Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Sprzęt Audio/CB/GPS (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=98)
-   -   [Kuga 2013-2020] Dodanie kamery cofania do Sync3 (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=279211)

jjarro 08-04-2018 19:41

Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Po przesiadce do Kugi najbardziej mi brak kamery cofania.
Proszę o podpowiedź czy muszę zakupić jakiś dodatkowy moduł + kamerę?
Ktoś przećwiczył podłączenie kamery do SYNC3?

lsulima 08-04-2018 21:16

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Moduł nie jest potrzebny. Trzeba tylko kamerę. I aktywacja.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

leszcz 08-04-2018 22:43

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał jjarro (Post 2962049)
Ktoś przećwiczył podłączenie kamery do SYNC3?

czy Sync2 czy Sync3 tak samo :) dołożyć i aktywować :one:

tedi_k 08-04-2018 23:08

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał leszcz (Post 2962153)
...dołożyć i aktywować :one:

To ja Ci kolego @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - poza "zagrzewaniem do boju" - napiszę coś konkretnego. BTW - nigdy nie ukrywałem, że posty jak powyższy doprowadzają mnie do "szewskiej pasji"...

Aby dołozyć kamerę cofania do Kugi 2017 potrzebujesz:
1. Sprawdzić, czy w kostce połączeniowej wiązki klapy bagażnika z wiązką samochodu (za podsufitką, dość duże złącze 20-to stykowe C934 na schematach Kugi MK2) masz od strony samochodu obsadzone piny od 16 do 20. Jeśli brak obsady tych pinów od strony samochodu, to możesz marzenia o posiadaniu kamery RVC odłożyć na duuuużo później (jak wytłumaczysz sobie, że kamera warta jest rozebrania wnętrza samochodu "prawie do gołej blachy").
2. Jeśli okaże się, że Ford był łaskawy i założył Ci wiązkę wnętrza z okablowaniem pod kamerę cofania, to czekają Cię trochę większe zakupy:
- główna wiązka klapy (ta z gumową przelotką pomiędzy klapą a nadwoziem) z obsługą kamery RVC i tego co masz aktualnie w klapie samochodu (np. klapy elektrycznej),
- mniejsza, wewnętrzna wiązka w klapie także z obsługą kamery RVC
- wiązka kamery RVC (najmniejsza, już trzecia do kupienia...)
- kamera RVC fabryczna dedykowana do Kugi.
- albo cała blenda klapy (plastikowa listwa na klapie) dedykowana pod kamerę albo rzeźba w aktualnej blendzie (może się nie udać...).

Jak się uśmiechniesz do kolegi @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] to poda Ci numery części wraz z cenami z ASO. Tanio nie będzie na pewno.
Można szukać na allegro, ale trzeba trochę się znać na tym, czy to co opisał sprzedawca to jest faktycznie to czego szukamy...

Ja widać - słowo "dołożyć" ma w Kudze 2017 dość bogate znaczenie...:569:

kuba1961 09-04-2018 06:24

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Temat ten bardzo interesuje mnie.
Jakieś pół roku temu w ASO podałem vin i otrzymałem odpowiedz że koszt za całość z montażem to 3000 zł.
Inna metoda to dołożenie dodatkowego nazwałbym to radia na androidzie z kamerą (wykorzystanie wyświetlacza od Sync3) - koszt też tyle samo. Robi to jakaś firma z pod Poznania. Moim zdaniem dziwna kombinacja. Nie lubię takich dziwnych rozwiązań, ale chyba w wypadku Kugi najprostszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie kamery i monitora w lusterku cofania. Ale lusterku które solidnie będzie zamontowane zamiast oryginalnego. Ale gdzie takie znaleść ?

kubiba 21-05-2018 17:19

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2962163)
To ja Ci kolego @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - poza "zagrzewaniem do boju" - napiszę coś konkretnego. BTW - nigdy nie ukrywałem, że posty jak powyższy doprowadzają mnie do "szewskiej pasji"...

Aby dołozyć kamerę cofania do Kugi 2017 potrzebujesz:
1. Sprawdzić, czy w kostce połączeniowej wiązki klapy bagażnika z wiązką samochodu (za podsufitką, dość duże złącze 20-to stykowe C934 na schematach Kugi MK2) masz od strony samochodu obsadzone piny od 16 do 20. Jeśli brak obsady tych pinów od strony samochodu, to możesz marzenia o posiadaniu kamery RVC odłożyć na duuuużo później (jak wytłumaczysz sobie, że kamera warta jest rozebrania wnętrza samochodu "prawie do gołej blachy").
2. Jeśli okaże się, że Ford był łaskawy i założył Ci wiązkę wnętrza z okablowaniem pod kamerę cofania, to czekają Cię trochę większe zakupy:
- główna wiązka klapy (ta z gumową przelotką pomiędzy klapą a nadwoziem) z obsługą kamery RVC i tego co masz aktualnie w klapie samochodu (np. klapy elektrycznej),
- mniejsza, wewnętrzna wiązka w klapie także z obsługą kamery RVC
- wiązka kamery RVC (najmniejsza, już trzecia do kupienia...)
- kamera RVC fabryczna dedykowana do Kugi.
- albo cała blenda klapy (plastikowa listwa na klapie) dedykowana pod kamerę albo rzeźba w aktualnej blendzie (może się nie udać...).

