Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Przeciekający fabryczny szyberdach (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=152098)

agassii 16-07-2012 19:09

Odp: Przeciekający fabryczny szyberdach
 
Cytat:

Napisał Pulse (Post 1850478)
Ujście jest za nadkolem, pod taką dodatkową osłoną silnika. Jak pochylicie się to zobaczycie, że między kołem a miejscem na ustawienie lewarka są właśnie te małe osłony.
Konieczne jest odkręcenie koła i zdjęcie nadkola i wjechanie na kanał.

Ja sam od dołu nic nie przepychałem bo przyczyna przeciekania u mnie jest prozaiczna.
Wy też nim zaczniecie coś grzebać to najpierw to sprawdźcie. Rozwiązanie tej szarady było dość czasochłonne tym bardziej, że przeciekanie u mnie nie było regularne. Dopiero po czasie zorientowałem się, że jak stawiam auto na "macierzystym" parkingu pod domem to często kończy się to mokrym słupkiem i podsufitką zawsze z prawej strony. Natomiast podczas wyjazdów to jest sucho nawet po ulewach, burzach, itp.
Co jest/było przyczyną?
Jak jestem w domu to stawiam auto na parkingu sprzeżonym, na żwirze. Po długim czasie w miejscach przednich kół zrobiły się dołki. Z prawej strony głębszy. Auto po prostu krzywo stało i woda zamiast spływać odprowadzeniami z obu stron sprzywała z całości na prawo i przelewała się przez tą rynienkę pod szybą. Poprosiłem właściciela parkingu aby podsypał więcej żwiru w te wyjechane dołki i od tej pory mam spokój. Aczkolwiek wciąż zachowuję czujność.

Dokładnie to samo zauważyłem, co kolega Pulse. Żadnych problemów z przeciekaniem szyberdachu nie miałem (przynajmniej woda nie ciekła do środka auta), dopóki nie zaparkowałem auta na podwórku babci żony, które jest mocno pochylone. Auto stało pochylone ku tyłowi i po godzince deszczu część podsufitki wokół podświetlenia przy przedniej szybie była mokra. Od tego czasu pod domem, na równej nawierzchni mimo obecnych ulew - żadnych przecieków. Jestem ciekaw, czy wymiana uszczelki na dobre załatwiłaby problem?
Aha - pyt. nr.2 - czy wy podczas mycia domowego auta też słyszycie w czasie spryskiwania tylnej klapy (kombi) odgłosy jakby przelewającej/kapiącej wody w środku klapy/wewnątrz auta? Myślałem ostatnio, że leci do środka bagażnika, ale było sucho. Może uszczelnienie lampki stopu nie trzyma?

kopydleusz 16-07-2012 21:07

Odp: Przeciekający fabryczny szyberdach
 
Tylna klapa w mondeo ma wadę konstrukcyjną: wlewa się do niej woda i długo wycieka, jak się klapę podniesie (przynajmniej w kombi, nie wiem jak w reszcie). To może być przyczyna Twoich problemów.

agassii 03-08-2012 23:10

Odp: Przeciekający fabryczny szyberdach
 
Koledzy wyobraźcie sobie taką sytuacje - zostawiłem autko pod supermarketem, padał deszcz. Po powrocie wsiadam, jadę i przy skręcie w prawo na mojej głowę zlądowała dobra mała szklanka wody. Czyli uszczelka szyberdachu nie trzyma. Czy ktoś próbował już coś z tym fantem zrobić? Rynienki odprowadzające przy większej ilości wody wlatującej do środka w ekstremalnych sytuacjach nie dają rady odprowadzać wody nawet, jak przewody są szczelne. Czyli najlepiej wymienić uszczelkę...

Pulse 07-11-2012 18:27

Odp: Przeciekający fabryczny szyberdach
 
Powracam do tematu bo mam newsa. Ale na początek odnośnie posta powyżej.
Po pierwsze - uszczelka szyberdachu nigdy w 100% nie jest szczelna. Zawsze woda przecieka i dlatego mamy odprowadzenie wody z szyberdachu odpływami przez słupek A do nadkoli z przodu oraz odpływami do tyłu.
Po drugie - uszczelka szyberdachu występuje tylko z szybą. Nie ma uszczelki osobno. Koszt nowej szyby z uszczelką to ok. 800 zł.

Teraz kilka ciekawostek. Woda z tylnej części szyberdachu spływa/kapie do korytka, które jest nad zasłoną szyberdachu. Korytko to jest zamocowane na jakieś blaszki. U mnie jedna wyskoczyła z prawej strony i kiedy przesuwałem zasłonę przesuwałem też korytko. Czasami zdarzło się, że woda spadała pasażerowi za kołnierz kapiąc z zasłony. Przyczyną jest to, że czasami to korytko nie było ustawione pod szczeliną między szybą a dachem. Wówczas kapała na zasłonę a z zasłony na fotel i pasażera zamiast do korytka tylnego, potem bocznymi korytkami do odpływu przedniego (woda z tyłu również spływa do przodu i odprowadzanie jest tym samym odpływem przez słupek A).
Jeśli woda kapie wam z tyłu sprawdźcie to.

