Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fiesta (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=99)
-   -   [Fiesta 2008-2012] Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=297130)

Rob4L 11-06-2019 09:43

Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Witam serdecznie

Jestem w posiadaniu Fiesty z 2009 roku, z silnikiem 1.25 82KM, przebieg 110k.
Auto było uderzone z przodu, byłem zmuszony m.in. wymienić chłodnicę klimatyzacji oraz kompresor. Klima została napełniona po wymianie tych komponentów i działała bez problemów. Jest to klimatyzacja manualna.

Niestety gdy tylko pojawiły się fale upałów zauważyłem jeden problem.
W przypadku gdy auto stoi na dworze i się nagrzeje od zewnątrz, po włączeniu klimatyzacji nie da się odczuć zimnego powietrza w kokpicie, mimo maksymalnych ustawień klimatyzacji. Na wszystkich ustawieniach wiatraka od 1-4 daje się odczuć lekko schłodzone powietrze wydobywające się z nawiewów.
Głównym problemem natomiast jest to, że w tym wypadku auto traci moc tj. w trakcie przyspieszania robi się taka "dziura" i zamula. Mimo wciśnięcia pedału gazu i trzymania na tym samym poziomie, auto raz szarpnie i przyspieszy mocniej, za chwilę znowu pojawia się "dziura" - dzieje się to na każdym biegu. Obroty nie mają większego znaczenia.

Jeżeli auto stoi całą noc w garażu, po wyjeździe z niego klima chłodzi normalnie, auto również przyspiesza normalnie tj. tak jak bez klimy. Oczywiście do momentu jak na dworze nie pojawi się określona temperatura typu 30°C i przejadę jakieś 30 kilometrów, wtedy ma miejsce sytuacja opisana wyżej.

Dodatkowo zauważyłem że co kilkadziesiąt sekund pojawia się dziwny odgłos - trzask + syknięcie, w przypadku gdy klimatyzacja jest włączona (7-10 sekunda filmu):
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Proszę o pomoc i sugestie :)
Z góry dziękuję

boncio 11-06-2019 12:48

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Przy tym silniku to norma. Przy ponad 30 stopniach działa w zasadzie ciągle.
Trzask i syk to cykliczne załączanie klimy - włącza się i wyłącza kiedy jest to potrzebne. Dodatkowo jeśli wciśniesz gaz w podłogę to sprężarka jest wyłączana na czas przyspieszania, a potem ponownie włączana, aby polepszyć minimalnie osiągi.

Danielo_82 11-06-2019 13:13

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Chłodnicę dawałeś nową czy jakiś używkę że szrotu? Płukałeś układ? Ile oleju zalał klimiarz?

kaku25 11-06-2019 14:27

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał Rob4L (Post 3141412)
W przypadku gdy auto stoi na dworze i się nagrzeje od zewnątrz, po włączeniu klimatyzacji nie da się odczuć zimnego powietrza w kokpicie, mimo maksymalnych ustawień klimatyzacji. Na wszystkich ustawieniach wiatraka od 1-4 daje się odczuć lekko schłodzone powietrze wydobywające się z nawiewów.
Głównym problemem natomiast jest to, że w tym wypadku auto traci moc tj. w trakcie przyspieszania robi się taka "dziura" i zamula. Mimo wciśnięcia pedału gazu i trzymania na tym samym poziomie, auto raz szarpnie i przyspieszy mocniej, za chwilę znowu pojawia się "dziura" - dzieje się to na każdym biegu. Obroty nie mają większego znaczenia.

Jednak musi być z tym problem, bo w Fieście mam podobnie, że sprężarka działa ok. 5sek. a potem przestaje i tak w kółko. W Fusionie z takim samym silnikiem problem nie występuje.
Dodam, że w moim silniku nie ma czujnika pomiaru temperatury zewnętrznej, jak to w klimie manualnej.

edekp1977 11-06-2019 15:57

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
przy temp. powyżej 30 stopni, w słońcu klima działa tylko teoretycznie, na 3 biegu wentylatora 15 stopni. Wydaje się że ten typ tak ma.

PrzemKo80 11-06-2019 17:54

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Aż z ciekawości i ja sprawdzę u siebie i dam Wam znać jakie pomiary temperatury

Rob4L 11-06-2019 19:07

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał boncio (Post 3141474)
Przy tym silniku to norma. Przy ponad 30 stopniach działa w zasadzie ciągle.
Trzask i syk to cykliczne załączanie klimy - włącza się i wyłącza kiedy jest to potrzebne. Dodatkowo jeśli wciśniesz gaz w podłogę to sprężarka jest wyłączana na czas przyspieszania, a potem ponownie włączana, aby polepszyć minimalnie osiągi.

