Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2011-2014] Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=316199)

kubaw20055 07-01-2021 10:03

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Ja nigdy nie rozgrzewam żadnego samochodu jak starego Jelcza przed jazdą. Wsiadam, zapinam pas, uruchamiam silnik i ruszam do 10 sekund po odpaleniu. Benzyna grzeje się błyskawicznie, natomiast dieslem, wiadomo schodzi dłużej, ale jak się ma PTC to też jest ciepło we wnętrzu. Zawsze mnie uczono, że po odpaleniu należy rozpocząć jazdę, żeby właśnie olej rozprowadził się po całym silniku. Oczywiście jedziemy delikatnie aż do osiągnięcia temp. roboczej silnika. Za kilka(naście) lat jak już wszyscy będziemy poruszać się elektrykami nie będzie dylematów: grzać przed jazdą czy nie;)

karloss 07-01-2021 10:51

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Szkolenia to jedno, a rzeczywistość to drugie.
Mając 9 lat mondka z 1.8 duratec, który jak wiadomo niemal na masowa skalę bierze olej, zawsze w okresie chłodu stosowałam zasadę odpalenia auta i poczekania na postoju min 2 minuty, a w zime nawet kilkanaście. Potem spokojna jazda. Auto nigdy mnie nie zawiodło i nie dopadło go branie oleju. I nie chodzi tylko o nagrzanie kabiny, ale przede wszystkim o. rozprowadzenie dość gęstego, zimnego oleju. Ciekawe kto jeszcze pamięta czasy jak w silne mrozy dobrze było pchnac auto przed uruchomieniem na biegu żeby panewki lekko się przesmarowaly. Teraz każdy wierzy w cudowne właściwości olejów.

kubaw20055 07-01-2021 10:56

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Pod uwagę należy też wziąć warunki "przechowywania" samochodu, tzn. garażowany czy nie itd. Wiadomo, jeśli wyjeżdżamy ze szczelnego garażu, który jest ogrzewany to wg mnie bez zastanowienia można od razu jechać, natomiast w przypadku parkowania pod gołym niebem (niższa temperatura otoczenia = gęstszy olej), dyskusja w temacie może być bardziej zasadna, ale zawsze znajdzie się grono użytkowników po obu stronach, więc złotego środka nie ma w tym przypadku;)

sylwesterz 07-01-2021 11:50

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Ano właśnie, a podchodząc naukowo do sprawy trzeba by porównać rozgrzewanie i rozprowadzanie oleju w trakcie jazdy/na obciążeniu vs na biegu jałowym. Czy ktoś widział takie badania?

Fulara 19-03-2023 06:27

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Cytat:

Napisał sylwesterz (Post 3309043)
Ano właśnie, a podchodząc naukowo do sprawy trzeba by porównać rozgrzewanie i rozprowadzanie oleju w trakcie jazdy/na obciążeniu vs na biegu jałowym. Czy ktoś widział takie badania?

tak widziałem przy rozbieraniu niejednego silnika
olej dociera do walków rozrządu gdzieś po 1 sekundzie ( czyli najbardziej oddalonego miejsca od pompy ) i tak już zostaje

magistrala idąca na panewki korby i wału dociera niemal od razu przy kręceniu


nie ma różnicy czy auto stoi czy jedzie, bo ciśnienie oleju jest utrzymywane ciągle i bez przerwy

cezarg1410 19-03-2023 14:05

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Cytat:

Napisał Fulara (Post 3449240)
nie ma różnicy czy auto stoi czy jedzie, bo ciśnienie oleju jest utrzymywane ciągle i bez przerwy

Nie zgodzę się.
Podczas jazdy olej jest w stanie osiągnąć temperaturę roboczą, do której zarówno silnik jak i okej zostały zaprojektowane. Na postoju niekoniecznie

Fulara 19-03-2023 18:16

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Cytat:

Napisał cezarg1410 (Post 3449284)
Nie zgodzę się.
Podczas jazdy olej jest w stanie osiągnąć temperaturę roboczą, do której zarówno silnik jak i okej zostały zaprojektowane. Na postoju niekoniecznie

ja nie pisałem o temperaturze roboczej
ja pisałem o zatkaniu magistrali

czytamy ze zrozumieniem.
od 20 lat auta zapalam 15 minut przed wyjściem, może 10. żadne nie bierze oleju. są zadowolone.

Buldi 26-03-2023 13:45

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Zmień autko na benzynę albo elektryka i obejdzie sie bez zbędnych dywagacji.

tomao 26-03-2023 14:25

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Jeszcze nie obejrzałem co w tej kwestii wyszło profesorowi Crisowi.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.