Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Skrzynie automatyczne (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=151)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Skrzypienie Power Shift (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=202931)

orion512 11-04-2014 23:07

Skrzypienie Power Shift
 
Witam.
Ostatnio zauważyłem w swoim maxiu dziwny objaw.
Mianowicie przy zmianie biegów pojawia się takie podwójne skrzypnięcie eeeee eeeee. Coś jakby jakiś siłownik. Czy możliwe że to sprzęgło (siłownik sprzęgła) wydaje tkie dźwięki?
Wcześniej tego nie było. Charakterystyczne jest to iż skrzypienie to pojawia się dopiero po rozgrzaniu silnika.

Jak wyjeżdżam rano z garażu jest cisza.
Kiedy silnik się rozgrzewa skrzypienie staje się coraz bardziej zauważalne.
Kiedy dojeżdżam do pracy o parunastu minutach i wskazówka pokazuje 90 stopni skrzypi już zauważalnie.

Innych niepokojących objawów (poza tymi dźwiękowymi) nie zauważyłem.
Dodam że przebieg to ok 140k a olej był wymieniany w okolicach 120k.

Czy ktoś spotkał się z taką przypadłością. Czy martwić się tym bo może to być zapowiedź jakiejś awarii??

tedi_k 12-04-2014 23:28

Odp: Skrzypienie Power Shift
 
To pewne, żę masz PowerShifta?
PowerShift ma sprzęgła wielotarczowe "mokre", więc nie wiem co w nich maiło by skrzypieć... A poza tym wszelkie siłowniki (i te od sprzęgieł i te od widełek wybieraka) są wewnątrz obudowy skrzyni - nie bardzo widzę jak miały by generować jakiś dźwięk - tym bardziej, że są to siłowniki hydrauliczne...
Nie mam pomysłu co to może być - może jakiś film z dźwiękiem byś zrobił (ktoś by filmował np. obrotomierz i nagrywał dźwięk)...

TOMAKU 09-12-2014 17:11

Odp: Skrzypienie Power Shift
 
Hej,

Widzę, że temat troszkę stary - ale mam identycznie tak samo (auto z sierpnia przebieg 9 tyś km) - Rozwiązałeś już Swój problem? Wiesz co to było?

Pozdrawiam,
Tomek

orion512 09-12-2014 20:31

Odp: Skrzypienie Power Shift
 
Ujmę to tak.
Zrobiłem ostatnio duży przgląd łącznie w wymianą rozrządu oraz oleju w powershift.
I po tym fakcie jakby się poprawiło. Od dwóch tygodni obserwuję uważnie skrzynie i jak na razie nic nie słychać.
Z tym że dźwięk pojawiał się dopiero po nagrzaniu a ostatnio jeżdżę tylko krótkie odcinki po mieście i aura nie wspomaga nagrzewania.
Jak zrobię dłuższą trasę to zobaczymy.

TOMAKU 10-12-2014 13:41

Odp: Skrzypienie Power Shift
 
Cytat:

Napisał orion512 (Post 2314635)
Ujmę to tak.
Zrobiłem ostatnio duży przgląd łącznie w wymianą rozrządu oraz oleju w powershift.
I po tym fakcie jakby się poprawiło. Od dwóch tygodni obserwuję uważnie skrzynie i jak na razie nic nie słychać.
Z tym że dźwięk pojawiał się dopiero po nagrzaniu a ostatnio jeżdżę tylko krótkie odcinki po mieście i aura nie wspomaga nagrzewania.
Jak zrobię dłuższą trasę to zobaczymy.

Hej,

Dzięki za odpowiedź.

Ja mam dopiero 8 czy 9 tyś przebiegu - więc do jakichkolwiek wymian jeszcze trochę czasu :)
Ja zauważyłem natomiast, że mi się to pojawia właśnie w mieście - jak jadę w korku dłuższy czas. Pewnie to sprzęgło się rozgrzewa. Jak jadę autostradą - to nawet podłuższej trasie jak zjadę do miasta - to nic nie słychać - i dopiero po jakimś czasie jazdy w korku zaczyna pojawiać się ten dźwięk. Serwis ASO oczywiście nie ma czasu - żeby jeździć godzinę po mieście i zagrzać to sprzęgło porządnie :( - więc nie wykryją rczej co to jest. Nie jest to mega upierdliwe - ale nie powinno tego być :(

Pozdrawiam,
T.

orion512 10-12-2014 13:52

Odp: Skrzypienie Power Shift
 
No fakt do wymiany oleju zostało Ci jeszcze jakieś 50kkm :)
Zawsze można jeszcze przeprowadzić kalibrację sprzęgła oraz wybieraka.
Czasem to rozwiązuje niektóre problemy.
Bo patrząc po roczniku to soft TCM masz raczej aktualny.

leszal 18-12-2015 15:14

Odp: Skrzypienie Power Shift
 
Cześć,

ja mam dokładnie tą samą przypadłość, objawia się ona dziwnym piśnięciem przy zmianie z 1na2 i 2na3 bieg w trybie D.
Owy dźwięk jest słyszalny po rozgrzaniu silnika, na zimnym nie występuje.
I co ciekawe: przy MEGA delikatnym oraz przy dynamicznym ruszeniu go nie słychać, występuje tylko przy normalnej jeździe :(

Objaw pojawił się pierwszy raz po aktualizacji softu w skrzyni i adaptacji, podczas jazdy testowej po zabiegu usłyszałem to pierwszy raz.
Olej w skrzyni był wymieniany ok. 500km wcześniej na oryginalny FORD wg. procedury ETIS.

Pacjent to Ford Galaxy 2010 po FL z aktualnym przebiegiem ok. 115tyś , operacja była wykonywana ok. 4tyś km temu


Dajcie znać czy to zagraża skrzyni czy nie ma się czym martwić i należy podgłośnić radio :)

orion512 18-12-2015 22:22

Odp: Skrzypienie Power Shift
 
Czy zagraża to ciężko powiedzieć. Jeżdżę z tym już blisko 2 lata i jak na razie nic się nie dzieje. I wydaje się, że objawy mam takie jak Ty.
Od momentu jak zrobiłem modyfikację w moim converse+ mogę dokładnie obserwować temperaturę silnika oraz numer biegu na jakim jedzie w trybie D.
I nie zaobserwowałem aby efekt się pogłębiał ani ustępował.
Widzę, że nie daleko urzędujesz ode mnie. W razie czego mogli byśmy się spotkać i na żywo porównać czy jest dokładnie tak samo :)

miikeyst 08-03-2017 11:00

Odp: Skrzypienie Power Shift
 
Witam kolegów widzę że temat wiekowy ale może go odgrzeje.

Niedawno kupiłem Model mk4 z powershift i po rozgrzaniu auta zauważyłem że przy dalikatnej jezdzie występuje przedmiotowej skrzypienie przy zmianie z 1 na 2 i 2 na 3.

Czy ktoś zdiagnozowal przyczynę?

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

kolopeter 08-03-2017 18:42

Odp: Skrzypienie Power Shift
 
Spróbuj jeszcze potestowac na sporcie i recznym wybraniu biegu. Zauważyłem, że to nie przy zmianie, a raczej po zmianie. I udało mi uzyskać ten dźwięk skrzypienia bez zmiany biegu, przy niskich obrotach przyspieszając . I coraz bardziej mnie to zastanawia, że jeśli to nie mechanizm skrzyni, to co?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.