Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Jak wydajny układ hamulcowy ? Jak jest u Was ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=132456)

pete2 05-06-2011 12:33

Jak wydajny układ hamulcowy ? Jak jest u Was ?
 
Witam, niedawno miałem okazję pojeździć golfem V i passatem mk6. Jak wsiadłem później do swojego mk3 myślałem, że w ogóle nie ma hamulców. Tam auto przy hamowaniu stawało dęba a u mnie naciskam pedał a samochód w porównaniu z VW zwalnia a nie hamuje. Czy tak mają fordy czy to u mnie coś jest sperdzielone? Takie samo wrażenie miałem jak przesiadłem się z Vento 93r do nowej octavii...

winkel1978 05-06-2011 12:38

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Ja ni moge nażekać na hamulce jak mocniej wdusze pedał to mozna sobie głowe rozwalić o kierownice.

marek2907 05-06-2011 12:49

Odp: Jak hamuje MK3???
 
w/g danych technicznych Mondeo 2.o tdci hamuje od setki na dystansie ok 36 metrów co jest wynikiem dużo lepszym niż passat B6 ok 41 metrów

miałem niedawno alfę romeo z dotyku hamulce brzytwa lekkie dotknięcie i lecisz na szybę
ale droga hamowania też 41 metrów
mondeo ma wiekszy skok pedału i to tylko złudzenie że kiepsko hamuje (oczywiście przy załozeniu że mamy sprawne hamulce)

Snajper_881 05-06-2011 12:54

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Już kiedyś o tym pisałem, ale odpowiadając na Twoje pytanie - jak dla mnie to do dupy.
Przód - nowe tarcze ATE POWER DISC + nowe klocki ATE do POWER DISC
Tył - nowe tarcze ATE + nowe klocki.
Efekt....dostateczny. Dla mnie hamulce w MDO to porażka, nie dziwie się, że ludzie zmieniają na tarcze i zaciski z FOCUSa ST. Po co mi dwuobwodowy układ hamulcowy z jednym zbiorniczkiem? Jak przetnę przewód to i tak szlag trafi cały płyn...Wszystkim co miałem okazje jeździć hamuje lepiej niż MDO

tomiscorpio 05-06-2011 12:59

Odp: Jak hamuje MK3???
 
pete2 a jakie masz opony , jaki stan hamulcow , kiedy plyn zmieniany albo powazniej odpowietrzane ze chociaz z 0.5 l bylo swiezego dolane.

pete2 05-06-2011 13:42

Odp: Jak hamuje MK3???
 
hamulce robiłem jakieś pół roku temu (nowy płyn, regeneracja zacisków tył,, nowe klocki przód/tył, przetoczone tarcze tył/przód). Chyba pompa trochę puszcza bo pedał powolutku opada jak mocno trzymam. Ale to chyba nie daje aż takiego efektu? Wrażenie mam takie jakby klocki za lekko dociskały tarczę i auto powolihamuje. Opony bridgestone esperanza.

kiri 05-06-2011 14:02

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Jeździłeś niewyczutymi samochodami, to i odczuwałeś skuteczność hamulców. Gdybyś w Mondeo wpakował pedał od razu do połowy to pewnie też byś się zdziwił.

Luk@s 05-06-2011 14:51

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał pete2 (Post 1664659)
Chyba pompa trochę puszcza bo pedał powolutku opada jak mocno trzymam.

Jak ma hamować jak masz zapowietrzony układ:!:

bolek-tarnow 05-06-2011 19:28

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał pete2 (Post 1664659)
przetoczone tarcze tył/przód

moze są już zbyt cienkie?!

Mondeou 05-06-2011 20:59

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Mam mk1 i mk3 w obu mam hamulce jak brzytwa....choć w mk1 tak jakby z deczka nawet lepsze.

tom_3000 05-06-2011 21:09

Odp: Jak hamuje MK3???
 
pete2 zahamuj lewą nogą ;) zobaczysz jakie ostre masz hamulce. MDO nie ma takich złych, tak jak napisał marek2907 mondeo ma wiekszy skok pedału i dlatego jest takie złudzenie.

gabrysia1 05-06-2011 21:18

Odp: Jak hamuje MK3???
 
