Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2014-2018] Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=288724)

AdamGdansk1 17-11-2018 20:22

Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Mam Focusa MK3 po lifcie z 2017 roku w wersji Trend z pakietem Gold X, czyli mam radio z sync i wyświetlaczem 4,2 cala. Czy ma ktoś do tego ekranu podłączoną kamerę cofania? Myślałem, że do tego ekranu można tylko dołożyć czujniki parkowania, ale po korespondencji z jednym kolegą z forum, dowiedziałem się, że można podłączyć również kamerę. Czy ma ktoś u siebie taki zestaw? Jak tak to poproszę o zdjęcia, jak ekran wyświetla. Pozdrawiam.

slawek-kali 17-11-2018 20:56

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Skoro kolega tak twierdzi to chyba moze potwierdzic?!

lukaszooo 17-11-2018 22:30

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Tak byly ori kamery na malym kolorowym wyswietlaczu w lifcie. Widzialem juz dwa takie auta z USA. Foty mam na telefonie jak nie zapomne to jutro wkleje.

AdamGdansk1 17-11-2018 23:17

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Chętnie zobaczę jak to wygląda.

arturek 18-11-2018 07:16

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Cytat:

Napisał AdamGdansk1 (Post 3056601)
Mam Focusa MK3 po lifcie z 2017 roku w wersji Trend z pakietem Gold X, czyli mam radio z sync i wyświetlaczem 4,2 cala. Czy ma ktoś do tego ekranu podłączoną kamerę cofania? Myślałem, że do tego ekranu można tylko dołożyć czujniki parkowania, ale po korespondencji z jednym kolegą z forum, dowiedziałem się, że można podłączyć również kamerę. Czy ma ktoś u siebie taki zestaw? Jak tak to poproszę o zdjęcia, jak ekran wyświetla. Pozdrawiam.

Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3056675)
Tak byly ori kamery na malym kolorowym wyswietlaczu w lifcie.
Widzialem juz dwa takie auta z USA.
Foty mam na telefonie jak nie zapomne to jutro wkleje.


Podstawowe pytanie
- czy do europejskich wyświetlaczy da się podłączyć kamerkę
- jak łatwo osiągalne są ew. amerykańskie wyświetlacze

pozdrawiam
Arturek

AdamGdansk1 03-12-2018 17:38

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
1 załącznik(i)
Tak to podobno wygląda. Zdjęcie jest co prawda z samochodu z USA, ale podobno pod europejskie ekrany też się da podłączyć.

maciej_b 03-12-2018 20:53

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Wyświetlacze 4,2 mają wejście fakra pod kamerę więc pewnie obsługują.

AdamGdansk1 03-12-2018 21:38

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
1 załącznik(i)
A możesz napisać dokładnie które to wejście? Zaraz wrzucę zdjęcie ekranu z tyłu.

lukaszooo 03-12-2018 22:49

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
W lifcie sygnal idzie zwyklym kablem w kostce.

dzwiedziu 03-12-2018 22:52

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
1 załącznik(i)
Foto przedlifta.

AdamGdansk1 03-12-2018 23:10

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Skoro w polifcie sygnał idzie zwykłym kablem w kostce, to może ktoś wie jak dołożyć kamerę cofania do takiego ekranu. Chodzi o to czy potrzebny jakiś moduł i gdzie wpiąć się z sygnałem z kamery.

dzwiedziu 04-12-2018 06:14

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Moduł w polifcie jest w bcm.

maciej_b 04-12-2018 06:31

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Czyli są dwa rodzaje. Z wejściem i bez... na zdjęciu dzwiedziu jest widoczna fakra.

kubaw20055 04-12-2018 06:40

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Ja mam 4,2 i wejście na kamerę, więc chyba w końcu się zdecyduję, żeby założyć (jak znajdę częśći), bo sedanem gorzej się cofa g;) Tak nawiasem, zestaw np. z kombi pasuje do 4d?