To miałoby sens bo tak to właśnie wygląda, natomiast samo powietrze z nawiewów nie wydaje się być zbyt mocno ochładzane przez klimatyzację w skrajnych temperaturach tak jak dzisiaj.

Cytat:

Napisał Danielo_82 (Post 3141484)
Chłodnicę dawałeś nową czy jakiś używkę że szrotu? Płukałeś układ? Ile oleju zalał klimiarz?

Jeżeli chodzi o samą chłodnicę to wymieniał ją sprzedawca, prawdopodobnie pochodziła z demontażu. Układu nie płukałem, niestety nie jestem w stanie udzielić informacji ile oleju zalał klimiarz, wydaje mi się że ilość oleju i gazu jest zawsze ustawiana na urządzeniu wg katalogu do danego auta.

Cytat:

Napisał kaku25 (Post 3141500)
Jednak musi być z tym problem, bo w Fieście mam podobnie, że sprężarka działa ok. 5sek. a potem przestaje i tak w kółko. W Fusionie z takim samym silnikiem problem nie występuje.
Dodam, że w moim silniku nie ma czujnika pomiaru temperatury zewnętrznej, jak to w klimie manualnej.

Z tego co wiem w tej Fieście również nie ma czujnika temperatury zewnętrznej - ciężko to zweyfikować, ponieważ komputer jest zablokowany i pokazuje tylko przejechane kilometry :)

Do wszystkich w tym wątku: bardzo dziękuję za odpowiedzi. Dzisiaj odwiedziłem klimiarza, aby sprawdzić czy nie ubywa gdzieś ciśnienie. Okazało się, że jest tak wysokie że kilka razy przekręciło licznik barometru :D wstępna diagnoza - uszkodzony zawór rozprężny klimatyzacji. Po wymianie podziele się informacją czy pomogło :)

swampshark 11-06-2019 19:59

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał boncio (Post 3141474)
Trzask i syk to cykliczne załączanie klimy - włącza się i wyłącza kiedy jest to potrzebne.

U mnie tak było do czasu serwisu klimy w aso forda w ramach akcji promocyjnej. Dobili mi czynnika bo ponoć było go prawie wcale. Po serwisie słyszę załączenie klimy, ale brak już syczenia, a klima chłodzi tak, że jak puszczę kratkami na klatkę piersiową i twarz oraz zamknę obieg, to ciężko wytrzymać chłód.

Danielo_82 11-06-2019 20:05

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Popełniłeś chyba wszystkie możliwe błędy. Chłodnicy nie daje się używanej, bo w środku siedzi osuszacz, który po kontakcie z powietrzem nasiaka i daje właśnie taki zwiekszony opór, nie mówiąc już o tym ze nie osusza układu. Oleju daje się właśnie więcej i sprężarka powinna być już nim zalana w odpowiedniej ilości, większej niż przy standardowym dobiciu. Nie przeplukany układ skutkuje właśnie zatkaniem ususzacza i dyszy rozprężnej, przez co ciśnienie mocno rośnie po gorącej stronie układu.

kaku25 12-06-2019 09:28

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Czyli może to być spowodowane tym, że ktoś na oko dobił za dużo gazu i teraz ciśnienie zbyt szybko wzrasta w gorące dni? (pomijając problem, jakim jest zawór rozprężny klimatyzacji)

Danielo_82 12-06-2019 10:27

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Co to znaczy "na oko"?
U piekarza byłeś nabijać?

kaku25 13-06-2019 14:43

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
To nie ja. Samochód kupny. A poprzednik cuda mógł robić.

slawomirro 14-06-2019 09:25

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał Danielo_82 (Post 3141631)
Chłodnicy nie daje się używanej, bo w środku siedzi osuszacz

Błąd. Osuszacz to taka owalna puszka montowana obok chłodnicy/skraplacza.

Danielo_82 14-06-2019 09:35

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
No akurat w tym modelu fizycznie zamontowana jest obok, co nie zmienia faktu, że jest częścią chłodnicy (skraplacza) i oryginalnie nie występuje jako osobna cześć, a autor mocując używany skraplacz zamontował używany osuszacz, który w krótkim czasie doprowadzi do korozji.

slawomirro 14-06-2019 09:57

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał Danielo_82 (Post 3142515)
który w krótkim czasie doprowadzi do korozji.

Prędzej do spadku wydajności układu lub jego miernej wydajności.