Jak się uśmiechniesz do kolegi @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] to poda Ci numery części wraz z cenami z ASO. Tanio nie będzie na pewno.
Można szukać na allegro, ale trzeba trochę się znać na tym, czy to co opisał sprzedawca to jest faktycznie to czego szukamy...

Ja widać - słowo "dołożyć" ma w Kudze 2017 dość bogate znaczenie...:569:

@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] orientujesz się czy wiązka z gumową przelotką znajduje się po prawej stronie czy lewej, bo w przypadku Kugi są dwie?

Jeżeli chodzi o kamerę to będzie pasowała każda z europejskiej wersji czy tak jak w przypadku Mondeo trzeba szukać kamerk z odpowiednim oznaczeniem?

lordwader 11-06-2020 07:31

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
2 załącznik(i)
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2962163)
To ja Ci kolego @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - poza "zagrzewaniem do boju" - napiszę coś konkretnego. BTW - nigdy nie ukrywałem, że posty jak powyższy doprowadzają mnie do "szewskiej pasji"...

Aby dołozyć kamerę cofania do Kugi 2017 potrzebujesz:
1. Sprawdzić, czy w kostce połączeniowej wiązki klapy bagażnika z wiązką samochodu (za podsufitką, dość duże złącze 20-to stykowe C934 na schematach Kugi MK2) masz od strony samochodu obsadzone piny od 16 do 20. Jeśli brak obsady tych pinów od strony samochodu, to możesz marzenia o posiadaniu kamery RVC odłożyć na duuuużo później (jak wytłumaczysz sobie, że kamera warta jest rozebrania wnętrza samochodu "prawie do gołej blachy").
2. Jeśli okaże się, że Ford był łaskawy i założył Ci wiązkę wnętrza z okablowaniem pod kamerę cofania, to czekają Cię trochę większe zakupy:
- główna wiązka klapy (ta z gumową przelotką pomiędzy klapą a nadwoziem) z obsługą kamery RVC i tego co masz aktualnie w klapie samochodu (np. klapy elektrycznej),
- mniejsza, wewnętrzna wiązka w klapie także z obsługą kamery RVC
- wiązka kamery RVC (najmniejsza, już trzecia do kupienia...)
- kamera RVC fabryczna dedykowana do Kugi.
- albo cała blenda klapy (plastikowa listwa na klapie) dedykowana pod kamerę albo rzeźba w aktualnej blendzie (może się nie udać...).

Jak się uśmiechniesz do kolegi @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] to poda Ci numery części wraz z cenami z ASO. Tanio nie będzie na pewno.
Można szukać na allegro, ale trzeba trochę się znać na tym, czy to co opisał sprzedawca to jest faktycznie to czego szukamy...

Ja widać - słowo "dołożyć" ma w Kudze 2017 dość bogate znaczenie...:569:

Odświeżę temat, bo w wątku o Kudze panuje cisza..., właśnie walczę z tematem. ...Przelotka to ta lewa patrząc od tyłu pojazdu. Ja w klapie bagażnika ogarnąłem okablowanie tzn powymieniałem wszystkie wiązki domontowałem oryginalną kamerę i dotarłem do kostki w podsufitce o której pisał @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] .
Brakuje tam 6 żył.
Plan mam taki aby wzbogacić oryginalną wiązkę o te brakujące 6 żył @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] pisal o pięciu żyłach 16,17,18,19,20 ja bym uzupełnił jeszcze żyłę 15 choć nie wiem od czego jest - może ktoś podpowie?).
Czy tą uzupełnioną wiązką powinienem dojść bezpośrednio w okolice APIM?
Czy te dokładane przewody idą jeszcze przez jakieś inne moduły? Gdzie podłączyć drugi koniec?
A może warto wymienić jeszcze tą całą wiązkę w lewej podsufitce? @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] (tylko pewnie na kolejnym odcinku znów będzie brakowało kabelków?)

Andrzej_K 11-06-2020 14:04

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3257562)
(...)
Czy tą uzupełnioną wiązką powinienem dojść bezpośrednio w okolice APIM?
(...)

