Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2011-2014] Napięcie ładowania akumulatora (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=269505)

1maciej 11-09-2017 08:45

Napięcie ładowania akumulatora
 
Koledzy,
Jakiś czas temu zainstalowałem rozgałęźnik gniazda zapalniczki, który ma zabudowane diody informujące o napięciu ładowania (napięcie w instalacji). Czerwona dioda - 12V, zielona dioda napięcie prawidłowe (nie podano wartości). Przez wile tygodni używania tego rozgałęźnika po uruchomieniu samochodu zawsze zapalała się dioda zielona. Ostatnio jednak zauważyłem, że zielona dioda się nie zapala, co skłoniło mnie do pomiaru napięcia ładowania akumulatora multimetrem. Okazało się, że napięcie ładowania waha się w granicach od 12,6 do 14,4V. Wahania napięcia są trudne do przewidzenia i sam nie wiem od czego zależą. Nie są to również pojedyncze piki/skoki napięcia lub spadki. Raczej jest to stabilny poziom napięcia, jednak niższy od oczekiwanego 14,4V. Czasami jest tak, że uruchamiając samochód mam napięcie ładowania około 12,8V, natomiast innego dnia mam 13,8. Od czasu do czasu multimetr wskazuje 14,3-14,4V. Ponadto kontrolka ładowania akumulatora po uruchomieniu samochodu gaśnie, czyli działa prawidłowo, a z pewnością nie jest przepalona. Również nie zauważyłem problemów z rozruchem samochodu. Napięcie w instalacji jest stabilne, niezależnie od obciążenia (włączona dmuchawa na max, włączone ogrzewanie szyb itp). Odwiedziłem trzech mechaników w swojej okolicy i każdy z nich dokonując pomiarów stwierdził, że prawdopodobnie walnięty jest alternator. Szukając informacji na Forum sam już nie wiem, co w tym fantem zrobić. Znalazłem szereg informacji, które mówią, że w niektórych (nowszych) Fordach ładowaniem steruje komputer, tzw. funkcja Smart Charge, dlatego napięcie ładowania może wahać się w takich granicach jak podałem.
Czy któryś w Kolegów na forum miał podobne doświadczenia jak ja? Nie wiem co robić, czy demontować alternator do regeneracji czy nie?

edmun 11-09-2017 09:21

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
A nie ma żadnych oznak że akumulator może już być leciwy i stąd skoki napięcia ładowania? Kiedy ostatnio zmieniałeś aku? Masz DRL LED z przodu? Start/Stop jak masz to działa poprawnie?
Trochę zgaduję, bo elektryk ze mnie żaden :/

GTB20 11-09-2017 09:29

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Podlacz miernik do slupkow aku jak bedziesz sprawdzal to napiecie i potem tak samo ale na altku na srubie plusowej i masie. I te testy rob na odpalonym silniku na jalowych i na podwyzszonych oraz z wlaczonymi odbiornikami i wylaczonymi. Zdaj relacje wtedy. Zabawki w gniazdo zapalniczki to ci stwierdza tylko czy altek dzuala czy jest zepsuty i wcale nie daje pradu.

1maciej 11-09-2017 09:35

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Cytat:

Napisał edmun (Post 2856708)
A nie ma żadnych oznak że akumulator może już być leciwy i stąd skoki napięcia ładowania? Kiedy ostatnio zmieniałeś aku? Masz DRL LED z przodu? Start/Stop jak masz to działa poprawnie?
Trochę zgaduję, bo elektryk ze mnie żaden :/

Nie mam DRL LED ani Start/Stop. Aku jest od nowości, jednak żadnych oznak zużycia nie zauważyłem. Pali od pierwszego, światła świecą stabilnie.

Bump:
Cytat:

Napisał GTB20 (Post 2856712)
Podlacz miernik do slupkow aku jak bedziesz sprawdzal to napiecie i potem tak samo ale na altku na srubie plusowej i masie. I te testy rob na odpalonym silniku na jalowych i na podwyzszonych oraz z wlaczonymi odbiornikami i wylaczonymi. Zdaj relacje wtedy. Zabawki w gniazdo zapalniczki to ci stwierdza tylko czy altek dzuala czy jest zepsuty i wcale nie daje pradu.

Pomiary robiłem wszędzie gdzie tylko możliwe: na klemach akumulatora, na śrubie "+" alternatora i masa z obudowy. Również włączony tryb serwisowy zegarów pokazuje prąd ładowania. Wyniki pomiarów identyczne.

edmun 11-09-2017 11:14

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Cytat:

Napisał 1maciej (Post 2856719)
Aku jest od nowości, jednak żadnych oznak zużycia nie zauważyłem. Pali od pierwszego, światła świecą stabilnie.

