Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] wymiana amortyzatorów przód (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=260647)

akrzyw 18-03-2017 13:42

wymiana amortyzatorów przód
 
Witam,
Ponieważ pociekł mi jeden amortyzator z przodu jestem zmuszony wymienić oba. Robiłem to z powodzeniem sam w poprzednich autach więc myślę że w S maxie też powinienem sobie poradzić.
Mam pytanie do tych którzy to robili lub widzieli jak to się robi w S max/mondeo 4. Czy oprócz górnych mocowan wystarczy odkręcić końcówkę drążka stabilizatora i dolne mocowanie amortyzatora aby wyjąć kolumnę ? Czy konieczny jest demontaz całej zwrotnicy? Jeśli zwrotnica musi być zdemontowana to czy trzeba wybijac dolny sworzen wahacza czy moze odkręcić cały wahacz?
Z góry dzięki za rady. chciałbym aby poszło mi to w miarę sprawnie i bezproblemowo 😊

arturo299 18-03-2017 19:34

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Cześć do demontażu amora jeszcze trzeba zdemontować podszybie,zwrotnicy nie trzeba demontować odkręcasz śrubę mocującą miedzy amorem a zwrotnicą i trzy śruby od góry.:one:

akrzyw 18-03-2017 19:49

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Dzięki. O podszubiu i całej "gorze" wiem. Juz to kiedys demontowalem i zajmuje to max. 10 min. Chodziło mi bardziej o to czy po odkreceniu dolnego mocowania amortyzatora wystarczy zakresu na wahaczu aby wyjąć całą kolumnę ze zwrotnicy. Ale z tego co piszesz tak jest.

kiroll 18-03-2017 19:58

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
wystarczy.

Bump: trzy śruby u góry ,stabilizator.i dolne mocowanie amora jedna śruba.

zwy 18-03-2017 21:59

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
A ja ściskałem kolumnę, bo nie chciała mi wyskoczyć ze zwrotnicy.

Kasiarz 19-03-2017 10:32

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
O ile dobrze pamiętam, to jeszcze trzeba odkręcić końcówkę drążka kierowniczego.

meff 22-04-2018 22:36

Wymiana amortyzatorów przód
 
Dziś zabrałem się za to paskudztwo (leją olejem więc najwyższy czas) wszystko ładnie zdemontowane mam ale problem w tym że nigdzie nie mogę dostać tej gumy pod sprężynę o którą opiera się z dołu w amortyzatorze, gdzie to kupić i jak to się nazywa?

mariuszb55 23-04-2018 05:22

Odp: Wymiana amortyzatorów przód
 
Podkładka izolująca dolna.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
lub
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

meff 23-04-2018 17:33

Odp: Wymiana amortyzatorów przód
 
Cytat:

Napisał mariuszb55 (Post 2969477)
Podkładka izolująca dolna.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
lub
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

dzięki

Wysłane przy użyciu Tapatalka

honzik07 26-04-2018 07:54

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
witam ja bede wymieniał łozyska amortyzatorów jest jakas róznica w ustawieniu łozysk

mariuszb55 26-04-2018 13:46

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Ja jak wymieniałem to ten cypelek na łożysku musi być w osi z wypustką amortyzatora wchodzącą w zwrotnicę czyli musisz tak ustawić łożysko względem poduszki aby te cypelki były w stronę komory silnika.
Będzie go widać przez otwór w poduszce.

honzik07 30-04-2018 21:47

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
dzieki tak ustawiłem bo stare tez tak były

planeta58 30-04-2018 22:29

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Mnie też to czeka , dzięki za info.

arielo87 01-05-2018 23:05

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Ja jestem właśnie po wymianie całego zestawu mocowania przedniego amortyzatora. Dla świętego spokoju wymieniłem wszytko oprócz amortyzatorów. Po rozebraniu okazało się, że lewa sprężyna jest pęknięta :(

Polecam sprawdzić przed rozbiórką żeby w czasie wymiany nie trzeba było do sklepu latać ;)

Znalazłem sklep gdzie za wszystkie potrzebne części firmy Kayaba (bez sprężyn) zapłaciłem 290zł + KW. Nie pamiętam czy mogę tu napisać ale chętnie podam na PW :)

planeta58 07-05-2018 21:19

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
3 załącznik(i)
Dzisiaj się zabrałem za wymianę łożyska i poduszki .
Nie wiem jak Wam się udało bez rozpinania zwrotnicy wyjęcie amortyzatora bo mi nie szło , zakresu ruchu brakowało .
Możecie napisać?
Mało tego to jeszcze wysunęła mi się pół oś wewnątrzna i to był dopiero dramat żeby ją poskładać :mad:

kornata_m 09-05-2018 06:20

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Cytat:

Napisał planeta58 (Post 2975957)
Nie wiem jak Wam się udało bez rozpinania zwrotnicy wyjęcie amortyzatora bo mi nie szło , zakresu ruchu brakowało .