A może się pomyliłeś VW nie hamował, bo fordy układ hamulcowy mają bardzo przyzwoity, lub jak koledzy sugerowali to ty nie dbasz o swoje hamulce.

pete2 05-06-2011 21:46

Odp: Jak hamuje MK3???
 
eee, zaraz nie dbasz...;-) tarcze chciałem wymienić pół roku temu ze wszystkim ale macher powiedział mi, że jeszcze pojeżdżą więc po co pchać się w koszty, przetoczył i wyrownał ranty, pompa oryg puszczała więc wymieniłem ale ta druga tez trochę puszcza - używka ze szrotu ale wyglądała przyzwoicie. Musiałbym złapać jakieś inne mdo i porównać czy hamuje tak samo.
luk@s, puszczająca pompa zapowietrza układ? Wydaje mi się, że nie.

tomiscorpio 05-06-2011 22:34

Odp: Jak hamuje MK3???
 
toczenie tarcz to jak cerowanie kondomow.....

jak juz miale takie ranty ze trzeba toczyc to nalezy je wymienic.

bolek-tarnow 05-06-2011 22:51

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał tomiscorpio (Post 1664901)
toczenie tarcz to jak cerowanie kondomow.....

jak juz miale takie ranty ze trzeba toczyc to nalezy je wymienic.

jestem tego samego zdania. po za tym to nie polonez
Cytat:

Napisał pete2 (Post 1664878)
...ale macher powiedział mi...

zmień go na innego.
Cytat:

Napisał pete2 (Post 1664878)
jeszcze pojeżdżą

z pewnoscia... az ktoras nie peknie przy ostrym hamowaniu, bo bedzie juz zbyt cienka. po cos producent okreslil grubosc tarcz do ktorego moga sie zetrzec. im ciensza tarcza tym tloczek dalej wysuniety, a gdy juz nie ma co sie wysuwac to nie dociska klockow z taka sila jak powinien.
napraw samochod, a pozniej wyrazaj swoja negatywna opinie, bo nie z nim (produkcyjnie) jest problem ale z toba jako uzytkownikiem. jak dbasz tak masz.

G0 Mułek 06-06-2011 06:51

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Mokra nawierzchnia. Pusta droga dwupasmowa. Prędkość 160 km/h i próba nowych opon skończyła się prawie omdleniem mojej żony. ABS się nie włączył, ale auto auta stanęło prawie dęba. Nowe klocki i płyn hamulcowy. Tarcze są ok.

Barichello 06-06-2011 14:49

Odp: Jak hamuje MK3???
 
jak dla mnie hamulce w MDO są naprawde OK fakt że mam zalożone 225/45 R18 pirelli -na 16 pewnie byłoby gorzej . W każdym bądź razie ostatnio jeździłem nowym Volvo XC60 i uważam że wcale MDO nie wypada gorzej

Wionek 11-06-2011 10:51

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Moje tarcze się kończą więc zamówiłem sobie nacinane, nawiercane i malowane tarcze ATM MIKODA, powinny być w przyszłym tygodniu to powiem jak w mondku się sprawdzą, moje mimo że już cienkie to hamują całkiem przyzwoicie mimo że skrzynia automat. u znajomego w toyocie avensis hamulce były tragiczne do czasu wymiany na takie tarcze i stawał dęba

kurayoo 11-06-2011 12:24

Odp: Jak hamuje MK3???
 
jeździłem wcześniej golfem 2 1.3 ,audi 80 2.0 ,audi a4 1.8, audi a4 1.9tdi ,alfa 145 1.9 jtd , a8 4.2 i teraz mam forda mk3 2.0 tddi i powiem szczerze że żadne dotychczasowe auto nie miało tak dobrych hamulców jak ford

bolek-tarnow 11-06-2011 13:28

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał Wionek (Post 1667763)

Moje tarcze się kończą więc zamówiłem sobie nacinane, nawiercane i malowane tarcze ATM MIKODA, powinny być w przyszłym tygodniu to powiem jak w mondku się sprawdzą, moje mimo że już cienkie to hamują całkiem przyzwoicie mimo że skrzynia automat. u znajomego w toyocie avensis hamulce były tragiczne do czasu wymiany na takie tarcze i stawał dęba

ja mam takie tarcze + klocki EBC i powiem szczerze, ze rewelka - polecam taki zestaw. Ostatnio w MDO mojego taty tez zmienilismy tydzien temu na taki zestaw i tata tez czuje roznice

corneliusab 11-06-2011 13:52

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał bolek-tarnow (Post 1667826)
ja mam takie tarcze + klocki EBC

Ale ktore EBC:?: Ciekawe jak hamowalby zestaw EBC z Power Discami lub z klockami tez ATE, wie ktos:?: Poza tym tez zauwazylem, ze spora jest roznica w hamowaniu pomiedzy kapciami na 16", a na 18".

