Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 2000-2006] Przełożenia mostu (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=304956)

PrzemekJ 12-01-2020 09:47

Przełożenia mostu
 
Zmienilem silnik wraz ze skrzynią biegów na inny i mam teraz problem że przy predkosci 70km mam 3.5 tys obrotów , jakie przełożenie mostu powinienem mieć żeby jechać na trasie z wiekszą prędkością przy tych samych obrotach aktualnie mam 4.63.

wojtekjanus 12-01-2020 14:26

Odp: Przełożenia mostu
 
W skrzyni sześciobiegowej MT82 nie doszukałem się różnych przełożeń między wałkami. Wygląda na to, że zamienione zostały pięciobiegowe skrzynie MT75, bo w nich występują dwa różne przełożenia między wałkiem wejściowym (sprzęgłowym)i pośrednim (0,67 i 0,78 ), mają też te skrzynie inne przełożenia par kół na poszczególnych biegach. Ale piąty bieg ma zawsze identyczna parę kół.
Z tego wynika, że na czwartym biegu (bezpośrednim) masz takie przełożenie jakie miałeś przed zamianą skrzyń, a pozostałe biegi są generalnie wolniejsze, a główny problem jest z wolniejszą piątką...

Mosty produkowane przez Forda do Transita MK6 RWD mają przełożenia 4,63, 5,13/5,14, są to przełożenia dla pojedynczych i podwójnych kół. Natomiast mosty Dana (nie fordowskie) - które weszły trochę później do tego modelu (po 2002 i po 2005 roku) mają przełożenia 3,73, 3,77, 4,27 oraz 5,88.
Czyli teoretycznie można dobrać szybszy most Dana. Ale moim zdaniem mniejszy koszt i mniejsze ryzyko byłoby, gdybyś wrócił do szybszej skrzyni biegów niż zmieniał most. Konia z rzędem temu kto powie jaki jest problem z wałem przy moście Dana, z resorami, amortyzatorami i innymi niby duperelami - ale wszystkie wymagają kosztów i... wiedzy.
Obliczyłem, że z szybszą skrzynią miałbyś prędkość na piątce 86 km/h przy 3.500 rpm, a nie jak teraz 70 km/h. Choć ta prędkość którą podałeś jest dla mnie dziwne mała. Ale może i tak masz - nie upieram się...

PrzemekJ 12-01-2020 16:13

Odp: Przełożenia mostu
 
Silnik który zamontowałem nie pochodzi z forda :) więc muszę zrobić to mostem

wojtekjanus 12-01-2020 17:53

Odp: Przełożenia mostu
 
Cytat:

Napisał PrzemekJ (Post 3212114)
Silnik który zamontowałem nie pochodzi z forda :) więc muszę zrobić to mostem

No... właśnie zupełnie mi nie pasowały obroty i szybkość jaką podałeś. Nie wiem jaką masz budę, bo rozpiętość rozmiarów jest olbrzymia oraz jaką moc i moment/obroty nowego silnika.

Tym nie mniej - według mnie - masz błędne wskazania albo obrotów, albo szybkości, albo i to i to. W zasadzie wszystkie współczesne skrzynie samochodów RWD mają bieg bezpośredni, kiedy obroty wałka wyjściowego skrzyni (a więc i wału) sa takie jak obroty silnika, a wyższy bieg jeszcze tylko zwiększa obroty wału. Czyli jeżeli mas wskazanie 3.500 rpm i szybkość 70 km/h - to jest to całkowita totalne przekłamanie. To jest niemożliwe. Transit przy tych obrotach wału i przy tym moście jechałby grubo ponad 130 km/h. Radzę zacząć od weryfikacji tych wskazań.

Z przeliczeń też wychodzi, że plany zamiany mostu na szybszy to nieporozumienie. Jeżeli teraz masz most 4,63, to nawet zmieniając go na najszybszy 3,73 jechałbyś przy 3.500 obrotach 87 km/h. To także chyba o wiele za wolno. Transity Mk6 przy tym przełożeniu i obrotach (i odpowiedniej mocy) lecą około 150 km/h (sporo zależy od rozmiaru opon).
Zweryfikuj dane...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:07.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.