Danielo_82 14-06-2019 10:02

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Tego też, bo zbudowany jest z materiału pochłaniającego wilgoć, a po nasiąknięciu ogranicza przepływ czynnika. Ale głównym zadaniem jest właśnie usunięcie z układu wilgoci, aby nie zatrzeć sprężarki i wyeliminować ryzyko korozji. Sama próżnia przy nabijaniu nie usunie wilgoci w 100%.

Rob4L 15-06-2019 14:09

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Trochę zaniepokoiło mnie stwierdzenie "popełniłeś chyba wszystkie możliwe błedy". :)
Po wymianie zaworu rozprężnego wszystko działa bez zarzutów.
Auto już nie szarpie na klimie tylko płynnie przyspiesza. Porównując do wcześniejszego stanu można powiedzieć, że klima mrozi :)
Dziękuje za komentarze.
Problem został rozwiązany, temat można zamknąć

kaku25 16-06-2019 15:14

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
W którym miejscu jest ten zawór?

Rob4L 16-06-2019 17:15

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Przy ścianie grodziowej, na zakończeniu rurek.

PrzemKo80 17-06-2019 19:09

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał edekp1977 (Post 3141536)
przy temp. powyżej 30 stopni, w słońcu klima działa tylko teoretycznie, na 3 biegu wentylatora 15 stopni. Wydaje się że ten typ tak ma.

Dzisiaj sprawdziłem jak u mnie.
Temperatura na zewnątrz 27 stopni, nawiew na środek, 3 bieg - temperatura z nawiewu 9 stopni.

kaku25 18-06-2019 07:42

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Po jakim czasie od włączenia klimatyzacji robiłeś pomiar?

edekp1977 18-06-2019 09:25

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
to mamy podobnie, rano przy 25 stopniach na 3 biegu 9-10 stopni, ale popołudniu jak temperatura była sporo powyżej 30 stopni to było 15 stopni.
Pomiar robiony po ustabilizowaniu się temperatury z wylotu.

kaku25 18-06-2019 10:56

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
W zasadzie, jak miałem mało czynnika, to temperatura też stabilizowała mi się tylko, że po jakiś 20min. jazdy.:)

edekp1977 18-06-2019 16:57

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
miałem na myśli moment po uruchomieniu silnika aż temperatura spadnie na stały poziom - trwa to około minuty.

PrzemKo80 18-06-2019 22:53

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał kaku25 (Post 3143823)
Po jakim czasie od włączenia klimatyzacji robiłeś pomiar?

Przejechałem jakieś 250 kilometrów i postawiłem auto na 30 minut. Po tym czasie zrobiłem pomiar.
Napisz jak zrobić pod Twoim kątem to spróbuje inaczej.

Prewencjusz 07-10-2021 21:02

Sprężarka klimatyzacji włącza się i wyłącza
 
Witam, mam problem ze sprężarką klimatyzacji (klimatyzacja manualna), kiedy włączę A/C słychać cyknięcie, sprężarka zaczyna się obracać, wentylator też zaczyna działać i po ok 20/30 sekundach działania i chłodzenia słychać ponownie cyknięcie, sprzęgło klimatyzacji rozłącza się i po ok 10/15 sekundach ponownie sprężarka włącza się. Klimatyzacja chłodzi, wentylator cały czas działa (bez względu na wyłączanie się sprężarki) tylko obecny jest ciągle dziwny objaw cykania, rozliczania się sprzęgła sprężarki i włączania i wyłączania się klimatyzacji. Ktoś z właścicieli Forda Fiesty mk7 1.4 tdci (2001) spotkał się z takim działaniem klimatyzacji?

Styber 07-10-2021 21:32

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Sprawdź czy napięcie na cewce sprzęgła kompresora jest obecne cały czas. Jeśli tak to najprawdopodobniej masz sprzęgło do wymiany.
Jeśli napięcie zanika wraz z wyłączaniem się klimatyzacji to przyjrzałbym się wyłącznikom ciśnieniowym(presostaty).
Jak w tej Fieście jest analogowy czujnik ciśnienia to jeszcze fajniej, bo możesz podejrzeć aktualne ciśnienie w układzie np. Forscanem i na bieżąco podglądać co się dzieje(przykładowo czy ciśnienie nie rośnie za bardzo i sterownik nie wyłącza kompresora ze względów bezpieczeństwa).