Pozdrawiam

bolek-tarnow 11-06-2011 14:16

Odp: Jak hamuje MK3???
 
EBC GREEN STUFF - takie mam klocki.
planuje jeszcze na tyl zalozyc tarcze nacinane i nawiercane wraz z tymi klockami.

klocki ATE sa dosc miekkimi klockami, przez co sadze ze szybciej sie zurzyja na takich tarczach ale hamowanie powinno tez byc o wiele lepsze niz na serii

Wionek 12-06-2011 08:25

Odp: Jak hamuje MK3???
 
ja zamówiłem komplet 4 tarcze wyszło 550 zł z przesyłką, a klocki polecają mi motorcrafta oryginały bo są stosunkowo miękkie a lepiej wymienić klocki częściej niż na zbyt twardych zjechać szybko tarcze. poza tym miększe powinny dawać lepszy efekt. Ja nie jeżdżę "wyczynowo" więc moje tarcze i klocki nie są cały czas rozgrzane ;). W służbowym MKIII miałem ate powerdisc nacinane + klocki ate i różnica była kolosalna pomiędzy serią a ate.

Arek8 15-06-2011 14:42

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał pete2 (Post 1664659)
Chyba pompa trochę puszcza bo pedał powolutku opada jak mocno trzymam.

Przecież jak się ma ABS to zawsze Ci pedał zejdzie na sam dół..

Siwyxxx 15-06-2011 15:05

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał pete2 (Post 1664617)
Witam, niedawno miałem okazję pojeździć golfem V i passatem mk6. Jak wsiadłem później do swojego mk3 myślałem, że w ogóle nie ma hamulców. Tam auto przy hamowaniu stawało dęba a u mnie naciskam pedał a samochód w porównaniu z VW zwalnia a nie hamuje. Czy tak mają fordy czy to u mnie coś jest sperdzielone? Takie samo wrażenie miałem jak przesiadłem się z Vento 93r do nowej octavii...

Podobne wrażenie odczułem, gdy przesiadłem się za kółko do audi a4 99 rok. Autko miało hamulce jak brzytwa. A w moim fordzie no cóż..... czuć różnicę ale może jest to spowodowane tym że jest trochę cięższy?

Siwyxxx 15-06-2011 15:11

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał tomiscorpio (Post 1664901)
toczenie tarcz to jak cerowanie kondomow.....

jak juz miale takie ranty ze trzeba toczyc to nalezy je wymienic.

Kolego! gdyby każdego było stać na wszystko nowe(części),to ludzie serwisowaliby autka w ASO i te forum nie miałoby prawa bytu. Ale ludzi zazwyczaj nie stać na piękne nowe części do samochodu i łapią się sprawdzonych rozwiązań tzw. "po kosztach"

bolek-tarnow 15-06-2011 15:27

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał Siwyxxx (Post 1669487)
Kolego! gdyby każdego było stać na wszystko nowe(części),to ludzie serwisowaliby autka w ASO i te forum nie miałoby prawa bytu. Ale ludzi zazwyczaj nie stać na piękne nowe części do samochodu i łapią się sprawdzonych rozwiązań tzw. "po kosztach"

no nie robmy jaj! jak cie nie stac na auto to go sprzedaj. hamulce to bezpieczenstwo uzytkownika, pasazerow i innych uczestnikow ruchu drogowego.

Siwyxxx 15-06-2011 18:24

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał bolek-tarnow (Post 1669492)
no nie robmy jaj! jak cie nie stac na auto to go sprzedaj. hamulce to bezpieczenstwo uzytkownika, pasazerow i innych uczestnikow ruchu drogowego.