Do przodu idą trzy przewody. Dwa do APIM'a (VIDEO - i VIDEO + ) i jeden do BCM'a ( LIN ) i później tylko aktywacja. Zrobisz ją FORScanem - (nie trzeba włączać trybu inżynieryjnego.) 8)

lordwader 11-06-2020 15:23

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3257641)
Do przodu idą trzy przewody. Dwa do APIM'a (VIDEO - i VIDEO + ) i jeden do BCM'a ( LIN ) i później tylko aktywacja. Zrobisz ją FORScanem - (nie trzeba włączać trybu inżynieryjnego.) 8)

A zasilanie (+) (-) i ekran z klapy? Chciałbym możliwie zbliżyć się do rozwiązania jak w oryginale.
Gdzieś czytałem że wideo + i - należy puścić skrętka, a nie zwykłymi przewodami.
Ponieważ informacje są porozrzucane w wielu miejscach, porządkując sytuację:
załączam zdjęcie mojego wtyku
przewody odpowiednio
15- czarny
16- biały (grubszy nieco niż pozostałe)
17- brązowo-filetowy
18- czarny
19- żółty
20 - biały

który jest który? tzn.:
(+)
(-)
LIN
ekran
video+
video-

video+ oraz video- rozumiem podłączam pod APIM (styki 14; 15) - który pod 14, który pod 15?
Który przewód musi iść do BCM - LIN? i gdzie powinien być podpięty?

Andrzej_K 11-06-2020 16:14

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3257652)
A zasilanie (+) (-) i ekran z klapy? Chciałbym możliwie zbliżyć się do rozwiązania jak w oryginale.

Zasilanie wziąłem z modułu czujników parkowania, masa/minus też była obok. Ale to nie jest oryginał.

Cytat:

Napisał lordwader (Post 3257652)
Gdzieś czytałem że wideo + i - należy puścić skrętka, a nie zwykłymi przewodami

Ja robiłem wg. instrukcji/relacji "Filon69" z wątku - "Dołożenie kamery cofania do Sync2" - m.in. - [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Kupiłem taką skrętkę - [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Kupiłem 11 m aby mieć przesyłkę za darmo. Do kamery zużyłem 5 m, a teraz drugie 5 m do BLIS'a więc w sumie dobrą ilość kupiłem. Do BLIS'a mogłem puścić każdy inny przewód, ale skoro ten się "walał"...

Bump:
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3257652)
(...)

który jest który? tzn.:
(+)
(-)
LIN
ekran
video+
video-

1. - Biały - plus +
2. - Nieb/Biały - LIN - BCMii C2280B PIN 32
3. - Zielony - VIDEO - PIN 15 APIM
4. - Niebieski - VIDEO + - PIN 14 APIM
5. - Brązowy - Masa
6. - Czarny - Ekran/masa

To są kolory i kolejność we wtyczce z wiązki klapy/kamery.

lordwader 11-06-2020 16:38

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
3 załącznik(i)
Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3257655)

1. - Biały - plus +
2. - Nieb/Biały - LIN - BCMii C2280B PIN 32
3. - Zielony - VIDEO - PIN 15 APIM
4. - Niebieski - VIDEO + - PIN 14 APIM
5. - Brązowy - Masa
6. - Czarny - Ekran/masa

To są kolory i kolejność we wtyczce z wiązki klapy/kamery.

To mi wiele wyjaśnia, ale wygląda na to, że po drodze od kamery do wtyku (podsufitka -lewy tylny słupek) który opisywałem kolory przewodów się pozmieniały (dwukrotne łączenie wiązek w klapie), czy można kolejność z wtyku przyporządkować kolorom, które zapodał @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] ?

Andrzej_K 11-06-2020 16:56

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
2 załącznik(i)
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3257659)
To mi wiele wyjaśnia, ale wygląda na to, że po drodze od kamery do wtyku (podsufitka -lewy tylny słupek) (...)

W Focusie MK3 koniec/wtyczka wiązki kamery idzie z klapy do bagażnika. (prawy dół ) Nie miałem wiązki bagażnik APIM-BCM więc uciąłem oryginalną wtyczkę i polutowałem przewody wiązki bagażnika z dołożoną wiązką bagażnik APIM-BCM. Ty pokazujesz całkiem inną wtyczkę.

lordwader 11-06-2020 17:15

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Też chyba miałem taką wtyczkę w klapie, ale ja spiąłem(tu się pewnie kolory pozmieniały) i pobiegła dalej właśnie w podsufitkę... a tam w kolejnej wiązce już kabelków brakuje :(.
No nic chyba muszę klapę rozebrać ponownie.
Ja mam kuge ciekawe czy w tym BCM przyłącze jest to samo?

Ps. a z tym BLISem masz jakiś opis? Dużo zmian i walki?

Andrzej_K 11-06-2020 18:00

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3257667)
(...)
Ja mam kuge ciekawe czy w tym BCM przyłącze jest to samo?

Wyglądają tak samo.

Cytat:

Napisał lordwader (Post 3257667)
Ps. a z tym BLISem masz jakiś opis? Dużo zmian i walki?

