Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Niepokojący odgłos po wyłączaniu silnika (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=129377)

kicek 25-04-2011 16:15

Niepokojący odgłos po wyłączaniu silnika
 
Witam,

po powrocie z trasy swiatecznej stanalem po domem, auto stalo jeszcze wlaczone kilka minut , wylaczylem i... pojawil sie po raz pierwszy dziwny odglos ( jakby bzyczenie, tarcie jakiegos silniczka, odglos jakby jakies spiecie bylo ) spod maski. Nie byly to odglosy przelaczania sie zapadek od klimatyzacji/wentylacji bo to sie tez zdarza. Nastepnie kilukrotnie wlaczalem silnik i bez dodawania gazu na pracujacym silniku wylaczalem po chwili. Odglos caly czas sie pojawia , trwa kilka sekund.
Spotkaliscie sie moze z takim objawem ?
Odglos dochodzi , lub wydaje sie ze dochodzi , zza centralnej czesci silnika , gdzies przed scianą kabiny , w srodkowej czesci.

Miras. 25-04-2011 17:25

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Mam podobne bzyczenie u siebie od nowości, też z komory silnika. Tak jakby jakaś cewka elektryczna. Brzęczy kilka sekund po wyłączeniu silnika. Nigdy tego nie badałem.

Jerry292 25-04-2011 17:40

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Witam Posiadam mondka prawie od roku mam te same dzwieki przez pare sekund pozniej cisza , z mondkiem nic sie nie dzieje a przejechalem prawie 20000km wczesniej mialem citroena i tesz cos brzeczalo wydaje mi sie ze to normalka

kicek 25-04-2011 17:49

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
problem w tym ze to pojawilo mi sie po raz pierwszy, przejechane 75 000. Wczesniej tylko bzeczaly silniczki nawiewów po wylaczeniu silnika.

Jerry292 25-04-2011 18:02

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
mam jeszcze c-maxa sprawdze czy sa takie odglosy w mondku mam od zawsze chyba ze cos z elektryka bo mi w mondku dodatkowo co 1 minute (dokladnie)migaja swiatla pozycyjne na wylaczonym silniku a po zaryglowaniu dezwi jest cisza .

adam131 26-04-2011 00:30

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
kicek, Mondek po prostu układa się do snu po ciężkiej robocie, którą za ciebie wykonał. Trochę postękać musi zanim się wygodnie ułoży. Myślę, że tak było od zawsze, tylko Ty nie zwróciłeś na to uwagi.

TOMAS 26-04-2011 04:56

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Cytat:

Napisał adam131 (Post 1644492)
kicek, Mondek po prostu układa się do snu po ciężkiej robocie, którą za ciebie wykonał

Ha ha ha dobre, ale prawdziwe :one:

danielr 26-04-2011 18:35

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Miałem podobne objawy. Przejeździłem z tym nieregularnie występującym dźwiękiem kilka tysiecy kilometrów i w końcu nie wytrzymałem bo sie zaczął nasilać. Okazało się, że związane to było z zaworem podciśnieniowym turbiny. Dźwięk to jedno ale dodatkowo objaw był taki, że samochód w trasie dostawał "zawahań" mocy wtedy gdy jej bardzo potrzebował np. przy wyprzedzaniu. W mieście tego objawu nie udało mi się wywołać. Po wymianie tego zaworu turbo zaczęło podawać odpowiednio powietrze no i dziwny dźwięk po gaszeniu silnika zniknął.

keisim 26-04-2011 22:05

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Też "to" mam od dłuższego czasu. Jak napisał danielr, prawdopodobnie jeden z zaworów podciśnienia. AFAIK jeden steruje siłownikiem na turbinie (zmienna geometria), drugi przepustnicą. Coraz bardziej nabieram ochoty na wymianę... tylko jeszcze nie wiem który bzyczy.

