Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2008-2011] 1.6 ti-vct - zmiana oleju (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=260422)

marko_g 14-03-2017 16:58

1.6 ti-vct - zmiana oleju
 
Witam !
Kupiłem Focusa 2008 rok 1.6 ti-vct. Poprzedni właściciel wlewał od conajmniej dwóch lat Shella 5W40. Z tego co wiem ten olej nie spełnia normy (przynajmniej nie znalazłem) oraz jak wiadomo Ford zaleca w książce 5W30. Zbliża mi się wymiana i chciałem zalać Millers Oils XF LongLife Eco 5w30 lub Ford Formuła 5W30 i w związku z tym pytanie czy bez obaw można przejść z 5W40 na 5W30. Bo słyszałem różne opinie na temat takiej zmiany. Silnik ma przebieg 106 tyś km. Z drugiej strony znalazłem takie oto zestawienie z którego wynikałoby że przy naszej pogodzie zwłaszcza w lato W40 lepiej się nadaje

http://www.agloprima.com.pl/files/img/inne/klasy.jpg

Autem chce pojeździć i nie chciałbym narobić sobie bigosu, proszę o poradę.

Vojta 14-03-2017 19:40

Odp: 1.6 ti-vct - zmiana oleju
 
Przechodzić można z:
Syntetycznego na Syntetyczny lub Półsyntetyczny
Półsyntetyczny na Półsyntetyczny lub Mineralny
Mineralny na Mineralny.

Indeks lepkości 30 a 40 robi różnicę, w warunkach normalnej pracy, 40 zapewni grubszy film olejowy niż 30. Ja bym zostawił 5w40 na twoim miejscu, niesłyszałem jeszcze o zaletach przechodzenia z oleju gęstszego na rzadszy a wręcz przeciwnie.....

marko_g 14-03-2017 20:33

Odp: 1.6 ti-vct - zmiana oleju
 
Żeby było jasne - nie jestem typem który szuka na siłę problemów. Silnik chodzi dobrze, kontynuowanie oleju który wlewał poprzedni właściciel też przyniesie korzyści finanowe, bo jest poprostu tańszy. Jednak czytając ów zacne forum znakomita większość leje do tego silnika 5W30 (czy to fordowski czy z wyższej półki Millers), co zreszta sugeruje producent w załączonej do ów modelu książce obsługi. Rozumiem zatem że u mnie jest już "po ketchupie", i muszę kontynuować określmy to "zły olej". Dodam że auto robi krótkie dystanse, jeżdzę głównie po mieście z rocznymi przebiegiami rzędu 5-7 tyś km.

Fulara 14-03-2017 20:45

Odp: 1.6 ti-vct - zmiana oleju
 
nie musisz. spokojnie mozna przejść na 30-tkę

marko_g 14-03-2017 20:56

Odp: 1.6 ti-vct - zmiana oleju
 
Czyli 1:1. Sam już nie wiem. Kasa nie gra roli, auto jest zadbane, kupione po rodzinie i chciałbym nim trochę pojeździć, dlatego na oleju nie mam zamiaru oszczedzać i chciałbym mieć wlane to co najlepsze (czytaj to co w tym silniku powinno być). Z drugiej strony jak mam mu zaszkodzić zmianą, to może jednak lać nadal 5W40 i nie patrzeć na książkę.

kumpel Fordzika 14-03-2017 21:14

Odp: 1.6 ti-vct - zmiana oleju
 
Cytat:

Napisał marko_g (Post 2767892)
Dodam że auto robi krótkie dystanse, jeżdzę głównie po mieście z rocznymi przebiegiami rzędu 5-7 tyś km.

Chociażby z tego powodu powinieneś lać olej na serio porządny, wysokiej klasy. Krótkie odcinki, częste rozruchy zimnego silnika to rzeźnia dla silnika.

marko_g 14-03-2017 21:26

Odp: 1.6 ti-vct - zmiana oleju
 
Cytat:

Napisał kumpel Fordzika (Post 2767952)
Chociażby z tego powodu powinieneś lać olej na serio porządny, wysokiej klasy. Krótkie odcinki, częste rozruchy zimnego silnika to rzeźnia dla silnika.

Wiem, i dlatego nie chcę oszczędzać. Zawsze pilnowałem terminów wymiany, pomimo że nawet nie dobijam do 10 tyś rocznie, rok to rok i wymiana, tak samo chcę robić w przypadku Foki. Potrzebuję tylko porady osób bardziej znających się na temacie, czy mogę spokojnie spuścić 5W40 i wlać olej rzadszy jakim jest W30

Fulara 14-03-2017 22:36

Odp: 1.6 ti-vct - zmiana oleju
 
zalej markowy 5w-30 i zapomnij o temacie

kumpel Fordzika 14-03-2017 23:22

Odp: 1.6 ti-vct - zmiana oleju
 
Tak jak kolega wyżej. Dobry olej 5W30 śmiało możesz zalać. Przez ten okres eksploatacji na 5W40 nic w silniku się nie rozciągnęło, ani nie skurczyło. Serio nic :) Możesz wrócić do lepkości 5W30. Wybierz olej 5W30 i co by był jak najbardziej syntetyczny, tylko niekoniecznie jakiś tani Castrol :)

AdoKrycha007 15-03-2017 11:42

Odp: 1.6 ti-vct - zmiana oleju
 
Jak już chcesz Millersa (polecam bo to praktycznie najlepszy wybór, Top3, sam na nim jeżdżę mimo że auto mam starsze i 3,5 raza taki przebieg) to nie bierz XF tylko EE - to następca XF z nanocząsteczkami.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.