Nie wiem czy jakkolwiek to pomoże, ale mój też zawsze palił bezproblemowo, po czym był całkowicie do wymiany nie dając żadnych wcześniejszych jeśli chodzi o rozruch.
Jak mówiłem - elektryk ze mnie żaden, ale jeśli masz aku od nowości, to nie wiem czy czasami nie będzie powoli czas wymiany tego aku. I tak - wiem że dawniej akumulatory działały sprawnie przez 10 lat, ale jednak jest dużo osób na forum, którzy w Focusie MK3 wymieniali AKU równiutko 5-6 lat od czasu produkcji.
Nie wiem jednakże, czy te nierówne ładowanie może być jakkolwiek spowodowane akumulatorem więc nie bierz moich słów jako "sprawdzone rozwiązanie"

boncio 11-09-2017 12:32

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
U mnie takie napięcia ładowania to standard od nowości. Podczas dynamicznego przyspieszania spada do nawet 12,2V, a podczas hamowania silnikiem dochodzi do 15V. Jadąc ze stałą prędkoscią jest ok 13,5V. To jest inteligentne ładowanie.
Sprawdzałeś, czy ten rozgałęźnik jest sprawny? Skoro masz czasem 14,4V to zielona dioda powinna choć mignąć.

1maciej 11-09-2017 15:22

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Cytat:

Napisał boncio (Post 2856814)
U mnie takie napięcia ładowania to standard od nowości. Podczas dynamicznego przyspieszania spada do nawet 12,2V, a podczas hamowania silnikiem dochodzi do 15V. Jadąc ze stałą prędkoscią jest ok 13,5V. To jest inteligentne ładowanie.
Sprawdzałeś, czy ten rozgałęźnik jest sprawny? Skoro masz czasem 14,4V to zielona dioda powinna choć mignąć.

Rozgałęźniki sprawny. O dziwo dziś ładowanie mam w granicach 14,2 - 14,5V. Jeśli to taka inteligencja zaszyta jest w tym aucie, to prawdopodobnie wszystko jest w porządku.
Dziękuję za odpowiedź.

cezarg1410 11-09-2017 16:57

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Proponuję profilaktycznie wymienić silnik i skrzynie biegów.
A tak serio: skąd pomysł ze cos jest nie tak skoro auto jeździ ok?
Mam wprawdzie nie w mk3 ale w golfie 4 a wcześniej w foce mk1 radio które pokazuje napięcie w instalacji. 14.4 to ja tam widzę w zimę jak odpale auto.
Zwykle wyświetlacz pokazuje i w foce też pokazywał okolice 13.5 - 13.7 v.
P. S to nie jest domeną nowszych fordow tylko każdego auta nowszego niż polonez.

bleekm 11-09-2017 17:56

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Ladowanie masz ok, to smart charging forda. Jezeli po nocy napiecie na aku nie spada ponizej 12v to jest wszystko git. Bez zaplonu radio powinno ok 1godz grac, jak zacznie ci sie wylaczac po paru minutach to znaczy ze aku niedoladowane albo ze starosci stracilo swoja pojemnosc. Moj aku wymienialem niedawno i na kilka dni przed padnieciem (nie zapalil juz) mialem dziwne komunikaty przez 2s przy zapalaniu.

1maciej 11-09-2017 19:16

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Teraz to już wszystko jest jasne. Upewniłem się, że mam autko nowsze od Poloneza i ten typ tak ma.
Temat uważam za zamknięty!

Rafał A.(antek) 11-09-2017 23:01

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Ładowanie poniżej 13v to nie inteligencja tylko usterka.

bestia150 12-09-2017 08:32

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
I ty zajmujesz się elektryką w Fordach? Jeśli tak, to sobie zrobiłeś właśnie antyreklamę :lol:

Rafał A.(antek) 12-09-2017 09:18

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Cytat:

Napisał bestia150 (Post 2857236)
I ty zajmujesz się elektryką w Fordach? Jeśli tak, to sobie zrobiłeś właśnie antyreklamę :lol:

Uzasadnij kolego dlaczego. I opisz może dokładnie jak działa inteligentne ładowanie.

Dopisze że ŁADOWANIE poniżej 13V to usterka. Próg napięcia akumulatora to 12,5V ok.