Pulse 27-04-2011 09:50

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Ale zawór podciśnienia "jęczy" a nie bzyczy czy też trze jak ma autor.
Zawory są dwa, jeśli nie życzymy sobie ich odgłosu to wystarczy je zamienić miejscami. Kompleksowa wymiana w ASO będzie dotyczyła zaworów razem z przewodami. Koszt jednego zaworu to ok 450 zł jeśli dobrze pamiętam. Wymiana jednego + przewody to miało być coś ok 850 zl.

Było o tym wątek. Szukaj przez szukajkę i falowanie obrotów i wibracje przy przekraczaniu 2tys obrotów podczas przyspieszania.

danielr 27-04-2011 11:17

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
No tutaj się nie do końca zgodzę. Zresztą określenia "jęczy" albo "bzyczy" są tak precyzyjne, że mogą oznaczać to samo ;).
Koszt diagnostyki i wymiany zaworu w ASO w Warszawie to ok. 600-650 zł z tego co pamiętam.
U mnie bzyczał/jęczał ten, który odpowiadał za sterowanie dawką powietrza jaka jest podawana na turbinę. Dźwięk faktycznie dochodził z centralnej części silnika blisko ściany grodziowej pomiędzy silnikiem a kabiną.

kicek 28-04-2011 10:05

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
dźwięk jest dokładnie taki jakbyście wzięli dwa kable pod napięciem i ze sobą zetknęli na dłużej.Zaczynaja byzczec/trzaskać. :)
Generalnie odgłos utał obecnie. Chociaz pojawilas ie propozycja ,ze moze to byc jakis silniczek od klimy - obecnie musze nabic klime gdyz sa juz resztki plynu. Sąsiad mial takie odglosy w renault jak zabraklo mu plynu w kliamtyacji i bzyczala jakas pomka od klimy.
A pondto odglos pojawialsie rowniez jakwlaczalem auto i wylaczaempo ciwli ,bez dodawania gazu. Elementy turbiny sie zalaczaja wedy ?

yahoo500 27-06-2011 14:01

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Cytat:

Napisał kicek (Post 1645860)
dźwięk jest dokładnie taki jakbyście wzięli dwa kable pod napięciem i ze sobą zetknęli na dłużej.Zaczynaja byzczec/trzaskać. :)

Też to mam - sam tego nie byłem w stanie zauważyć bo dźwięk bardziej dobiega po stronie pasażera, a ja nie zawsze wychodziłem od razu z samochodu.
Ostatnio komuś innemu "zleciłem" zgaszenie silnika a sam nasłuchiwałem...
i rzeczywiście jakby zwarcie...

Czy ktoś już wie co to dokładnie jest?

quantaq 18-08-2011 20:30

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Dziś byłem na przeglądzie 60000 - objawy mam takie: dziwny dźwięk po wyłączeniu przez około 3-4 sekundy (taki jęk brzdęk itp), przy przyspieszaniu na 3 i 4 "falowanie" mocy - taka rzygna fala:) - diagnoza: zaworek podciśnienia sterujący turbiną. W przyszłym tygodniu wymiana bo wczoraj zszedł z serwisu do C-MAXA (to samo) :)) silnik 2,0 TDCI 140KM.
Pozdrawiam

truuski 19-08-2011 09:43

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
U mnie jest ten sam dźwięk po gaszeniu silnika. Nie zawsze, ale często się zdarza. Falowanie obrotów przy prędkościach autostradowych też mam. Dobrze wiedzieć, że to zaworek od turbiny, bo o falowanie obrotów już posądzałem kończące się sprzęgło.
Ciekawe jest to, że jak ostatnio widziałem/słyszałem gaszonego Citroena C4 (1,6 hdi) to był ten sam dźwięk. Francuzi widać wszędzie ładują te same systemy...

keisim 19-08-2011 13:42

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
truuski, IMHO wymiana zaworu podciśnienia nie pomoże przy falowaniu obrotów bo taki objaw wskazuje właśnie na ślizganie sprzęgła. Tutaj mowa jest o falowaniu mocy - przyspieszasz i czujesz, że autko idzie raz lepiej, raz gorzej... nawet podczas jednej "sesji" przyspieszania.