lukaszooo 04-12-2018 08:01

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Ostatnio spedzilem niezliczoną ilosc godzin na zglebianu kamery w mk3.
W przedlifcie czyli wyswietlacze am5t, bm5t i dv5t jeśli wyswietlacz obsluguje kamere to jest fakra. W polifcie sygnał video jest przekazywany zwyklym przewodem w kostce i w np w kudze bardzo czesto tych przewodów nie ma. Jest jeszcze taki wynalazek montowany do fiesty i kugi powyzej 2015r i tam jest złacze kamery HSD.
Najbardziej zakrecony jest temat kamery w przedlifcie....

boncio 04-12-2018 13:29

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3063826)
Jest jeszcze taki wynalazek montowany do fiesty i kugi powyzej 2015r i tam jest złacze kamery HSD

Focusa, C-maxa i B-maxa też. Innymi słowy każdego Forda EU z nawigacją 5" i od końca 2013 roku nawet.

AdamGdansk1 04-12-2018 14:01

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Czyli jak mam Focusa z końca 2017 roku i z ekranem 4,2 cala, to sygnał jest przekazywany którymś pinem we wtyczce, ale może nie być tych pinów. Czy tak?
A druga sprawa to często czytam o ekranach 5 cali. Były takie w Focusie? Bo u mnie jest 4,2 i nawet w katalogu od polifta są albo 4,2 albo 8 cali.
Tak na marginesie nawigacji nie mam.

lukaszooo 04-12-2018 14:03

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Nie widzialem nigdy zlacza hsd w focusie przed FL. Z tymi wyswietlaczami jest dosyc spory minus.... wrzucasz wsteczny, nastepnie wrzucasz jedynke a kamera dalej działa.... kolejny minus, jesli masz czujniki przod tył to wizualizacja tylnych ginie i jest tylko dzwiek....

AdamGdansk1 04-12-2018 14:07

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Właśnie nie mam żadnych czujników ani kamery. Mam wersję trend. Chciałem dołożyć czujniki parkowania, bo myślałem, że kamery się nie da. A skoro ekran jest w stanie pokazać obraz to wolę kamerę.

lukaszooo 04-12-2018 14:58

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
W FL jest duzo prosciej i taniej bo nie ma modulu kamery.

boncio 04-12-2018 15:07

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3064019)
wizualizacja tylnych ginie i jest tylko dzwiek

Ale tylko jeśli masz nieoryginalną kamerę. Przy oryginalnej zamiast kresek są kolorowe kwadraciki nakładane na obraz kamery. Poza tym chyba widać na ekranie gdzie jest przeszkoda ;)

edmun 04-12-2018 15:40

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3064019)
Z tymi wyswietlaczami jest dosyc spory minus.... wrzucasz wsteczny, nastepnie wrzucasz jedynke a kamera dalej działa....

To źle? Znika jak tylko osiągniemy oszałamiającą prędkość 10km/h czyli już nie bawimy się w żadne parkowanie. Dla mnie to zaleta.
A w każdej chwili mogę ją wyłączyć przyciskiem (i czujniki parkowania wciąż będą pikać ale nie ma obrazu).
Choć w ciągu trzech lat chyba tylko raz ją wyłączyłem (zostawiając aktywne czujniki podczas cofania).

lukaszooo 04-12-2018 16:01

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Cytat:

Napisał boncio (Post 3064059)
Przy oryginalnej zamiast kresek są kolorowe kwadraciki nakładane na obraz kamery.

dolozylem ten wyswietlacz do przed FL, chinska kamera. Ori czujniki przod i tył. Po wbiciu wstecznego byla wizualizacja tylko przednich czujników, tylne tylko piszczały. Mowisz ze gdybym zastosował ori kamere tylne czujniki bedą sie nakladać na obraz ? Masz foto ?

AdamGdansk1 04-12-2018 16:38

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Lukaszooo. A masz jakiś schemat jak podłączyć kamerę cofania do takiego ekranu (Focus mk3 po lifcie). Na paskach mi nie zależy. Jak będzie obraz to będzie dobrze. Jaką kamerę lepiej kupić? Używany oryginał czy nową nieoryginalną? Jak się domyślam kamera ma zasilanie, czyli plus i minus, które można wziąć ze świateł wstecznego, oraz kabel z sygnałem (2 pin?).
I gdzie ten sygnał podłączyć do ekranu?

edmun 04-12-2018 17:00

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Poszedłem zrobić zdjęcia.
Tak to wygląda u mnie.