Poza tym trzeba wiedzieć jaki rodzaj "inteligentnego" ładowania jest w tym aucie i jak działa.

A więc słuchamy ( czytamy) kolego wyjaśnień.

bleekm 12-09-2017 09:39

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Ja po wymianie akumuklatora przez pare dni miałem ładowania 12.5v-13.5v gdy robiłem dłuższe trasy, teraz na krótkich trasach mam 13.5 do 15v. Procedura nowego aku oczywiście robiona przez forscan odrazu przy wymianie akumulatora. Natomiast mam całą historię napięcia na instalacji (od 2 lat, każdą minutę jazdy autem) podczas jazd i postójów więc wiem jak się zachowuje ładowanie. Napięcie mam mierzone z kabla od alarmu logic. Oczywiście może być błąd pomiaru (nie ukrywam) bo napięcie nie jest z klem. Jednak jeżeli wierzyć pomiarom to było 12.5v (po wymianie aku przez jakiś czas) więc jest to możliwe. Gdy aku mam w pełni naładowany to napięcie jest ok 13.0v - 13.5v podczas jazdy i sporadycznie 12.5v też podczas jazdy. Gdy moj aku zdychał (6 letni) ładowanie cały czas było 14.5v-15.0v aż umarł całkowicie (stracił pojemność).

bestia150 13-09-2017 08:47

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Cytat:

Napisał Rafał A.(antek) (Post 2857253)
Dopisze że ŁADOWANIE poniżej 13V to usterka.

Zatrzymałeś się chyba na autach z poprzedniej epoki :shock: Jak jesteś mechanikiem to sam sobie znajdź jak działa ten system.

Podpowiem tylko, że akumulator jest celowo rozładowywany i to nie jest żadna usterka. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Rafał A.(antek) 13-09-2017 10:01

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Przyznaję że myślałem iż mówimy o ff2 a nie ff3 gdzie te systemy działają nieco inaczej ale nie zmienia to faktu.
I nie pisz pół zdaniami tylko jak już coś chcesz przekazać to wyjaśnij całość.
System z racji tego czym się zajmuję znam dobrze, i dalej twierdzę za ładowanie poniżej 13v to usterka.
12.5v mierzone w instalacji to brak ładowania, napięcie spoczynkowe akumulatora. W systemach inteligentnego ładowania 2 i 3 generacji może to występować chwilowo w ściśle określonych sytuacjach na podstawie parametrów które dostał sterownik.
Ale tak jak sam napisałeś jest to rozładowywanie akumulatora a nie ładowanie... Alternator wtedy w ogóle nie ładuje.

Jeśli mierzysz ładowanie, czyli wtedy gdy ma być ładowanie i alternator pracuje a otrzymujesz wynik poniżej 13v oznacza to usterkę.
13v jest uznawane za granicę, w nowych systemach przy niewielkim obciążeniu jest podawany niewielki prąd ładowania celem ochrony akumulatora, co mierzone jest jako niskie napięcie ładowania i zakres 13- 13,5v uznawany jest za poprawny. Jak obciążysz układ to powinno wzrosnąć do 14,4v
A do poprawnych pomiarów trzeba mieć urządzenie które wysteruje alternator. Ew próbować obciążyć układ odbiornikami w aucie i tak próbować mierzyć.

Rafał A.(antek) 13-09-2017 11:08

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Dodam tylko że najpierw trzeba wiedzieć jaki system jest w danym aucie i zależne jest to i od jego generacji i od marki modelu a nawet roczników auta i ogólnie mówiąc wyposażenia i silnika. Samo pojęcie inteligentnego ładowania to mało, bo było już ono w focusie MK1 ale działało inaczej.

Sebioza 30-12-2018 18:10

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Dzień dobry.
Podepnę się pod temat. Dwa tygodnie temu wymieniłem akumulator, bo stary nawet po ładowaniu nie miał więcej niż 11V. Po wymianie wszystko niby hula ok. System start-stop znowu zaczął działać poprawnie. Wczoraj uruchomiłem w tryb serwisowy, aby zobaczyć jakie jest napięcie. Po uruchomieniu silnika przez jakieś 5-7 minut napięcie ładowania było 14.1-14.5 V. po tym czasie spadło do 13.3V i tak już było przez całą jazdę. Dzisiaj zrobiłem to samo, ale napięcie z 14.5V spadło do 12V. Dziwne jest to, że w czasie hamowania silnikiem napięcie skacze do 13.3V i tak się utrzymuje do puki nie wcisnę sprzęgła. Po dodaniu gazu w chwili kiedy silnik schodzi z obrotów, napięcie też skacze do 13.3 V. Dodam że lampka ładowania się nie świeci. Napięcie pokazywane przez zegary jest około 0.5V mniejsze niż wskazuje miernik.