Opisu jako takiego nie mam, działam wg. wątku: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Bardzo pomocny jest także temat na tym forum (użyj translatora)
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Że wątek ten jest pomocny świadczy to, że kolega z naszego forum także korzystał z wiedzy tam podanej.
Czy dużo walki? Wygląda gorzej niż jest na prawdę. Kupiłem wiązkę drzwi i wyplotłem z niej 4 kabelki i gotowe założyłem do swoich drzwi. Plusem jest to, że są zarobione i nie trzeba szukać PIN'ów.
Kupiłem uszkodzone/połamane lusterko i na nim nauczyłem się jak je bez uszkodzeń rozebrać, a także uzyskałem 4 zarobione przewody które założyłem do swoich lusterek.
Trudniej było z wtyczką do diody na szkle lusterka, ale tu niezwykle pomocny był "referee". Dał mi linki do zakupu wtyczek i PIN'ów.
Wiązkę bagażnik <--> BCM zrobiłem z "leżącej" w domu skrętki (kupionej do kamery cofania), a PIN'y wziąłem z BCM'a który również zakupiłem w celach "szkoleniowych" (wyjmowanie i rozbieranie wtyczek) i dla PIN'ów - 1x LIN kamery cofania i 4x MS CAN z BLIS'a
No i jeszcze wtyczka wiązki zderzak <--> BCM (hermetyczna) tu także pomógł "referee" (podał linki)
Teraz tylko czekam na radary, mocowania i wiązkę zderzaka.

lordwader 12-06-2020 13:00

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3257673)
Wyglądają tak samo.

Proszę jeszcze o podpowiedź jaka jest kolejność numeracji wtyków w załączonym widoku (zdaje się, ze to jest obraz od frontu).
Próbuje oczywiście zidentyfikować: Nieb/Biały - LIN - BCMii C2280B PIN 32

Andrzej_K 12-06-2020 15:10

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
3 załącznik(i)
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3257883)
(...) jaka jest kolejność numeracji wtyków w załączonym widoku (zdaje się, ze to jest obraz od frontu).
(...)

Jest od "frontu" bo to widok gniazd w BCM'ie - przecież. Kolejność numeracji jest
taka:
Pierwszy rząd/ek od 1 do 20
drugi rząd/ek od 21 do 40
trzeci rząd/ek od 41 do 60

I tak nic Ci to nie da bo podłączając przewód musisz we wtyczce zobaczyć/wyliczyć kolejność/dziurkę w którą masz wcisnąć PIN z kabelkiem. Wtyczka jest opisana.

lordwader 12-06-2020 20:38

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3257905)
Jest od "frontu" bo to widok gniazd w BCM'ie - przecież. Kolejność numeracji jest
taka:
Pierwszy rząd/ek od 1 do 20
drugi rząd/ek od 21 do 40
trzeci rząd/ek od 41 do 60

I tak nic Ci to nie da bo podłączając przewód musisz we wtyczce zobaczyć/wyliczyć kolejność/dziurkę w którą masz wcisnąć PIN z kabelkiem. Wtyczka jest opisana.

Wtyczka od Apim też jest opisana? (mam nadzieję że tak). Wejścia tych wtyków zarówno w bcm jak i w Apim są puste czy są tam już jakieś kabelki w które trzeba się wpiąć?
mam w domu kilkanaście metrów skrętki kat 6a (linka), niestety nie jest to kat 7 jaką stosował wcześniej @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] , nie ma ekranu, ale powinna chyba być OK. Trochę tylko niepokoi mnie grubość żył, nie będzie problemu?
zastanawiam się czy skrętka 1mm2 nie byłaby lepsza: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

lordwader 14-06-2020 11:29

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3257655)
Zasilanie wziąłem z modułu czujników parkowania, masa/minus też była obok. Ale to nie jest oryginał.



Ja robiłem wg. instrukcji/relacji "Filon69" z wątku - "Dołożenie kamery cofania do Sync2" - m.in. - [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Kupiłem taką skrętkę - [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Kupiłem 11 m aby mieć przesyłkę za darmo. Do kamery zużyłem 5 m, a teraz drugie 5 m do BLIS'a więc w sumie dobrą ilość kupiłem. Do BLIS'a mogłem puścić każdy inny przewód, ale skoro ten się "walał"...

Bump:

1. - Biały - plus +
2. - Nieb/Biały - LIN - BCMii C2280B PIN 32
3. - Zielony - VIDEO - PIN 15 APIM
4. - Niebieski - VIDEO + - PIN 14 APIM
5. - Brązowy - Masa
6. - Czarny - Ekran/masa

To są kolory i kolejność we wtyczce z wiązki klapy/kamery.

Tak się jeszcze zastanawiam, bo większość podłączających kamerkę zasilanie bierze z parktronika, też miałem taki zamiar, ale prościej jest wpiąć się do lampy cofania w klapie. Będzie wszystko w tym wypadku działało? kamera byłaby zasilana tylko w przypadku zapodania biegu wstecznego, w przeciwieństwie do parktronika.
Mam jeszcze pytanie, czy masę oraz ekran można spiąć razem już na etapie wiązki w klapie?

