Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Dołożenie świateł do jazdy dziennej (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=119136)

piotrh 07-07-2011 22:41

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
witam,
sd2 działa tak jak fabryczny układ, tzn.
jeżeli włącznik świateł damy na pozycję 0 to światła dzienne swiecą wówczas gdy zostanie uruchomiony silnik (sd2 ma wbudowany włącznik wzbudzeniowy (czy jakoś tak) od alternatora)
gdy włączymy postojowe to dzienne sie wyłączają i świecą tylko postojowe.
Gdy włączymy światła normalne ( druga pozycja włącznika) świecą światła xenonowe( normalnie). Gdy włączymy automat (3 pozycja włącznika świateł) działa nam czujnik zmierzchniowy ( tzn. jak ciemno to świeci xenon, jak jasno to dzienne)
przy dziennych światłach nie świecą tylne lampy, deska rozdzielcza (tylko conwers bardzo mocno)
przy takiej ilości wyłączonych żarówkach możemy mówić o zmniejszeniu zużyciu paliwa (ale to może być na poziomie może 0,3l/100km)

działanie sd2 zależy jak sobie go podepniemy (chodzi o kabel, który jest sygnałem) tzn. jeżeli podepniemy do postojówek, światła dzienne gasną po włączeniu postojówek i analogicznie np do świateł mijania.
decydując się na zakup sd2 do smaxa należy gościa poinformować o tym fakcie , ponieważ trzeba sd2 doposażyć w dodatkową diodę i coś tam...........

drugą sprawą (pisałem we wcześniejszych postach) niestety ale światała długie są połaczone z przysłoną od xenonów, tzn. jak podpiąłem sd2, to przysłony buczały z braku energi, dlatego w przewód zasilający światła długie należy wpiąć diode (min 10A).

obiecuję że w przyszłym tygodniu opiszę cały schemat montażu. (urlop:) )
pozdrawiamg:P

zbyso42200 08-07-2011 06:50

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Nie ma co przesadzać z mocą diody. Prąd płynacy w ukladzie SD-2.1 ma wartość kilkunastu mA, wystarczy więc byle jaka dioda.
Informacja ta jest sprawdzona i potwierdzona u autora układu i biegłych z wyksztalceniem elektrycznym.
Receptą na burczenie przyslon w biksenonach, czy żarzenie żarówek w "zwykłych" drogowych jest dodatkowy uklad filtrujący, zlozony własnie z takiej diody i kondensatora.
pzdr.

piotrh 08-07-2011 08:23

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
dioda została wpięta w nominalny kabel zasilający żarówkę od długich świateł. ( to tej czynności trzeba wyjąć lampę i diodę wpiąć w czarny kabel zasilający żarówkę.)
tak jak już wspomniałem zasilanie żarówki od długich świateł jest spięte z przysłoną soczewki w samej lampie., które mają wspólne zasilanie z instalacji samochodowej.

dioda 10A bo kosztuje 1 zł, i jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż diody o mniejszej mocy. (taki margines bezpieczeństwa)

może nie jestem wykształconym elektrykiem z biegłym podłączaniem kabelków, ale wiem jedno, sd2 działa i gitara

pozdrawiam

Wodnik 08-07-2011 15:08

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał piotrh (Post 1679846)

drugą sprawą (pisałem we wcześniejszych postach) niestety ale światała długie są połaczone z przysłoną od xenonów, tzn. jak podpiąłem sd2, to przysłony buczały z braku energi, dlatego w przewód zasilający światła długie należy wpiąć diode (min 10A).

a ja mam takie pytanie co to znaczy że buczały?

to buczenie słychać przy lampie, czy buczy to znaczy, że odzywa się jakiś sygnał dźwiękowy w środku samochodu informujący o jakiejś usterce.

MagMa 17-07-2011 19:58

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał piotrh (Post 1679917)
dioda została wpięta w nominalny kabel zasilający żarówkę od długich świateł. ( to tej czynności trzeba wyjąć lampę i diodę wpiąć w czarny kabel zasilający żarówkę.)
tak jak już wspomniałem zasilanie żarówki od długich świateł jest spięte z przysłoną soczewki w samej lampie., które mają wspólne zasilanie z instalacji samochodowej.

dioda 10A bo kosztuje 1 zł, i jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż diody o mniejszej mocy. (taki margines bezpieczeństwa)

może nie jestem wykształconym elektrykiem z biegłym podłączaniem kabelków, ale wiem jedno, sd2 działa i gitara

pozdrawiam

Czy mógłbyś opisac laikowi(takim niestety jestem) jak krok po kroku podłączyc ten automat w aucie i podesłac zdjęcia w jakich miejscach podpiąłeś konkretne kable z SD2 do lamp i stacyjki?
Z góry Ci dziękuję- właśnie dzisiaj kupiłem urządzenie na allegro i nie wiem, czy sam bym sobie z tym poradził:570:

Wodnik 22-07-2011 20:50

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Ja jestem laikiem, dlatego za urządzenie i montaż zapłaciłem 300 zł, ale wszystko ładnie działa i jest git.