gregor75 30-12-2018 18:30

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Wszystko ok , to tzw. inteligentne ładowanie

Sebioza 30-12-2018 19:08

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Inteligentne ładowanie tłumaczy wczorajsze zachowanie. Czyli 14.5V po uruchomieniu, a następnie spadek do 13.3V. Tylko czemu dzisiaj spadło do 11.8V i czemu przy hamowaniu silnikiem ładowanie wzrasta do 13.5V ?

Ze_ja 30-12-2018 20:46

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Zapewne masz "dziwną kostkę" przy jednej klemie na akumulatorze. Przy wymianie akumulatora powinno się wykonać reset BMS. Jak nie patrzyłeś na ręce temu, kto wymieniał akumulator, to jedź zapytać, czy to zrobione albo nie po prostu zrobią przy tobie, bo to ma być w cenie usługi wymiany akumulatora.
Jak po resecie BMS dalej będą takie wahania napięcia, to trzeba szukać dalej ocb.

Sebioza 30-12-2018 21:09

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Akumulator wymieniłem sam. Reset robiłem za pomocą procedury z forum. Jutro zrobię forscanem.

daaro 30-12-2018 21:36

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Jak po resecie BMS dalej będą takie wahania napięcia, to trzeba szukać dalej ocb.
????
Co szukać?
Coś nie tak?
Jak najbardziej jest wszystko ok.

Ze_ja 31-12-2018 08:42

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
No nie bardzo - o ile nie załączamy łakomczuchów w rodzaju grzania szyb, lusterek, siedzeń, nagrzewnicy PTC (co tam kto ma i z jakim silnikiem), to przy normalnej jeździe napięcie nie ma prawa spaść poniżej 13 V. 11,8 V to jest usterka - przy nowym, dobrze naładowanym akumulatorze to nie ma prawa się pojawić przy pracującym silniku, kiedy nie ma wielu odbiorników naraz. Alternator ma zasilać samochód. Akumulator może być trzymany w buforze lub ładowany (dlatego wahania napięcia), ale bufor nie jest poniżej 13 V. Cokolwiek poniżej oznacza załączenie odbiorników ponad możliwości alternatora (tym samym ciągnięcie sporego prądu z akumulatora) lub usterkę regulatora / alternatora, ew. problemy z połączeniami, jak choćby główny przewód masowy. Nie kupię żadnej bajki, że prawidłowo działający smart charge pozwoli zejść z napięciem poniżej 12 V, jeżeli pobór prądu nie jest znacznie ponad normę.

gimbu 31-12-2018 09:37

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
U mnie 14.9v cały czas z włączonymi światłami klimą itd

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

Ze_ja 31-12-2018 09:56

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
I to jest OK przy niskich temperaturach, choć elektrolit już przy tym napięciu gazuje (próg gazowania to 14,4, dlatego bez smart charge regulatory w starszych autach są ustawione na dokładnie takie napięcie docelowe), więc nie jest to najzdrowsze na dłużej. Przypuszczam, że nie jeździsz zbyt długo między odpaleniami silnika, stąd taki efekt. Gdyby akumulator nie potrzebował więcej ładowania, to powninieś widzieć spadek napięcia poniżej 14,5 V. Po podładowaniu prostownikiem lub dłuższej trasie pewnie takie coś zaobserwujesz.

tomi002 31-12-2018 10:53

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Cytat:

Napisał Ze_ja (Post 3074026)
I to jest OK przy niskich temperaturach, choć elektrolit już przy tym napięciu gazuje

Nie jest tak.
Ładowanie jest ściśle powiązane z temperaturą, napięciem i prądem. Przy niższej temperaturze akumulatora dobrze pomyślany i sterowany regulator napięcia w aucie powinien podnieść napięcie ładowania. Inaczej akumulator nigdy nie zostanie doładowany do pełna.
Dlatego w starszych konstrukcjach gdzie regulator sztywno daje do 14,4V przy mrozach akumulator bywa niedoładowany. Nie jest to żaden smart charge. To zwykły prosty regulator napięcia ustawiony na sztywno. I wtedy warto czasem akumulator doładować prostownikiem.

