Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fiesta (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=99)
-   -   [Fiesta 2001-2008] wchodzi bieg bez sprzęgła na postoju i lewarek ciężko pracuje (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=296468)

slawomirro 24-05-2019 20:40

wchodzi bieg bez sprzęgła na postoju i lewarek ciężko pracuje
 
Nie wiem co się dzieje.
Najpierw zauważyłem, że po rozgrzaniu lewarek bardzo ciężko pracuje, normalnie jak w smole,
a gdy silnik zimny jest jak powinno być - płynnie.
Sprzęgło podczas jazdy załącza się ok i pracuje dobrze, biegi też załączają się ok, nic nie szarpie.

Znalazłem tu porady sprzed kilku lat, zacząłem więc sprawdzać dziś różne opcje:
- poziom oleju w skrzyni = prawidłowy (olej zmieniany 15-20 tys km temu)
- poziom płynu hamulcowego = ok
- nasmarowałem linki i wybierak w kabinie
- przy skrzyni rozebrałem obudowę linek - tam wszystko czyste.
- zgodnie z opisem poprzedników zdjąłem linki, sprawdziłem, nasmarowałem, założyłem
Efektu poprawy zero.

Odkryłem też bardzo dziwną rzecz. Na postoju i zgaszonym silniku bezproblemowo załączają się poszczególne
biegi. Płynnie i zupełnie bez użycia sprzęgła, bez zgrzytów, trudności każdy bieg łącznie ze wstecznym załącza się.
I teraz dziw nad dziwy:
Włączywszy na zgaszonym silniku dowolny bieg bez sprzęgła, uruchamiam silnik. Auto nie widzi załączonego biegu,
mimo że ten trzyma. Dopiero naciśnięcie pedału sprzęgła i odciśnięcie powoduje że auto bieg zauważa i jedzie.

Co się mogło posypać?

Danielo_82 25-05-2019 05:50

Odp: wchodzi bieg bez sprzęgła na postoju i lewarek ciężko pracuje
 
Sprzęgło nie odbija. Pytanie tylko dlaczego. Może coś z dociskiem? Padał się cofa normalnie?

slawomirro 25-05-2019 07:45

Odp: wchodzi bieg bez sprzęgła na postoju i lewarek ciężko pracuje
 
Cytat:

Napisał Danielo_82 (Post 3135288)
Sprzęgło nie odbija. Pytanie tylko dlaczego. Może coś z dociskiem? Pedał się cofa normalnie?

Pedał pracuje normalnie, płynnie.
Niedawno miałem kłopot z wysprzęglikiem. Rozleciał się firmy Valeo po roku od zmiany (ciekł). Założono mi nowy, też tej firmy. Czyżby znów on?

Danielo_82 25-05-2019 08:00

Odp: wchodzi bieg bez sprzęgła na postoju i lewarek ciężko pracuje
 
Jak najbardziej może być wysprzeglik.

romano11 25-05-2019 13:24

Odp: wchodzi bieg bez sprzęgła na postoju i lewarek ciężko pracuje
 
Cytat:

Nie wiem co się dzieje.
Najpierw zauważyłem, że po rozgrzaniu lewarek bardzo ciężko pracuje, normalnie jak w smole,
a gdy silnik zimny jest jak powinno być - płynnie.

Znalazłem tu porady sprzed kilku lat, zacząłem więc sprawdzać dziś różne opcje:
- poziom oleju w skrzyni = prawidłowy (olej zmieniany 15-20 tys km temu)
- poziom płynu hamulcowego = ok
- nasmarowałem linki i wybierak w kabinie
- przy skrzyni rozebrałem obudowę linek - tam wszystko czyste.
- zgodnie z opisem poprzedników zdjąłem linki, sprawdziłem, nasmarowałem, założyłem
Efektu poprawy zero.
Ostatnio mam podobnie z tym, że lewarek chodzi ciężko niezależnie od temperatury otoczenia / silnika. Chodzi ciężko przód-tył, więc poziom oleju odpada. Podejrzanym jest mechanizm przy skrzyni lub rozszczepiona, zacierająca się linka.

Cytat:

Odkryłem też bardzo dziwną rzecz. Na postoju i zgaszonym silniku bezproblemowo załączają się poszczególne
biegi. Płynnie i zupełnie bez użycia sprzęgła, bez zgrzytów, trudności każdy bieg łącznie ze wstecznym załącza się..
To akurat mnie nie dziwi, bo kiedy tryby są odpowiednio ustawione, to możesz do woli wachlować lewarkiem. Ale już n/w przerasta moje możliwości pojmowania:

Cytat:

I teraz dziw nad dziwy:
Włączywszy na zgaszonym silniku dowolny bieg bez sprzęgła, uruchamiam silnik. Auto nie widzi załączonego biegu,
mimo że ten trzyma. Dopiero naciśnięcie pedału sprzęgła i odciśnięcie powoduje że auto bieg zauważa i jedzie.

Co się mogło posypać?
:shock:

slawomirro 29-05-2019 16:19

Odp: wchodzi bieg bez sprzęgła na postoju i lewarek ciężko pracuje
 
Cytat:

Napisał romano11 (Post 3135420)
Ostatnio mam podobnie z tym, że lewarek chodzi ciężko niezależnie od temperatury otoczenia / silnika. Chodzi ciężko przód-tył, więc poziom oleju odpada. Podejrzanym jest mechanizm przy skrzyni lub rozszczepiona, zacierająca się linka.

To akurat mnie nie dziwi, bo kiedy tryby są odpowiednio ustawione, to możesz do woli wachlować lewarkiem. Ale już n/w przerasta moje możliwości pojmowania:
:

Dziś podczas jazdy w korku coś strzeliło "plask", obroty lekko zafalowały i nagle ociężały lewarek wrócił sam do normy i póki co jest ok.
Jestem lekko: :570:

Ela.S 01-06-2019 01:00

Odp: wchodzi bieg bez sprzęgła na postoju i lewarek ciężko pracuje
 
Upsss......to mogą być wodziki w skrzyni biegów.
Może któryś jest tak wyrobiony że nie przesuwa zębatek i temu masz takie cuda ze skrzynią.

kaku25 01-06-2019 06:41

Odp: wchodzi bieg bez sprzęgła na postoju i lewarek ciężko pracuje
 
Mi bardziej by pasowała wersja, że coś pekło w docisku a już w momencie gdy coś strzeliło to wydaje mi się, że w tym czasie ten element już do końca się urwał i n arazie jest dobrze.

slawomirro 03-06-2019 22:28

Odp: wchodzi bieg bez sprzęgła na postoju i lewarek ciężko pracuje
 
Cytat:

Napisał kaku25 (Post 3137888)
Mi bardziej by pasowała wersja, że coś pekło w docisku a już w momencie gdy coś strzeliło to wydaje mi się, że w tym czasie ten element już do końca się urwał i n arazie jest dobrze.

Od napisania postu, że się naprawiło, zrobiłem kurs Warszawa-Zakopane-Warszawa i na razie wszystko jest ok.

kaku25 04-06-2019 11:26

Odp: wchodzi bieg bez sprzęgła na postoju i lewarek ciężko pracuje
 
I oby tak już zostało:)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.