Pod kielich amortyzatora (amortyzator nie odkręcony od góry) na którym siedzi sprężyna podłożyłem lewarek i podnosiłem go. Kolumna się "skracała" a zwrotnice zbijałem młotkiem w dół bo ciasno siedziała. Natomiast włożenie polegało na przykręceniu amortyzatora od góry przy łożysku położeniu dołu rury amortyzatora na zwrotnicy między miejscem docelowym amortyzatora a tarczą hamulcową i energicznym obniżeniu zwrotnicy. Amortyzator nie wskoczy sam w miejsce mocowania całkowicie, ale zaprze się o nie, gumowym młotkiem dobiłem go na swoje miejsce, zwrotnice podlewarowałem tak żeby amortyzator wszedł do końca i dokręciłem śrubą.
P.s. Nie zapomnij przełożyć gumowej poduszki sprężyny na łożysko ja z tego powodu musiałem wszystko rozebrać i złożyć jeszcze raz. Zajęło to 1,5 godziny.

planeta58 09-05-2018 09:42

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
1 załącznik(i)
Już wiem dlaczego u mnie wachacz nie pozwolił tak nisko się dogiąć w dół nadal brakowało zakresu ruchu.
Ok już czaję Twoją technikę , po prostu trzeba było scisnać amortyzator i będzie więcej miejsca , druga strona mam nadzieję pójdzie łatwiej , dzięki :-).
A dla tych , którym wyszła by pół oś mogę podać jedyny chyba patent na ponowne jej włożenie , wszystkie kulki wkładać po kolei do gniazda z ostatnią będzie trochę zabawy ale ma wejść na swoje miejsce.

A o której gumie mowa ?

planeta58 09-05-2018 11:33

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał kornata_m (Post 2976553)
P.s. Nie zapomnij przełożyć gumowej poduszki sprężyny na łożysko ja z tego powodu musiałem wszystko rozebrać i złożyć jeszcze raz. Zajęło to 1,5 godziny.

Już wiem o której gumie piszesz , właśnie zobaczyłem ją na starym łożysku siedzi , rozbieram raz jeszcze , człowiek uczy się całe życie ...
Teraz już wszystko złożone poprawnie , ale nie jestem zadowolony bo pozostało jeszcze jakieś stukanie z okolic prawego koła , a wszystko jest Tip Top. Myślałem , że będzie wreszcie cisza a nie jest , jakieś sugestie ?

karel86 02-03-2019 17:26

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Panowie, jak wy upchaliscie złożoną kolumne z zamontowanymi ściągaczami tam w ten kielich? Mi w zaden sposob to nie chcialo wejść. Po 6godzinach walki z jedna stroną sie poddalem


Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Korci74 02-03-2019 18:27

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] z tego co pisze w poście 16 montujesz bez ściągaczy.

Odnośnie wybijaniu kolumny z zwrotnicy to ja wykręcam śrubę wkładam blachę ok.3mm w szczelinę a śrubę wkręcam z drugiej strony i wtedy zwrotnica się rozszerza.

karel86 02-03-2019 18:57

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Cytat:

Napisał Korci74 (Post 3100973)
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] z tego co pisze w poście 16 montujesz bez ściągaczy.

Odnośnie wybijaniu kolumny z zwrotnicy to ja wykręcam śrubę wkładam blachę ok.3mm w szczelinę a śrubę wkręcam z drugiej strony i wtedy zwrotnica się rozszerza.

Dzieki wielkie kolego, klania się czytanie ze zrozumieniem

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Obiboc 19-03-2019 09:51

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Panowie tak chcę się podpiąć pod wątek. Miałem w sobotę przykrą dla mego portfela przygodę drogową, miły kierownik czarnego "mercsedesa GL" zajechał mi drogę, święte przekonanie, że będę walił w wymuszającego przegrało z instynktem. Następstwo-wbicie się na krawężnik, wynik rozbita opona, pewnie wygięta felga ale na oko nie widać, oraz nie trzymający amortyzator. Czy coś zmieniło się w dostawcach amorków, jakieś nowe firmy na które warto spojrzeć? Osobiście zatrzymałem się na etapie KAYABA dobre inne takie sobie. Przy tarczach hamulcowych poradzono Zimmermany i jestem zadowolony.

daro462 28-05-2019 16:34

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Witam pruje i nie mogę zdjąć do końca amortyzatora, co robic?
gora odkrecona, drążek tez, lacznik, niewiele brakuje do zeskoczenia 2-3cm

krasnal89 28-05-2019 18:05

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Zrobiłem tak:
Na lewarku podniosłem wahacz. Odkręciłem stabilizator i śrubę dolna od amortyzatora nie cała dosłownie trochę. Później pod kielich amortyzatora podłożyłem deskę z jednej i z drugiej strony. Opuściłem lewarek. Następnie polano i duży młot zbiłem całą zwrotnicę. Na koniec odkręciłem górę i tyle