Andrzej_K 14-06-2020 12:08

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3258340)
Tak się jeszcze zastanawiam, bo większość podłączających kamerkę zasilanie bierze z parktronika, też miałem taki zamiar, ale prościej jest wpiąć się do lampy cofania w klapie.

Za dużo się zastanawiasz/myślisz. Chcesz być "mądrzejszy od snopowiązałki"? Rób tak jak sobie wymyślisz i wg Ciebie będzie prostsze. Weź zasilanie z lampy cofania tylko potem nie pytaj dlaczego kamera nie działa. Lubisz oryginalnie to zrób wg schematu - w załączeniu (nie sugeruj się "SYNC2" )

Cytat:

Napisał lordwader (Post 3258340)
Będzie wszystko w tym wypadku działało? kamera byłaby zasilana tylko w przypadku zapodania biegu wstecznego, w przeciwieństwie do parktronika.

Nie będzie działało. Kamera ma mieć zasilanie po zapłonie.


Cytat:

Napisał lordwader (Post 3258340)
(...) czy masę oraz ekran można spiąć razem już na etapie wiązki w klapie?

Można.

lordwader 14-06-2020 12:35

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
2 załącznik(i)
Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3258359)
Za dużo się zastanawiasz/myślisz. Chcesz być "mądrzejszy od snopowiązałki"?

:D mam to od małego :D

ale w kudze będzie chyba trochę inaczej - bezpieczniki w bagażniku @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] na Twoim schemacie (focus?) jest F28, w kudze będzie chyba F29).
Jeśli na schematach są błędy proszę o korektę.

ps. @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] skąd wziąłeś prąd u siebie? z tego bezpiecznika F28?

Andrzej_K 14-06-2020 14:41

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3258369)
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] skąd wziąłeś prąd u siebie? z tego bezpiecznika F28?

Oczywiście, że z modułu czujników parkowania. Masa jest obok więc...

lukaszooo 14-06-2020 14:51

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Ostatnio był u mnie gość który dokładał sobie sam wiazke. Od nadkola do klapy przewod telefoniczny podpiety pod PDC, sygnał videołączony z przewodem glosnikowym, wyglądało to strasznie a dodatkowo obraz miał straszne zakłócenia. Taką instalacje nie dokłada się na rok tylko do końca żywota auta więc trzeba zrobić to porzadnie. Zasilanie najlepiej wziąć z fabrycznego miejsca czyli RJB, sygnał puszcza sie przewodem sygnalowym z ekranem, im lepszy tym jakość lepsza. Z rok temu był u mnie gość który również dokładał sobie kamerę do sync2 tyle że chinską, do kamery był dołączony zwykly przewod, było go za dużo więc go zwinął i schował pod wycieraczką. Efekt był taki że obraz był nie do odczytania. Jednym słowem jeśli ktos dokłada wiazke to niech zrobi to porządnie na nowych porządnych przewodach podłączonych zgodnie ze schematem a nie na partyzanta byle gdzie.

lordwader 14-06-2020 15:06

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
2 załącznik(i)
Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3258399)
Ostatnio był u mnie gość który dokładał sobie sam wiazke. Od nadkola do klapy przewod telefoniczny podpiety pod PDC, sygnał videołączony z przewodem glosnikowym, wyglądało to strasznie a dodatkowo obraz miał straszne zakłócenia. Taką instalacje nie dokłada się na rok tylko do końca żywota auta więc trzeba zrobić to porzadnie. Zasilanie najlepiej wziąć z fabrycznego miejsca czyli RJB, sygnał puszcza sie przewodem sygnalowym z ekranem, im lepszy tym jakość lepsza. Z rok temu był u mnie gość który również dokładał sobie kamerę do sync2 tyle że chinską, do kamery był dołączony zwykly przewod, było go za dużo więc go zwinął i schował pod wycieraczką. Efekt był taki że obraz był nie do odczytania. Jednym słowem jeśli ktos dokłada wiazke to niech zrobi to porządnie na nowych porządnych przewodach podłączonych zgodnie ze schematem a nie na partyzanta byle gdzie.

Masz absolutna rację, dlatego dopytuję - fabryczna wiązka od kamery w kudze leci lewą strona klapy bagażnika, więc trzeba w podsufitce zrobić nawrotkę do prawej strony bagażnika gdyż tam są bezpieczniki, a wg schematu prąd idzie z F29. Jakie przewody sugerujesz wykorzystać? bo jakoś w oryginalnych wiązkach nie widzę aby był ekran, a przewody to chyba zwykłe linki 1mm2 i raczej chyba nawet nie skrętka?
Proszę spojrzeć na kable obciętej wtyczki przez @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] .

Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3258399)
Ostatnio był u mnie gość który dokładał sobie sam wiazke. Od nadkola do klapy przewod telefoniczny podpiety pod PDC, sygnał videołączony z przewodem glosnikowym, wyglądało to strasznie a dodatkowo obraz miał straszne zakłócenia. ...do kamery był dołączony zwykly przewod, było go za dużo więc go zwinął i schował pod wycieraczką. Efekt był taki że obraz był nie do odczytania.

Przewód glośnikowy, więc pewnie czysta miedź i ze 4mm2...

Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3258395)
Oczywiście, że z modułu czujników parkowania. Masa jest obok więc...

a skrzynkę z bezpiecznikami masz obok? mam nadzieję, że w kudze ten moduł tez jest w pobliżu skrzynki.

...w sumie podpięcie się pod moduł czujek parkowania to tak jak pod bezpiecznik, bo oba systemy fabrycznie są na tym samym zabezpieczeniu.

Andrzej_K 14-06-2020 17:12

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3258403)
(...) bo jakoś w oryginalnych wiązkach nie widzę aby był ekran, a przewody to chyba zwykłe linki 1mm2 (...)

Jest ekran na zielonym i niebieskim i są skręcone. Przed samą wtyczką są rozdzielone i oddzielnie "wchodzą" do wtyczki. Po drugiej stronie (w wiązce podłogowej) jest tak samo.

Bump:
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3258403)
(...) Jakie przewody sugerujesz wykorzystać?

Znowu zaczynasz kombinować. Właściwie to po co? Pokazałem Ci jaki przewód użył Filon69 i za jego radą kupiłem taki sam. Podłączyłem kamerę i wszystko jest OK.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

lukaszooo 14-06-2020 18:25

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Najlepiej jest kupić ori wiazke klapy i kamerę, wtyczkę robi się taką jak ori. Dorabia się jedynie wiazke w podlodze. Bez problemu można zrobić aby wyglądało jak ori, przewody 0,35. Sygnalowy ori ma ok 4mm, takiego nie znajdziesz, ja klade 3mm. Jeśli ktos ma życzenie to kładzie się nawet przewody w kolorach zgodnych że schematem i wtedy jedynie naprawdę bardzo doświadczone oko może domyślić się że coś jest dokładane.

lordwader 14-06-2020 18:40

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3258429)
Jest ekran na zielonym i niebieskim i są skręcone. Przed samą wtyczką są rozdzielone i oddzielnie "wchodzą" do wtyczki. Po drugiej stronie (w wiązce podłogowej) jest tak samo.

Bump:

Znowu zaczynasz kombinować. Właściwie to po co? Pokazałem Ci jaki przewód użył Filon69 i za jego radą kupiłem taki sam. Podłączyłem kamerę i wszystko jest OK.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

:lol:

więc żeby doprecyzować, wpinam się ekranowaną skrętką (ekran w tej skrętce też jest gdzieś podpięty?) w kostkę w podsufitce (czyli wyszedłem z klapy, a kolejna kostka/wiązka nie jest już przystosowana pod kamerę). Dalej idę skrętką do bagażnika, i tu:
1. wyłuskuję 3 przewody (+), (-), ekran i podpinam je do bezpieczników/ modułu parktronika.
- trochę to kłopotliwe aby ze skrętki wyłuskać te kabelki tak aby zachować ciągłość ekranowania dla sygnałów video oraz LIN
2. wchodzę w okolicę BCM i wyłuskuję ze skrętki przewód z sygnałem LIN
3. idę dalej skrętką do sync i tam ponownie wyłuskuję 2 przewody sygnałowe aby wpiąć się w kostkę.

@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] jak sobie poradziłeś z wyłuskaniem tych kabelków ze skrętki?

Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3258446)
Najlepiej jest kupić ori wiazke klapy i kamerę, wtyczkę robi się taką jak ori. Dorabia się jedynie wiazke w podlodze. Bez problemu można zrobić aby wyglądało jak ori, przewody 0,35. Sygnalowy ori ma ok 4mm, takiego nie znajdziesz, ja klade 3mm. Jeśli ktos ma życzenie to kładzie się nawet przewody w kolorach zgodnych że schematem i wtedy jedynie naprawdę bardzo doświadczone oko może domyślić się że coś jest dokładane.

podpowiesz co to za przewody?
jakiś link, albo choć zdjęcie?
Wg wczesniejszych ustelń w wiązce podłogowej powinny iśc 3 (4) żyły: wideo x2, LIN (+ekran?), które traktujesz jako sygnałowe?

lukaszooo 14-06-2020 18:57

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Jestes odważny skoro chcesz dokładać wiazke bez schematu i podstawowej wiedzy w dwu letnim aucie. Napisałem konkretnie jakie kable idą fabrycznie i jakie ja stosuje.

lordwader 14-06-2020 19:30

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3258452)
Jestes odważny skoro chcesz dokładać wiazke bez schematu i podstawowej wiedzy w dwu letnim aucie. Napisałem konkretnie jakie kable idą fabrycznie i jakie ja stosuje.

