Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] Brak mocy - nie pracuje turbina (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=327087)

danielbr3 14-02-2022 17:48

Brak mocy - nie pracuje turbina
 
Witam. Może ktoś da mi wskazówki jak opiszę występujący u mnie problem.
Jakiś czas temu zauważyłem, że focus mk2 2.0tdci gorzej jedzie lecz ciężko było mi to zweryfikować. W trasie upewniłem się, samochód zdecydowanie gorzej przyśpieszał od 3 biegu i słabo wkręcał się na obroty powyżej 3tys., aż pewnego razu dosłownie tragedia, zupełny brak mocy i jakby brak pracy turbiny. WIzyta u elektromechanika, błędy doładowania i okazało się, że był pęknięty wężyk przy turbinie, jak wracałem przy przyśpieszaniu było słychać, że turbina pracuje. Wydawałoby się, że wszystko jasne ale gdy jechałem do Warszawy sytuacja zaczęła się powtarzać. Dodatkowo podczas mocniejszego przyśpieszania cułem jakby falowanie, czyli samochód na zmianę przyśpieszał troszkę lepiej i gorzej. Jak zgasiłem i odpaliłem ponownie to moc wracała by po chwili znowu zniknąć. Zawróciłęm do domu i wtedy wywaliło check'a.
Dalej sprawą zajmował się mój ojciec, odstawił samochód do mechanika. Wymienione dwa elektrozawory (jeden od turbiny a drugi szczerze mówiąć nie wiem od czego, wiem że jest też przy EGR ale to przecież bez sensu xd), czujnik przy gruszce turbiny i jakiś czujnik temperatury, który podobno wskazywał -20. Ojciec przywiózł mi samochód do Wawy i twierdził, że przez te 100km było w porządku. Jednak już pierwszego dnia jak ja jechałem, to znowu ten brak mocy po chwili (chwilę jakby było ok. ale nie jestem pewny bo nie gazowałem na zimnym silniku).
No i 1200zł wydane na marne. ktoś ma pomysł co może być realną przyczyną? Mechanikom już przestaję wierzyć. Chcę sobie podłączyć sam Forscan'a żeby zobaczyć czy są błędy. Jaki kabel zamówić?

hindus 14-02-2022 21:05

Odp: Brak mocy - nie pracuje turbina
 
Weź Viakena stn1170.

Fulara 14-02-2022 21:13

Odp: Brak mocy - nie pracuje turbina
 
odczytaj błędy obecne

danielbr3 14-02-2022 22:53

Odp: Brak mocy - nie pracuje turbina
 
Inne tańsze interfejsy się nie sprawdzą? Nie planuje wgrywać jakichś parametrów czy w czymś regularnie grzebąc. Chcę tylko odczytać błędy lub ewentualnie zobaczyć coś, co może mnie jako laika nakierować na problem. Ale jeśli faktycznie inne kable działają gorzej to jestem w stanie kupić także ten.
Widzę np. coś takiego jeszcze:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
oraz
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

hindus 15-02-2022 05:57

Odp: Brak mocy - nie pracuje turbina
 
Teoretycznie się sprawdza ale viakena łatwiej później upłynnić bo to zwyczajnie solidny i sprawdzony produkt

Najważniejsze żeby był hscan i mscan

danielbr3 18-02-2022 10:07

Odp: Brak mocy - nie pracuje turbina
 
Na zdjęciu widoczne błędy jakie odczytałem z komputera:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Jeśli macie wskazówki co jeszcze sprawdzić to piszcie. Po południu może spróbuje wykasować błędy i przejechać się kawałek żeby zobaczyć kiedy i jakie wskoczą ponownie oraz czy bez błędó samochód będzie przez jakiś czas dobrze jechał.
Może zmierzyć jakieś parametry. Jest ich tak dużo że niestety nie wiem narazie, które mogą na coś nakierować.

Do tej pory wymieniony elektrozawór przy turbinie, czujnik kopiowania i czujnik temperatury powietrza zasysanego.

hindus 18-02-2022 10:35

Odp: Brak mocy - nie pracuje turbina
 
Skasuj błędy i zobacz co wyskoczy, tak żeby mieć czysty obraz tego co się aktualnie dzieje z autem

danielbr3 18-02-2022 17:18

Odp: Brak mocy - nie pracuje turbina
 
Skasowałem błędy i po tym nic się nie poprawiło. Następnie przez prawie godzinę jeździłem po Wawie sprawdzając co pierwsze wyskoczy i kiedy no i nic się nie pojawiło, żadnego błędu.
Co ciekawe, mniej więcej pod koniec moich testów pojawił się moment, że samochód odzyskał moc i chodził normalnie. Przygazowałem wtedy kilka razy i zatrzymałem się żeby sprawdzić odczyt. Błędu żadnego a po ponownym odpaleniu znowu brak mocy.

PS. Nie wspominałem o tym chyba wcześniej ale powyżej 2tys. obrotów i przy hamowaniu silnikiem od dłuższego czasu słyszę z przodu brzęczenie/buczenie, który kiedyś uznałem za efekt jakiegoś słabego złożenia po tym jak mechanik wymieniał mi miesiąc temu świece żarowe i rozbierał podszybie. Teraz już sam nie wiem co jest przyczyną tego dźwięku.

hindus 18-02-2022 17:43

Odp: Brak mocy - nie pracuje turbina
 
No to moim zdaniem ciągle wadliwe jest sterowanie turbo. Może wężyk gdzieś jest luźny i jak "zassie" to chwilę jest ok, a potem znowu gdzieś ucieka i mocy brakuje? Miałem tak u siebie (no ale ja miałem błędy). Wężyk się stopniowo zsuwał z króćca i coraz częściej pojawiały się błędy aż w końcu spadł zupełnie i zrobił mi się 1.6 DCI ;)

danielbr3 18-02-2022 21:05

Odp: Brak mocy - nie pracuje turbina
 
Przede wszystkim mam nadzieje że to nie będzie wina samej turbiny. ALe chyba wtedy nie byłoby takich przypadków, że czasami chodzi dobrze.

Możecie mi podpowiedzieć gdzie mogę ewentualnie poszukać nieszczelności. Narazie jak się przyglądałem to niestety nic nie zauważyłem.
Może mógłbym jeszcze zrobić jakieś odczyty/wykresy z komputera, jeśli mi podpowiecie co warto sprawdzić.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.