Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 2006-2014] Czy jest możliwość wyłączenia automatycznych świateł dziennych ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=270751)

dawids7 10-08-2012 20:14

Światła przy odpalaniu
 
Witam. Mam Forda Transita 2006 rok w tej nowej budzie i mam problem ze światłami a dokładnie jak zapalam samochód świecą się odrazu światła z postojówkami, w kabinie mam przełącznik na zero, a jak przełącze na światła to zapala mi się deska rozdzielcza. Jak zmienić żeby światła się zapalały jak dopiero przełącze w kabinie na światła a przy zapalaniu samochodu jak mam na zero to żeby się nie świeciło.

wojtekjanus 11-08-2012 13:30

Odp: Światła przy odpalaniu
 
Prawdopodobnie masz to, co Ford szumnie nadal nazywa Światłami Do Jazdy Dziennej - mimo, że... nimi nie są. Zamiast - jak na początku robił - dać oddzielne LED-y homologowane jako światła djd, wprowadził układ połączeń powodujący, że od razu zapalają się światła mijania i postojowe zewnętrzne - z tym, że światła mijania nie świecą z pełną mocą.

Unijne dyrektywy obecnie obowiązujące nakazują wyposażanie wszystkich nowych aut w światła djd. W sumie są to Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 maja 2009 oraz Regulaminy nr 48 (dotyczy instalacji oświetlenia samochodowego) i 87 (wytyczne komisji dotyczące świateł do jazdy dziennej) Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ).

Ale moim zdaniem w tych przepisach mówi się o dodatkowych światłach djd, a nie o wykorzystywanie istniejących aby świeciły jak nakazują przepisy przepisy w sytuacji gdy auto nie jest w te światła dodatkowe wyposażony. I w dodatku nazwanie takiego połączenia w instalacji światłami djd.

Widzę tu duże pole do popisu dla prawników i interpretatorów prawa...

Takie światła djd - niestety przez krótki czas - montował Ford w Transitach:

http://img696.imageshack.us/img696/8884/led305x210.jpg



Ale najbardziej przykre jest w tym to, że takie obejście prawa nie daje korzyści, jakie w założeniu mają dawać oddzielne, niezależne światła djd. Otóż obecnie stosowane zespolone lampy świateł głównych, wykonane całkowicie z tworzywa, kiedy świecą cały czas - zwłaszcza w upalny dzień - nagrzewają wewnątrz do bardzo wysokich temperatur (grubo ponad 120 st C), powodując parowanie plastyfikatorów z tworzywa, które osadzają się na najchłodniejszym elemencie - przedniej szybie lampy. Traci ona transparentność, robi się zażółcona i matowa. Także napylona warstwa odbłyśnika ulega wypaleniu. W sumie jazda cały czas na zapalonych lampach powoduje bardzo szybkie ich zużycie. Ford tu się ratuje osłabiając świecenie świateł mijania w ciągu dnia - ale to jest tylko półśrodek...
--------------------------------------

Do rzeczy: jeżeli nie masz zamontowanych (przez siebie) oddzielnych świateł djd, to lepiej zostaw ten układ jaki obecnie masz - trochę oszczędzisz lampy główne...
Dopiero gdybyś założył oddzielne LED-y djd, warto to coś wyłączyć...

dawids7 11-08-2012 14:14

Odp: Światła przy odpalaniu
 
Dzięki kolego za odpowiedz, ale chodzi mi o to że ja własnie chce zamontować sobie ledy, ale najpierw muszę wyłączyć te światła bo one cały czas się świecą. A ja chce zrobić tak że jak przekręce zapłon zapalą mi się ledy a jak w kabinie przełącze na światła to zapalą mi się normalnie światła a jak się uda tak podłączyć to ledy zgasną wtedy. A nie wiem jak wyłączyć te światła, bo nawet jak odpiołem przełącznik w kabinie to i tak światła się świecą. Masakra

wojtekjanus 11-08-2012 14:42

Odp: Światła przy odpalaniu
 
Cytat:

Napisał dawids7 (Post 1862688)
bo nawet jak odpiołem przełącznik w kabinie to i tak światła się świecą. Masakra

Hm... Brak jest schematu...
Spróbuj wyjąć przekaźnik R15 w standardowej skrzynce przekaźników (w kabinie). Jest opisany w instrukcji jako przekaźnik świateł djd.