Tak samo napięcie gazowania akumulatora jest zależne od temperatury. Dlatego regulator powinien ładować ciepły akumulator niższym napięciem aby nie dopuścić do gazowania. I ustalili sobie tą średnią bezpieczną 14,4V.
Ale to nie znaczy, że jak jest mróz to akumulator przy przekroczeniu 14,4V będzie gazował. Będzie gazował przy wyższym napięciu ładowania.
Dlatego przy mrozie i zimnym akumulatorze napięcia ładowania podchodzące pod 15V wcale nie muszą być złe.
I w druga stronę. Jeśli jest gorąco i temperatura akumulatora jest też duża to napięcie ładowania powinno być o wiele niższe. Różne dane można spotkać ale przy temperaturze powyżej 40 st to podają nawet napięcia blisko 13 V

Poza tym zwróćcie uwagę na błędy pomiarowe mierników których używacie. Mierniczek za 15zł zmoże przekłamywać, miernik w gniazdko zapalniczki może przekłamywać. Odczyt z zegarów auta też może przekłamywać. I to nawet o kilka dziesiętnych volta.

Ze_ja 31-12-2018 11:07

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Zgadza się, już w 10 stopniach napięcie na celę może być 2,5 V progiem gazowania. Im niżej z temperaturą, tym wyższe napięcie. Itd. Sęk w tym, że w foce akumulator mocno nagrzewa się od silnika. I to, że jest mróz nie jest prawidłowo kompensowane. Kto nie wierzy, zaparkujcie auto w cichym garażu i posłuchajcie sobie akumulatora (jak ktoś ma słaby słuch, to weźcie stetoskop) zaraz po wyłączeniu silnika, kiedy smart charge trzyma 14,9 z uwagi na niską temperaturę otoczenia. Akumulator może być ciepły w dotyku, mając ok 35-40 stopni celsjusza. Gazowanie słychać (nie solidne bomblowanie, ale lekkie "pyrkanie" od elektrolizy słychać). Nie wiem ile czujników temperatury (i które dokładnie) odpowiadają za dostosowanie napięcia do temperatury, ale mam wrażenie, że nie jest to pomiar temperatury w kostce BMS przy klemie, bo gdy tam jest ciepło (nawet bardzo), to napięcie jest wciąż za wysokie i elektrolit gazuje. Sprawdziłem to na wielu autach z floty. Po odstawieniu na parking po trasie - akumulatory są ciepłe i lekko gazują, więc napięcie gazowania dla temperatury akumulatora (nie otoczenia) jest przekroczone. Nie wiem, czy to jest do regulacji jakiejkolwiek, ale problem zaobserowałem w wielu Mk3. Swojego już nie mam (nawet robota inna). Flota już tylko dorywczo, z doskoku. Nie pracuję tam już na stałę, ale dobrze pamiętam, co się działo w Mk3 zimą i mieliśmy przypuszczenia, że smartcharge wykańcza akumulatory, bo ładuje za wysokim napięciem, jakby temperaturę brał z czujnika temperatury zewnętrznej a nie temperatury przy zaciskach akumulatora.

A osobna sprawa, to że żaden alternator nie ładuje do pełna, jeżeli akumulator nie ma gęstości. Każdy akumulator wymaga doładowania prostownikiem od czasu do czasu. Tylko codziennie eksploatowany samochód, jeżdżący po 30-40 minut od uruchomienia silnika, po zamontowaniu w pełni uformowanego akumulatora będzie utrzymywał naładowany akumulator. Jak dopuścimy do częściowego rozładowania, to nawet smart charge tego nie uratuje, no chyba że przez kilkanaście godzin nieprzerwanej pracy, to może gęstość zrobi.

36ha 31-12-2018 14:15

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Cytat:

Napisał Ze_ja (Post 3073999)
No nie bardzo - o ile nie załączamy łakomczuchów w rodzaju grzania szyb, lusterek, siedzeń, nagrzewnicy PTC (co tam kto ma i z jakim silnikiem), to przy normalnej jeździe napięcie nie ma prawa spaść poniżej 13 V. 11,8 V to jest usterka - przy nowym, dobrze naładowanym akumulatorze to nie ma prawa się pojawić przy pracującym silniku, kiedy nie ma wielu odbiorników naraz. Alternator ma zasilać samochód. Akumulator może być trzymany w buforze lub ładowany (dlatego wahania napięcia), ale bufor nie jest poniżej 13 V. Cokolwiek poniżej oznacza załączenie odbiorników ponad możliwości alternatora (tym samym ciągnięcie sporego prądu z akumulatora) lub usterkę regulatora / alternatora, ew. problemy z połączeniami, jak choćby główny przewód masowy. Nie kupię żadnej bajki, że prawidłowo działający smart charge pozwoli zejść z napięciem poniżej 12 V, jeżeli pobór prądu nie jest znacznie ponad normę.


