Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Światła do jazdy dziennej - led. Czy ktoś już posiada i co na to przepisy?? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=73021)

ace2 26-06-2009 08:34

Światła do jazdy dziennej - led. Czy ktoś już posiada i co na to przepisy??
 
Czy ktoś z szanownych forumowiczow zalozyl sobie swiatla do jazdy dziennej w technologii LED ??? pelno teraz takich zestawow w sklepach i na allego a na drogach juz tez sie to widzi. Nie widzialem Mondeo natomiast Mondeo a kodeks drogowy zezwala na taka przerobke.

np. takie [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

radek1977 26-06-2009 09:41

Odp: Światał do jazdy dziennej ?
 
Witam
tez właśnie zastanawiam się dokładnie nad tymi samymi światłami tylko właśnie nie wiem jak dokladnie jest z tą homologacją czy wystarczy tylko że na szybce jest odpowiedni znaczek

Ramzespu 26-06-2009 11:08

Odp: Światał do jazdy dziennej ?
 
Kodeks zezwala, pod pewnymi warunkami, że "ledy" czyli zestaw oświetleniowy jest homologowany oraz oświetlenie jest umieszczone na odpowiedniej wysokości od podłoża i w określonej odległości lewe światło od prawego i to wszystko. Nota bene iest w opracowaniu przepis który będzie traktował o obowiązku stosowania świateł do jazdy dziennej w nowo wyprodukowanych autach. Ma to na celu zmniejszenie konsumpcji energii elektrycznej przez pojazd a przez to zmniejszenie emisji spalin. Standardowa jedna żarówka pobiera 55Wat a "ledy" kilka Watów zestaw.

Pozdrawiam

Ramzes pu

bastek_m 26-06-2009 11:10

Odp: Światał do jazdy dziennej ?
 
Dokładnie - wystarczy tylko na szybce, gdyby było inaczej jeździlibyśmy z biblioteką w samochodzie legitymując się papierową homologacją na każdą część. Poczytajcie [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...], jest troszkę ode mnie oraz link do aktualnego rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

jendrekmak 15-03-2010 00:50

światła do jazdy dziennej - schemat. prośba o tłumaczenie
 
znalazłem to na fordwiki [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
czy mógłby ktoś to precyzyjnie przetłumaczyć bo mój angielski jest trochę kulawy. myślę, że będzie trochę chętnych na zastosowanie tego schematu

zbyszek620 16-03-2010 17:07

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Podłącze się pod temat i zapytam czy jest możliwość przerobienia sygnalizatora włączonych świateł w taki sposób aby brzęczał zarówno w momencie gdy wyłączymy silnik z włączonymi światłami jak również w momencie włączenia silnika przy wyłączonych światłach chodzi mi oto czy można wykorzystać sygnalizator tak jak przypominacz pasów.
Pozdrawiam

jendrekmak 18-03-2010 09:55

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
tyle osób i żadna się nie pokusi o tłumaczenie. panowie co jest? chyba sam to zrobię ale później się nie czepiajcie jak nie będę precyzyjny

a_iverson 18-03-2010 10:30

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Jak nikt nie przetłumaczy to wieczorem ja to zrobię, teraz muszę zmykać do pracy, pozdro

adamparker 18-03-2010 10:35

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
A czy ten mod załącza tylko światła mijania bez podświetlania deski ?

jendrekmak 18-03-2010 10:53

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
tak mi się wydaje

macslad 18-03-2010 11:02

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Tutaj kolega rederik stworzył chyba coś podobnego o ile nie to samo.

SrebnaStrzała 18-03-2010 11:02

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Cytat:

Napisał a_iverson (Post 1389949)
Jak nikt nie przetłumaczy to wieczorem ja to zrobię, teraz muszę zmykać do pracy, pozdro

Jak kolega nie da rady to ja to zrobie :)

a_iverson 18-03-2010 22:29

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Już tłumaczę:
pierwszy wytłuszczony punkt to TŁO w dosłownym tłumaczeniu, tekst poniżej:
"1. TŁO
To urządzenie włącza (światła dzienne) zaraz po przekręceniu zapłonu lub w momencie kiedy silnik zaczyna pracować. urządzenie wyłącza (światła dzienne) od razu i automatycznie po zapaleniu świateł mijania
2. CZĘŚCI
Wymagania
Przełącznik jednobiegunowy - chyba
drut (koszt instalacji będzie się zmieniać w zależności od miejsca montażu przekaźnika).
falowe połączenie (rodzaje i ilości zmian w zależności od tego, w jaki sposób podłączymy przewody)
rzeczy ułatwiające życie podczas montażu
złom, przełącznik przednich świateł (do użycia podczas połączeń).
3. METODA, SPOSÓB
Podłączenie przełącznika w sposób pokazany na poniższym rysunku (za pomocą odpowiedniego złącza od reflektorów podłączyć przełącznik do pinów 4 i 15 reflektorów jeden przełącznik te złącza mogą być również stosowane w C501)

rys.

