Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Diesel (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=139)
-   -   [2,0 i 2,2 TDCi] dziwne "szarpania" i telepanie przy 2tys obr (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=145143)

MikiJ 04-12-2011 11:34

Odp: dziwne "szarpania" i telepanie przy 2tys obr
 
Cytat:

Napisał Hipos (Post 1747335)
Na żywotność układu przeniesienia napędu największy wpływ ma sposób/technika jazdy.

Właśnie i tu jest moje pytanie, co jest przyczyną, że padają dwumasy.
1. Źle dobrane/wyliczone przez producenta poszczególne elementy przeniesienia napędu w stosunku do mocy silnika.
2. Styl jazdy.
Zastanawiam się, jak powinienem jeździć, albo czego nie robić, aby następna dwumasa nie padła po 40 tys. Napewno unikać wysokich biegów przy małych prędkościach obrotowych. Wtedy chyba układ przeniesienia napędu cierpi najbardziej.
Może ktoś ma jakieś przemyślenia w tej sprawie ad pkt 1 i 2

MAG 04-12-2011 13:41

Odp: dziwne "szarpania" i telepanie przy 2tys obr
 
Cytat:

Napisał dikileiden (Post 1747334)
... Panowie a czy może to być np: przegub wewn , pół oś , lub końcówki kierown.

No właśnie dlatego zacząłem ten wątek, bo miałem podobne, nie do końca sprecyzowane obawy/nadzieje, że to może nie dwumasa ale coś innego z układu przeniesienia napedu...


Cytat:

Napisał MikiJ (Post 1747348)
Właśnie i tu jest moje pytanie, co jest przyczyną, że padają dwumasy.
1. Źle dobrane/wyliczone przez producenta poszczególne elementy przeniesienia napędu w stosunku do mocy silnika.
2. Styl jazdy.
....

1. Producenci czasami specjalnie wymyslają takie rozwiązana, aby potem pojawiał sie problem z prostą naprawą - przykładów mozna mnożyć, a zastapienie układu tłumika drgań skretnych na tarczy sprzegła ze stałym kołem zamachowym ukłądem ze sztywną tarcza i dwumasowym kołem zamachowym, gdzie tłumik drgań jest w kole zamachowym i złozony jest z wielu plastikowych części jest jednym z najlepszych tego przykładów.

2. Styl jazdy jest jednym z głównych powodów padania dwumasy, bo ona nie lubi duzych obciążeń, czyli go ostreprzyspieszania z niskich obrotów jak również jazdy ze stałą prędkością na wysokich biegach z bardzo niskimi obrotami.

MAG 04-12-2011 13:51

Odp: dziwne "szarpania" i telepanie przy 2tys obr
 
Cytat:

Napisał arczi_75 (Post 1747309)
... A drgania i szarpania pojawiły się od razu po chipowaniu przy przebiegu ok. 5 tys. km ...

Chip podnosi znacznie moc, ale przede wszystkim moment obrotowy.
Jesli układ sprzegła byl juz zdeka zużyty, to może dla dajmy na to fabrycznych ok. 340niutów było to jeszcze w zupełności wystarczające, ale jak teraz musi ten sam, trochę już wyeksploatowany układ przenieść w okolicach 400Nm, to wszystkie niedomagania zaczynają się po prostu uwidaczniać szybciej.

Można tutaj zaobserwowac pewną analogię do używania sprężyn obnizających - jesli takowe sprężyny założymy do standardowych amortyzatorów, które nie sa juz w najlepszym stanie (ale powiedzmy ze są jeszcze OK), to zaobserwujemy znacznie skróconą ich żywotność, ale jesli będą te amory w stanie bardzo dobrym, to sportowe sprężyny nie wpłyną w zauważalny sposób na ich trwałość

Hipos 04-12-2011 15:08

Odp: dziwne "szarpania" i telepanie przy 2tys obr
 
Cytat:

Napisał MikiJ (Post 1747348)
... Napewno unikać wysokich biegów przy małych prędkościach obrotowych. Wtedy chyba układ przeniesienia napędu cierpi najbardziej. ...

Jeżeli jedziesz stałą prędkością (lub dokładniej ze stałym obciążeniem) i masz wysoki bieg przy niskiej prędkości obrotowej to jest OK.

Problem się zaczyna w momencie kiedy dodasz mocno gazu i nie zredukujesz biegu - wtedy układ przeniesienia mocno dostaje w kość.
Jeżeli chcesz wyprzedzać to rób to w zakresie obrotów pomiędzy maksymalną mocą i maksymalnym momentem obrotowym + przygotuj manewr wrzucając odpowiednio wcześniej odpowiedni bieg i płynnie dodając gazu jeszcze na swoim pasie (co oznacza, że masz odpowiednią odległość przed wyprzedanym samochodem) - będzie efektywnie.