Co do samego podłączenia LED-ów: albo dasz elektroniczny moduł sterujący który często jest w komplecie z LED-ami, albo jeden przekaźnik, którego cewka uziemiona jest poprzez światła postojowe. Schemat jest tu: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Ja mam z przekaźnikiem, ale jeszcze dodałem wyłącznik, którym mogę je całkowicie wyeliminować z działania.

lukas_ko 13-08-2012 01:13

Odp: Światła przy odpalaniu
 
Witam. Ja mam trasita od nowości z salonu 2009 rok 2.4 140 km wersja TREND i u mnie też sie świeciły swiatla mijania po przekręceniu zapłonu ale bez oświetlenia deski rozdzielczej. Z racji że jestem rolnikiem i dużo jeżdżę po polnych drogach oraz po polu zapytałem w serwisie czy mogą mi to wyłączyć bo na polu nie potrzebuje swiatel mijania w dzień. I serwis mi wyłączył te swiatla ale wyłączył mi za pomocą komputera ponieważ tak miałem zaprogramowane w module.

Moje swiatla jak były włączone na mijania mimo że miałem włącznik w pozycji zero to świeciły z taka sama mocą jak włączyłem włącznikiem swiatel w pozycje mijania (sprawdzałem w nocy) więc raczej te swiatla niby dzienne nie świeca nic słabiej.

Dodatkowo bardzo mnie te swiatla denerwowaly ponieważ często uruchamiam silnik na krótkim dystansie na gospodarstwie a swiatla uruchamiały sie zaraz po przekręceniu stacyjki. I szkoda mi było akumulatora.

W citroenach jest to zrobione lepiej bo swiatla mijania zostają uruchomione dopiero po uruchomieniu silnika gdy alternator juz zaczyna ładować-dawać napięcie i wówczas akumulator nie jest tak obciążony zwłaszcza zimą.

A co do swiatel led to ford je nadal montuje w transitach ale jest to opcja wyposażenia i jak to zamówisz to Ci założą w fabryce. Ale aby auto sie lepiej sprzedawało to dealer zamawia biedniejsza wersje. Dla tego jest tego tak mało. Chyba że zamawiasz auto od podstaw to Ci założą za dopłatą.

jaxde 11-11-2014 20:32

Światła dzienne kto co i jak ?
 
Mam teraz właczone swiatła mijania, przekrecam kluczyk i właczają się , czy jest mozliwość samemu to wyłączyć. Dla mnie udoskonalenie bez sensu, gdyby jeszcze właczały sie z opóźnieniem to rozumiem.

ziemek56 12-11-2014 01:06

Odp: Światła dzienne kto co i jak ?
 
Strata energii jest tak znikoma, że nie warto nawet zagłębiać tematu. Sterowanie światłami jest zawarte w "sowt-cie" komputera pokładowego" g:P

baner 13-11-2014 08:23

Odp: Światła dzienne kto co i jak ?
 
Poza tym "dzienne" świecą słabiaj od mijania więc i żarówki mnie dostają i orądu idzie mniej.

elmaniek 23-02-2016 01:19

automatyczne zapalanie swiatel
 
Witam, od 2 tygodni posiadam transita z 2010roku i gdy włącznik świateł jest ustawiony w pozycji "0" po przekreceniu kluczyka światla odrazu sie zapalaja.Czy jest mozliwosc wywalic ta opcje zeby poprostu zapalac je w tradycyjny sposob?

wojtekjanus 23-02-2016 08:54

Odp: automatyczne zapalanie swiatel
 
Z tego co wiem, to są światła do jazdy dziennej. W pozycji 0 nie świecą z pełną mocą tak, jak w pozycji 2.
Tak to wymyślają firmy zobligowane przepisami, że wszystkie nowe auta muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej (DRL).
Gdybyś chciał np założyć niezależne ledowe światła DRL - to wtedy miałoby sens zlikwidowanie tych fabrycznych. A teraz i tak przecież musiałbyś włączać światła mijania - więc chyba to nie ma sensu...

Konkretów dla Mk7 nie podam - nie posiadam schematu świateł...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.