A znasz jakikolwiek inny, mechaniczny element samochodu, który nie sprzyja bezpieczeństwu osób w nim podróżujących? Idąc twoim tokiem myślenia to każdą rzecz jaką w aucie wymieniamy powinna być wymieniana przez profesjonalny zakład ASO na oryginalnych częściach. Jak powiedziałem wcześniej ludzi na to nie stać, co w tym dziwnego?

bolek-tarnow 15-06-2011 18:57

Odp: Jak hamuje MK3???
 
tu jest mowa o przetoczeniu tarcz hamulcowych, w samochodzie, ktore moze osiagac duze predkosci i troche wazy.
odpowiadajac na twoje pytanie - tak znam: jest to kazdy element mechaniczny, ktory jest zurzyty.
w kazdym samochodzie dwoma najwazniejszymi ukladami sa: uklad hamulcowy i kierowniczy.

z ASO to sobie daj spokoj, bo to glownie partacze (wlasne doswiadczenie z nimi).
co jak co ale na element bezpieczenstwa jakim sa hamulce to powinno byc stac, a jak nie ma kasy, to niech nie jezdzi do czasu, az odlozy na nowe - nikt nie powiedzial ze maja byc orginalne ale nowe lub uzywane ale o dopuszczalnej minimalnej grubosci.
wiesz co moze sie stac jak tarcza jest zbyt cienka?

Dawid849 15-06-2011 19:34

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał Arek8 (Post 1669476)
Przecież jak się ma ABS to zawsze Ci pedał zejdzie na sam dół..

To chyba moje MDO nie ma ABS , u mnie pedał nie schodzi na dół jak go wcisnę mocno.A hamulce mam bardzo dobre

Siwyxxx 16-06-2011 11:26

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał bolek-tarnow (Post 1669573)
tu jest mowa o przetoczeniu tarcz hamulcowych, w samochodzie, ktore moze osiagac duze predkosci i troche wazy.
odpowiadajac na twoje pytanie - tak znam: jest to kazdy element mechaniczny, ktory jest zurzyty.
w kazdym samochodzie dwoma najwazniejszymi ukladami sa: uklad hamulcowy i kierowniczy.

z ASO to sobie daj spokoj, bo to glownie partacze (wlasne doswiadczenie z nimi).
co jak co ale na element bezpieczenstwa jakim sa hamulce to powinno byc stac, a jak nie ma kasy, to niech nie jezdzi do czasu, az odlozy na nowe - nikt nie powiedzial ze maja byc orginalne ale nowe lub uzywane ale o dopuszczalnej minimalnej grubosci.
wiesz co moze sie stac jak tarcza jest zbyt cienka?


Nie do końca mnie zrozumiałeś. Każda część mechaniczna naszych samochodów powinna być (gdy jest zużyta,bądź jej stan jest fatalny) wymieniona na nową oryginalną z ASO ponieważ tylko oryginalne części dają nam 100% pewność ,że autko jest eksploatowane zgodnie z założeniem producenta. Doskonale natomiast wiemy,że nie stać nas na nowe ,często bardzo drogie części i chwytamy się zamienników. Stąd moje założenie ,że przetoczenie tarcz jest rzeczą naturalną a nie niedbałością o auto. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku- jeżeli tarcze są zajechane poniżej tych kilku mm, to należy je wymienić. To oczywistość.

ethernal 16-06-2011 12:37

Odp: Jak hamuje MK3???
 
W Mondeo MkIII z hamowaniem jest inaczej niż w większości aut. Jeżeli chcemy nim gwałtownie i szybko zahamować to wciskamy b. mocno pedał (przepraszam za brzydkie słowo) hamulca, natomiast jeżeli chcemy tylko zwolnić to wciskamy lekko. W początkowym okresie użytkowania Mondka drażniło mnie to gdyż w poprzednim aucie (Megane) przy lekkim wciśnięciu auto mocno hamowało. Ale teraz po 2,5 roku użytkowania Mondeo przyzwyczaiłem się i widzę zalety takiej charakterystyki hamulców.

Dawid849 16-06-2011 13:53

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Inaczej mówiąc mondeo ma po prostu bardziej komfortowe hamulce a nie takie ze hamulec a pasażerowie latają po samochodzie obijając się jeden o drugiego. Ale jak jest potrzeba mocnego hamowania to spisują się bardzo dobrze

jendrekmak 16-06-2011 15:20

Odp: Jak hamuje MK3???
 
mondeo ma system awaryjnego wspomagania hamowania. niestety nie wszystkie egzemplarze (nawet te z 2006 roku). jak on działa niestety nie wiem ale jest to wykazane jak się rozkodowuje vin

ja mam i nie narzekam na hamulce. poza tym każda marka robi je po swojemu i ich charakterystyka może być różna a liczy się tylko droga hamowania

FrogsterPL 16-06-2011 18:30

Odp: Jak hamuje MK3???
 
A to ten system nie był standardem wraz z ABSem?

