie zalaczala sie (podlaczyli jakos na krotko chyba) wakacje przejezdzilem-ok , wrzesień klima nie działa nie chłodzi ,po wlaczeniu slychac z ewntylacji deliktny gwizd.Jak to naprawic?? Co to moze byc? Szukam kogos dobrego kompetentnego do tej awarii w Łodzi .Ktos zna kogos?

camel1313 12-11-2020 11:07

Odp: Nie działa klima
 
2 załącznik(i)
Co do wymiany szczotek wentylatora tylko takie foty odnalazłem z mojej wymiany

Errorbrra 01-12-2020 18:38

Odp: Nie działa klima
 
Panowie pytanie ba szybko- po odpieciu wtyczki od modulu wentylatora jakie ma byc napiecie na fioletowym przewodzie?

MartineZST 13-05-2021 20:45

Odp: Nie działa klima
 
Witam. W moim Galaxy polift błąd P0533 wysoka wartość sygnału. Jak go usunę wentylator startuje pełną parą, po czym się wyłącza. Ciśnienie 0, po odpięciu wtyczki od czujnika nadal 0. Po mostkowaniu przekaźnik sprzęgło cyka. Byłem u nabija za, mówi, że ciśnienie jest ( 8 atmosfer przy 30 st na dworzu). Gdzie dalej szukać?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:20.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.