Prewencjusz 07-10-2021 21:54

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Nie wiem co mam o tym myśleć, sprzęgło sprężarki klimatyzacji jest sprawdzone i jest w porządku. Oddałem auto do elektryka sprawdził i nie ma żadnych błędów, mówił, że nie wie jak w Fordach ale w japońskiej motoryzacji to standard z tym włączeniem i wyłączaniem, mówił tylko że może jest problem z czujnikiem ciśnienia klimatyzacji, ale nie chce wymieniać być może dobrej części, bo niby chłodzi ale czemu w taki sposób i czy to normalne. Chciałem zrobić rozpoznanie bo może ktoś spotkał się z tym samym.

Styber 08-10-2021 07:00

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cienki fachowiec i tyle.

edekp1977 08-10-2021 10:13

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
za mało czynnika i dlatego klima startuje- nie łapie ciśnienia -wyłącza się -startuje, nie łapie ciśnienia i tak dalej i dalej.

Prewencjusz 08-10-2021 18:17

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Pierwsze co zrobiłem to dałem do serwisu właśnie celem wymiany czynnika i odgrzybienia, sprawdzili też czy działa i czy są jakieś błędy, ale nic nie wykryli. Także brak błędów i czynnik chłodzący też jest we właściwej proporcji.

luki_1988 08-10-2021 18:29

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał Prewencjusz (Post 3372974)
Klimatyzacja nabita i odgrzybiona, w zasadzie pierwsza rzecz, która zrobiłem. Także czynnik jest we właściwej proporcji.

Dokładnie tak samo zrobiłem po zakupie samochodu. Miałem przestawiony rozrząd i wtedy było to bardzo zauważalne. Przy włączonej klimie na pierwszym biegu i bucie w podłogę auto się ledwo zbierało, tak jakbym próbował ruszać z drugiego biegu - muł totalny.

Po ustawieniu rozrządu jest lepiej, ale nawet teraz przy włączonej klimie auto jest zauważalnie słabsze - o jakieś 15% subiektywnie patrząc.

No cóż - silniczek malutki, to nie ma co wymagać a klima trochę prądu zjada, szczególnie w kilka chwil po uruchomieniu.

romano11 09-10-2021 20:20

Odp: Sprężarka klimatyzacji włącza się i wyłącza
 
Cytat:

Napisał Prewencjusz (Post 3372827)
włączę A/C słychać cyknięcie, sprężarka zaczyna się obracać, wentylator też zaczyna działać i po ok 20/30 sekundach działania i chłodzenia słychać ponownie cyknięcie, sprzęgło klimatyzacji rozłącza się i po ok 10/15 sekundach ponownie sprężarka włącza się. Klimatyzacja chłodzi, Ktoś z właścicieli Forda Fiesty mk7 1.4 tdci (2001) spotkał się z takim działaniem klimatyzacji?

W swojej dotychczasowej karierze miałem styczność z czterema bolidami i w każdym klima właśnie tak działała/działa. Nie uwierzę, że każdy z nich miał feler. Dla mnie to normalne działanie klimy, przecież tam nie ma jak sterować intensywnością chłodzenia, jak właśnie poprzez czas pracy kompresora. Tak, jak w lodówce: nastawisz "MAX" na termostacie, to kompresor będzie dłużej pracował, robił krótsze przerwy i tyle.

PrzemKo80 10-10-2021 17:55

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Podobnie uważam. Jeśli klima będzie ustawiona na max zimne to cyknięć powinno być jak mniej bo cały czas chłodzi. Ale gdy np. po środku więcej bo krótszy czas chłodzenia. Tak mi się wydaje.

slawomirro 13-10-2021 01:43

Odp: Sprężarka klimatyzacji włącza się i wyłącza
 
Cytat:

Napisał romano11 (Post 3373162)
Dla mnie to normalne działanie klimy, przecież tam nie ma jak sterować intensywnością chłodzenia, jak właśnie poprzez czas pracy kompresora.

To normalna praca klimatyzacji. Sterowanie czasem pracy odbywa się przez czujniki niskiego i wysokiego ciśnienia:
- ciśnienie za niskie = nie włączy się sprężarka
- ciśnienie za wysokie = wyłącza się sprężarka
Nie ma określonego czasu dokładnie pracy sprężarki. To jest zależne np od stylu jazdy czy ilości czynnika. Jak jest go mało rozłączenia sprężarki są częstsze, bo ciśnienie jest niskie.
Im niższe ciśnienie, tym częstsze rozłączenia.
Ciśnienie zależy od temperatury otoczenia. Im bliżej zera tym ciśnienie niższe, aż dojdzie do punktu około 10*C gdy będzie się załączała i rozłączała stale lub nie załączy się wogóle.

Zresztą najlepiej zapoznać się u źródła i wszystko będzie jasne )

(wrzucam na swój serwer, bo forum ma ograniczenia rozmiaru załączników)

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.