Ze_ja większych głupot na temat ładowania w mk3 nie słyszałem.
W mk3 ładowanie zależne od temperatury zewnętrznej i w lecie ładowanie tylko na światłach dziennych napięcie bardzo często oscyluje w granicach 12,0-12,4v i nie jest to na pewno żadna usterka a napięcie akumulatora celowo jest utrzymywane na delikatnym niedoładowaniu.Akumulator może być trzymany w buforze lub ładowany i TAKŻE ROZŁADOWANY. Można się o tym przekonać tuż po naładowaniu akumulatora prostownikiem do pełna. Otóż po zapaleniu silnika napięcie akumulatora będzie utrzymywało się na poziomie 12,1-12,3 do czasu rozładowania nadmiaru energii przez pierwsze kilkanaście kilometrów. Dopiero po tym czasie napięcie wstaje na 13,2 lub 14,3 w zależności od obciążenia.

tomi002 31-12-2018 15:09

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Cytat:

Napisał Ze_ja (Post 3074051)
Nie wiem ile czujników temperatury (i które dokładnie) odpowiadają za dostosowanie napięcia do temperatury, ale mam wrażenie, że nie jest to pomiar temperatury w kostce BMS przy klemie, bo gdy tam jest ciepło (nawet bardzo), to napięcie jest wciąż za wysokie i elektrolit gazuje.

Chodzi o temperaturę elektrolitu akumulatora. Wątpię aby to mierzyli. Mierzą coś około. No i około im potem wychodzi.
Cytat:

Napisał Ze_ja (Post 3074051)
A osobna sprawa, to że żaden alternator nie ładuje do pełna, jeżeli akumulator nie ma gęstości.

No całkowicie do pełna alternator nie naładuje. Dlatego żeby dbać o akumulator warto go jednak czasem doładować poza autem.

Ze_ja 31-12-2018 19:38

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Cytat:

Napisał 36ha (Post 3074113)
Ze_ja większych głupot na temat ładowania w mk3 nie słyszałem.
W mk3 ładowanie zależne od temperatury zewnętrznej i w lecie ładowanie tylko na światłach dziennych napięcie bardzo często oscyluje w granicach 12,0-12,4v i nie jest to na pewno żadna usterka a napięcie akumulatora celowo jest utrzymywane na delikatnym niedoładowaniu.Akumulator może być trzymany w buforze lub ładowany i TAKŻE ROZŁADOWANY. Można się o tym przekonać tuż po naładowaniu akumulatora prostownikiem do pełna. Otóż po zapaleniu silnika napięcie akumulatora będzie utrzymywało się na poziomie 12,1-12,3 do czasu rozładowania nadmiaru energii przez pierwsze kilkanaście kilometrów. Dopiero po tym czasie napięcie wstaje na 13,2 lub 14,3 w zależności od obciążenia.

I to jest właśnie problem, bo Ford w nowej generacji smart charge celowo utrzymuje akumulator niedoładowany, co ma być przygotowaniem pod odzysk przy hamowaniu itp. W praktyce ma skracać żywotność akumulatora. W dokumentacji technicznej napisali, że założenie to utrzymać stan naładowania 80%. I tak, po ładowaniu prostownikiem Foka potrafi bezczelnie lekko rozładować akumulator, aby napięcie spadło z ~13 V po prostowniku do 12,7-8 V w oparciu o min. 3-godzinny pomiar z BMS.
Wracając do podstaw i tego, dlaczego napisałem, że w tym konkretnie przypadku JEST to usterka, to pamiętaj, że autor napisał o napięciu 11,8 V.
Smart charge ma taki zakres:
"The smallest possible set value for the generator voltage is 12.2 V, while the maximum charging voltage may be anywhere between 14.5 and 14.9 V. However, when the battery is in a refresh phase, the voltage may occasionally reach up to 15.2 V."
11.8 V jest niedopuszczalne - tylko tyle i aż tyle. O to mi tu od początku chodzi.

Cytat:

Napisał tomi002 (Post 3074130)
Chodzi o temperaturę elektrolitu akumulatora. Wątpię aby to mierzyli.

