Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] 2.0 TDCi Turbo nie ciągnie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=309885)

DZIKu_ 08-06-2020 19:20

2.0 TDCi Turbo nie ciągnie
 
Witam. Wczoraj jechałem sobie spokojnie i gdy chciałem dać gazu turbo już nie szło. Turbine, jakby słychać, że idzie, ale nie daje tyle kopa ile dawała. Wszystkie wężyki sprawdziłem i siedzą na swoim miejscu, błędów brak. Jest też lekko twardawy pedał gazu, gdzie szukać problemu...

Lukasz2525 08-06-2020 19:23

Odp: 2.0 TDCi Turbo nie ciągnie
 
Jak coś się dzieje z hamulcem, to może być problem z podciśnieniem. Hamulec jest wspomagany podciśnieniowo i tak samo turbo jest sterowane podciśnieniem. Może podciśnienie jest za słabe lub wężyki nieszczelne, trzeba by pomierzyć wakuometrem.

DZIKu_ 08-06-2020 19:27

Odp: 2.0 TDCi Turbo nie ciągnie
 
Cytat:

Napisał Lukasz2525 (Post 3256998)
Jak coś się dzieje z hamulcem, to może być problem z podciśnieniem. Hamulec jest wspomagany podciśnieniowo i tak samo turbo jest sterowane podciśnieniem. Może podciśnienie jest za słabe lub wężyki nieszczelne, trzeba by pomierzyć wakuometrem.

Tak wiem też było to sprawdzane, lecz tylko pedał gazu jest twardszy

Lukasz2525 08-06-2020 19:54

Odp: 2.0 TDCi Turbo nie ciągnie
 
Sorry, widocznie się zamyśliłem...

Jak pedał gazu się inaczej zachowuje, to może się zepsuł, może masz od kogo podmienić? Powinien też pokazać błąd albo można sprawdzić jego zakres pracy na komputerze.

DZIKu_ 08-06-2020 20:29

Odp: 2.0 TDCi Turbo nie ciągnie
 
Podpiąłem komputer delphi i sprawdziłem wszystkie możliwe sposoby w opcji test, a w nim też była opcja zakresu pedału gazu i jak się wciskało to pokazywał np 30, a jak odłożyłem nogę to dostał się do zera. Muszę kupić wakuometr, bo to szukanie igły w stogu siana... A na początku roku wymieniałem czujnik kopiowania turbo i to są bardzo podobne objawy, tylko brak błędów...

DZIKu_ 15-06-2020 13:11

Odp: 2.0 TDCi Turbo nie ciągnie
 
Chyba znalazłem problem na zaworze n75 nie ma ciśnienia... Raczej na wyjściu z zaworu ciśnienie powinno być, jest ktoś w stanie podpowiedzieć? 3 razy zmieniałem zawór n75 i cały czas jest 0 ciśnienia na wyjsciu

bartecki92 15-06-2020 14:03

Odp: 2.0 TDCi Turbo nie ciągnie
 
PODciśnienie musi być. Turbina jest sterowana podciśnieniem, zasysa.
Po odpaleniu zarówno na wejściu jak i wyjściu z zaworu musi być podciśnienie. Im bardziej przyspieszasz tym mniej tego podciśnienia powinno za zaworem być.

Odpinaj wężyki zaczynając od pompy wacuum i szukaj gdzie to podciśnienie ginie. Jak dochodzi do zaworka i za zaworkiem nie ma podciśnienia to szukaj w wiązkach. Najpierw wiązka czujnika kopiowania turbo (lekko nie ma przy wydechu) potem wiązka zaworu podciśnienia.

A na sam start sprawdź czy dobrze podłączyłeś do zaworu podciśnienia wężyki. Przy wymianie jak podłączyłeś wężyki odwrotnie to też może powodować taki problem.

DZIKu_ 15-06-2020 15:09

Odp: 2.0 TDCi Turbo nie ciągnie
 
Czujnik kopiowania był wymieniany 2 miesiące temu, a raczej od czujnika dawał by błąd tak, jak to było, gdy wymieniałem uszkodzony. Przewód od zaworu OUT idzie do strony kokpitu, a przewód VAC idzie do strony przedniego zderzaka

bartecki92 15-06-2020 15:28

Odp: 2.0 TDCi Turbo nie ciągnie
 
Dobra to od początku i powoli. Gdzie podciśnienie jest a gdzie nie ma? Na wejściu VAC jest? Na OUT nie ma już podciśnienia?

Lukasz2525 15-06-2020 15:42

Odp: 2.0 TDCi Turbo nie ciągnie
 
Jak zwykłym manometrem bez ujemnej skali mierzyłeś, to niedziwne że pokazało Ci zero, bo tam powinno być na minusie. Jak kolega pisze, podciśnienie, a nie ciśnienie.

Od siebie dodam, że często zdarza się przerwany kabel na wyjściu z peszla, u siebie wymieniałem te przewody i zostawiłem z większym luzem, a szukając w internecie kilka razy trafiłem na informację o uszkodzonej wiązce w tym miejscu w tych silnikach (w fordach, francuzach i innych). Zielony miałem przerwany na tym zgięciu, sprawdzane miernikiem.

https://i.ibb.co/VBWvrgJ/20200506-151027.jpg


Ponieważ dopiero to przerabiałem, to napiszę jak sprawdzić temat sterowania turbo.

Wakuometrem (takim urządzeniem do podciśnienia) sprawdzamy jakie podciśnienie daje pompa podciśnienia, prawidłowe będzie 0,9-1. Sprawdzamy jak najbliżej pompy, a później przy zaworze od turbo czy do niego też takie wchodzi.

Później sprawdzamy na wyjściu z zaworu, powinno być zredukowane do 0,6 na wolnych obrotach, a przy gazowaniu powinno schodzić do 0.

Kupujemy w aptece strzykawki 50 i 100 ml za 2,50zł, podpinamy pod kolejne przewody, żeby sprawdzić szczelność. Zwłaszcza ten od zaworu do turbo idący za silnik, podpinamy strzykawkę i zaciągamy powietrze. Z tego co pamiętam, jak są szczelne to strzykawka się cofnie, bo turbo ustawi się do pozycji wyjściowej i wciągnie powietrze po puszczeniu strzykawki. Jak będzie stała w miejscu, to widocznie wciągnęła powietrze przez nieszczelność w przewodzie (chociaż tu nie jestem na bank pewny).

Jeżeli za zaworem mamy 0,6 i zmniejszane do 0 to powinno być wszystko okej. Jeżeli nie, to sprawdzamy zasilanie zaworu, ja go odpiąłem i jeździłem bez - totalny brak mocy. Co znaczy że jak jest podłączony to działa, można też posprawdzać miernikiem zasilanie we wtyczce i ruszać przewodami, zwłaszcza na tym zgięciu. Jakby co to wymienić przewód.

Jak dalej jest złe podciśnienie, to znaczy że czujnik kopiowania turbo pokazuje złą pozycję geometrii i sterownik źle reguluje podciśnienie mając błędne dane. Ja miałem wymieniany czujnik dwa razy w ciągu dwóch tygodni, został zalepiony rdzą z turbosprężarki.



Nie wiem czy to pomoże w tym przypadku, napisałem ogólnie o sprawdzeniu sterowania podciśnieniem. Dodam że przy słabym podciśnieniu z pompy wystarczy wyczyścić zawór zwrotny, w którym zbiera się nagar i się nie domyka, a najlepiej wyjąć całą pompę i wyczyścić benzyną i pędzlem, u mnie pomogło, było sprawdzane wakuometrem.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.