Bump: Tylko ostrożnie żeby przy zbijaniu amorek niczego nie uszkodził.

peteypee 28-05-2019 19:20

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Jak wyżej, praktycznie każdego mcpersona. Można sobie pomoc z tylu zwrotnicy w szczeline wbić srubokret/przecinak...co tam pod reka, byle nie za grube i nie za mocno.

kalachan 28-05-2019 21:52

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Witam
Co do wymiany części lub całego macphersona to podrzucam link do chyba najlepszego, najbardziej czytelnego filmu z jego wymiany.
Alan Howatt precyzyjnie pokazuje jak ustawić kielich łożyska żeby uzyskać prawidłowy kąt zwrotnicy. Wielu mechaników powinno to zobaczyć.
Polecam inne jego filmy.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

daro462 29-05-2019 04:22

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
oki spróbuje z tym podnośnikiem, bo dzięki patentowi z blaszka amor lata jak szalony . lekko tylko brak miejsca na wysuniecie, próby zaciśnięcia sprężyn nic nie dały, dziś robię 2 podejście

daro462 29-05-2019 07:22

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
zrobiłem jak na filmiku rozebrałem wszystko i wyszło, podkladke będę chciał zmienić pod sprezyne jak dostane gdzies, a reszta raczej zostaje

kalachan 29-05-2019 18:39

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Cieszę się że mogłem pomóc, podpowiedzieć. :)

daro462 29-05-2019 19:25

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Cytat:

Napisał kalachan (Post 3137034)
Cieszę się że mogłem pomóc, podpowiedzieć. :)

dzięki ;p 8)
dwie strony zrobione, rozbiórka jak na filmiku, ciężko było wyjąc bez rozkręcenia

zaba_35 30-05-2019 08:17

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
tez okrecalem wszystko...na skroty nie szlo...druga strona poszla juz moment...tak czy siak dalej jakies gluche stuki....z tylem walcze od roku...oprocz bananow wszystko nowe...dalej cos puka...dosyc mam juz tych wymian...nigdy wiecej forda...prawie wszystko nowe a stuki dalej sa...mniej ale nadal...

dbokowy 27-05-2020 22:12

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Cytat:

Napisał zaba_35 (Post 3137206)
tez okrecalem wszystko...na skroty nie szlo...druga strona poszla juz moment...tak czy siak dalej jakies gluche stuki....z tylem walcze od roku...oprocz bananow wszystko nowe...dalej cos puka...dosyc mam juz tych wymian...nigdy wiecej forda...prawie wszystko nowe a stuki dalej sa...mniej ale nadal...

U mnie było to samo...wszystko wymienione... i nadal coś stukało....


okazało się, że wymieniony amortyzator (dolna stopa-blacha) obcierała delikatnie przy skręcie (wystarczyło, delikatnie "szlifnąć boschem" od strony komory silnika i stuki ustały....


Teraz w końcu mogłem założyć nowe aluski (z nowymi oponami), zrobić zbieżność i cieszyć sie jazdą....

Jeszcze tylko na dniach czeka mnie zabawa z wyborem koloru zacisków....i sam fakt ich pomalowania....ale to już sama przyjemność

szneider 31-08-2020 19:23

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
U mnie zrobione zawieszenie, sworznie, tuleje, końcówki i dalej coś stukało, raz z jednej, raz z drugiej. Wracam z reklamacją do mechanika i okazuje się, że nie dokręcone śruby z jednej strony. Jazda próbna i dalej jest stukanie. Międzyczasie wyszedł przegląd techniczny i wszystko cacy, amorki 70-73%, żadnych luzów itp. Wstępna diagnoza mechanika zapewne to maglownica. Wizyta u innego gościa i wg niego wszystko ok. W końcu sam się za to wziąłem. Pomyślałem, że zapewne to wina poduszek amortyzatora, więc zakupiłem nowe. Zdemontowałem mcperson i faktycznie okazało się,że poduszki nie są w najlepszej kondycji, ale dodatkowo amor wciska się jakoś bez większego wysiłku i coś słabo się wysuwa później. Wymieniłem więc amory, osłony, odboje, łożyska amortyzatora i po skręceniu wszystkiego w końcu nastała cisza i auto się pewniej prowadzi. Najlepszy jest ten wynik ze SKP 70-73%, a amory po wyjęciu mają oznaki agonalne w porównaniu z nowymi. Teraz biorę się za tył.