Długie świecą na 30 % mocy, do czasu wykrycia przez automat, że trzeba załaczyć xenony bo się już ściemniło lub przez ręczne załaczenie xenonów.

MagMa 22-07-2011 20:55

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał Wodnik (Post 1686428)
Ja jestem laikiem, dlatego za urządzenie i montaż zapłaciłem 300 zł, ale wszystko ładnie działa i jest git.

Długie świecą na 30 % mocy, do czasu wykrycia przez automat, że trzeba załaczyć xenony bo się już ściemniło lub przez ręczne załaczenie xenonów.

Też bym zapłacił, ale nie chcę się przejechać na jakimś domorosłym elektryku:(

Wodnik 23-07-2011 19:22

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Żaden domorosły.

Gość jest elektrykiem ma warsztat z autoalarmami, od lat u niego zakładam autoalarmy i dodatkowe zabezpieczenia do samochodu.

On ma gotowe uządzenia i zajmuje się tylko montażem.

Więc jestem spokojny.

MagMa 23-07-2011 21:01

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał Wodnik (Post 1686728)
Żaden domorosły.

Gość jest elektrykiem ma warsztat z autoalarmami, od lat u niego zakładam autoalarmy i dodatkowe zabezpieczenia do samochodu.

On ma gotowe uządzenia i zajmuje się tylko montażem.

Więc jestem spokojny.

Nie chodziło mi o Twojego elektryka, tylko o to , że nie wiem do kogo w mojej okolicy z tym się udac:[

Wodnik 23-07-2011 21:21

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Popytaj w zakładach zakładających autoalarmy dla nich to żadna filozofia kupują gotowe pudełeczko z kablami i podłaczają.

Jak zapytasz i gość odrazu załapie temat że tak zajmują się tym i coś ci na ten temat powie to znaczy że wie co robić, a jak zacznie się ciebie dopytywać alebo coś kręcić to nie ma co dalej ciągnąc tematu z takim.

Ja tylko swojego zapytałem czy słyszał coś o takim czyms że się montuje i długie świecą na 30 % mocy i gość odrazu że tak oni to montują, żaden problem 1h czasu i będzie zamontowane.

Więc się nie zasanawiałem i od razu założyłem.

MagMa 23-07-2011 21:39

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał Wodnik (Post 1686782)
Popytaj w zakładach zakładających autoalarmy dla nich to żadna filozofia kupują gotowe pudełeczko z kablami i podłaczają.

Jak zapytasz i gość odrazu załapie temat że tak zajmują się tym i coś ci na ten temat powie to znaczy że wie co robić, a jak zacznie się ciebie dopytywać alebo coś kręcić to nie ma co dalej ciągnąc tematu z takim.

Ja tylko swojego zapytałem czy słyszał coś o takim czyms że się montuje i długie świecą na 30 % mocy i gość odrazu że tak oni to montują, żaden problem 1h czasu i będzie zamontowane.

Więc się nie zasanawiałem i od razu założyłem.

Będę musiał się rozejrzeć za jakimś dobrym elektrykiem, tym bardziej, że mam już ten automacik w domu:)
A przy okazji też lubię oglądać Kanciastoportego (dzięki moim dzieciom).

mkrol321 27-07-2011 14:33

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Witam,
Nie jestem elektrykiem, a montaż tego urządzenia zajął mi ok 20min wraz z modyfikacją modułu sd2. (Wziąłem się za to bo mój elektryk kazał mi czekać około tygodnia).
Laptop do garażu i krok po kroku zgodnie z opisem i zdjęciami ze strony: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Zgadza się wszystko nr kabli i ich kolory, różnica jest tylko przy światłach pozycyjnych (kabelek w innej wiązce - kolor taki sam ja w opisie) i zmostkowałem przewody niebieskie, aby nie ciągnąć kabla do drugiej lampy. U siebie nie lutowałem przewodów tylko kupiłem w sklepie motoryzacyjnym spinki do łączenia kabli. Wszystko działa git. Także każdy może to zrobić sam - a jaka satysfakcja:wink:

mayak 01-08-2011 21:57

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
jesli ktos zainteresowany, znalazlem na allegro takie swiatla dzienne, ktore chyba moga pasowac do smaxa
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

eclipse 02-08-2011 20:10

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Są niezłe ale co to za firma>........ żeby nie siadły po miesiącu .