Połączenie z C500 w diagramie można wykonać własną metodę łączenia kabli.
Połączenie C500 i C501, które będzie potrzebne pokazane jest na poniższym diagramie.

rys.

Całość powinna być skończona jeżeli przełącznik jest na miejscu i połączenie jest gotowe.

UWAGI
Jeśli przy otwartych drzwiach od strony kierowcy po włączeniu zapłonu dostaniesz jeden cyk od światła, zostaw system bezpieczeństwa włączony do puki nie zorientujesz się co się stało. z zamknietymi drzwiami problem się nie pojawia,
Jeżeli masz światła mijania na xenonach, system pomoże Ci oszczędzać żarniki poprzez wygaszanie ich w ciągu dnia. Będą ona uzywane tylko wtedy kiedy będą potrzebne."


To całe tłumaczenie. Na marginesie nic z tego nie rozumiem, trzeba chyba elektryka poprosić.
Ja mam mondeo na xenonach i kupiłem kiedyś na allegro takie urządzenie, które ma podobne działanie do tego schematu. Po przekręceniu stacyjki zapala mi długie światła na ok 30% mocy. I tylko długie się wtedy żarzą. Natomiast po włączeniu świateł mijania lub pozycyjnych (zależy od podłączenia urządzenia) światła długie automatycznie gasną a zapalają się pozycyjne lub xenony.
Efekt taki jak w audi a6.
Jak znajdę gościa od którego to kupiłem to dam namiar.
Pozdrawiam

jendrekmak 18-03-2010 22:49

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Cytat:

Napisał macslad (Post 1389973)
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Tutaj kolega rederik stworzył chyba coś podobnego o ile nie to samo.

może i tak ale pisał o czujniku świateł i xenonach

a z tymi długimi na 30% też ciekawe
przy dieslu jeszcze myślałem żeby sterownikiem świec żarowych opóźniać załączanie świateł dziennych przy rozruchu ale latem muszę sprawdzić kiedy i jak długo grzane są świece. albo użyć jakiś opóźniacz załączania świateł np 20 sekundowy

szekspir 18-03-2010 22:55

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Brat założył takie ustrojstwo w audi a4 i działa super. Zapala długie na 30% mocy i nie razi wogóle a ksenony oszczędza. No i działa wpełni automatycznie. Światła zapalają się po uruchonienu silnika. W naszych mondkach też powinno zdać egzamin.

a_iverson 19-03-2010 09:36

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Mi zapalają się przy przekręceniu kluczyka, pobór mocy to ok 15W czyli prawie nic.
Działają rewelacyjnie, pełna automatyka. Najważniejsze, że wszystko podpina się pod skrzynkę bezpieczników.
Kupiłem u tego gościa
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Teraz będę jednak zmieniał na LEDY z s6, kupiłem tanio na ebay i chcę to umiejscowić po halogenami.

jendrekmak 19-03-2010 10:00

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
tanio to znaczy za ile? i czy potrzebna jest do tego jakaś przetwornica/sterownik? na alledrogo 1000-1300 albo i więcej

martinez07 19-03-2010 10:11

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Cytat:

Napisał a_iverson (Post 1390667)
Mi zapalają się przy przekręceniu kluczyka, pobór mocy to ok 15W czyli prawie nic.
Działają rewelacyjnie, pełna automatyka. Najważniejsze, że wszystko podpina się pod skrzynkę bezpieczników.
Kupiłem u tego gościa
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Teraz będę jednak zmieniał na LEDY z s6, kupiłem tanio na ebay i chcę to umiejscowić po halogenami.

Hmm,
a gdzie te LEDy chcesz wcisnąć...? Oglądałem jak wygląda ta listwa i trochę duża ona.

A z innej beczki - jak mają się światła długie na 30% do przepisów ruchu drogowego?
Miśki nie przyczepią się do takiej modyfikacji?
Jak dla mnie super rozwiązanie - co prawda nie mam ksenonów, ale odbłyśnik w światłach mijania strasznie dostaje po (...)...
Tyle że długie chyba były ustawione wyżej?

a_iverson 19-03-2010 10:14

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
175 euro z przesyłką, to ok 680 złotych. Fabrycznie nowe cały zestaw. W skład wchodzą lampy i regulator który przyciemnia je lub wyłącza po włączeniu świateł mijania.
Można kupić na ebay lub bezpośrednio w sklepie [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

jendrekmak 19-03-2010 10:27

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
póki co nie mam kasy na to ale u nas chcą ponad 700 za 1 sztukę więc warto pomyśleć. ten sterownik/regulator jest w zestawie czy zamawiałeś dodatkowo?

