Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Fotorelacje z napraw (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Modyfikacja odmy 1,6 tdci - fotorelacja (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=218219)

merchel 17-01-2015 23:20

Modyfikacja odmy 1,6 tdci - fotorelacja
 
13 załącznik(i)
Witam,
Od dawna wiadomo , że silniki 1,6tdci hdi mają problem z odmą. Olej przenoszony z mgłą olejową przedostaje się do turbiny a następnie jest spalany w silniku. Często można zaobserwować mocne zabrudzenie olejem łopatek turbiny, przepływomierza a także filtr powietrza. Niektórzy chcąc pozbyć się oleju z omy radzili sobie wypuszczając wąż pod auto lub instalując zewnętrzny separator oleju np z Lublina. Miałem taki separator od Lublina zainstalowany około rok. Świetnie wyłapywał zdecydowaną większość oleju z odmy ale niestety wyłapany olej nie powraca z powrotem do silnika i trzeba separator regularnie opróżniać. Druga i dużo większa wada to fakt , że wraz z olejem zbiera się tam również woda i potrafi czasem zima zamarznąć , co też mi się przydarzyło ale w porę zauważyłem i obyło się bez strat. Z w/w powodów byłem zmuszony zdemontować ten separator.

Zainspirował mnie temat modyfikacji odmy z użyciem siatki stalowej w fordzie Mondeo i podobno to działa , lecz niestety fotki z tego opisu się nie wyświetlają a wiele osób pytało również o modernizację odmy w silniku 1,6tdci , hdi.
Do modyfikacji użyłem siatki miedzianej wykonanej z drutu 0,2mm o oczkach 0,5mm. [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Użyłem 3 warstw tej siatki , przesuniętej między sobą o 45 stopni. Zewnętrzne oraz wewnętrzne krawędzie zostały polutowane co zapobiegnie strzępieniu się siatki .
Średnica zewnętrzna wykonanego filterka to około 42mm a wewnętrzna około 16mm.
Na efekty działania modyfikacji trzeba będzie nieco zaczekać . Wiosną na pewno zamontuję ponownie zewnętrzny separator od Lublina i porównam jaka ilość oleju będzie się tam zbierała i jaka będzie skuteczność działania filtra z siatki miedzianej.

Aby dobrać się do odmy należy zdjąć dekielek , znajdujący się z prawej strony pokrywy zaworów. Aby go zdemontować należy podważyć 6 zatrzasków. Podważałem każdy zatrzask wkrętakiem i wkładałem pod zatrzask zapałkę . GDy wszystkie zatrzaski będą podważone dekielek można zdjąć. Ja zakupiłem używaną pokrywę zaworów , więc miałem komfort, że w przypadku uszkodzenia pokrywy nie zostanę bez auta.

Pod dekielkiem znajduje się gumowa membrana a pod nią sprężyna stalowa ,która unosi membranę do góry.

Z arkusza 10x20cm wyciąłem 3 sztuki o wymiarach : średnica zew 42mm , wew 16mm. Tak się złożyło ,że znalazłem podkładkę stalową , która idealnie pasowała aby odrysować wymiary filtra. Siatkę można ciąć bez najmniejszych problemów zwykłymi nożyczkami. Wewnętrzny otwór wykonałem wycinakiem przygotowanym z rury stalowej nierdzewnej o średnicy 16mm. Następnie zewnętrzne i wewnętrzne krawędzie zostały polutowane i oszlifowane z nadmiaru cyny.