No nie no... odpowiedziałeś krótko i na temat :?
Co masz na myśli, że bez schematu i podstawowej wiedzy?

Do odważnych świat należy :)
Byłbym wdzięczny za uzupełnienie moich braków w wiedzy i umiejętnościach.
Niestety nie wszyscy są otwarci i pomocni, informacje trzeba wyrywać "koparką", a jak się okazuje niby ograny temat, a pytań i wątpliwości jest sporo,
zapodaj linka do kabelków, które używasz.
.. podobno nie ma ... pytań tylko ... odpowiedzi.
Czym dwuletnie auto różni się od 5 letniego?;)

lukaszooo 14-06-2020 20:42

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Schemat to taki dokument na którym producent pokazuje w jaki sposób idą przewody. Każda profesjonalna modyfikacja wymaga potwierdzenia domysłów kolegów o pewne fakty czyli schemat, jeden napisze coś bo się domyśla, inny słyszał od kolegi, następny wie ale po co ma pisać skoro za schemat zapłacił. Między innymi dlatego dokladnie wiązek robi się na podstawie schematu a nie forumowych podpowiedzi.
Co do przewodow, podałem ci konkrety.... Wpisz w google 0.35mm i znajdziesz.

lordwader 14-06-2020 21:08

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3258479)
Schemat to taki dokument na którym producent pokazuje w jaki sposób idą przewody. Każda profesjonalna modyfikacja wymaga potwierdzenia domysłów kolegów o pewne fakty czyli schemat, jeden napisze coś bo się domyśla, inny słyszał od kolegi, następny wie ale po co ma pisać skoro za schemat zapłacił. Między innymi dlatego dokladnie wiązek robi się na podstawie schematu a nie forumowych podpowiedzi.
Co do przewodow, podałem ci konkrety.... Wpisz w google 0.35mm i znajdziesz.

poddaje się :?:
zwykła skrętka ma ok. 0,4mm2
napisałeś sygnałowy ori ma 4mm, ty dajesz 3mm, - straśnie grubaśne.

do schematu udało mi się dotrzeć, niestety cyrylica: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
jeśli dobrze zidentyfikowałem to:
wejście w sync zgadza się z opisem
1. 14 video+(WH-GN - biało-zielony),
2. 15 video-(BN-VT -biało-....)
3. masa (BK-GY -czarny)
4. ekran - bez opisu
5. LIN - (WH - biały)
6. (+) - (YE-VT - zółto-...)

(+) dla aut z systemem start /stop z bezpiecznika 28 ze skrzynki w komorze silnika ew. z kostki C214.
Pytanie gdzie znajduje się rzeczona kostka??

lukaszooo 14-06-2020 21:29

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Zasilanie 0,35kwadrat.
Sygnalowy 3mm po zewnątrz.

lordwader 14-06-2020 21:56

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3258492)
Zasilanie 0,35kwadrat.
Sygnalowy 3mm po zewnątrz.

innymi słowy cos takiego? [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
przewody ekranowane, ale nie skrętka, takie montujesz?

rzuć jak możesz okiem na załączony 3 posty wcześniej schemat, gdzie się wpiąć z tym (+)?

lordwader 16-06-2020 20:41

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
2 załącznik(i)
Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3257641)
Do przodu idą trzy przewody. Dwa do APIM'a (VIDEO - i VIDEO + ) i jeden do BCM'a ( LIN ) i później tylko aktywacja. Zrobisz ją FORScanem - (nie trzeba włączać trybu inżynieryjnego.) 8)

Aktywowałeś funkcję tylko w module APIM (rear camera), czy w BCM też coś załaczałeś?


Ok, chyba już wiem jak to wszystko połączyć i podpiąć.
Wg schematu dla Kugi zasilanie należy pobrać ze skrzynki bezpieczników w komorze silnika (BJB) - bezpiecznik F28 (dla aut z systemem start/stop czyli tak jak u mnie).
Zatem muszę przygotować sobie nową wiązkę od kostki w podsufitce (gdzie dochodzą jeszcze przewody od kamery), w planie mam zamiar zejść prawym tylnym słupkiem do bagażnika i tam w okolicach progów przejść w okolicę schowka. W tym miejscu będzie pierwszy odczep do BCM. Dalej w okolicę APIM, tam kolejny odczep. Pozostałe 2 przewody muszę przeprowadzić do komory silnika (albo do kostki C214 lub C934 jeśli jest w kabinie będzie to pewnie prostsze) i tam złapać gdzieś GND oraz (+) z bezpiecznika 28. Gdzie jest w aucie kostka C214??!!

