Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] wycieraczki nie wracają do pierwotnego położenia, przełącznik sprawny (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=187857)

zniesmaczony 13-08-2013 19:42

wycieraczki nie wracają do pierwotnego położenia, przełącznik sprawny
 
Na początek - witam wszystkich jako że to mój pierwszy temat na tym forum. Z góry przepraszam za moje "laickie" wysławianie się, mam Focusa od kilku lat ale po raz pierwszy próbuję w nim zrobić coś samodzielnie (poza zmianą żarówki i tankowaniem haha ;)) zatem proszę o wyrozumiałość. A problem w sprawie którego proszę o pomoc jest następujący; jak już wspomniałem mam Focusa mk 1 Hatchbacka. Kupiłem go jako auto używane i od początku użytkowania miałem problem z pracą wycieraczek, tj. po wciśnięciu przełącznika w dół wycieraczki zaczynają pracować ale w momencie gdy puszczam przełącznik, stają w miejscu zamiast wrócić do pozycji wyjściowej. Wiem że tak nie powinno być, wiem że najczęstszym problemem jest awaria przełącznika, zatem kupiłem przełącznik, zamieniłem go i... problem jest nadal. Przy zmianie przełącznika natomiast rzuciła mi się w oczy żółtawa lepka ciecz pokrywająca kostkę. Moje pytanie brzmi - czy po wymianie kostki problem stających w miejscu wycieraczek zniknie a jeśli nie to co jeszcze może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Dodam że we wszystkich innych położeniach przełącznika wycieraczki, zarówno przednie, tylne, interwał jak i spryskiwacze działają poprawnie. Z góry dzięki za pomoc.

dcf142 13-08-2013 20:23

Odp: problem z pracą wycieraczek, przełącznik sprawny
 
Problem powoduje przekaźnik przednich wycieraczek. Temat przerabiałem u ojca. Nowy przekaźnik ok 100zł bodajże. Ja kupiłem kompletną używaną skrzynkę z bezpiecznikami (i przekaźnikami) za niecałe 20zł (na alledrogo jest masa takich ofert, zawsze się mogą przekaźniki i bezpieczniki przydać :) ). Po wymianie przekaźnika problem z głowy, a że skrzynka była z hatchback'a, to mam jeszcze jeden przekaźnik na zapas do mojego sedana.
Przekaźnik wygląda tak [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

zniesmaczony 13-08-2013 22:10

Odp: problem z pracą wycieraczek, przełącznik sprawny
 
http://s21.postimg.org/puw4ndamr/DSC_0720.jpg

Coby mieć pewność - rozumiem że powinienem wymienić jeden z tych popielatych przekaźników w skrzynce na bezpieczniki? Nie wiesz może który konkretnie? A co z tym żółtym zaciekiem na kostce o którym pisałem? Chcę mieć jak największą pewność że problem jest w tym o czym mówisz bo już 35 zeta na przełącznik wywaliłem :) Sorry za złą ostrość, trudno mi było złapać telefonem.


EDIT: Temat do zamknięcia. Przeglądając forum natknąłem się na podobny problem i wzmiankę o próbie zamiany miejscami przekaźników wycieraczek. Odkręciłem zatem skrzynkę (bo tylko w ten sposób mogę dostać się do przekaźników), zamieniłem miejscami oba popielate przekaźniki i... po raz pierwszy odkąd mam ten wspaniały samochodzik zaobserwowałem pełny cykl pracy wycieraczek :D Dzięki za pomoc, faktycznie problem leżał po stronie przekaźnika tylko rozwiązanie tańsze :)

moons 14-08-2013 07:53

Odp: problem z pracą wycieraczek, przełącznik sprawny
 
Cytat:

Napisał zniesmaczony (Post 2059804)
Dzięki za pomoc, faktycznie problem leżał po stronie przekaźnika tylko rozwiązanie tańsze

Ale wiesz że teraz zrąbany przekaźnik masz założony na tylną wycieraczkę??
Pozdrawiam

zniesmaczony 14-08-2013 09:55

Odp: problem z pracą wycieraczek, przełącznik sprawny
 
Cytat:

Napisał moons (Post 2059888)
Ale wiesz że teraz zrąbany przekaźnik masz założony na tylną wycieraczkę??
Pozdrawiam

Wiesz że to samo sobie pomyślałem :) Ale jakimś cudem tylna wycieraczka działa bez żadnych różnic w porównaniu do stanu sprzed zamiany przekaźników. Tylna wycieraczka, chyba że czegoś nie wiem, ma trzy tryby pracy, praca ciągła po pociągnięciu przełącznika do siebie, kilka cykli pracy przy włączeniu spryskiwacza tylnego przy pociągnięciu przełącznika do siebie "do oporu", no i włącza się przy włączonych wycieraczkach przednich po wrzuceniu biegu wstecznego. Aż poszedłem przed chwilą sprawdzić czy wszystko działa - i działa. Jak to wytłumaczyć?

patiomkin11 14-08-2013 11:55

Odp: wycieraczki nie wracają do pierwotnego położenia, przełącznik sprawny
 
Miałem identyczną sytuację i to był ten mały popielaty przekaźnik. Najlepier rozbierz obydwa ("P
na wszelki wypadek ;)) drobnoziarnistym papierem przeszlifuj styki i tryśnij elektrosolem. Przeszło pół roku zero problemów.

zniesmaczony 14-08-2013 12:21

Odp: wycieraczki nie wracają do pierwotnego położenia, przełącznik sprawny
 
Cytat:

Napisał patiomkin11 (Post 2060040)
drobnoziarnistym papierem przeszlifuj styki i tryśnij elektrosolem. Przeszło pół roku zero problemów.

Po wyjęciu przekaźników nie widziałem śladu korozji na stykach. Jest sens?

vseo 22-01-2014 11:50

Odp: wycieraczki nie wracają do pierwotnego położenia, przełącznik sprawny
 
Witam,
Który z tych przekaźników jest do przednich a który do tylniej wycieraczki?
Mam podobny problem że wycieraczki nie wracają.

dcf142 22-01-2014 16:15

Odp: wycieraczki nie wracają do pierwotnego położenia, przełącznik sprawny
 
Jeśli dobrze pamiętam to lewy-R18-przód, prawy-R19-tył. Jeśli się mylę, to na odwrót :D Żeby się upewnić, że to przekaźnik zamień je miejscami.

Ricz1927 15-04-2014 09:43

Odp: wycieraczki nie wracają do pierwotnego położenia, przełącznik sprawny
 
Witam! Mam podobny problem u siebie, tyle że wycieraczki z przodu w każdym położeniu dźwigni zatrzymują się tak jak na zdjęciu:

https://imagizer.imageshack.us/v2/52...0/835/f0oj.jpg

Sądzę, że to też wina przekaźnika - jeśli się mylę proszę mnie poprawić.
Dodam że to mondeo mk3 2001r.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.