Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Fotorelacje z napraw (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=163)
-   -   [modyfikacja] [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=236131)

kasztan 02-01-2016 18:57

[Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
2 załącznik(i)
Postaram się opisać kolejno kroki związane z dołożeniem podgrzewania w przednich fotelach w Mondeo MK4 Lift - wersja HB.
Dużo wiedzy dostarczył mi temat:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
oraz kolega Marcin - @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] .

1. Na początek chyba należy ustalić ile będzie pracy - a ma to związek z tym czy i jaką wiązkę kablową mamy w aucie.
U mnie okazało się, że wiązka jest (ver. Titanium - może dlatego), dlatego pracy było mniej.

Chyba najprościej zobaczyć w dwóch miejscach:
- pod fotelem (kierowcy lub pasażera). Trzeba rozkręcić puszkę z wiązką podłączoną do fotela i zobaczyć po stronie wchodzącej w podłogę jakie piny w wiązce są obsadzone.
Konkretnie powinny być obsadzone piny 9/10 i 17/18.

- skrzynce bezpieczników w bagażniku - czy są bezpieczniki od zasilania grzania fotela kierowcy i pasażera (FB3 i FB4).

mm32 02-01-2016 20:23

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Cytat:

Napisał kasztan (Post 2508548)
skrzynce bezpieczników w bagażniku - czy są bezpieczniki od zasilania grzania fotela kierowcy i pasażera (FB3 i FB4).

W niektórych modelach aut skrzynki są inaczej ułożone i dlatego warto nadmienić ,że jest to skrzynka biała.

kasztan 02-01-2016 20:23

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
4 załącznik(i)
2. W tunelu środkowym należy zobaczyć jak tu wygląda przygotowanie instalacji.
Jak rozebrać tunel środkowy - tzn. miejsce na kubki, itd. - tego nie będę opisywał.

Należy zlokalizować szarą wtyczkę po stronie pasażera, koło lewarka zmiany biegów.
U mnie instalacja nie była tutaj przygotowana. Od szarej wtyczki odchodziły tylko kable zasilające gniazdo zapalniczki z tyłu.
Natomiast dobrze, że z drugiej strony wtyczki dochodziły do niej kable (pewnie z BCM'a).

Brakowało fragmentu wiązki od szarej wtyczki do przełącznika włączania grzania siedzeń.

mm32 02-01-2016 20:27

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Dokładnie tak.

kasztan 02-01-2016 20:28

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
2 załącznik(i)
3. Z części musiałem skompletować:
- podgrzewane maty na siedzenie i oparcia (dla kierowcy i pasażera)
- przełącznik grzania siedzeń
- fragment wiązki od szarej wtyczki do przełącznika

mm32 02-01-2016 20:30

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Można także pokusić się o wykorzystanie całej wiązki-jej wymianę w tunelu środkowym,jeśli komuś mocno zależy.

kasztan 02-01-2016 20:32

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
5 załącznik(i)
4. Najpierw podłączyłem przełącznik w tunelu.
Z wiązki dawcy wysupłałem fragment wiązki z wtyczką do przełącznika grzania foteli.
Zgodnie z tym, co pojawiało się w temacie, który podałem na początku, okazało się, że w polifcie zamienione są kable z pinów 3 i 8.
Wiązką pochodziła z przedlifta, może w poliftowej było by ok - trudno mi powiedzieć.
Generalnie kolory kabelków po obu stronach szarej wtyczki powinny się zgadzać, i lepiej chyba nic nie zamieniać po tej stronie szarej wtyczki
która już była w aucie :).

Rozpiska pinów w szarej wtyczce:
1 - brązowo-biały („+” tylnego gniazda zapalniczki)
2 - biało-czerwony (pamięć wyłącznika, do pinu 6 przełącznika)
3 - brązowy (zasilanie +12V, do pinu 4 przełącznika)
4 - czarny (masa, do pinu 1 przełącznika)
5 - biało-czarny („-” tylnego gniazda zapalniczki)
6 - brązowy (podświetlenie przełącznika, do pinu 3 przełącznika)
7 - pusty
8 - fioletowy (sygnał sterujący do modułów mat, do pinu 2 przełącznika)
9 - żótło-pomarańczowy (do podgrzewania tylnej kanapy)
10 - pusty

Po drugiej stronie trzeba było podłączyć wtyczkę do przełącznika.

Po tych działaniach przełącznik ożył - podświetlenie + możliwość sterowania (rosnące i malejące diodki).

mm32 02-01-2016 20:35

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Pięknie :)

kasztan 02-01-2016 20:39

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
5 załącznik(i)
5. Fotel.
Odkręcamy puszkę pod fotelem - ... I teraz mała porada.
Można by odkręcać już resztę fotela, ale ja najpierw podłączyłem maty, żeby zobaczyć czy wszystko działa. Po co odkręcać fotel, zdejmować tapicerkę, itp. jak na końcu by miało się okazać, że coś nie działa...

Okazało się, że maty działają i instalacja też jest ok. Od włączanie po kilkudziesięciu sekundach maty były ciepłe.
Żeby maty zaczęły działać, nie trzeba było nic aktywować w komputerze.

Odkręcamy fotel (Torx 50) i wyjmujemy fotel z auta.

mm32 02-01-2016 20:41

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
W wersji z fotelami w full prądzie bez odkręcenia fotela raczej nie da się odkręcić puszki-przerabiałem to,fotel jest na dole mocno zabudowany ;)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.