Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2014-2018] diagnoza stanu DPF - odczyty (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=322126)

Jakoob 21-07-2021 12:34

diagnoza stanu DPF - odczyty
 
2 załącznik(i)
Proszę o podpowiedź co można wywnioskować z załączonych na zdjęciach danych.

Auto od ostatniego wypalania użytkowane 65% trasa podmiejsko (80-100km/h), reszta miasto. Wypalało 163km i 179km wcześniej.

Pytania:
1. Przy jakich wartościach Load i Soot uruchomi się procedura automatycznej regeneracji?
2. Próbując uśrednić - jak w Waszych autach przybywa Load i Soot, powiedzmy 1% wzrostu to ile powinno być kilometrów, załóżmy cykl mieszany bez procesu wypalania?
3. Wartości graniczne Load i Soot dla zdrowego filtra?
4. Ogólne wnioski jak wygląda kondycja DPF w moim aucie - dopiero zaczynam odczyty w Forscanie, uczę się :)

cezarg1410 21-07-2021 14:00

Odp: diagnoza stanu DPF - odczyty
 
Moim zdaniem wszystko git. Sprawdź wartości tuż po wypalaniu.
Niby 1.5 tdci potrafi jakieś magiczne 800-900 km między wypalaniami robić, więc u Ciebie jakby szybciej, ale ja bym nie wnikał.

Andrzej_K 21-07-2021 15:39

Odp: diagnoza stanu DPF - odczyty
 
2 załącznik(i)
Nawet ponad 1000 km.

Jakoob 21-07-2021 16:11

Odp: diagnoza stanu DPF - odczyty
 
Nie chciałem mówić od razu ale te dystanse właśnie mnie martwią. Zdarza mu się ostatnio, że co 200km włącza wypalanie ale raczej krótko ono trwa. Mechanik sprawdzał czujniki różnicy ciśnień i są ok. Mówił, że może w upały temperatura wydechu jest tak duża sama z siebie po pewnym czasie jazdy, że dopali w moment jak widzi warunki ale to tylko jako niepotwierdzona teoria, bo nic nie znalazł. Oleju nie przybywa, jeździ normalnie.

Sam nie wiem, może go przepalę Forscanem.

Andrzej_K 21-07-2021 16:24

Odp: diagnoza stanu DPF - odczyty
 
Ja bym nie dotykał.

zmulim 21-07-2021 22:15

Odp: diagnoza stanu DPF - odczyty
 
Ja dość mocno obserwuję DPF w swoim Fikusie ;) Co prawda 2.0 ale zasada działania pewnie podobna. Z tego co zauważyłem to sam algorytm dotyczący dpf jest tak zawiły i bierze tyle różnych zmiennych pod uwagę, że czasem ciężko za nim nadążyć. Przykład: wiem że co około 400-500km mam wypalania. Ale czasem widzę że potrafi sam się oczyszczać bez wymuszenia. Szczególnie gdy się dość mocno zagrzeje wydech. Ostatnio przejechane 300km i load mi spadł do 15%. Procedura wypalania nie została zainicjowana. Soot wysoki na poziomie 80%… Po czym nagle przy 94% soot i 21% load i przebiegu coś ponad 400km, rozpoczął wypalanie… Z Twoich odczytów nie widać jakichś nieprawidłowości. Ciekawi mnie że to serio potrafi się w 1.5 wypalać co 900km??


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jakoob 21-07-2021 22:30

Odp: diagnoza stanu DPF - odczyty
 
Największy dystans jaki złapałem to okolice 750-800km więc przy nieco innych warunkach to co koledzy wcześniej piszą też możliwe :) Nie wiem tylko czemu ostatnio uparł się na wypalanie co 200-300km... styl jazdy i trasy raczej dość podobne.

cezarg1410 22-07-2021 08:10

Odp: diagnoza stanu DPF - odczyty
 
Cytat:

Napisał zmulim (Post 3357400)
Z tego co zauważyłem to sam algorytm dotyczący dpf jest tak zawiły i bierze tyle różnych zmiennych pod uwagę, że czasem ciężko za nim nadążyć.

Tutaj pełna zgoda co niedawno analizowaliśmy :)

Cytat:

Napisał zmulim (Post 3357400)
Co prawda 2.0 ale zasada działania pewnie podobna

A tu mniej ;) Jak czytam o 1.5 to jakoś inaczej sterownik zarządza wypalaniem. Przrede wszystkim inny układ wtryskowy i inne stretegie wypalania (Bosch vs Delphi). No i jak pisałem i tu koledzy potwierdzają: nawet 1000km między wypalaniami w 1.5 to zjawisko powszechne. W 2.0 wiemy jak to jest :)

Do tego coś mi się kiedyś obiło, że 1.5 ma jakieś 2 różne tryby wypalania. Chociaż ile ich jest w 2.0 to kto to wie.

zmulim 22-07-2021 08:17

Odp: diagnoza stanu DPF - odczyty
 
To by w sumie miało sens, skąd czasem wypala co 200-300km a czasem co 1000km. Ale „wyczaić” na co konkretnie dany algorytm wpadnie, bywa trudne :D Dlatego lepiej raz na jakiś czas skontrolować ale nie zagłębiać się w to mocno, bo można oszaleć ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dart8 22-07-2021 09:03

Odp: diagnoza stanu DPF - odczyty
 
2 załącznik(i)
Cytat:

Napisał zmulim (Post 3357400)
..... wiem że co około 400-500km mam wypalania. Ale czasem widzę że potrafi sam się oczyszczać bez wymuszenia. Szczególnie gdy się dość mocno zagrzeje wydech. Ostatnio przejechane 300km i load mi spadł do 15%. Procedura wypalania nie została zainicjowana. Soot wysoki na poziomie 80%… Po czym nagle przy 94% soot i 21% load i przebiegu coś ponad 400km, rozpoczął wypalanie… Z Twoich odczytów nie widać jakichś nieprawidłowości. Ciekawi mnie że to serio potrafi się w 1.5 wypalać co 900km??

Także to zauważyłem. Przy mocno nagrzanym wydechu load prawie nie wzrasta lub nawet spada, ale rośnie soot - zauważyłem to jedynie przy jeździe autostradowej 150+. Wypalanie występuje gdy "zapełni" się load i/ lub soot do około 100% , choć zdarzyło mi się raz, że soot miał ponad 100% ( nie mam screen'a). Nie moge natomiast zrozumieć dlaczego dystanse między wypalaniami dpf tak sie różnią przy takim samym stylu jazdy i pokonywanych dystansach. Ostatnio miałem przypadki, że co 230-300km wypala i nie schodził do niskich wartości % - było coś około 18%load , przy następnym 11% gdzie zawsze schodził do 1-5%. Dwa tygodnie temu jazda z południa na północ Polski i wypalania co 470-560km a wartości po wypalaniu jak w 1 screenie, ale to nie jazda "wokół komina" jak ma to miejsce na co dzień.
Co do wartości do jakich się może zapełniać np. load to przekroczył mi setkę (screen 2)
Co do 1.5tdci i taki jest w rodzinie. Fakt, że nigdy nie spróbowałem nawet połączyć się z nim Forscanem, ale zauważyłem różnicę w wydechu. Okopcony jak stary komin, gdzie w moim widać lakier w wewnętrznej części a przecierając palcem...palec nadal czysty. Oczywiście czarny wydech może mieć wiele przyczyn, ale jest jeden wielki "+", właściciel nie oszaleje tak prędko nie wiedząc kiedy i czy w ogóle dpf jest wypalany.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.