Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=218525)

Polarny 22-01-2015 22:57

Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig
 
W związku z bardzo licznymi pytaniami dotyczącymi interfejsów ELM, postanowiłem założyć osobny temat, by przenieść dyskusje tutaj, a nie zaśmiecać tematów związanych z ELMConfigiem i Forscanem.

Jaki interfejs
Najpopularniejszym i najtańszym interfejsem do podłączenia się do Mondeo Mk4 (ale także i Mk3, czy też pozostałych Fordów) jest popularnie nazywany ELM.

Sporym utrudnieniem w zakupie jest fakt, że istnieją setki albo nawet i tysiące wersji. Wyglądają podobnie - bazują zazwyczaj na tej samej obudowie. Niemniej elektronika znajdująca się w środku odróżnia je od siebie. Chińczycy tworzą własne wersje i co chwilę coś modyfikują.

Są też inne bardziej zaawansowane interfejsy, jak UCDS (rosyjski twór) a także fordowski IDS (najdroższy i zarazem najlepszy).

Dla większości z nas wystarczający będzie podstawowy interfejs ELMowy.


ELM - na jakim chipsecie
Kupując ELMa warto kierować się chipsetem na którym został zbudowany.
Polecane chipsety to:
- STN1170
- STN1110
- PIC18F25xx
- PIC18F24xx

Najlepsze na tą chwilę będą interfejsy bazujące na chipsecie STN1170, ponieważ dają największe możliwości i potrafią współpracować z protokołami CAN. Nie wymagają przełącznika między protokołami - mają zaszytą automatyczną obsługę wielu.
STN1110 to wersja poprzednia do STN1170. Wymaga stosowania przełącznika między protokołami. Zaletą obu chipsetów STN jest też szybkość i w sumie też stabilność pracy.

PIC18xx to podstawowe interfejsy. Działają różnie, w większości przypadków poprawnie i wymagają przełącznika do zmiany protokołu. Są za to tańsze niż STN.

Jeżeli sprzedawca w opisie nie zamieścił wersji chipsetu (a tak jest w większości przypadku), można spróbować napisać do niego z prośbą o wysłanie modelu chipsetu lub zdjęcia płytki znajdującej się w obudowie.
Bywa, że wersja chipsetu została zeszlifowana - polecam omijać takie interfejsy, bo nigdy nie wiadomo dlaczego tak postąpił producent i z czym mamy do czynienia.

Który konkretnie zakupić
Najbardziej polecany i co wg mnie ważne - POLSKIEJ produkcji, jest interfejs VIAKEN STN1170. Jest szybki, stabilny, bezproblemowy i w bardzo przystępnej cenie - około 150 zł.
Co ważne - nie wymaga modyfikacji i dodawania przełącznika na różne protokoły CAN. Robi to automatycznie.

Można go zakupić bezpośrednio od producenta:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Drugim polecanym jest produkt także polskiej firmy MARI. Ten wymaga niestety modyfikacji, jeżeli chcemy mieć dostęp do szerszych możliwości diagnostycznych i konfiguracyjnych. Zaletą jego jest jednak cena - około 70 zł.

Można go kupić także prosto of producenta:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


W przypadku pozostałych interfejsów ciężko wskazać konkretne produkty, bo są to po prostu interfejsy importowane i ten sam sprzedawca co chwile ma inny interfejs. Mimo, że wygląda tak samo, zmienia się jego zawartość w środku. Powyższe dwa, to sprawdzeni sprzedawcy, których produkty śmiało można polecić.


Mam nadzieję, że temat pomoże w wyborze.

Jeżeli uważasz, że zabrakło jakiejś informacji, bądź też coś trzeba byłoby poprawić - PISZ KONIECZNIE wiadomość do mnie (bo posta tutaj mogę najzwyczajniej przegapić)

Polarny 26-01-2015 20:00

Odp: Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig
 
Rezerwuje posta drugiego gdyby przyszło coś w przyszłości dopisać

edmol 31-01-2015 16:18

Odp: Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig
 
Chciałbym też zakupić interfejs

proszę o ocenę takiego zestawu [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

westej 31-01-2015 18:34

Odp: Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Te same możliwości za pół ceny. Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? :D

Polarny 31-01-2015 19:25

Odp: Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - nie rozumiem. Skoro masz napisane, jakie są polecane interfejsy po co kombinujesz? Zakupisz, a potem będzie lament że coś nie działa. Po co wyważać otwarte drzwi?

tommobile 31-01-2015 19:57

Odp: Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig
 
Skoro chłopak się upiera to niech kupi. Będziemy bogatsi o jego wiedzę.

Keram-1 31-01-2015 20:30

Odp: Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig
 
Witam jak wiadomo użytkownikom starszych modeli nie zawsze interfejs ELM chce się połączyć np. z Ford Mondeo 2,0 TDDI 2001r (taki jak mój). Więc idąc śladem kolegi Polarny zadałem pytanie do działów handlowych tych wymienionych wyżej ELM-ów .
Pytanie "Witam chciałbym się dowiedzieć czy ten interfejs będzie działał w moim Ford Mondeo MK3 2.0 diesel rok.2001." w pierwszym przypadku odpowiedź była krótka "Tak będzie" , w drugim "Tak, stosując oprogramowanie MaxEcu wersja ford+obd2 Zalecam opcję w komplecie z interfejsem na USB 230zł" . Jeszcze nic nie kupowałem , ale może to będzie podpowiedź dla tych co noszą się z zamiarem kupna ELM-a do Forda TDDI. Pozdrawiam.

Polarny 01-02-2015 11:56

Odp: Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig
 
Miałem Mondeo Mk3 ale 2.0 TDCI z 2004 roku i zwykły ELM z Mari łączył się bez problemu. Używałem wtedy chyba jakiegoś ScanXLa. Teraz jest FORScan, który śmiga bardzo ładnie, ale nie wiem jak z TDDI. Próbowałeś jego? Bo interfejs to jedno, ale soft drugie. Może inni posiadacze TDDI mogliby się tutaj wypowiedzieć?
Ewentualnie jak ktoś jest z Wrocka, to możemy się umówić i przetestować konfiguracje VIAKEN + FORScan.

paxtonix 18-02-2015 21:21

Odp: Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig
 
to teraz tutaj.. Jak już pisałem tutaj [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Mój ELM to PIC18F2580-I/SO czyli taki jak opisałeś wyżej.. ale zaznaczając
Cytat:

działają różnie
stąd moje pytanie odnośnie konfiguracji tego badziewia.. kupiłem go w czasach gdy miałem jeszcze FFI jakoś 2008-2009 ze starą foką i PCMscanem działał .. z nowym mondeo też działa a ELM config ma go w dupie :( i nie wiem..

Możesz opisać proces konfiguracji urządzenia w systemie. ??

mucha_fkp 18-02-2015 22:11

Odp: Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig
 
Temat rzeka i Viaken i Mari są dobrymi trzeba tylko dobrą wersie opr. dopasować


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.