Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 2000-2006] Licznik nie dziala (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=279732)

karofhu 10-10-2016 19:03

Przerwy w działaniu prędkościomierz i obrotomierza. Zapala się czujka świec żarowych.

Proszę o pomoc, gdyż w czasie jazdy przestają działać prędkościomierz i obrotomierz - dzieje się to na chwilę i ponownie działa.
Dzisiaj jeszcze doszło że w czasie jazdy zapala się i gaśnie ( mruga ) kontrolka świec żarowych.

Jak można to wyeliminować.

1985matti 10-10-2016 19:30

Odp: Przerwy w działaniu prędkościomierz i obrotomierza. Zapala się czujka świec żaro

Do przelutowania duże gniazdo w liczniku, miałem dokładnie to samo i jak ręką odjął.
Kontrolka świec żarowych może znaczyć wszystko - trzeba odczytać błędy.

wojtekjanus 10-10-2016 20:13

Odp: Przerwy w działaniu prędkościomierz i obrotomierza. Zapala się czujka świec żaro

Problem w tym, że jeżeli chcesz dostać się do lutów gniazda wielowtykowego, to trzeba rozebrać cały zespół - zdejmując wskazówki z osiek zegarów.
Ja próbowałem to zrobić, naprawdę mocno ciągnąłem za wskazówki - jeszcze moment i wyrwałbym ośki z bebechami wskaźników.
Nie udało się. http://emotikona.pl/emotikony/pic/027.gif

Kupiłem cały zestaw używkę na Allegro.

Przedtem - kilka lat wstecz - te zegary mi też wariowały i pomogło na kilka ładnych lat wymycie płytki drukowanej od tyłu spirytusem i ligninką.

1985matti 10-10-2016 20:52

Wskazówki podważ śrubokrętem schodzą ciężko ale można je zdjąć.
Zrób zdjęcie położenia wskazówek przed demontażem bo są poniżej skali a potem będzie to ciężko skalibrować. U mnie były około 1cm poniżej skali.
Aha warto jeszcze umyć plastiki po rozebraniu, różnicę widać gołym okiem.

WojtekACER 12-10-2016 05:22

karofhu daj znać jak już to zrobisz. szykuję się na to samo, lecz z braku czasu odładam to w nieskończoność.

wojtekjanus 12-10-2016 09:21

Radzę wpierw spróbować przemyć tylną płytkę drukowaną zegarów ligninką ze spirytusem - powstają tam na lutach takie charakterystyczne wykwity, które powodują dzikie połączenia i układ wariuje. To szybka robota, w niecałą godzinkę do zrobienia.
Dopiero jeśli to nie pomoże, trzeba się brać za rozbieranie całego zespołu z demontażem wskazówek (ja nie dałem rady ich zdjąć).

karofhu 13-10-2016 15:28

W dwa dni przejechałem około 300 km i kontrolka świec żarowych się nie zapalała. Wyczytałem że ta kontrolka odpowiada nie tylko za świece żarowe ale także ogólnie za pracę innych układów.

Mam pytanie jak dostać się do płytki drukowanej aby przemyć - od strony klapy silnika, czy od wewnątrz.

Pozdr.

wojtekjanus 13-10-2016 16:56

Musisz wyjąć zegary.

1. Zdejmujesz górną osłonę plastikową kolumny kierownicy
2. Okręcasz krzyżakiem cztery wkręty mocujące tzw okular, dwa które były za osłoną kolumny i dwa po daszkiem okulara - i wyjmujesz okular,
3. Okręcasz dwa wkręty mocujące zespół zegarów, trochę go obracasz tak by odłączyć wtyk wielopinowy (trzeba podnieść dźwignie wtyku, nie złam jej),
4. Wyjmujesz zegary
5. Podważasz delikatnie zatrzaski zapinające tylną osłonę zegarów i zdejmujesz ją.

karofhu 21-10-2016 10:23

Dzięki za informacje.

Przepraszam że odpowiadam z opóźnieniem ale praca wyjazdowa to powoduje.

Pozdr.
Karo

WojtekACER 22-10-2016 05:43

Witam, do wczoraj miałem podobny problem. obejrzałem wcześniej całe forum i zabrałem się do naprawy. Najpierw ściągnąć trzeba osłony zegarów, póżniej wypiąć wtyczkę od nich (dziwnie działa na zasadzie dzwigni, a nie jak 99 % innych wtyczek na wcisk lub zatrzask). Sama rozbiórka licznika jest bardzo prosta. kilka zatrzasków (ok 10) i rozkłada się na czynniki pierwsze. Wskazówki należy podważyć nożem. Najpierw odleci czarny mały ozdobny element, póżniej sama wskazówka.
Przejrzałem luty i jak dla mnie były ok. Więc przeczyściłem całą płytkę drukowaną ściereczką z alkoholem. założyłem i guzik. Pojawiało się to samo.
Pojechałem na gorąco do elektryka, tylko spojrzał, mói "ZIMNE LUTY JAK ZAWSZE w TRANSICIE". Przelutowanie zajęło mu raptem 5 - 7 minut. Sama go założyłem, dałem na flaszkę elektrykowi i wszytsko wróciło do normy..... dziś tylko muszę pozakładać obudowę całych zegarów :))) pozdrawiam

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:25.