quantaq 19-08-2011 14:12

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
prawda - falowania obrotów nie widać (albo takie małe jest) - tylko falowanie mocy, jak ktoś żegluje to wie co to rzygna fala:)) - tak to czuć.
pozdrawiam

mir200 23-08-2011 15:30

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
a czy Panowie nie wydaje Wam się że była akcja serwisowa na te zaworki turbiny. Coś mi się obiło o uszy ładny czas temu i nawet sprawdzałem ale niby mój Mondek nie należał do akcji. Teraz mam ten sam objaw- jakieś dwa miesiące. Chyba jednak generalnie coś skiepścili w tej materii:)

truuski 23-08-2011 16:40

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Keisim, rzeczywiście niejasno to napisałem. Falowania obrotów nie ma, jest za to, tak jak to napisał quantaq falowanie mocy (dokładnie jak na fali). Czy jest jeszcze szansa, że to nie sprzęgło?

keisim 23-08-2011 22:51

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Mysle ze szansa jest - objawy slizgajacego sprzegla i problemu opisanego w tym watku sa na tyle zblizone ze musielibysmy pewnie wsiasc w kilka osob do jednego autka i komisyjnie stwierdzic co mu jest ;) Patrz na obrotomierz, predkosciomierz (na droge tez ;) ) i wsluc*** sie w dzwiek silnika... Jezeli podczas przyspieszania, zwlaszcza pod duzym obciazeniem (np. 5-ty, 6-ty bieg czy pod gorke) w pewnym momencie czujesz, ze przyspieszenie slabnie, predkosc przestaje wzrastac ale obroty silnika nadal rosna to ewidentnie slizga sprzeglo. Jezeli tylko nierowno przyspiesza - tak jakbys lekko "pompowal" pedalem gazu - to problem tkwi gdzie indziej, byc moze wlasniew zle dzialajacym zaworze podcisnienia sterujacym geometria turbiny.
BTW, dzisiaj zamowilem nowy zawor. Po wymianie dam znac czy pomoglo na "falowanie mocy"... co do odglosu zakladam, ze zniknie ale nie mowie hop ;)

olczus9012 23-08-2011 23:09

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Również taki dźwięk występuje w moim mondku:) Ale zostało to sprawdzone i tak jak piszą koledzy wcześniej problem tkwi w tym czujniki od turbiny:) Masa osób z tym jeździ...a cena powala trochę...z tym że wytrzymałość ludzka jest niewielka i już mnie ten dźwięk trochę denewruje:) będzie trzeba zadziałaś i coś z tym zrobić:D

keisim 24-08-2011 12:06

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Z ceną nie jest aż tak źle... zamówiłem tutaj: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]. Dzisiaj powinien do mnie dojechać.

lepki 24-08-2011 19:46

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
U mnie też występuje problem z dziwnym dźwiękiem po wyłączeniu autka, jak jest taka cena to ja też zamawiam ten zawór i sam go wymienię, dajcie foto albo mały opis w którym miejscu on się znajduje i do roboty.

keisim 24-08-2011 23:11

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Zawor wymieniony. Przejechalem na probe kilkanascie km, kilka razy gasilem silnik i jak na razie cisza ale poczekam z ostateczna opinia do konca tygodnia. Mam tez pewne pozytywne odczucia zwiazane z przyspieszaniem ale nie chce zapeszac... ;) Zobacze co bedzie jutro w drodze do/z pracy bo dzisiaj nie mialem gdzie go rozbujac.