a miejsce w zderzaku st znajdzie się na pewno. coś mi się nie podoba tylko z wymiarami u nich na stronie produktu. 52 cm?

a_iverson 19-03-2010 12:02

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
regulator jest w zestawie. wymiar 52cm to po obwodzie. Część trzeba schować w zderzaku, ale krzywizna pasuje idealnie. Ta część schowana w zderzak nie ma ledów, tak że wszystkie są na zewnątrz.
Jak zamontuje i podłącze to wstawię foty

jendrekmak 19-03-2010 12:17

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
ale i tak niechętnie bym cokolwiek wycinał w zderzaku st więc chyba pokuszę się o okrągłe światła dzienne zamiast halogenów

a_iverson 19-03-2010 12:45

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Znajomy kupił żarniki LED i wstawił zamiast żarówek do halogenów. Efekt też rewelacyjny.

jendrekmak 19-03-2010 12:54

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
muszę przemyśleć ale tak czy inaczej już zamówiłem ten włącznik DS-2

a_iverson 19-03-2010 13:13

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Gwarantuje, że będziesz zadowolony. Ja bym został przy tym rozwiązaniu - jeżdżę już tak ponad rok, ale wpadły mi w oko te LEDY w dobrej cenie.

martinez07 30-03-2010 22:51

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Cytat:

Napisał jendrekmak (Post 1390814)
muszę przemyśleć ale tak czy inaczej już zamówiłem ten włącznik DS-2

Zamontowałeś już?
Sam się przymierzam do tego sterownika, ale nie wiem jak się sprawuje...
Co się dzieje jak się włącza światła "długie"? Czy automatycznie włącznik SD-2 przestaje działać?

pozdrawiam.

jendrekmak 31-03-2010 00:28

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
zamontowałem na pół gwizdka. jeszcze szukam źródła sygnału gdzie w kabinie pojawia się 12v jak zaczyna ładować alternator a nie po włączeniu zapłonu przed odpaleniem silnika.
generalnie działa, "długie" też ale nie wiem jak dokładnie zachowuje się układ przy mryganiu "długimi". czy na ten czas się rozłącza? nie jestem pewny. natomiast wyłącza się już w momencie włączenia pozycyjnych.
włączony jest tylko w pozycji przełącznika świateł 0 po ok 5 sekundach od przekręcenia kluczyka w pozycję II
jak dopadnę źródło sygnału ładowania alternatora to zrobię opis. w instrukcji montażu jest napisane o sygnale, który jest podawany do wskaźników żeby zgasła kontrolka ładowania w liczniku ale nie mogłem znaleźć takiego sygnału. domyślam się, że to pewnie GEM steruje tą kontrolką i info do licznika podawane jest po szynie CAN a to jest sygnał cyfrowy więc nie do wykorzystania.

macslad 31-03-2010 08:18

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Cytat:

Napisał jendrekmak (Post 1401487)
generalnie działa, "długie" też ale nie wiem jak dokładnie zachowuje się układ przy mryganiu "długimi". czy na ten czas się rozłącza? nie jestem pewny.
wykorzystania.

To znalazłem w FAQ producenta tego wyłącznika:

Cytat:

Założyłem już sobie regulator i wszystko ładnie pracuje. Mam tylko pytanie co się stanie, gdy jadac w dzień z właczonym układem(swiatłami dziennymi), będe chciał komus "mrugnać" swiatłami długimi, a więc podam na wyjscie SD-2 14V.

Nic sie nie stanie poprostu swiatla "mrugnš" a SD-2 nawet "niezauważy" :-) (jest to przewidziane w konstrukcji)

a_iverson 31-03-2010 09:54

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Cytat:

Napisał martinez07 (Post 1401449)
Zamontowałeś już?
Sam się przymierzam do tego sterownika, ale nie wiem jak się sprawuje...
Co się dzieje jak się włącza światła "długie"? Czy automatycznie włącznik SD-2 przestaje działać?

pozdrawiam.

Jak migasz długimi to masz efekt jak bez sd-2, po prostu mrugają z pełną mocą.
Postaram się nagrać filmik jak to działa i dam link do Youtube.
PS. Zachęcam do kupna moich ledów z S6
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

martinez07 31-03-2010 15:17

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Pomysłowe te urządzonko.
Zamówię sobie i zobaczę, czy mi jakiś elektryk w Szczecinie to założy...

