Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] [Duratec HE 1.8 16V 125KM 2005r] potencjometr gazu, przepustnica, ecu...? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=295951)

dudek_1989 12-05-2019 10:33

[Duratec HE 1.8 16V 125KM 2005r] potencjometr gazu, przepustnica, ecu...?
 
Witam,

Temat dotyczy co prawda Volvo S40 z 2005r ale z silnikiem Forda Duratec HE 1.8 125KM.
Niestety na forum Volvo nikt nie odpowiada w temacie więc zacząłem szukać rozwiązania gdzie indziej.

Problem wygląda następująco:
Zauważyłem jakiś czas temu drgającą przepustnicą w moim volvo, więc zacząłem przyglądać się sygnałom pedału gazu itp.
Kolejnym dziwnym zachowaniem są sygnały które wysyła sterownik do sterowania przepustnicy, a konkretnie jego zawieszanie zarówno przy naciskaniu pedału gazu oraz jego odpuszczaniu,

Podmieniłem pedał gazu na taki sam, ale nic się nie zmieniało. Jego odpięcie również niczego nie zmienia.
Czyściłem także moduł CEM oraz skrzynkę z bezpiecznikami pod maską, ale problem dalej pozostał.

Auto ogólnie nie sprawia większych problemów, ale czasami "łapie muła" podczas przyśpieszania i jakby bardziej nim lekko "telepało" na wolnych obrotach. Podejrzewam, że być może związanie jest z tymi zawieszającym się sygnałem, który również dzieje się czasami. Na wykresie widać także co jakiś czas dziwną "szpilę sygnału" PWM.
Dodam że przepustnica jest sterowana elektronicznie.

Wykonane czynności:
- wymiana czujnika położenia wału oraz wałka
- wymiana MAP sensora
- wyczyszczona przepustnica
- Czyszczone styki modułu CEM pod schowkiem pasażera oraz skrzynki bezpieczników pod maską
- Niedawno czyszczenie wtryskiwaczy domowym sposobem
- Jakieś 10000 km temu wymiana kompletnego sprzęgła
- Jakieś 35000 km temu remont silnika z regeneracją głowicy, wymianą pierścieni, panewek, rozrządu i napinacza, świec.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem oraz martwi mnie ta drgająca przepustnica?

Linki do zarejestrowanych wykresów:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Damian76 12-05-2019 10:44

Odp: [Duratec HE 1.8 16V 125KM 2005r] potencjometr gazu, przepustnica, ecu...?
 
Spróbuj wyciągnąć przepustnice i ją wyczyścić może jest brudna od nagaru i się przycina.

dudek_1989 12-05-2019 10:48

Odp: [Duratec HE 1.8 16V 125KM 2005r] potencjometr gazu, przepustnica, ecu...?
 
Cytat:

Napisał Damian76 (Post 3129876)
Spróbuj wyciągnąć przepustnice i ją wyczyścić może jest brudna od nagaru i się przycina.

Właśnie dopisałem do tematu, że to zrobiłem i wygląda teraz jak lusterko, ale problem dalej występuje. Po czyszczeniu usunąłem wszystkie nastawy sterownika.

Co dziwne, według tych sygnałów położenie przepustnicy podąża prawidłowo za sygnałem z pedału gazu natomiast ten sygnał potrafi się zawiesić.
Tak jak wspomniałem, podmiana pedału gazu nie dała żadnego efektu...

dudek_1989 13-05-2019 17:04

Odp: [Duratec HE 1.8 16V 125KM 2005r] potencjometr gazu, przepustnica, ecu...?
 
Ktoś, coś??

Podbijam temat...

dudek_1989 25-05-2019 22:20

Odp: [Duratec HE 1.8 16V 125KM 2005r] potencjometr gazu, przepustnica, ecu...?
 
Zrobiłem dzisiaj testy i porównanie z innym z parametrów który zmienia się dynamicznie (kąt zapłonu) i wygląda na to że te "zwiechy" są na lini komunikacji laptopa z komputerem samochodu, być może klon Vidy ma jakieś lagi, bo inne parametry również się zwieszają na ułamek sekundy, czyli jest to fałszywy trop.

Natomiast dalej zastanawia mnie ta drgająca przepustnica :?:

Co do zamulania, to myślę że wypadałoby jeszcze przeczyścić EGR. Silnik miał robiony remont po tym jak zjadał 1L oleju na 200km, więc EGR i kolektor ssący pewnie były/są zawalone, a niestety nie wiem czy mechanik go czyścił podczas remontu.

Co myślicie o czyszczeniu kolektora ssącego, jest sens to robić, bo tym gdy wymieniałem MAP sensor i po tym jak wyglądał ten stary, jestem w stanie wyobrazić sobie jak cały kolektor wewnątrz wygląda :?:


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.