Lepki, zawory zlokalizujesz bez problemu po podniesieniu maski i sciagnieciu pokrywy silnika. Sa dwa a od turbiny jest ten glebiej zamocowany. Odlaczasz wiazke zasilajaca, sciagasz dwa wezyki, odkrecasz gorna nakretke 10mm, luzujesz dolna nakretke 10mm i masz zawor w rece :)

danielr 24-08-2011 23:12

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
I to kosztuje ~6 stów w ASO... keisim gratulacje :)

Pulse 25-08-2011 12:18

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
W ASO twierdzą też że zgodnie z prawidłami powinno wymienić się również przewody. Oczywiście cena również z kosmosu.
Keisim przyjrzałeś się "temu zaworu"? Motorcraft, Fomoco czy też zamiennik? Zastanawiam się skąd ta różnica w cenie między tą firmą z linka a ASO.
Jeszcze jedno, zdaje się że oba zawory są identyczne, prawda?

keisim 25-08-2011 13:39

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
AFAIK oba zawory są identyczne ale pewności nie mam bo drugiegio nie wykręcałem.

Zawór który przysłali mi z BEARa jest identyczny z oryginałem. Ten sam producent: Pierburg Germany, to samo logo: Ford :) i ten sam numer części: 6G9Q-9E882-CA. Na zdjęciu firmy BEAR jest zawór z innymi oznaczeniami ale fizycznie to podobnież to samo. Można wcześniej zadzwonić i zapytać jakie mają, gdy ja dzwoniłem Pan wziął zawór do ręki i okazało się, że jest identiko z moim oryginalnym.

Cena w ASO AFAIR jest za komplet z wężykami, przy czym z jedym zaworem sprzedawana jest część weżyków a z drugim pozostałe wężyki.

Marek23 25-08-2011 17:53

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
keisim

no i jak pozytywnie narazie wszystko jest. mam to samo przy gaszeniu auta. Mysle ze do mnie tez podejdzie. Miales jeszcze jakies objawy poza tym ze brzeczal po gaszeniu auta.

keisim 26-08-2011 12:33

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Po przejechaniu (raptem) 150km od wymiany mogę stwierdzić:

1) "Odgłos" nie występuje.
2) Nie występuje "falowanie mocy"!... a przynajmniej nie w takim stopniu jak przed wymianą. Autko przyspiesza za każdym razem praktycznie z taką samą intensywnością. Długie przyspieszanie na jednym biegu, np. 2500-4000rpm na 5-ce jest równomierne, wcześniej tak nie było.

Zamówiłem drugi zawór, wymienię również ten który steruje przepustnicą. Jak szaleć to szaleć ;)

Marek23, w opisach do tego zaworu nie znajduję informacji, że jest przeznaczony również do MK3 więc upewnij się zanim zamówisz ;) Oprócz bzyczenia miałem w/w "falowanie mocy".

quantaq 26-08-2011 14:32

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Potwierdzam wszystko to co Kolega wyżej napisał - dźwięki i falowanie zniknęły, moc odzyskana, i nie chcę zapeszać, ale spalanie też tak jakby w dół, ale po 300 km to może być tylko pobożne marzenie:))

Pozdrawiam

Marek23 26-08-2011 18:23

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
keisim
sorry ale uzupelnilem profil tez mam mondeo MK4 tylko ze silnik 130 koni. Mam nadzieje ze podejdzie. Tez jak bym wymienial zawor to ten drugi tez. masz namiary na ten drugi zawor czy jest on taki sam i podejdzie do mnie tez czy nie.

Dinar 26-08-2011 18:59

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] tak jest u mnie,ostatnio zgasł silnik jadąc z góry [ automat] czy ten zawór ma coś wspólnego.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] tu jest zdięcie tych zaworków.

keisim 26-08-2011 22:01

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Marek23, sprawdziłem drugi zawór - jest identyczny. Czy w wersji 130KM są takie same? Nie wiem ale podejrzewam, że tak. Zaglądnij pod maskę i wszystko będziesz wiedział ;)