Podpowie ktoś czy takie prowadzenie nowej wiązki będzie poprawne i jak porozbierać kolejne elementy osłon progów/wiązek żeby nic nie uszkodzić?

poshel 16-06-2020 21:40

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Sprawdz czy zasilanie mozesz pobrać z F29, ale z bagażnika i to jest chyba ten sam bezpiecznik co PDC. Nie będziesz musiał targać kabli przez cały samochód.

lordwader 16-06-2020 23:48

Cytat:

Napisał poshel (Post 3259023)
Sprawdz czy zasilanie mozesz pobrać z F29, ale z bagażnika i to jest chyba ten sam bezpiecznik co PDC. Nie będziesz musiał targać kabli przez cały samochód.

F28 BJB jest w wersji start/stop, jeśli nie byłoby żadnych skutków ubocznych to F29 RJB jest wygodniejszą opcją, tylko czy wszystko będzie hulało?

Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3258399)
Jednym słowem jeśli ktos dokłada wiazke to niech zrobi to porządnie na nowych porządnych przewodach podłączonych zgodnie ze schematem a nie na partyzanta byle gdzie.

Więc jak to w końcu jest? Ten system start/stop jakoś wpływa na to gdzie ma być podpięte zasilanie? Do skrzynki bezpieczników w komorze silnika (zgodnie z oryginałem), czy do bezpieczników w bagażniku?
Na pierwszy rzut ok w bagażniku powinno być ok, ale niech ktoś mądrzejszy to potwierdzi plz.

Cytat:

Napisał lordwader (Post 3257883)
Proszę jeszcze o podpowiedź jaka jest kolejność numeracji wtyków w załączonym widoku (zdaje się, ze to jest obraz od frontu).
Próbuje oczywiście zidentyfikować: Nieb/Biały - LIN - BCMii C2280B PIN 32

a była potrzeba aktywowania czegoś w BCM?

lordwader 21-06-2020 14:40

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3257641)
Do przodu idą trzy przewody. Dwa do APIM'a (VIDEO - i VIDEO + ) i jeden do BCM'a ( LIN ) i później tylko aktywacja. Zrobisz ją FORScanem - (nie trzeba włączać trybu inżynieryjnego.) 8)

hello,
Panowie byłbym wdzięczny jakby mi ktoś podpowiedział jak aktywować forscanem tą kamerę. Ja w APIM'ie wybrałem rear camera - enabled nic więcej nie aktywowałem i niestety mam komunikat, ze kamery nie wykryto. Kable są na 99% położone ok, wszystkie przedzwaniałem 2 razy i sprawdzałem czy się nie pomyliłem z pinami. Coś jeszcze powinienem aktywować w jakimś module?
Apim raczej sprawny, wcześniej pracował w innym aucie z kamerą, więc ew. sama kamera byłaby uszkodzona?
K.

forttres 21-06-2020 15:51

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Jeszcze w Bcmi

Andrzej_K 21-06-2020 15:55

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3260297)
(...)Ja w APIM'ie wybrałem rear camera - enabled (...)

Nic takiego nie robiłem. W APIM konfiguracja modułu (format AS BUILT) w miejsce 9 wpisałem B Gdy masz tam 8 wpisujesz A

Bump:
Cytat:

Napisał forttres (Post 3260312)
Jeszcze w Bcmi

W czym Twój post mu pomógł? Bez BCMii będzie obraz z kamery.

lordwader 21-06-2020 16:27

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3260314)
Nic takiego nie robiłem. W APIM konfiguracja modułu (format AS BUILT) w miejsce 9 wpisałem B Gdy masz tam 8 wpisujesz A


Bingo!!!
chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy podpowiadali i pomagali, kamera ruszyła, okazało się, że w wiązce klapy ford oszczędził na przewodzie masy - kabelek zarobiony, ale kończy się gdzieś w wiązce ... dziwne, ale koniec końców udało się!!
pozostało aktywować chyba w BCM rysowanie pomocniczych linii skrętu kierownicy, byłoby miło gdyby ktoś jeszcze podrzucił co i w jakim bloku skorygować.



Cytat:

Napisał forttres (Post 3260312)
Jeszcze w Bcmi

a coś więcej?

Andrzej_K 22-06-2020 05:56

Odp: Dodanie kamery cofania do Sync3
 
Cytat:

Napisał lordwader (Post 3260334)
(...)byłoby miło gdyby ktoś jeszcze podrzucił co i w jakim bloku skorygować.

Byłoby miło gdybyś choć udawał, że szukasz rozwiązania samodzielnie i tylko nie udaje Ci się odnaleźć/odszukać. I w "akcie rozpaczy" chcesz aby to ktoś inny zrobił za Ciebie.

Wszystko już jest na forum wystarczy tylko poszukać:

BCM module (dla linii)
726-01-06 (data1)
no camera: 1240
with camera: 9240 (+8 hex)

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Cytat:

Napisał forttres (Post 3260312)
Jeszcze w Bcmi

Cytat:

Napisał lordwader (Post 3260334)
a coś więcej?

Jakie więcej oczekujesz? Gdyby miał zamiar Ci pomóc to przecież (chyba?) by od razu powiedział?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.