Z liniami:

https://i.imgur.com/mb3OEr5.jpg

Bez linii:
https://i.imgur.com/RocumPH.jpg

Z pilotem przeszkód ? (nie wiem jaka jest pełna nazwa na te kwadraty)
https://i.imgur.com/trHUiWU.jpg

lukaszooo 04-12-2018 18:58

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Adam. Da sie zrobic z liniami skretnymi na ori kamerze. Musisz dorzucić staly plus, mase, lin, i dwa video do wyswietlacza.

Edmun. Masz wyswietlacz F1BT ze złaczem HSD i do tego ori kamere ? U mnie po spieciu z chińską kamerą przyciski funkcyjne czyli linie i P.Pilot są nie obslugiwane a super by bylo gdybym uruchomil to taj jak na fotach. Wiem ze linie skrętne nie działają ale jest mi to nie potrzebne.

AdamGdansk1 04-12-2018 19:26

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Czy kamery cofania do przedlifta i polifta się czymś różnią? Zna ktoś numer części kamery cofania?

bartekww96 04-12-2018 21:51

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Może dokładał ktoś samemu do przedlifta z Sony 4,2” i podpowie co i jak? Chętnie zrobił bym to sam, ewentualnie podjechał do kogoś jedynie na aktywację ;)

boncio 05-12-2018 11:00

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
edmun ma raczej kamerę z modułem i Fakra. Ale dokładnie tak samo to wygląda z HSD. Te pola zmieniają się z zielonego na czerwony jak kreski czujników.
Niestety nie wiem jak to uruchomić. Brak linii skrętnych jest oczywisty, ale brak tych pół już nie, bo to przecież jest overlay z czujników. Możliwe, że jak występował osobny moduł kamery, to on nakłada pola czujników tak samo jak linie.
Natomiast dodam, że nie miałem ich też w B-maxie, gdzie nie ma wcale modułu kamery, bo tę rolę pełni BCM. Więc wyświetlacz tylko pokazuje obraz.
Opcji w konfiguracji nie widziałem, ale nie szukałem mocno.

lukaszooo 05-12-2018 13:03

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Czyli w przedlifcie po wlozeniu wyswietlacza F1FT nie da sie uzyskac wizualizacji tylnych czujników parkowania jak na fotach edmuna. Szkoda bo jest to fajna alternatywa.

edmun 05-12-2018 13:14

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3064484)
nie da sie uzyskac wizualizacji tylnych czujników parkowania jak na fotach edmuna

To nie jest wizualizacja tylnych czujników tylko przednich.


Dodatkowo mała ciekawostka.
Mi się to zdarza może 2x w roku, że wrzucam wsteczny i nie mam obrazu z kamery,
a wizualizację czujników tył i przód.
Jak wracam z zakupów w sklepie to "się magicznie" naprawia, że z powrotem mam kamerę.
Obstawiam, że coś nie łączy, ale że to się dzieje tylko 2x w roku
i samo się naprawia po zgaszeniu silnika, zakupach i powrocie, tak nie mam nawet chęci w to się wgłębiać.

https://i.imgur.com/24Ol2eI.jpg

lukaszooo 05-12-2018 13:37

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
W lewym gornym rogu wizualazacja przednich a kolory kwadratów na tyl. Uzyskales to po wymianie wyswietlacza na f1bt ?

AdamGdansk1 05-12-2018 14:17

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
1 załącznik(i)
Jak komuś się uda podłączyć kamerę cofania do ekranu 4,2 cala w polifcie to fajnie by było gdyby się podzielił informacją co i gdzie podłączyć. Obecnie szukam oryginalnej kamery z wiązką do polifta.
Przy okazji mam dwa zbędne mi przełączniki. Mogę się zamienić na kamerę z wiązką (dopłacę).

edmun 05-12-2018 15:45

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3064518)
Uzyskales to po wymianie wyswietlacza na f1bt ?