Po doszlifowaniu do żądanego kształtu filterek został zamontowany na wcisk , idealnie przylega. Po zamontowaniu w aucie sprawdziłem , czy powietrze z odmy wydostaje się swobodnie , jest OK. O efektach poinformuję później.

rafaelb 18-01-2015 21:07

super
daj znac za jakis czas jak sie sprawuje
czy na siatke polozyles membrane

merchel 19-01-2015 07:44

Odp: Modyfikacja odmy 1,6 tdci - fotorelacja
 
1 załącznik(i)
Tak, na filtr siatkowy położyłem gumową membranę , tak jak w oryginale, znajduje się dokładnie w tym samym miejscu. Przed montażem siatki turbina wyglądała jak na załączonej fotce. Wiosną zainstaluję z powrotem separator z Lublina i wtedy ocenię jaka jest skuteczność siatki.

jvc 19-01-2015 07:51

Odp: Modyfikacja odmy c-max 1,6 tdci - fotorelacja
 
Przenoszę do działu fotorelacje z napraw.

pcrb 19-01-2015 10:45

Odp: Modyfikacja odmy c-max 1,6 tdci - fotorelacja
 
ok ale olej chyba jednak nie jest spalany bo mi nic nie ubywa a wymieniam co 2-3 miesiecy bo duzo krece i ciagle jest tyle samo, a przewód jest zaolejowany.

merchel 19-01-2015 18:49

Odp: Modyfikacja odmy c-max 1,6 tdci - fotorelacja
 
Jeśli nie jest spalany to niby co z nim się dzieje ?:lol:
Jeśli olej jest już w turbinie , to później jest już tylko intercooler i następnie kolektor i cylinder... chyba , że masz dziurawy dolot , to wówczas faktycznie nie jest spalany a wypluwany na zewnątrz.

bartosh80 27-01-2015 14:16

Odp: Modyfikacja odmy c-max 1,6 tdci - fotorelacja
 
Zaprezentowany sposób jest bardzo fajny (zakupiłem już siateczkę kółka wycięte polutowane) jednak zastanawiam się nad faktem czy ciśnienie nie będzie podnosić siateczek które spowoduje przetarcia gumki/membrany odmy jest ona bardzo delikatna w miejscach gdzie się naciąga. Sam mam także zamontowany separator od Lublina (3 lata) nigdy nie demontowałem na zimę (czytałem o zamarzaniu tylko gdzie ma zamarznąć sam separator jest dość sporych rozmiarów choć ostatnie zimy nie były tragiczne co 2/2,5 tyś zaglądam do zbiorniczka ile się nazbierało oleju i wylewam no chyba że ktoś zamontował i zostawił napełnił się i zbiorniczek i separator to wtedy zgoda sam zbiorniczek na spływający olej mam mały około 80/100 g).
Zastanawiam się czy ta gumka w separatorze od Lublina powinna być zostawiona (mam zostawioną) czy wyciągnięta przelot był by wtedy szybszy ale chyba więcej spalin/kropel oleju uchodziło by na zewnątrz (i tak nawet teraz widać delikatną powiedzmy mgiełkę spalin z pod samochodu).
Najbardziej nurtuje mnie sprawa ewentualnego przetarcia membrany wymieniałem już pokrywę z odmą przy 240 kkm gumka pękła no i od razu zamontowałem separator przynajmniej turbo czyste - intercooler - kolektor dolotowy - egr - no i mniej zanieczyszczeń idzie na fap.

lotek 07-02-2015 22:13

Odp: Modyfikacja odmy c-max 1,6 tdci - fotorelacja
 
Panowie, a jest gdzieś fotorelacja dotycząca montażu separatora?? Nie chciałbym mieć już oleju w wężach gumowych. I powiedzcie proszę, jaki był objaw pękniętej gumy w odmie?

radek70 07-02-2015 22:18

Odp: Modyfikacja odmy c-max 1,6 tdci - fotorelacja
 
Tu jest sporo wiedzy, tylko naczytać się trzeba: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

ENowak 24-04-2015 09:47

Odp: Modyfikacja odmy c-max 1,6 tdci - fotorelacja
 
kolego czy koniecznie zachodzi potrzeba lutowania tych miedzianych krążków? I dlaczego akurat 3, a nie np. 2? Nie mam lutownicy a zaopatrzyłem się w podobną siateczkę i zastanawam się czym innym można to połączyć...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.