Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=114368)

SrebnaStrzała 10-11-2010 11:10

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 1537778)
Czy są jeszcze jakieś inne parametry specyfikujące palniki?

Na pewno barwa/temperatura, gdzie najlepsze są albo 4300K, albo 6000K. Czasami można spotkać 5000K.
Generalnie największa różnica jest chyba między D2S i D2R gdyż te pierwsze są odkryte i wkłada sie je do lamp z przesłonami, a te drugie mają zakryty rdzeń i są do lamp "otwartych".
Jestem ciekaw, jaką barwe mają oryginalne xenony w nowych modnkach. Z tego co mi wiadomo np w avensisach są 6000K, za to bodajże w Priusach nie ma ani żarników ani palników tylko są diody wysokiej mocy:)

PAFFCIO 10-11-2010 12:24

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1537841)
Na pewno barwa/temperatura, gdzie najlepsze są albo 4300K, albo 6000K. Czasami można spotkać 5000K.
...

Czyli reasumując, w mondziakach są palniki (choć producenci używają jednak także zwrotu "żarniki" ;-p ) D1S, najlepiej by barwa/temperatura była 6000K, tak?

Rijndael 10-11-2010 12:37

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 1537778)
Panowie, nie jestem moderatorem ale Wasze spory nt ceny i wyższości jednych nad drugimi nic nie wnoszą do tematu i stanowią OT.
Chętnie poczytam opinie nt konkretnych modeli ale nie dyskutujcie o cenach.

No, ale to jest właśnie taka opinia, SS proponuje jakieś śmieciowe palniki po 20 zł, które padają po pół roku w sytuacji gdy normalny, markowy palnik świeci ok przez kilka lat. Nie ma tu żadnej oszczędności, a jest niewygoda (przecież xenony kupuje się m.in. po to, żeby nie zmieniać wciąż żarówek) i możliwość uszkodzenia reflektora gdy taki palnik nie okaże się zły jak każdy tylko bardzo zły i eksploduje (to nie żart). Ogólnie bez sensu.

Co do temperatury barwowej to w Mondeo na 99% są 4300k, bo takie są najjaśniejsze. Generalnie im wyższa temperatura barwowa tym słabiej świecą, choć niektórzy kupują takie palniki bo podoba im się "niebieskawa" poświata. Palników 6000k nie ma raczej żadne seryjnie produkowane auto sprzedawane w Europie. Generalnie palnik z czasem świeci coraz bardziej "niebieskawo", więc jak kupisz 4300k to z czasem temperatura barwowa będzie się podwyższała. Dlatego istnieją np. palniki Philips Colour Match (nie wiem czy nie zrobiłem literówki w nazwie) które mają bodaj ok. 4700k i są przeznaczone dla osób, które mają dwa już trochę zużyte palniki z których jeden uległ uszkodzeniu, a nie chcą wymieniać drugiego. Wtedy mogą zamontować palnik CM i jego barwa będzie podoba do barwy tego już trochę zużytego. Na pomarańczowo palniki świecą dopiero pod sam koniec życia, ale to już jest grubo po tym, jak należało je wymienić na nowe.

nokitel 10-11-2010 12:42

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
4300 to kolor jaki seryjnie wyposażane są auta xenonowe na całym świecie. Każda inna wartość będzie pogarszała widoczność. Im większa wartość tym ciemniejsze światło.

PAFFCIO 10-11-2010 17:18

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
ok...mały mętlik mi się pojawił...czyli najlepsza temperatura/kolor to okolice 4300 a nie 6000? I im wyżej ponad 4300 tym "ciemniejsze" światło?

Rijndael 10-11-2010 17:32

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 1538045)
ok...mały mętlik mi się pojawił...czyli najlepsza temperatura/kolor to okolice 4300 a nie 6000? I im wyżej ponad 4300 tym "ciemniejsze" światło?

Generalnie tak. Jeśli nie chcesz eksperymentować to kup po prostu markowe (Philips, Osram) 4300 k. A jak chcesz się naocznie przekonać dlaczego niebieskawe światło jest "gorsze" to oświetl czerwony przedmiot niebieskim światłem w ciemnym pokoju (będzie wyglądał jak czarny).

SrebnaStrzała 10-11-2010 17:32

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Najlepsza temperatura to 5000-5500K. Nikt mi nie wmówi że 4300K jest lepsze od 5000K.
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 1538045)
ok...mały mętlik mi się pojawił...czyli najlepsza temperatura/kolor to okolice 4300 a nie 6000? I im wyżej ponad 4300 tym "ciemniejsze" światło?

Jeśli chcesz mogę Ci zrobić zdjęcie jak świecą 6000K. Podobno przy 6000K jest spadek rozjaśnienia o jakieś 10%. Niestety jest morka nawierzchnia wiec na drodze tego dobrze nie będzie widać, za to ma budynku powinno wyjść nieźle.
http://img192.imageshack.us/img192/3...halogenjx8.jpg ale to nie moje.

SrebnaStrzała 10-11-2010 17:33

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał Rijndael (Post 1538069)
Generalnie tak. Jeśli nie chcesz eksperymentować to kup po prostu markowe (Philips, Osram) 4300 k. A jak chcesz się naocznie przekonać dlaczego niebieskawe światło jest "gorsze" to oświetl czerwony przedmiot niebieskim światłem w ciemnym pokoju (będzie wyglądał jak czarny).

Fajnie ze temperatura 6000K to barwa niebieska. Czasem to ręce opadają...

Rijndael 10-11-2010 17:38

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538073)
Fajnie ze temperatura 6000K to barwa niebieska. Czasem to ręce opadają...

Daruj sobie takie teksty. Jak zwykle się wymądrzasz, a nie wiesz za bardzo o czym piszesz. BARDZIEJ niebieska. To, że 6000k oświetlają gorzej niż 4300k to FAKT, choćbyś napisał 100x że tak nie jest.

Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538073)
Jeśli chcesz mogę Ci zrobić zdjęcie jak świecą 6000K. Generalnie przy 6000K jest spadek rozjaśnienia o jakieś 10%. Niestety jest morka nawierzchnia wiec na drodze tego dobrze nie będzie widać, za to ma budynku powinno wyjść nieźle.

Nic nie będzie widać i nic nie da się porównać, chyba, że do jednego reflektora włożysz taki, a do drugiego inny palnik (oba nowe) i sfotografujesz jak świecą oba jednocześnie.

SrebnaStrzała 10-11-2010 17:48

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał Rijndael (Post 1538078)
Nic nie będzie widać i nic nie da się porównać, chyba, że do jednego reflektora włożysz taki, a do drugiego inny palnik (oba nowe) i sfotografujesz jak świecą oba jednocześnie.

Dałem zdjęcie powyżej takiego zestawienia jakbyś nie zauważył.

Poleciłeś mu "oświetl czerwony przedmiot niebieskim światłem w ciemnym pokoju (będzie wyglądał jak czarny). " Żeby uzyskać barwę czarną, trzeba użyć 100% niebieskiej barwy, a 6000K ma tyle wspólnego z niebieskim, co halogen z pomarańczowym.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.