To wiem - sprawa oczywista. Sęk w tym, co wcześniej napisałem - temperatura akumulatora po pewnym czasie pracy silnika jest znacznie wyższa, niż temperatura otoczenia i jak dla mnie, to w czujniku BMS powinien być czujnik temperatury, który decyduje o doborze napięcia. Z moich obserwacji wynika, że zimą napięcie jest za wysokie, jakby wg. czujnika temperatury zewnętrznej. Potwierdza to niewielkie gazowanie elektrolitu. I jakby nie patrzeć, akumulatory w Mk3 padają szybciej, niż w Mk2, a warto zauważyć, że dają tam duuuużo trwalsze EFB na pierwszy montaż. Jednak rozładowywanie do 80% i gazowanie od zbyt wysokiego napięcia zimą robi swoje, więc EFB żyje tam tyle, co pożyje zupełnie normalny Ca-Ca z odpiętym BMS.

kriski 01-01-2019 00:52

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Panowie - @Ze Ja, oraz @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - oboje macie rację. Nie ma co się przekomarzać co do zasadności działania ładowania aku.
Jeśli uda nam się podnieść, już używany akumulator w naszych autach do pełnego naładowania, co potwierdzić można tylko pomiarem gęstości elektrolitu, to pomiar napięcia,powinien nastąpić dopiero po 24h od momentu naładowania...ale to szczegół, myślę , że o tym wiecie :)
Zgadzam się z przedmówcą @Ze ja, że pomimo naładowania, na dobrym prostowniku stacjonarnym, to w bardzo szybkim czasie, poziom naładowania szybko spadnie do poziomu ok 80% i nic z tym nie zrobimy...celowe działanie - wiecie o co chodzi :)
Ja przypadkowo podniosłem sobie stopień naładowania aku, poprzez zamontowanie nowego alternatora 150A, w stosunku do wymaganego 120A do mojego auta...taki miałem alternator w zapasach garażowych. W tej chwili moje aku , jest naładowane do poziomu ok 93%...zawsze coś :) ...producenci z branży automotive muszą przecież zarabiać. Oczywiście wtajemniczeni wiedzą, że ładowanie stacjonarne dla akumulatorów EFB z układami start-stop rozrusznika, powinny być ładowane jak zwykłe kwasowe, a nie według bajek marketingowych - dedykowanych do EFB, czy AGM...gdyż aku EFB jest akumulatorem mokrym !!! AGM, to inna bajka.
Polecam się skupić na sednie usterki.

Bump: No i zapomniałem nadmienić, że to wysokie letnie temperatury zabijają nasze akumulatory, a zimowe obnażają jego stan...nie odwrotnie :)
Już nasi dziadkowie wiedzieli, że ładowanie w niskich temperaturach tylko wzmaga gazowanie elektrolitu, a nie podniesienie jego gęstości, i zabierali aku do chaty aby go podładować :)

Ze_ja 01-01-2019 12:29

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Cóż, pełna zgoda :) Warto jedynie przypomnieć sobie, jak "sprytnie" w Focusie został umieszczony akumulator... To sprawia, że i latem i zimą, po przeszło godzinie pracy silnika, jest on zwyczajnie za ciepły. Dlatego pisałem, że czujnik temperatury decydujący o parametrach pracy smart-charge powinien być tam, gdzie jest ten akumulator, a wygląda na to, że tak nie jest. Czy zimą, czy latem - równie kiepsko. W samochodach, w których akumulator jest bliżej przodu i dostaje obieg powietrza z grilla, sytuacja wygląda lepiej, niż w tym plastikowym pojemniku schowanym w głębi komory silnika i "chronionym" przed chłodzeniem przez filtr powietrza i masę plastików. To sprawia, że latem i zimą akumulator ma źle. Zimą gorzej, niż w innych autach, bo smart zwiększa napięcie - jak dla niskich temperatur (co sprawdza się w mieście i na krótkich odcinkach), zaś akumulator w trasie mocno nagrzewa się od silnika i gazuje sobie radośnie.
Pewnie - EFB to zwykły mokry, co ma w nazwie (F - floded), po prostu ma trwalsze płyty w "saszetkach", więc dłużej żyje bez opadu mas czynnych. Dlatego smart pozwala sobie wyjść ponad 15 V. Jednak, jak napisałeś, celowe ograniczanie naładowania do ~80% i "cudowny ASS" ma zapewnić, by raz wymieniony akumulator, nie służył za długo. Pierwszy montaż potrafi nawet 7-8 lat, bo jest lepszy od wszystkiego na rynek wtórny. Kolejne maks. do 5 lat, a w focusach szybko padają, tylko właśnie zimą to wychodzi, bo niby kręci, niby działa, ale ma np. połowę możliwości prądowych i na mrozie elektrolit, niczym woda, prądu na rozruch już dawać nie chce, choć latem spokojnie benzyną zakręci nawet 100-120 A (z oryginalnych 500-600 A sprzed lat).