Co prawda mój VIN został rozkodowany na forum, ale akurat na sekcję związaną z ABSem nie patrzyłem ;)

jendrekmak 16-06-2011 19:09

Odp: Jak hamuje MK3???
 
no nie był

rotor 16-06-2011 22:08

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Wspomaganie awaryjnego hamowania (BAS) oznacza, że kiedy gwałtownie naciskamy pedał hamulca, układ przygotowuje się natychmiast na pełne hamowanie. Chodzi o to, by wyeliminować sytuację, kiedy pojawia się zagrożenie, kierowca nagle puszcza i naciska na hamulec... zbyt słabo. Wtedy właśnie działa ten system - 'dociska hamulce za kierowcę'.
W niektórych markach wystarczy samo gwałtowne kopnięcie w pedał, w innych brane jest również pod uwagę gwałtowne zdjęcie nogi z pedału przyspieszenia i naciśnięcie hamulca.
Tyle teorii.

W moim odczuciu Mondolot ma bardzo dobre hamulce.
Wracając z Kryspinowa miałem wątpliwą przyjemność poniekąd 'porównania' hamowania z Peugeotem 407 (też kombi). Wyprzedałem francuza (120-140km/h), kiedy z leśnej dróżki (w zasadzie to jakiś leśny dukt chyba był) zaczął wytaczać się traktor. Pełne hamowanie (przynajmniej u mnie) i widziałem jak w zwolnionym tempie wyprzedzana 407-ka zaczyna mnie 'wyprzedzać'. Ostatecznie zatrzymaliśmy się, jednak moje Mondeo jakieś 1,5-2 długości auta wcześniej niż Peugeot. Cały czas zakładam, że facio z Peugeota hamował tak jak ja - pedał do samego końca (inaczej to mógłbym chyba założyć, że facecik miał stalowe nerwy, jakiś dalmierz w oku i super precyzję operowania hamulcem).

FrogsterPL 16-06-2011 23:44

Odp: Jak hamuje MK3???
 
O, i taki "opis porównawczy" jak u rotora bardzo mi się podoba :D

BTW, z ciekawości sprawdziłem jeszcze raz, z VINu wynika, że mój Fordolot ma BAS :D (auto jest z końca kwietnia 2003 roku). Producent to jakoś w opcji oferował, czy to zależało od poziomu wyposażenia? Albo, ostatnia możliwość, że jak to w Fordzie, składał auta z różnych "klocków" i nikt nie wie od czego to zależało? :P

muli9 17-06-2011 07:36

Odp: Jak hamuje MK3???
 
ja tez jak sie przesiadlem z innego auta to mialem wrazenie ze mondek gorzej hamuje - ale teraz juz wiem ze to inteligentny uklad hamowania - np. w almerze tak bylo ze jak sie lekko nawet dotknelo hamulca to wszysy mieli glowe na szybie ;) tuaj jest zupelnie inaczej i bardziej z kulturka - potrzebujesz stanac w miejscu to cisniesz gwaltownie do spodu, dodatkowo tez trzeba wziac pod uwage jaka rozpedzona mase chcemy zatrzymac mondek to ponad 1,5 tony - wiec to nie sztuka porownywac

co do EBC to ja tez kupielm zestaw ale standard 2 lata temu i hamuje normalnie ale bez rewelacji, jeden z klockow sie zaczal odklejac i zuzyl sie przez to w calosci podczas gdy reszta ledwo do polowy doszla - obecnie zalozylem klocki brembo - zobaczymy

kiri 17-06-2011 18:05

Odp: Jak hamuje MK3???
 
Cytat:

Napisał FrogsterPL (Post 1670232)
BTW, z ciekawości sprawdziłem jeszcze raz, z VINu wynika, że mój Fordolot ma BAS :D (auto jest z końca kwietnia 2003 roku). Producent to jakoś w opcji oferował, czy to zależało od poziomu wyposażenia? Albo, ostatnia możliwość, że jak to w Fordzie, składał auta z różnych "klocków" i nikt nie wie od czego to zależało? :P

IPS - Inteligent Protection System. W skład wchodziło wspomaganie nagłego hamowania, wszystkie ESP/ASR/sraniewbanie itp. - głowy nie dam, ale pamiętam kilka Mondeo z naklejką "IPS" na tylnej szybie. Coś w stylu europejskich samochód z początku XXI wieku które chwaliły się na tylnych klapach nowoczesnym "16V" :)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.