Ja nic u siebie nie wymieniałem. Mam wszystko prosto z fabryki. I oczywiście przedlift czyli kamera, moduł i wyświetlacz ze złączem Fakra.
Moduł kamery: BM5T-19H423-CA
Ekran: BM5T-18B955-DC

boncio 06-12-2018 15:26

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
1 załącznik(i)
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] przecież masz wizualizację tylnych czujników na obrazie kamery, sam to pokazałeś z tymi kwadratami ;)
https://i.imgur.com/trHUiWU.jpg

A tak to wygląda oryginalnie ze złączem HSD

edmun 06-12-2018 15:46

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Później się domyśliłem, że własnie o to pytał lukaszooo.
Ja po prostu tych kwadratów tak nie nazwałem w swojej głowie i stąd mi się pomyliło, że on pyta o wizualizację czujników.

Choć swoją drogą widzę podobieństwo tych kwadratów (nałożonych na obraz z kamery) do tego co pokazuje Audi na ekranie parkowania:

https://i.ytimg.com/vi/mm9a-1Tt0mA/hqdefault.jpg

lukaszooo 06-12-2018 16:45

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Wymienilem wyswietlacz w przed FL i dalem do tego chińska kamere i niestety kolorowe kwadraciki sie nie pokazują jest jedynie sygnał dzwiękowy.....

edmun 07-12-2018 09:44

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Powiem Ci, że siedzę i sam się głowię czego może Ci brakować :)
Wiem że pewnie jesteś ekstremalnie uparty, żeby mieć "na 100%" tak jak ma być i stąd siedzę i głowię się jak tu Ci pomóc.
Ja niestety mam z przed facelifta, więc moja pomoc i tak zamyka się na tym, że mogę aż podesłać zdjęcia jak to u mnie wygląda i tyle.

Musisz mi wybaczyć że nie jestem w stanie pomóc nic więcej.

lukaszooo 07-12-2018 13:40

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Auto ma 10 czujników, jeśli nie ma wizualizacji tylnych to jest to nie do przyjęcia niestety. Będę drążył temat fabrycznej kamery. Bardzo drogo kosztowało mnie dojście do tych wniosków......

Teisejas 14-12-2018 21:29

Odp: Czy ekran 4,2 cala będzie wyświetlał obraz z kamery cofania?
 
Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3064078)
dolozylem ten wyswietlacz do przed FL, chinska kamera

I w tym miejscu mnie zainteresowałeś :one: Ja mam w przed FL wyświetlacz 4.2" z wyjściem FAKRA, kupiłem też chińską kamerę, taką zintegrowaną z przyciskiem otwierania klapy bagażnika, przejściówkę FAKRA - RCA, ale niestety po podłączeniu kamery do wyświetlacza i aktywowaniu w BCM nic się nie dzieje.
Oczywiście na rosyjskim forum sprawa jest już wyjaśniona - inaczej niż w przypadku wyświetlaczy 5", wyświetlacz 4.2" nie przełącza się na wyświetlanie sygnału ze złącza FAKRA po otrzymaniu sygnału o włączeniu wstecznego, tylko po uzyskaniu odpowiedniego sygnału z modułu kamery (poza tym kamera musi być cały czas zasilana, żeby ten sygnał video był). Rosjanie problem ten rozwiązują wgraniem - w zależności od wersji softu wyświetlacza- albo odpowiednim patchem modyfikującym ten soft, albo kompletnym odpowiednio zmodyfikowanym firmwarem. Pytanie więc czy udało Ci się obejść ten problem w jakiś inny sposób, czy może zdobyłeś i wgrałeś ten zmodyfikowany soft?

Na chwilą obecną kamerę podłączyłem do chińskiego 5" wyświetlacza, który po rozebraniu wstawiłem zamiast lusterka do osłony przeciwsłonecznej kierowcy- dla mnie opcją nie było dostawianie dodatkowego wyświetlacza na deskę. Takie rozwiązanie nie jest oczywiście super funkcjonalne, bo trzeba opuszczać osłonę i podnieść klapkę, żeby skorzystać z kamery (w praktyce robię to przy wjeżdżaniu w ciasne miejsca parkingowe). Przerzucenie obrazu na wyświetlacz centralny byłoby świetne.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.