Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] 1.8 TDCI - na światłach moją uwagę zwróciło wspomniane klekotanie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=292472)

Nms123 18-02-2019 21:43

1.8 TDCI - na światłach moją uwagę zwróciło wspomniane klekotanie
 
Witam,

Na początku przytoczę swoją krótką historię posiadania pojazdu.
Około 2 tygodnie temu zakupiłem Forda Focusa MK2.
Jest to moje pierwsze auto tej klasy, wcześniej jeździłem przez 2 lata Lanosem benzyna.
Niestety przy oglądaniu samochodu nie miałem ze sobą żadnego mechanika, byłem z ojcem który też na motoryzacji zna się tyle co przeciętny użytkownik samochodu, więc jakoś ominęliśmy "klekotanie" z okolic silnika. Poprzedni właściciel na pytanie o dwumas odpowiadał stanowczo że wszystko w porządku, podpierał to twierdzeniami że mechanik przy ostatniej wizycie stwierdził że dwumas jest w świetnym stanie. Jako że trochę się podpaliłem to nie drążyłem tematu, tylko zaufałem i finalnie kupiłem.

Do rzeczy:
Podczas postoju na światłach moją uwagę zwróciło wspomniane klekotanie, które po wciśnięciu sprzęgła ustępuje. Raz coś takiego się pojawia, raz nie.(W ramach anegdoty dodam że zadzwoniłem do właściciela w tej sprawie, powiedział że to wina WYCIEKU PŁYNU Z CHŁODNICY bo "już tak miał w swoim poprzednim Focusie" - czyli przy okazji mi powiedział ze jest wyciek i faktycznie płynu było prawie zero)

Kolejna sprawa to odpalanie silnika. Zawsze z rana gdy odpalam samochód, auto nie może złapać odpowiednich obrotów przez około 10 sekund, potem się wszystko stabilizuje i już problem się nie pojawia do czasu kolejnego dłuższego postoju(noc). Wielu mi mówiło że taka specyfika diesli, i że zimny silnik zawsze ma z tym problem. Czy aby napewno?

Oprócz tego zauważyłem że wspomaganie jakby ciężej chodzi, nie wiem czy to już ze stresu jazdy tym samochodem, czy fakycznie jest coś na rzeczy. Jak mogę zweryfikować stan wspomagania.


Niestety wiem że poległem jak totalny amator przy zakupie, ale mam lekcję na całe życie, może się uda innych przestrzec.


Ford Focus MK2
Przebieg: 177k
Rocznik: 2006
1.8 TDCI


Pozdrawiam, Piotr.

kopson 18-02-2019 22:11

Odp: Ford Focus MK2 1.8 TDCI - Dwumasa? Diagnoza problemu
 
Nie wiem jaki związek miałby mieć niski stan płynu chłodniczego z klekotaniem i sprzęgłem. Myślę, że żaden, ale jeśli płyn będzie uciekał nadal, może to zwiastować jakąś inną usterkę. Trzeba obserwować.
Co do klekotania na postoju, to faktycznie może to zwiastować kończące się koło dwumasowe. Z czasem pojawiają się też drgania karoserii. Dobry warsztat bez problemu ci to zdiagnozuje.
Dwumasa nie jest już tak droga jak kiedyś, ale zazwyczaj wymienia się ją w komplecie ze sprzęgłem, więc zawsze to trochę zaboli po kieszeni.
Myślę, że poprzedni właściciel spodziewał się wydatków w aucie i postanowił go sprzedać.
Świecą ci się jakieś kontrolki na desce typu "check"? Podpięcie komputera diag. mogłoby coś wyjaśnić, czy są jakieś błędy itd. Sprawny diesel nawet na zimno powinien pracować równo i stabilnie, więc falowanie obrotów na pewno nie jest normalne.

Nms123 19-02-2019 06:36

Odp: Ford Focus MK2 1.8 TDCI - Dwumasa? Diagnoza problemu
 
Żadne kontrolki się nie palą, tyle co kontrolka oleju gaśnie stosunkowo późno do innych. Decyduje się na diagnozę silnika, opisze potem co wyskoczyło

hindus 19-02-2019 06:44

Odp: Ford Focus MK2 1.8 TDCI - Dwumasa? Diagnoza problemu
 
Tak na przyszłość jeszcze wspomnę, że jak jest się w miarę zdecydowanym na zakup a nie znamy się dobrze na samochodzie, warto udać się do ASO albo innego niezależnego warsztatu na przegląd przed zakupem. Ja w ten sposób nie kupiłem Focusa z usterkami wycenionymi na 11 tys. zł chociaż wydawał mi się idealny.
Ale diagnozuj i w razie czego stosuj roszczenia z tytułu rękojmi (jeśli to osoba prywatna - musisz zobaczyć na umowie).

