Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów MTX-75 (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=180213)

FrogsterPL 14-04-2013 18:25

Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów MTX-75
 
Dobry! Po przeszukaniu forum i przejrzeniu kilku tematów, chciałbym powrócić do kwestii wymiany oleju w manualnej skrzyni biegów, ponieważ po lekturze w/w wątków nadal nie jestem niczego w 100% pewien, a przed przeglądem taka wiedza by mi się przydała ;)

Do rzeczy: mój samochód ma 10 lat (i dobija do 160 tys. km przebiegu) i czytałem, że w sumie można by w tym wieku pomyśleć o wymianie oleju w skrzyni. Tak więc właśnie tak pomyślałem. :D Jak wiadomo, Ford jednak raczej czegoś takiego nie przewiduje, co najwyżej uzupełnienie poziomu. Stąd kilka pytań:

1) czy skrzynia manualna w Mk3 1.8 125 KM (to chyba MTX-75?) ma w ogóle korek spustowy czy tylko to "oczko" do sprawdzania poziomu? Jedyne co udało mi się znaleźć na forum, dotyczyło Mondeo Mk1 - że też ma MTX-75, że korek spustowy jest, odkręcany za pomocą imbusa... Czy to się tyczy również Mk3? Niestety nie mam do dyspozycji jakiegoś kanału, żeby samemu zerknąć. Niejako wiąże się z tym również kwestia, czy skrzynię trzeba wymontowywać w celu wymiany oleju?

2) czy dobrze myślę, że 2 litry środka smarnego do wymiany całego oleju by wystarczyły?

3) przeczytałem również, że ktoś zastosował olej Carlube (będący w ofercie m.in. ford.sklep.pl) spełniający normy fordowskie, ale nie był z niego zadowolony, bo (o ile dobrze pamiętam), skrzynia chodziła znacznie ciężej, a jej praca wróciła do normy dopiero po zastosowaniu środka z logo Forda - ktoś potwierdzi, zaprzeczy?

4) czy ktoś jest w stanie podać orientacyjny koszt takiej operacji, pomijając cenę samego oleju?

norbi333 14-04-2013 18:32

Odp: Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów - parę pytań
 
O ile dobrze pamiętam to w MKIII ST jest śruba na klucz 14 lub 15.Olej zmieniałem na jakiś Mobil przy przebiegu 160 tyś.Przed i po wymianie żadnej różnicy nie zauważyłem

1olek 14-04-2013 19:21

Odp: Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów - parę pytań
 
Według forda olej ma wystarczyć do końca życia samochodu, tam nie ma spalania, więc jedyne zanieczyszczenie to opiłki/pył ze ścierających się kół zębatych.

FrogsterPL 14-04-2013 21:04

Odp: Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów - parę pytań
 
...no i właśnie ze względu na te ewentualne zanieczyszczenia (i ze względu na starzenie się oleju) myślę o wymianie. ;)

bodziofila 14-04-2013 21:18

Odp: Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów - parę pytań
 
jak bedziesz wymienial to zalej oryginal forda,bo mi podczas wymiany dwumasy macher zalal inny i biegi ciezko wchodzily,ale nie wiem czy spust byl.czy wyciagnal wysysarka.

franczesko 14-04-2013 23:00

Odp: Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów - parę pytań
 
1) Korek spustowy jest, nie trzeba wyjmować skrzyni.

2) Tak

3) Najlepiej jest fordowski zalać, chodź osobiście mam motula.

4) 20-30 zł

FrogsterPL 14-04-2013 23:25

Odp: Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów - parę pytań
 
Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Przy okazji, zauważyłem, że Ford ma dwa podobne oleje do skrzyń manualnych:

1) 75W FE (FINIS 1547953)
2) 75W-90 BO (FINIS 1045737)

Oba spełniają normę WSD-M2C200-C. Zgaduję, że jeśli będę kupować to powinienem się zdecydować na 75W-90 BO?

przemo0018 01-09-2013 20:45

Odp: Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów - parę pytań
 
Muszę wymienić tak jak kolega olej w skrzyni.
Czy do 1.8 125km będzie dobry olej ford 1790199 jest to podobno zamiennik oleju numer 1045737.
Czy to prawda???
Czy w owej skrzyni znajduje się korek przez który wlewa się olej??
Jeśli taki jest to gdzie???
Czy trzeba sobie radzić przez korek kontrolny???

Keram-1 01-09-2013 22:05

Odp: Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów - parę pytań
 
Witam dowiedz się jaką masz skrzynię biegów w swoim mondeo z numeru VIN potem poszukaj w sklepie internetowym oleju przekładniowego do twojego auta,a korek kontrolny jest jednocześnie korkiem wlewowym poziom oleju powinien być do dolnej krawędzi korka kontrolnego czyli powinien się wylewać powodzenia

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] SKLEP

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] VIN

przemo0018 05-09-2013 07:59

Odp: Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów - parę pytań
 
A ktoś z Was może ma jakiś patent jak dolewać ten olej??
Bo dostęp tam raczej ciężki.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.