Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fiesta (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=99)
-   -   [Fiesta 2001-2008] Uzupełnienie elementów klimatyzacji (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=290394)

cypkos 03-01-2019 11:28

Uzupełnienie elementów klimatyzacji
 
Cześć,
parę miesięcy temu kupiłem Forda Fiestę V (mk6) 1.3 51kW 2005r. wersja Trend (już po lifcie) - domyślnie wyposażoną w klimatyzację. Niestety auto miało przygodę od czoła i przy naprawie pominięto wymianę elementów związanych z klimatyzacją. Chciałbym na wiosnę uzupełnić moje autko o brakujące części tak by było doposażone w klimatyzację. Zacząłem przeglądać allegro, ale mam wątpliwość co jest niezbędne w zakupie. Niestety jestem amatorem mechaniki samochodowej i Wasze komentarze będą mile widziane.
Oto elementy które planuję zakupić:
1) sprężarka klimatyzacji (czy ważny jest typ silnika? czy można dopasować sprężarkę z silnika 1.4 TDCI do 1.3 benzyna?)
2) chłodnica klimatyzacji
3) przewody klimatyzacji z osuszaczem (wątpliwości jak w punkcie 1)
4) ... - coś jeszcze?

Orientujecie się może jaki byłby koszt zmontowania tego wszystkiego u mechanika? Zakładam, że trzeba jeszcze będzie doliczyć nabicie klimatyzacji.

Z góry pięknie dziękuję za kompetentne odpowiedzi
Pozdrawiam

mondeo70235 03-01-2019 16:09

Odp: Klimatyzacja w Fieście 2005r. (model po liftingu)
 
jeśli miało jakiś dzwonek przodem to trzeba sprawdzić czego brakuje podejrzewam że sprezarke ma przy uderzeniu raczej chłodnica może szczelic i jakiś przewód podjedz do mechanika od klimy i niech sprawdzi czego brakuje a ty chcesz wszystko kupować

slawomirro 04-01-2019 18:27

Odp: Klimatyzacja w Fieście 2005r. (model po liftingu)
 
Cytat:

Napisał cypkos (Post 3075023)
1) sprężarka klimatyzacji (czy ważny jest typ silnika? czy można dopasować sprężarkę z silnika 1.4 TDCI do 1.3 benzyna?)

Nie. Jest inny typ. W silnikach benzynowych (wszystkich poza 2.0) była sprężarka FVS 090. Diesle miały modele SD6V12 i SD6V16.

cypkos 15-01-2019 17:39

Odp: Uzupełnienie elementów klimatyzacji
 
Cześć,
zgodnie z zaleceniem użytkownika mondeo70235 wybrałem się do okolicznego mechanika żeby zerknął czego w aucie brakuje. Okazuje się, że jest sprężarka (chociaż mechanik mówił, że może nie działać) i chłodnica. Za zmontowanie klimatyzacji (robociznę) mówił, że weźmie 500zł. Bez własnych części kosztowałoby to około 2,5 tysiąca zł.
Teraz przede mną najtrudniejsze zadanie - znalezienie wszystkich części. Bardzo wątpliwa jest dla mnie kwestia wspomnianej wcześniej chłodnicy. Głupie pytanie, ale czy w fieście mk6 jest jedna chłodnica dla układu klimatyzacji i chłodzenia silnika?
Mechanik nie wspomniał nic o parowniku - czy byłby w stanie ktoś z szanownych kolegów zrobić dla mnie zdjęcie swojej fiesty gdzie ten parownik jest umieszczony? - mam wątpliwości, że jest on zamontowany...
No i finalnie: przewody klimatyzacji z osuszaczem - czy należy zwracać uwagę na model silnika? Na allegro atrakcyjną cenę mają przewody głównie dla silników wysokoprężnych, ale czy są one kompatybilne z benzynką 1.3?
Dziękuję za Wasze odpowiedzi.

Jaryska 15-01-2019 18:49

Odp: Uzupełnienie elementów klimatyzacji
 
Oj chyba lepiej w lato uchylać szybę, bo koszty uruchomienia klimatyzacji, jak masz mgliste pojęcie, to pewnie wartość Twojego auta,

Danielo_82 15-01-2019 19:44

Odp: Uzupełnienie elementów klimatyzacji
 
Przewody są inne w każdej wersji silnika, bo są inaczej ułożone przy każdym silniku. Sprężarka, jeśli nie było przewodów na bank jest skorodowana i proba jej uruchomienia skończy się jej zatarciem. Poza tym konieczne będzie płukanie układu, samo osuszenie próżniowe nie wystarczy. Osuszacz oczywiście nowy, żadnych używek, tak jak i chłodnica (skraplacz).

slawomirro 16-01-2019 09:30

Odp: Uzupełnienie elementów klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał cypkos (Post 3080725)
czy w fieście mk6 jest jedna chłodnica dla układu klimatyzacji i chłodzenia silnika?

Mechanik nie wspomniał nic o parowniku - czy byłby w stanie ktoś z szanownych kolegów zrobić dla mnie zdjęcie swojej fiesty gdzie ten parownik jest umieszczony? - mam wątpliwości, że jest on zamontowany...

Na allegro atrakcyjną cenę mają przewody głównie dla silników wysokoprężnych, ale czy są one kompatybilne z benzynką 1.3?
Dziękuję za Wasze odpowiedzi.

Chłodnice są dwie.

Parownik jest w kabinie przy nagrzewnicy. Rób tak jak przy zmianie filtra kabinowego i szukaj rurek i takiej skrzyneczki z żeberkami. Jak tam nie jest nic pustego, nie widać by czegoś brakowało, to jest.

Osuszacz przy chłodnicy koniecznie nowy. Nawet to jest część którą się co jakiś czas wymienia jak (filtr kabinowy) gdy się napełni.

Przewody są inne. Sprawdź też przekroje bo były węższe i szersze, co ma też znaczenie, bo jeden układ mieści 420g czynnika, drugi chyba z 600g.

Sprężarkę koniecznie wymontuj. Może nie jest potrzebna nowa, ale tę musisz oddać do regeneracji. Może to pomoże i obniży koszty.

No i spytaj swojego speca od klimy czy masz wiązkę elektryczną pod klimę i w jakim stanie jeśli jest.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:05.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.