Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Ranger (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=164)
-   -   [Ranger 2011-2022] wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80 (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=306010)

bezduszny 08-02-2020 17:11

wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80
 
Dokonałem wymiany.. i krótka informacja dla potomnych:

- ilość oleju jaka wchodzi do skrzyni 10R80 to 7 butelek po 0.946 litra w wymianie statycznej (nie ma potrzeby robić dynamicznej)
- olej : Mercon ULV 1 U.S quart (0.946 litra)
- filtr oleju : L1MZ-7A098-A
- uszczelka miski oleju : HL3Z-7A191-B

Po wymianie skrzynia oczywiście pracuje lepiej.
Następnym olejem jaki pójdzie do testów będzie Penrite ATF LV :)

slawek-kali 08-02-2020 17:51

Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80
 
po co ? z tego co wiem masz 20kkm przejechane..

bezduszny 09-02-2020 08:06

Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80
 
tak, 20kkm

po co ?
bo już po rozgrzaniu oleju skrzynia przeciągała zmianę biegów.. czyli olej tracił właściwości
a ja nie lubię tak jeździć

mamkfull 06-11-2022 18:17

wymiana oleju w skrzyni automatycznej 2.0 diesel 2019r
 
Witam kolegow

SAR37 13-05-2023 15:22

Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80
 
Witam!
Z racji „przeciągania” biegów, postanowiłem częściowo wymienić olej w moim automacie (obecnie 34 kkm „dynamicznej” jazdy).
Odessałem przez bagnet 4,5 kwarty i uzupełniłem dokładnie tyle samo olejem Mercon ULV.
Skoro przy pełnej wymianie oleju ( z filtrem i zdejmowaniem pokrywy) wychodzi ok. 7 kwart, to moje 4,5 kwarty odpowiada za ok. 65% całości.
Odessany olej był mocno spracowany - kolor „coca-coli” vs kolor „czerwony” nowego.
Już pierwsze kilometry potwierdziły słuszność wymiany: skrzynia pracuje płynniej i delikatniej. Osobiście polecam!
Ps. „Pełną” wymianę planuje przy 60 kkm.

bartolini9 13-05-2023 19:20

Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80
 
Dzięki za info. Przy 30k km planuję przeprowadzić podobną operację.

Przy najbliższej wymianie oleju w ASO poproszę ich również o skasowanie adaptacji. Lubi czasem szarpnąć ta skrzynia, oj lubi. W ASO powiedzieli ze mieli kilka przypadków całkowitej wymiany tej skrzyni przy bardzo małych przebiegach. Dziwne.

SAR37 13-05-2023 20:32

Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80
 
Ta skrzynia to obecnie „żelazna” podstawa Forda w USA - wszystkie pickupy F-, Ranger, Everest, Bronco no i Mustang. Poza Fordem, w różnych odmianach, montowane w Lincoln, Chevrolet, GMC, Cadillac a nawet - uwaga! - VW Amarok z 2023 roku! Nie jest to więc mała seria. Główne problemy to właśnie szybkie przegrzewanie oleju - efekt dynamicznej jazdy (Mustang, Camaro) i znacznych obciążeń przy wysokich temperaturach zewnętrznych. Z tego powodu cześć automatów na rynek amerykański wyposażono w dodatkową chłodnicę oleju.
Obejrzałem kilkadziesiąt filmików na YT odnośnie tej skrzyni i wszędzie pojawiała się konkluzja o konieczności wymiany oleju w przypadku nieprawidłowej pracy (przeciąganie, szarpnięcia, uślizgi). Jest to o tyle istotne, iż producenci aut (a nie skrzyni!) mówią o jej kompletnej BEZOBSŁUGOWOŚCI lub tylko ewentualnym uzupełnianiu poziomu oleju! Producent zaleca bodajże wymianę oleju i filtra co 60-65 tys mil (!) czyli co ok. 100 kkm lub w przypadku nieprawidłowej pracy - to co w/w.
Ja tam wolę wydać kilka setek na nowy olej i cieszyć się płynną jazdą.

Update: przed odessaniem oleju, auto stało ponad 24h bez odpalania silnika - dostałem info, że po krótkim odpaleniu i przestawieniu auta (w ramach posesji), udało się odessać początkowo tylko 2 kwarty. Warto więc postawić auto przed planowaną wymianą na dłużej bez ruchu.

Rob^ 22-05-2023 08:58

Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80
 
Dla potomych ;)



Potwierdzam że skasowanie tabeli adaptacji i reset modułu TCM "naprawia" problem szarpiącej skrzyni biegów A10.

https://i.ibb.co/S7Q6BcB/tcm.jpg

Po tej operacji autko jedzie płynnie, zniknęło też najbardziej irytujące mnie szarpanie przy dohamowywaniu biegami przy gwałtownym hamowaniu.
Wszystkie złe nawyki które się odemnie nauczyła poszły w niepamięć 😉🤣
Zobaczymy na jak długo :D

SAR37 22-05-2023 17:58

Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80
 
Dziwna sprawa - u mnie jest TYLKO „TCM reset modułu”. Nie ma opcji kasowania tabeli, pomimo wielokrotnych prób i ustawienia nawet nowego profilu. Może w wersji z S&S jest inaczej? Póki co nie ruszałem resetu.
BTW: ZTCW to najnowsza wersja Forscan to 2.3.53 - skąd masz wersję 2.3.54?

Rob^ 23-05-2023 08:54

Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80
 
Ma się te znajomości ;)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.