PS. 13 lat w dieslu i 177 tys. tylko? Dla mnie to czerwona lampka ostrzegawcza...

gibaj 19-02-2019 07:19

Odp: Ford Focus MK2 1.8 TDCI - Dwumasa? Diagnoza problemu
 
Masz miesiąc rękojmi
Oddaj mu auto albo niech naprawia
Jeśli nie postrasz go sądem

ministerq 19-02-2019 07:20

Odp: Ford Focus MK2 1.8 TDCI - Dwumasa? Diagnoza problemu
 
Klekotanie po puszczeniu sprzęgła to może być równie dobrze objaw niskiego poziomu oleju w skrzyni biegów. Warto sprawdzić jaki jest stan, i ewentualnie uzupełnić/wymienić, zanim się weźmie za zrzucanie skrzyni i wymianę dwumasy.

Jeśli auto kuleje po odpaleniu po zimnej nocy, to oznaka niedomagających świec żarowych, ewentualnie słabej kompresji. Na początek świece do sprawdzenia, i ich zasilanie (lubi się przepalać łączenie kabla na mocowaniu przy bagnecie oleju).

Nms123 19-02-2019 09:22

Odp: Ford Focus MK2 1.8 TDCI - Dwumasa? Diagnoza problemu
 
Cytat:

Napisał gibaj (Post 3096128)
Masz miesiąc rękojmi
Oddaj mu auto albo niech naprawia
Jeśli nie postrasz go sądem

Czytam teraz noty prawne na internecie i jest wzmianka o dwóch tygodniach które minely wczoraj. Na umowie jest klauzula że zapoznałem się że stanem technicznym samochodu. Czy to nie skreśla podstaw do roszczeń?

Za godzinę mam diagnozę samochodu, jeżeli wyjdą brudy zamierzam postępować w sposób jaki sugerujecie

hindus 19-02-2019 09:28

Odp: Ford Focus MK2 1.8 TDCI - Dwumasa? Diagnoza problemu
 
Masz 2 lata ale musisz udowodnić, że wada ukryta istniała w momencie zakupu, a to jest trudne... Diagnozuj samochód i niech mechanik wystawi opinię czy problemy które znajdzie powstały od momentu zakupu do czasu diagnozy, czy były już wcześniej.
Moim zdaniem nie potwierdzenie, że chłodnica cieknie jest już niezłym dowodem, ale masz jakieś potwierdzenie, że tak Ci powiedział? SMS, czy tylko telefonicznie?

krakersik 19-02-2019 14:54

Odp: Ford Focus MK2 1.8 TDCI - Dwumasa? Diagnoza problemu
 
miałem focusa mk2 lift 1.8 tdci, jeśli chodzi o to klekotanie to miałem podobny objaw: sprzęgło puszczone - klekot, sprzęgło wciśnięte - klekotu brak. Okazało się, że dwumasa jest do wymiany, więc może i u Ciebie jest podobnie.

log102 19-02-2019 18:14

Odp: Ford Focus MK2 1.8 TDCI - Dwumasa? Diagnoza problemu
 
U mnie identyczny przypadek jeżeli chodzi o stukanie. Nagrałem nawet filmik wrzucam link:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

U mnie też diagnoza to dwumas i co dwumas wymieniony terkotanie nie ustało strasznie jest to wkurzające gdy silnik jest zimny stukania nie ma, gdy się zagrzeje stukanie się pojawia. Na zewnątrz zrobiło się ciepło od niedzieli temperatura w granicach 10-15*C Stukanie jest bardziej słyszalne niż w zimie np. przy -5*C. Jak to słyszę to czasami mam ochotę pozbyć się tego auta. Przekopałem już wiele tematów ze stukaniem i zero konkretów jakiś dziwny przypadek. Z chęcią dowiem się jeżeli uda się coś ustalić w tym temacie. Swojego focusa posiadam ponad rok i stukanie istnieje od kiedy go kupiłem. Żaden płyn chłodnicy mi nie ubywa, również olej w skrzyni został wymieniony przy wymianie dwumasu.

Jedynie sensowna wskazówka od użytkownika @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] To to, że stukanie ustaje gdy delikatnie popchniesz lewarek jak bys próbował wbić bieg bez wciśniętego sprzęgła.


Co do wspomagania sprawdź w ustawieniach komputera czy nie masz czasem ustawionego trybu sportowego wspomagania.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.