greegi 04-08-2011 10:23

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
No wygladaja ciekawie. Pytanie jak to swieci...
No i niestety na mo gust, sa troche za bardzo skosne. Nasze zderzki chyba nie sa az tak wygiete.

Slartibartfast 04-08-2011 11:15

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Oj są skośne i to nieźle :)

greegi 04-08-2011 11:59

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
masz na myśli te lampki czy nasze zderzaki? :)

Slartibartfast 04-08-2011 13:24

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
2 załącznik(i)
I to i to :)
Jak w moim garażu parkowałem Mondka3 mimo iż jest trochę krótszy od Esia, to teraz łatwiej mi przejść obok Esia - tak ma ścięte przednie krawędzie.
Po FL fabryczne LEDy dochodzą aż do błotnika

greegi 04-08-2011 21:36

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał Slartibartfast (Post 1691768)
I to i to :)
Jak w moim garażu parkowałem Mondka3 mimo iż jest trochę krótszy od Esia, to teraz łatwiej mi przejść obok Esia - tak ma ścięte przednie krawędzie.
Po FL fabryczne LEDy dochodzą aż do błotnika

Chyba masz jednak racje. Brzegi przednich zdezakow sa ladnie wyoblone.
Jest duuuuza szansa ze te lampki z allegro podpasuja idealnie :)

maaaaaarek 05-08-2011 11:16

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Mam pytanko, nie wiecie może czy jest jakiś mechanior w warszawie, który kompleksowo zająłby się montażem modułu SD2 w S-maxie? Generalnie fajnie by było w końcu móc skorzystać z czujnika zmierzchu, bo narazie jest bezużyteczny, jeśli nic nie świeci na przedzie za dnia jak jest on włączony...

Chyba, że macie jakieś inne techniki, żeby namówić czujnik zmierzchu, do świecenia czymkolwiek na przedzie za dnia? ;)

MagMa 12-09-2011 17:02

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Witam,mam pare pytań:
1. Czy ktoś z szanownych forumowiczów zamontował w swoim s-maxie ringi ccfl lub smd na reflektorach?
2. Gdzie można takowe kupic?
3. Czy można je zastosowac jako światła do jazdy dziennej?
Dzięki

MAG 13-09-2011 10:33

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał mkrol321 (Post 1688270)
Witam,
Nie jestem elektrykiem, a montaż tego urządzenia zajął mi ok 20min wraz z modyfikacją modułu sd2. ...

O jakiej modyfikacji modułu piszesz?
Gdzie umieściłeś sam moduł?

Ja na dniach mam zamiar zabrac się za montaz zakupionego niedawno modułu i największą zagwozdkę mam gdzie umieścic sam moduł.

Nie chce mi się go przeciagac do kabiny, a zresztą sam sprzedawca stwierdził, że spokojnie mogę go pod maską umieścić, byle w miejscu takim, żeby woda sie na niego nie lała :mrgreen:

btw - ja będę podłączał się pod halogeny

zbyso42200 13-09-2011 11:03

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał MAG (Post 1708064)
O jakiej modyfikacji modułu piszesz?
Gdzie umieściłeś sam moduł?

Ja na dniach mam zamiar zabrac się za montaz zakupionego niedawno modułu i największą zagwozdkę mam gdzie umieścic sam moduł.

Nie chce mi się go przeciagac do kabiny, a zresztą sam sprzedawca stwierdził, że spokojnie mogę go pod maską umieścić, byle w miejscu takim, żeby woda sie na niego nie lała :mrgreen:

btw - ja będę podłączał się pod halogeny

- o modyfikacji - str. 9 tego wątku
- moduł mieści się między obudową filtra powietrza a wzmocnieniem pasa przedniego - bez dodatkowych umocowań, "na wcisk"
- nie podłączaj się pod halogeny, bo z kilometra będzie widać, że jedziesz na niewłaściwych światłach. I nie sposób się uchronić przed mandatem, bo albo kara za jazdę na przeciwmgielnych, albo zabrany dowód za używanie wyposażenia bez homologacji.
pzdr.

