Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford C-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=120)
-   -   [C-MAX 2003-2007] Duratec 1.8Pb - jak wymienić termostat (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=179568)

stefan5 05-04-2013 21:33

Duratec 1.8Pb - jak wymienić termostat
 
Witam,
Zrażony wysokim spalaniem po mieście (krótkie dystanse po 2 km max) - ok 18 l/100 postanowiłem zasięgnąć rady na forum. Z kilku postów wynikało, że może to być termostat i rzeczywiście - po kolejnych 2km temperatura na wskaźniku nie drgnęła a gruby przewód do chłodnicy ciepły. Tak więc termostat do wymiany. Widać że jest mocno zabudowany.
Stąd pytanie: czy można go wymienić bez rozbierania dolotu? Czy potrzebny jest kanał? No i czy rzeczywiście ma on tak duży wpływ na spalanie?
Silnik 1.8 Duratec HE 120KM (2004).
Z góry dziękuję za wskazówki.

salom 06-04-2013 17:23

Odp: Duratec 1.8Pb - jak wymienić termostat
 
Na krótkich odcinkach jazdy termostat nie pracuje, to znaczy jest zamknięty cały czas aż do chwili kiedy płyn w pracującym silniku osiągnie temperaturę na jaką jest ustawiony przez fabrykę, przeważnie jest to 95do 105 stopni, ale są i inne wartości.Na krótkich odcinkach, tak do 5 km, silnik nie zdąży się tak nagrzać, aby osiągnął temperaturę właściwą . I komputer cały czas podaje zwiększoną dawkę paliwa, co się objawia wyższymi obrotami. A spalanie u ciebie będzie bedzie cały czas wysokie. Na termostat szkoda pieniędzy, lepiej jest zasłonić całą powierzchnię chłodnicy, wtedy tylko na krótkich odcinkach wcześniej się zagrzeje.Na dalsze trasy trzeba zasłonę wyjmować.

stefan5 07-04-2013 21:42

Odp: Duratec 1.8Pb - jak wymienić termostat
 
Rozumiem, masz rację, ale....
Ponieważ wąż od termostatu do chłodnicy robi się ciepły równolegle z nagrzewającym się silnikiem, stąd moje przypuszczenie o uszkodzonym termostacie. Silnik zanim nagrzeje się do temperatury pracy zamiast działać na małym obiegu , pracuje od razu na dużym. Tak więc niepotrzebnie jest nagrzewany płyn w chłodnicy i wydłużony czas osiągnięcia temperatury 95 stopni. Przy tak krótkich trasach ma to widocznie duże znaczenie. Pozostanę przy chęci wymiany termostatu.
Czy ktoś wie jak to zrobić: wystarczy wymontować reflektor czy demontaż całego przodu?

stefan5 15-04-2013 08:52

Odp: Duratec 1.8Pb - jak wymienić termostat
 
Nikt nie wymieniał termostatu w C-Max'ie 1.8Pb?

tomcios 15-04-2013 12:35

Odp: Duratec 1.8Pb - jak wymienić termostat
 
U mnie mechanik wymieniał. Wymienił po wyjęciu lampy, ale narzekał że kiepski dostęp. Miał poranione całe dłonie:p

Doktoorr 16-01-2018 20:46

Odp: Duratec 1.8Pb - jak wymienić termostat
 
Chciałbym odgrzać temat. Szukałem, ale nie znalazłem wskazówek jak wymienić ten termostat. Mógłby ktoś powiedzieć czy da radę go wymienić "na podwórku"w weekend z podstawowym zestawem narzędzi?

maaster 16-01-2018 20:50

Odp: Duratec 1.8Pb - jak wymienić termostat
 
Udało mi się podejrzeć u mechanika i on zdemontował pompę wody.
pzdr

pawelzolo 16-01-2018 20:56

Odp: Duratec 1.8Pb - jak wymienić termostat
 
Ja w tamtym roku wymieniałem termostat. Mozna to zrobic pod blokiem (w lato bo w zime nie zazdroszczę) Trzeba ściągnąć napinacz paska wtedy zyskamy troszke miejsca.

c-matix 17-01-2018 11:05

Odp: Duratec 1.8Pb - jak wymienić termostat
 
Cytat:

Napisał Doktoorr (Post 2917699)
Chciałbym odgrzać temat. Szukałem, ale nie znalazłem wskazówek jak wymienić ten termostat. Mógłby ktoś powiedzieć czy da radę go wymienić "na podwórku"w weekend z podstawowym zestawem narzędzi?

Jeśli masz podstawowy zestaw narzędzi i brak garażu zostaw sobie to lepiej na wiosne. Dostęp jest raczej trudny i ciasno. dobrze mieć kanał i do 1 śrubki w termostacie lepsze dojście jest od dołu

ŁukaszD 17-01-2018 11:27

Odp: Duratec 1.8Pb - jak wymienić termostat
 
Jeśli to ten sam duratec który był w Mondeo z 2005 roku to termostat można wymienić bez wyjmowania czegokolwiek oprócz termostatu.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.