Tak wygląda wylot odpływu z przedniej części szyberdachu. Gumowa rurka przechodzi przez słupek A a wylot ma w tylnej części nadkola, wysoko przy błotniku. Aby się do niego dostać trzeba odkręcić koło i zdjąć nadkole.
Zapchanie odpływy od dołu jest raczej niemożliwe. Jak pisałem jest wysoko. Natomiast jeśli z góry coś spłynie to istotnie może się zatrzymać na widocznej gumie bo ona jest ponacinana coś a'la sitko.

http://imageshack.us/a/img607/8526/dsc86.jpg


Jeśli woda kapie wam na łączeniu podsufitki i poszycia słupka A proponuję Wam rzecz następującą:
- zdejmijcie poszycie słupka A,
- zdejmijcie górną partię uszczelki wokół otworu na drzwi
- zdemontujcie osłonę przeciwsłoneczną
- zdemontujcie uchwyt nad drzwiami
- zdemontujcie poszycie słupka B
- zdejmijcie część uszczeli wokół otworu na szyberdach.
- można jeszcze zdjąć górną partię uszczeki wokół tylnych drzwi aby nie zaginać podsufitki

W ten sposób nie trzeba demontować podsufitki a macie dostęp od spodu do przedniej części szyberdachu. Odpływ zlokalozowane w przednich narożnikach szyberdachu od dołu przechodzą w trzpienie na które nasunięte są gumowe weżyki idące dalej przez słupki A do nadkoli. Sprawdźcie szczelność nasunięcia tych wężyków na trzpienie. Jeśli wężyk jest tylko odrobinę niedosunięty przez całą noc jak popada to 40-50 kropel wystarczy aby mieć mokrą podsufitkę w okolicach łączenia do poszcycia słupka A.
Co gorsza woda z tego miejsca spływa na podłogę przed przednim fotelem. Więc po uszczelnieniu połączenia wężyka z trzpieniem na górze sprawdźcie podłogę z przodu pod wykładziną. Uwaga, wykładzina może być nawet sucha a podłoga jest mokra bo oddzielone są styropianową wytłoczką. Na podłodze zaś jest wygłuszająca fizelina, która niesamowicie chłonie wodę. U mnie tak było.

Po prostu wężyk zsunął się z trzepienia i to było przyczyną tego zamieszania z przeciekającym szyberdachem. Trzpień owinąłem kilkukrotnie silikonową taśmą. Po nasunięciu wężyka łączenie jeszcze wzmocniłem opaską skręcaną śrubą (z czuciem aby nie połamać trzpienia). Wężyk siedzi teraz mocno.

Po naprawie byłem na myjni aby polać dach i sprawdzić szczelność. Nie było ani kropli, ale prawdziwy test będzie dopiero podczas całonocnych lub całodziennych trwałych opadów. Zobaczymy, ale chyba będzie dobrze. :)

agassii 19-12-2012 19:30

Odp: Przeciekający fabryczny szyberdach
 
O dzięki za fajny opis. U mnie problem zniknął po przeczyszczeniu linką wężyków. Na razie nic nie leci...

Wesoly_krk 21-12-2012 13:23

Odp: Przeciekający fabryczny szyberdach
 
Czy jak przeciekał Ci szyber miałeś mokrą podłogę przed fotelem pasażera?? I parowała Ci prawa strona szyby przedniej??

kasztan 21-12-2012 14:13

Odp: Przeciekający fabryczny szyberdach
 
Mokra podłoga pasażera może jest związana z klimą.
Poczytaj: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Pulse 21-12-2012 14:43

Odp: Przeciekający fabryczny szyberdach
 
Cytat:

Napisał Wesoly_krk (Post 1925845)
Czy jak przeciekał Ci szyber miałeś mokrą podłogę przed fotelem pasażera?? I parowała Ci prawa strona szyby przedniej??

Nic mi nie parowało.

Jak pisałem, podłoga była mokra bo woda zamiast do wężyka, spływała na podsufitkę, a z podsufitki przez słupek A na podłogę pod nogami pasażera.

U mnie mokra podłoga nie miała nic wspólnego z klimą.

agassii 21-12-2012 17:09

Odp: Przeciekający fabryczny szyberdach
 
Cytat:

Napisał Wesoly_krk (Post 1925845)
Czy jak przeciekał Ci szyber miałeś mokrą podłogę przed fotelem pasażera?? I parowała Ci prawa strona szyby przedniej??

U mnie mokro było u kierowcy i pasażera za nim...

radekrogo 19-01-2013 17:52

Odp: Przeciekający fabryczny szyberdach
 
No to teraz moja kolej. Po wizycie na myjni, ślady wody w podsufitce przy mocowaniu ochrony przeciwsłonecznej od kierowcy i przy lampce od strony pasażera. Butelka wody i test, po 100ml nic nie odprowadza. Jutro przepychanie , mam nadzieje ze na tym się skończy, jako suwenir zostanie piękna plama.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:50.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.