Dinar, w moim przypadku odgłos był podobny ale nie taki sam... i duuuużo krótszy, ok.3-4sek. Mniej więcej jak na tym filmiku: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Odnośnie falowania mocy mam jeszcze mieszane odczucia. Na pewno jest lepiej niż było przed wymianą zaworu ale... nadal są momenty w których autko ciągnie super i takie w których jest ciut gorzej. W poniedziałek postaram się wymienić drugi zawór, zobaczymy czy pomoże... ;)

EDIT: Na tym filmiku słychać jeszcze lepiej i widać oba zawory [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] :)

Marek23 27-08-2011 06:58

Odp: Niepokojacy odglos po wylaczaniu silnika
 
Keisim super dzieki za dolaczenie filmiku bynajmiej wiem gdzie tego teraz szukac.
Sprawdze dzisiaj czy sa takie same a jak tak to w poniedzialek zamawiam. Odglos taki sam jak na filie przy wylanczaiu silnika.

Szykuja sie wydatki to mam tez egr do wymiany. Zostal przeszyszczony pomoglo na chwile a teraz znowu lipa. Orietuje sie ktos moze czy delphie produkuje egr dla forda. W serwisie cena 1200 zl a w intercars 860 zl za delphie.
Pozdrawiam

lepki 27-08-2011 08:41

Odp: Niepokojący odgłos po wyłączaniu silnika
 
Ja u siebie takkże wymieniłem zawór, robota łatwa szybka i przyjemna, całość trwa około 10min, dziwny dźwięk zniknął i tak jakby auto lepiej się zbierało.

keisim 27-08-2011 09:02

Odp: Niepokojący odgłos po wyłączaniu silnika
 
lepki :one:

Marek23, jakie masz objawy niesprawnego EGRa?

Wczoraj mój EGR był sprawdzany na IDSie i podobnież jest OK. Na teście zamykał się do ok. 12% a otwierał do ok. 55% - ponoć to w normie. IDS wyświetlał komunikat, że zawór może się nie otwierać/zamykać do konća skali (0% i 100%) ze względu na "programowanie adaptacyjne"... domyślam się, że chodzi o wartości ustalone przez sterownik silnika PCM na podstawie danych zebranych przez ostatnie x kilometrów.

Marek23 27-08-2011 10:45

Odp: Niepokojący odgłos po wyłączaniu silnika
 
keisim
Wywala mi blad zaklucienie pracy przepustnia a objawy sa takie ze auto czasami traci moc i szarpie w granicach 1500 do 2000 obrotów. Wogule egr byl czyszczony to pomoglo na chwile bylo super ale po 1000 kilometrow znowu lipa. Podobno sie nie domyka czasami. Bede wymienial w nastepny weekend. Zobacze czy cos sie poprawi.
A te zawory wygladaja w moim silniku tak jak na filmiku.

keisim 27-08-2011 11:31

Odp: Niepokojący odgłos po wyłączaniu silnika
 
Ciekawe... blad dotyczy przepustnicy a ona jest sterowana drugim zaworem, natomiast EGR jest AFAIK sterowany silniczkiem... i choc jedno z drugim wspolpracuje to mechanicznie jest niezalezne.

Marek23 27-08-2011 16:03

Odp: Niepokojący odgłos po wyłączaniu silnika
 
Czyli ten drugi zawór jest od sterowania przepustnica.
Bylem u kumatego mechanika i odrazu po blezie doszedl ze cos nie tak z egrem. Gdyby nie bylo lepiej po czyszczeniu to bym sie zastanawial ale naprawde pomoglo. Czyli jak bede zamawial te zawory to odrazu dwie sztuki bo tak jak piszesz sa takie same.

Dinar 27-08-2011 16:39

Odp: Niepokojący odgłos po wyłączaniu silnika
 
Może EGR w tych silnikach można zaślepić blaszką jak to robią w innych silnikach,EGR odpowiada za ekologie spalania,mi w Focusie sam się zapiekł w górnym położeniu [otwarty] i miałem spokój a przejechałem 300tyś,żadnych ubocznych skutków nie było,zaślepianie było normą.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.