Nie zdziwiłbym się, gdyby akumulatory w Mk3 żyły dłużej u osób, które świadomie odpinają kabelek BMS i smartowi dziękują za "pomoc" oraz nie korzystają z ASS :) Nie mam pojęcia, jak się zachowuje smart bez BMS (we wcześniejszych generacjach smart nie miał czujnika i zmieniał napięcie, tu na forum niektórzy piszą, że po odpięciu BMS napięcie jest stałe, bez wahań - oczywiście przy normalnym obciążeniu). Na szczęście... akumulator kosztuje na tyle mało, że ludzie pomarudzą i wymienią, bo to tylko kilka stów. I biznes się kręci, nawet jeśli akumulatory wymieniają co 2-3 lata, zamiast 5-6, jak wcześniej.

36ha 02-01-2019 13:14

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Cytat:

Napisał Ze_ja (Post 3074317)

Nie zdziwiłbym się, gdyby akumulatory w Mk3 żyły dłużej u osób, które świadomie odpinają kabelek BMS i smartowi dziękują za "pomoc" oraz nie korzystają z ASS :) Nie mam pojęcia, jak się zachowuje smart bez BMS (we wcześniejszych generacjach smart nie miał czujnika i zmieniał napięcie, tu na forum niektórzy piszą, że po odpięciu BMS napięcie jest stałe, bez wahań - oczywiście przy normalnym obciążeniu)

Wywołany do tablicy mogę potwierdzić że z odpiętym kabelkiem z BMS-a napięcie ładowania na stałym poziomie 14,1-14,2v i w tym wypadku nie działa ASS. Jeżdziłem tak ok 2 miesiące głównie w mieście krótkie odcinki i byłem naprawdę zadowolony przynajmniej z napięcia spoczynkowego . Auto na drugi dzień witało mnie napięciem ok. 12,6-12,7 gdzie poprzednio było 11,8-12,0v. Po wpisaniu przez kolegę właściwego akumulatora w centralnej konfiguracji kabelek podpięty do BMS-a a napięcie spoczynkowe w listopadzie i temp. zew. ok 12 st/C ok.12,4 obecnie 12,2v. przy temp. zew. ok. 0 st/C.
Gdy przyjdą mrozy to zdecydowanie odpinam z powrotem kabel od BMS-a bo jak dla mnie te 12,2v to za mało w zimie.

Ze_ja 02-01-2019 15:30

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
I wszystko jasne :) Dzięki!

daaro 02-01-2019 19:01

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Przekonaliście mnie.
Odpinam kabelek od bms.
Który to?
Jakieś fotki?

36ha 02-01-2019 20:09

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał daaro (Post 3074759)
Przekonaliście mnie.
Odpinam kabelek od bms.
Który to?
Jakieś fotki?

Na klemie minusowej u mnie wtyczka z białym i szarym przewodem.

tomi002 03-01-2019 15:59

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Ja bym był ostrożny w poprawianiu fabryki.
Nie doładowuje w czasie jazdy. Może doładowuje w czasie hamowania.
Zakłócanie systemu może przynieść więcej szkód niż zysku.

marey 03-01-2019 19:59

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
Jestem podobnego zdania.

daaro 03-01-2019 22:17

Odp: Napięcie ładowania akumulatora
 
A ja nie.
Ten cały inteligentny system ładowania to pic na wodę
Po zakupie auta(06.2017)start stop mi nie działał.
Na voltomierzu 15 volt non stop.
Trwało to kilka miesiecy.
Nie martwiło mnie to bo auto odpalało, start stop wyłączony,jest ok se myślę.
Ale zaryzykowałem i zresetowalem bms i odziwo s/s orzył napięcie również spadło i do dzisiaj nie widziałem 15 volt.
A mówili tu i tam.
S/s nie działa to i bateria go wymiany.
2011 rok Aku to przecież martwy już miał być bo i nawet tu na forum piszą że powinien być już trup.
Ma bardzo gorąco.
I klimat gdzie mieszkam też nie jest jak i w pl.
Ale jakoś działa i ma się dobrze
Dzisiaj odłączyłem ten bms
Zobaczymy.
I nawet jest to jakiś sposób na permanentne wyłączenie s/s.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.