Niestety wielu kierowców jedzie blisko np Tira wypada na przeciwny pas i dopiero zaczyna dodawać gazu nie zawsze redukując bieg. Taki manewr długo trwa + nieświadomie kierowca daje w kość układowi przeniesienia napędu we własnym samochodzie.

Michał

MAG 04-12-2011 17:05

Odp: dziwne "szarpania" i telepanie przy 2tys obr
 
Cytat:

Napisał Hipos (Post 1747459)
Jeżeli jedziesz stałą prędkością (lub dokładniej ze stałym obciążeniem) i masz wysoki bieg przy niskiej prędkości obrotowej to jest OK....

Napisałem to trochę za mało precyzyjnie g:D

Ale generalnie chodziło mi o to co napisałeś, plus jazdę na wysokich biegach z prędkościami obrotowymi poniżej 1.500rpm - to nie jest specjalnie zdrowe - lepiej utrzymywać obroty bliżej 1.800-1.900rpm

arczi_75 05-12-2011 17:58

Odp: dziwne "szarpania" i telepanie przy 2tys obr
 
Cytat:

Napisał Hipos (Post 1747335)
Nie zgadzam się z powyższą tezą.

Mam już kolejnego diesla z chipem. Każdym egzemplarzem przejechałem na chipie po 150-200 tys., będąc drugim właścicielem/
Mój problem z dwumasą w S-maxie nie miał związku z chipem.

Na żywotność układu przeniesienia napędu największy wpływ ma sposób/technika jazdy.


Michał

Wyobraź sobie, że też mam kolejnego diesla z chipem i na innych autach takich objawów nigdy nie zauważyłem. I pytanko to z jakiego powodu był problem z dwumasą?
Do Kolegi MAG: u mnie nie miał prawa być zużyty układ sprzęgła - chip był założony niecałe 2 miechy od kupna nowego auta przy przebiegu coś ok. 5 tys. km i zaraz po jego założeniu wystąpiły szarpania. Podjechałem z powrotem do V-Techu, troszkę osłabili chipa i drgania były mniejsze ale nadal odczuwalne. W tym roku serwis skasował mi przez przypadek chipa, drgania nagle zniknęły całkowicie - moment spadł z 424 do 400 Nm. Po powrocie z urlopu byłęm ponownie w V-Techu, chip został wgrany ponownie i drgania co prawda lekkie ale powróciły. Teraz mam 442 Nm. W między czasie pojawiły się innego typu szarpania, które miały inne podstawy, których też nikt nie umiał zdiagnozować. Aż pewien zbieg okoliczości spowodował ich zniknięcie, ale to temat zupełnie nie związany z naszą dyskusją.
Pytanie do któregokolwiek z Was koledzy - czy Wasze szarpania zniknęły po wymianię dwumasy lub sprzęgła?

MikiJ 05-12-2011 20:00

Odp: dziwne "szarpania" i telepanie przy 2tys obr
 
Cytat:

Napisał marekw (Post 1745694)
Ja miałem dokładnie takie same objawy.
...Zaraz potem, niestety u mnie skończyło się to dwumasą, na szczęście na gwarancji.

Zobacz co poniżej napisał MerekW. Z jego wiadomości rozumiem, że pomogła wymiana dwumasy.
Ja jestem umówiony do ASO za tydzień i też chcą wymienić dwumasę. Jak będę po to napiszę jaki efekt naprawy.

MAG 05-12-2011 21:35

Odp: dziwne "szarpania" i telepanie przy 2tys obr
 
Cytat:

Napisał MikiJ (Post 1748060)
... rozumiem, że pomogła wymiana dwumasy.
... ASO ... i też chcą wymienić dwumasę. ...

Ja tez podjąłem decyzję o wymianie dwumasy - będę robił to w trakcie pobytu świątecznego w Polsce ...

Oczywiście zdam relacje z zachowania auta po tej wymianie.

RafałB 06-12-2011 08:21

Odp: dziwne "szarpania" i telepanie przy 2tys obr
 
Cytat:

Napisał arczi_75 (Post 1748013)
chip był założony niecałe 2 miechy od kupna nowego auta przy przebiegu coś ok. 5 tys. km i zaraz po jego założeniu wystąpiły szarpania

Czyli wychodzi na to że jak sie zrobi chipa to zaraz będą problemy u każdego w każdym S-maxie?

Pytam bo sam myśle nad chipem,ale po tym co tu przeczytałem....to już nie wiem czy go robić.

dikileiden 06-12-2011 08:55

Odp: dziwne "szarpania" i telepanie przy 2tys obr
 
Nie ma reguły , że po chipie zaczynają sie drgania, u mnie drgania występowały przed chipem , przy przebiegu 70 tyś.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.