Arek4791 31-03-2010 16:00

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Niektórzy na chama z forda chcą zrobić audi, NIE DA SIE!!! Smieszy mnie jak widze jadące auta z wężami od choinek (nawet dobre i konkretne fury wiara przerabia) ale....
Jeśli chodzi o jakąś oszczędność żarówek i aku to czemu nie byle było to bezpieczne i zgodne z przepisami.
Jeśli nawet by tak nie wyszło to chyba nie jest wielki problem jak max raz w roku zmienisz żarówke a na 4-5 lat aku, to są mniej więcej tak zwane koszty eksploatacji.

a_iverson 31-03-2010 18:32

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
2 załącznik(i)
Tak wyglądają długie na 30% używane jako dzienne. Gasną po zapaleniu pozycyjnych lub mijania, zależy od podłączenia.

martinez07 31-03-2010 18:58

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Cytat:

Napisał Arek4791 (Post 1401879)
Niektórzy na chama z forda chcą zrobić audi, NIE DA SIE!!! Smieszy mnie jak widze jadące auta z wężami od choinek (nawet dobre i konkretne fury wiara przerabia) ale....
Jeśli chodzi o jakąś oszczędność żarówek i aku to czemu nie byle było to bezpieczne i zgodne z przepisami.
Jeśli nawet by tak nie wyszło to chyba nie jest wielki problem jak max raz w roku zmienisz żarówke a na 4-5 lat aku, to są mniej więcej tak zwane koszty eksploatacji.

Każdy ma prawo do swojego zdania :)
Dla mnie akurat rozwiązanie z długimi na 30% jest jak najbardziej sensowne.
Światła dzienne legalne, odbłyśnik od świateł mijania się nie wypala i przynajmniej nie zapomnę włączyć świateł - parę złotych zawsze w kieszeni po spotkaniu z miśkami...

a_iverson - dzięki za fotki, wygląda super.

a_iverson 31-03-2010 19:15

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Cytat:

Napisał martinez07 (Post 1402046)
Każdy ma prawo do swojego zdania :)
Dla mnie akurat rozwiązanie z długimi na 30% jest jak najbardziej sensowne.
Światła dzienne legalne, odbłyśnik od świateł mijania się nie wypala i przynajmniej nie zapomnę włączyć świateł - parę złotych zawsze w kieszeni po spotkaniu z miśkami...

a_iverson - dzięki za fotki, wygląda super.

Nie ma problemu, postaram się nagrać jakiś ma "lekki" film na youtube jak działa przełączanie na mijania i mruganie długimi przy zapalonych dziennych.
pozdro

RECONDO 31-03-2010 23:43

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Ten efekt 30% jest uzyskany dzięki temu modelowi?: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

jendrekmak 31-03-2010 23:50

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
tak

dunkin 02-04-2010 07:42

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
A próbował ktoś podłączyć ten regulator do efektu 30% pod automatyczne światła?
Co mam na myśli - jak jest jasno jest efekt 30%, gdy się ściemni to czujnik włączy normalne światła a długie wyłączy.
Jeżeli dobrze kombinuję to wystarczy to podłączyć na wyjściu czujnika zamiast do świateł mijania jak na tym rysunku. Proszę o ewentualne poprawki, a jeżeli się da to odrazu kupuję :)

jendrekmak 02-04-2010 07:49

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Ja akurat nie mam AUTO ale trzeba znaleźć tylko sygnał 12v, który włącza automat. myślę, że trzeba go poszukać na włączniku świateł. przydał by się jakiś schemat kostki włącznika.

macslad 02-04-2010 08:03

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Ja mam automatyczny włącznik. Jeszcze nie podłączyłem tego ustrojstwa (nie mogę znaleźć tych kabli co idą do długich), ale według mnie to żadna różnica, czy włączysz sobie światła (mijania) ręcznie, czy zrobi to za Ciebie automat w momencie kiedy zrobi się odpowiednio ciemno. Myślę, że podłączenie jest dokładnie takie samo. Ale może się mylę.

dunkin 02-04-2010 11:38

Odp: światła do jazdy dziennej - schemat
 
Cytat:

Napisał macslad (Post 1403416)
Ja mam automatyczny włącznik. Jeszcze nie podłączyłem tego ustrojstwa (nie mogę znaleźć tych kabli co idą do długich), ale według mnie to żadna różnica, czy włączysz sobie światła (mijania) ręcznie, czy zrobi to za Ciebie automat w momencie kiedy zrobi się odpowiednio ciemno. Myślę, że podłączenie jest dokładnie takie samo. Ale może się mylę.

No właśnie ja też nie jestem pewien - poczekajmy może ktoś montował i wie:)
BTW a do mk4 też będzie pasowało? Bo zamontowali mi jakiś automatyczny włącznik - ksenony można wyłączyć TYLKO przełączając światła na pozycje. Trzeba to przerobić bo szkoda światełek:lol:


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.