MAG 14-09-2011 11:56

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał zbyso42200 (Post 1708074)
- o modyfikacji - str. 9 tego wątku
- moduł mieści się między obudową filtra powietrza a wzmocnieniem pasa przedniego - bez dodatkowych umocowań, "na wcisk"
- nie podłączaj się pod halogeny, bo z kilometra będzie widać, że jedziesz na niewłaściwych światłach. I nie sposób się uchronić przed mandatem, bo albo kara za jazdę na przeciwmgielnych, albo zabrany dowód za używanie wyposażenia bez homologacji.
pzdr.

Ja mam auto na szwedzkich numerach i zgodnie z tutejszymi przepisami mogę jeździc na halo w ciagu dnia, tyle, ze nie moge równocześnie mieć włączonych świateł mijania - czyli albo mijania albo halogeny, albo oczywiście dzienne :619:

mkrol321 14-09-2011 13:27

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał MAG (Post 1708064)
O jakiej modyfikacji modułu piszesz?
Gdzie umieściłeś sam moduł?

Ja na dniach mam zamiar zabrac się za montaz zakupionego niedawno modułu i największą zagwozdkę mam gdzie umieścic sam moduł.

Nie chce mi się go przeciagac do kabiny, a zresztą sam sprzedawca stwierdził, że spokojnie mogę go pod maską umieścić, byle w miejscu takim, żeby woda sie na niego nie lała :mrgreen:

btw - ja będę podłączał się pod halogeny

Witam, moduł zamontawałem tak jak kolega ZBYSO42200, co do przerobienia modułu to otrzymałem od producenta wskazówki i schemat :[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] "Trzeba dołozyc diode i kondensator tak jak w załaczniku i dodatkowo w
miejscu gdzie jest czerwony krzyzyk przeciąc sciezke
konensator od 1uF do 10uF ,dida dowolna np 1N4148,1N4007 itp..
Pozdrawiam KOGIEL_"


Powodzenia

raish7It 15-09-2011 23:23

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Witam,

Czy ktoś zainstalował u siebie opisywany tutaj zestaw Hella LEDayFlex? Jeżeli tak, to czy działa on z automatycznym czujnikiem zmierzchu zgodnie z logiką, tj. w dzień ledy włączone, xenony wyłączone, po zmierzchu na odwrót?

Pozdrawiam,
Marek.

greegi 22-09-2011 08:30

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał mkrol321 (Post 1708785)
Witam, moduł zamontawałem tak jak kolega ZBYSO42200, co do przerobienia modułu to otrzymałem od producenta wskazówki i schemat : "Trzeba dołozyc diode i kondensator tak jak w załaczniku i dodatkowo w
miejscu gdzie jest czerwony krzyzyk przeciąc sciezke
konensator od 1uF do 10uF ,dida dowolna np 1N4148,1N4007 itp..
Pozdrawiam KOGIEL_"


Powodzenia

O moj boze... a co to za producent? Chyba w garazu to bylo lepione

szkoda tylko ze nie napisal dokladnie w ktora strone ten kondensator wlutowac. Bo niestety nie jest to oczywiste, dla laika tym bardziej

zbyso42200 22-09-2011 08:52

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał greegi (Post 1712157)
O moj boze... a co to za producent? Chyba w garazu to bylo lepione

szkoda tylko ze nie napisal dokladnie w ktora strone ten kondensator wlutowac. Bo niestety nie jest to oczywiste, dla laika tym bardziej

Marudzisz.
Bill Gates i Steve Jobs też zaczynali w garażu :). To producent, który nie ma pewnie sekretarki, planistów, działu zaopatrzenia i sprzedaży. Dlatego jego produkt kosztuje 40 zł, a nie - 400.
Kondensator ma być elektrolityczny, więc bieguny ma określone. Na 9. stronie wątku masz linkę do opisu montażu wraz ze zdjęciami, łącznie ze zdjęciem obrazującym sposób wlutowania kondensatora.
pzdr.

mayak 22-09-2011 10:55

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał mkrol321 (Post 1708785)
Witam, moduł zamontawałem tak jak kolega ZBYSO42200, co do przerobienia modułu to otrzymałem od producenta wskazówki i schemat :[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] "Trzeba dołozyc diode i kondensator tak jak w załaczniku i dodatkowo w
miejscu gdzie jest czerwony krzyzyk przeciąc sciezke
konensator od 1uF do 10uF ,dida dowolna np 1N4148,1N4007 itp..
Pozdrawiam KOGIEL_"


