Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fusion (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=100)
-   -   [Fusion] tylnie spręzyny i amortyzatory - dobór części i wymiana (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=226299)

rfk 14-06-2015 19:47

tylnie spręzyny i amortyzatory - dobór części i wymiana
 
Witam

Tylne amortyzatory już mam mocno zużyte (szczególnie prawy pokazał 12% na SKP) i zardzewiałe sprężyny (farba odpadła z dolnych zwojów) w związku z tym mam kilka pytań:

1. czy kupić gotowy zestaw amortyzatorów np: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...], czy lepiej kupić same amortyzatory np KYB za ~180zł/szt? Chodzi mi szczególnie o jakość tych fordowskich, bo cena jak najbardziej ok.

2. Czy sprężyny z tyłu wyjdą po demontażu amortyzatora, czy coś jeszcze muszę rozebrać?

3. czy ma ktoś doświadczenia ze sprężynami typu "tanie" np: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] lub [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...], czy lepiej brać 2 razy droższe KYB?

tiger02 17-06-2015 13:39

Odp: tylnie spręzyny i amortyzatory - dobór części i wymiana
 
Wymieniałem 2 lata temu

- sprężyny - kupilem KYB i nie ma żadnej różnicy w porównaniu do oryginałów.Koleś który mi je wymieniał poradził że lepiej czasem się zastanowić czy nie oddać oryginalnych sprężyn do reperacji ( do kowala ).Puki co KYB daje rade

-amortyzatory KYB stanowczo odradzam jakość daje sporo do życzenia.Mają główną wadę polegającą na blokowaniu się podczas niskich temperatur.To powoduje że przy obciążeniu zawieszenie stuka niemiłosiernie.Powróciłem do oryginałów zakupiłem na esklep forda mieli bardzo dobrą promocję.

-kupując amortyzatory KYB dostajesz sam amortyzator bez odbojów.Odboje na bank będziesz mia do wymiany bo ta guma bardzo szybko się zużywa.Tu koszty rosną.

rfk 17-06-2015 14:11

Odp: tylnie spręzyny i amortyzatory - dobór części i wymiana
 
Cytat:

Napisał tiger02 (Post 2416747)
Odboje na bank będziesz mia do wymiany bo ta guma bardzo szybko się zużywa

A górne mocowanie miałeś mocno zużyte?

tiger02 17-06-2015 15:11

Odp: tylnie spręzyny i amortyzatory - dobór części i wymiana
 
Wymieniłem wszystko łącznie z górnym mocowaniem.Dostałem oryginały kompletne w super cenie na esklepie:razz:

Bump: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Bump: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Porównaj cenne KYB uważam że nie ma nad czym się zastanawiać tylko brać kompletny oryginał

rfk 17-06-2015 19:27

Odp: tylnie spręzyny i amortyzatory - dobór części i wymiana
 
Zamówiłem sprężyny KYB i komplet org. amortyzatorów. Jak wymienię to się pochwalę :)

tiger02 17-06-2015 19:46

Odp: tylnie spręzyny i amortyzatory - dobór części i wymiana
 
Właściwa decyzja :razz::razz::razz::razz::razz:

michalpodroznik 18-06-2015 10:00

Odp: tylnie spręzyny i amortyzatory - dobór części i wymiana
 
Dobrze zrobiłeś. Sprężyn KYB są w porządku, w miarę dobrze się sprawdzają, natomiast tylne amortyzatory tej firmy, w przypadku fusiona, to niestety dramat. Mam w tym temacie spore doświadczenia. Kayaby na tyle fuzji wytrzymują średnio tylko ok. 10 tys. km. Także lepiej zakładać na tył amory Motorcrafta albo innych dobrych marek.

rfk 19-06-2015 07:31

Odp: tylnie spręzyny i amortyzatory - dobór części i wymiana
 
Dziękuję za dobre rady. Czy ktoś wymieniał samodzielnie, żeby podzielić się swoimi doświadczeniami? :)

michalpodroznik 24-06-2015 21:24

Odp: tylnie spręzyny i amortyzatory - dobór części i wymiana
 
Zawieszenie najlepiej wymieniać na podnośniku, ponieważ pozycja stojąca mechanika czy osoby przeprowadzającej wymianę jest najbardziej odpowiednia m.in. do demontażu i późniejszego montażu filcowych nadkoli tylnych i do wymiany górnych mocowań amortyzatorów. Do tego typu pracy potrzebna jest hydrauliczna podpora dla podtrzymania belki skrętnej tylnej osi samochodu.

P.S. Zawieszenie najlepiej wymieniać parami. Przy wymianie amortyzatorów i sprężyn warto wymienić także górne mocowania amorków, odboje i osłony. Dodatkowo niewielki koszt, a masz pewność, że są zamontowane nowe części.

Jeśli nie dysponujesz podnośnikiem i podporą (np. u znajomego mechanika, który pozwoli na skorzystanie z "wolnego" stanowiska do dłubania albo np. u kogoś w rodzinie), nie wiem czy warto brać się za samodzielną wymianę tylnego zawieszenia. Raz, że będzie potrzebne na to więcej czasu niż mechanikowi, dwa - przeprowadzając wymianę np. na kanale w garażu "zmachasz się" na maksa. Szkoda chyba czasu i energii. Przeciętnemu mechanikowi (działającemu w pojedynkę) wymiana zajmie circa 2 roboczogodziny. To koszt ok. 100-120 złotych.

No chyba, że chcesz koniecznie samemu "podłubać" przy swoim samochodzie, to zawsze można.

rfk 26-06-2015 20:56

Odp: tylnie spręzyny i amortyzatory - dobór części i wymiana
 
Nie taki diabeł straszny, jak go michalpodroznik maluje :). Jestem po wymianie i jeździe testowej. Założone sprzężny 2x KYB RH6072 - 95zł/szt i amortyzatory FORD 1768532 - 400 zl za komplet wraz z odbojami i mocowaniem. Wymiana zajęła mi 2,5 godziny. Do wymiany sprężyn niezbędny jest zestaw ściągaczy. Największy problem miałem z odkręceniem śrub trzymających amortyzator na dole, mimo kilkudniowego psikania odrdzewiaczem niezbędne było nałożenie półmetrowej rury na klucz, a i tak ciężko szło, no i ruchu za bardzo taką pałą nie ma(klucz 15). Do mocowania górnego dostęp jest dobry po odpięciu dwóch spinek nadkola (metalowe kółka). Nadkole jest bardzo elastyczne i łatwo można go wtedy odgiąć. Potem pozostaje odkręcić po 2 śruby na klucz 10. Bardzo pomocna jest tu przedłużka na grzechotkę długa na ok 20 cm, wtedy spokojnie operujemy grzechotką poniżej nadkola. Nowe sprężyny były 4 cm wyższe od starych, po wymianie tył też stoi 2 cm wyżej (być może z czasem opadnie).


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:54.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.