Piotr19793 11-03-2021 12:07

Smax wymiana lozyska macphersona
 
Ford s max 2007 2tdci.czy wymieniał ktos górne łożysko macphersona?moze ktos cos doradzi ,bo jutro sie zabieram za to.dzieki

Arek476 11-03-2021 17:33

Odp: Smax wymiana lozyska macphersona
 
Super sprawa wymiana w Smaxie, w negatywnym znaczeniu. Najpierw demontaż wycieraczek, podszybia, dopiero jest dostęp do górnych śrub. Potem koła, łączniki, i amor jest wsuwany w zwrotnicę, jeszcze na aucie trzeba ile się da ściskami ścisnąć sprężynę. Odkręcenie śruby trzymającej amor, i trzeba zwrotnicę wybić na dół, jest bardzo ciasno i jednocześnie trzeba uważać żeby półośki przez przypadek nie wyciągnąć ze skrzyni albo przegubu nie rozpiąć. Ja dodatkowo podnośnikiem w miejscu przykręcenia łącznika ściskałem kolumnę, dopiero dało się zbić zwrotnicę. Albo prościej odkręcić wahacz i wszystko na dół ładnie pójdzie. Dopiero odkręcamy od góry z auta, śrubę amora i wymieniamy łożysko. Składamy w odwrotnej kolejności.

Tomek 07 15-05-2021 23:35

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Dokładnie syf i malaria ale da się zrobić mi trafił się amortyzator wadliwy ford motocraft po założeniu lipa zero amortyzacji lepiej oddać do warsztatu szkoda czasu i kasy

Rychul 02-06-2021 15:50

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Cytat:

Napisał arturo299 (Post 2770698)
Cześć do demontażu amora jeszcze trzeba zdemontować podszybie,zwrotnicy nie trzeba demontować odkręcasz śrubę mocującą miedzy amorem a zwrotnicą i trzy śruby od góry.:one:

Chyba nie masz pojęcia co piszesz bo w s-maxie nie ma tyle miejsca aby opuścić zwrotnice z amortyzatora jeśli chodzi o prawą stronę .

krzykor 04-02-2022 12:02

Odp: Smax wymiana lozyska macphersona
 
Cytat:

Napisał Arek476 (Post 3326567)
Odkręcenie śruby trzymającej amor, i trzeba zwrotnicę wybić na dół[...] Ja dodatkowo podnośnikiem w miejscu przykręcenia łącznika ściskałem kolumnę, dopiero dało się zbić zwrotnicę

Kurczę, robię lewą stronę - kierowcy i za bardzo nie mam jak dojść dobrą nasadką do sworznia zwrotnica/wahacz bo półoś blokuje. Trzeba jakoś ustawić zwrotnicę (obrócić/podnieść) żeby wyciągnąć wałek półosi, czy jakimś oczkowym 21mm kluczem walczyć?

Arek476 04-02-2022 21:05

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Cytat:

Napisał Rychul (Post 3347439)
Chyba nie masz pojęcia co piszesz bo w s-maxie nie ma tyle miejsca aby opuścić zwrotnice z amortyzatora jeśli chodzi o prawą stronę .

Dziwne, że udało mi się tak zrobić 3x... Ale dobrze że już wiem że tak się nie da, i nawet nie będę próbował 4 raz:p

Bump:
Cytat:

Napisał krzykor (Post 3395220)
Kurczę, robię lewą stronę - kierowcy i za bardzo nie mam jak dojść dobrą nasadką do sworznia zwrotnica/wahacz bo półoś blokuje. Trzeba jakoś ustawić zwrotnicę (obrócić/podnieść) żeby wyciągnąć wałek półosi, czy jakimś oczkowym 21mm kluczem walczyć?

Nie jestem pewien, ale nie trzeba najpierw popuścić śrubę trzymająca połoś w piascie, wysunąć ją i dopiero odkręcać? Ja odkręcałem te śruby żeby półośki nie wyskoczyły.

krzykor 06-02-2022 14:19

Odp: wymiana amortyzatorów przód
 
Temat tej nakrętki już rozwiązany tzn. odkręciłem kluczem oczkowym, ale sworznia nie da się wysunąć, dopierdzielone strasznie. Znajomy mechanik twierdzi, że to oryginał bo mocowanie sworznia zanitowane do wahacza. Breszka z rurką, walenie młotem 3kg - nie pomogło, musi mi ktoś pomóc. Chyba że taki patent jak u tego gościa [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...], ale wtedy to sworzeń do wymiany chyba.
Cytat:

Napisał Arek476 (Post 3395305)
Nie jestem pewien, ale nie trzeba najpierw popuścić śrubę trzymająca połoś w piascie, wysunąć ją i dopiero odkręcać?

Śruba od półosi popuszczona, ale półoś nie ma miejsca, żeby wyjść, trzeba wyciągnąć sworzeń wahacza.
Spróbuję oswobodzić kolumnę amorka i dobrze ścisnąć sprężynę - może starczy...

A na tym [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]wszystko gładziutko idzie


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.