Powodzenia

masz ksenony? hałasują przesłony od świateł długich jak jedziesz na dziennych?
właściwie tylko ta kwestia hamuje mnie przed założeniem tego modułu, sam moduł mam na półce

mkrol321 22-09-2011 13:42

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał mayak (Post 1712226)
masz ksenony? hałasują przesłony od świateł długich jak jedziesz na dziennych?
właściwie tylko ta kwestia hamuje mnie przed założeniem tego modułu, sam moduł mam na półce

Witam,
nie mam ksenonów, ale mam lampy ze skrętnymi soczewkami i po załączeniu "świateł dziennych" działają tylko światła długie na 30% mocy:)

eclipse 08-11-2011 13:28

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Może i ja się podczepię pod temat właśnie kupiłem z allegro światła dzienne z s-maxa ale przysłał mi tylko lampy , wiązkę ,i jedną osłonkę (nakładkę).chyba druga była uszkodżona .moje pytanie gdzie kupić taką orginalną nakładkę ,czy potrzebny będzie do tego moduł i jakie to mogą być koszty .

mayak 08-11-2011 13:51

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
jakie lampy kupiłes? fordowskie poliftingowe?

eclipse 08-11-2011 18:05

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Rolem 08-11-2011 18:21

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Ciekaw jestem gdzie chcesz je zamontować w autku przed liftem? Chciałem takie założyć w miejscu pod listwą z czujnikiem parkowania i powiedzieli, że nie wejdą, bo przeszkadza zbiorniczek od spryskiwaczy.

mayak 08-11-2011 20:33

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
tez jestem ciekaw, może nisko - tam gdzie Galaxy ma przeciwmgielne w zderzaku?

eclipse, kupiłeś to bardzo tanio, tu dużo drożej: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

eclipse 10-11-2011 08:28

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Cytat:

Napisał mayak (Post 1734287)
tez jestem ciekaw, może nisko - tam gdzie Galaxy ma przeciwmgielne w zderzaku?

eclipse, kupiłeś to bardzo tanio, tu dużo drożej: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

ten pierwszy link z lampą to jakiś inny może to starszy model ma inne uchwyty .te które kupiłem mają wybitą datę marzec/2011r.

mayak 10-11-2011 08:34

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
jak/gdzie chcesz to zamontować?

dominick4 03-01-2012 10:18

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
3 załącznik(i)
Czołem wszystkim,

Po przeglądnięciu niezliczonych dostępnych w sieci forów, zdjęć i informacji odnośnie montażu świateł dziennych LED do S-Maxa (co jak wszyscy wiemy nie jest sprawą trywialną), zdecydowałem się na światła HELLA LEDay Flex (2x5 oczek z funkcją świateł postojowych).

Wczoraj odebrałem autko z warsztatu, gdzie światła były montowane (mogę polecić ludziom z okolic Krakowa) i uznałem, że do tych wcześniej wspomnianych niezliczonych postów w sprawie DRL-i do S-Maxa dorzucę swój. A nuż komuś ułatwię życie.

Światła działają następująco:
  • pozycja przełącznika "0" - świecą tylko LEDy
  • pozycja przełącznika "postojowe" - LEDy świecą z mniejszą mocą
  • pozycja przełącznika "mijania" - świecą LEDy z mniejszą mocą + ksenony
  • pozycja przełącznika "auto" - w zależności od warunków świecą LEDy z pełną mocą albo z mniejszą mocą + ksenony

Zdemontowałem żarówki ze standardowych postojówek, żeby pozbyć się żółtego światła, które do ksenonów nie za bardzo pasują. Nie pojawiają się żadne błędy przepalenia świateł postojowych, ani inne.

W razie pytań proszę o kontakt, chętnie odpowiem na pytania odnośnie mojej modyfikacji Esia.

Pozdrawiam !

be_rcik 03-01-2012 10:52

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Nie obraźcie się, ale te wersje "nieoryginalne" wyglądają trochę w guście kultury ludowej czyli lekka wiocha.
Taka jest moja opinia. Może dlatego że przypominają mi Golfy II GT które "śmigają" stjuningowane.

RafałB 03-01-2012 11:02

Odp: Dołożenie świateł do jazdy dziennej
 
Mi też to sie nie podoba,nie ma jak oryginał w wersjach po liftowych...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.