Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Pomiar temperatury oleju w silniku 2.0 TDCI (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=303985)

dreammick 12-12-2019 09:43

Pomiar temperatury oleju w silniku 2.0 TDCI
 
Witam,

ostatnio chciałem sobie podejrzeć w jakim tempie nagrzewa się olej w silniku więc podłączyłem przez OBD tester żeby obserwować na bieżąco zmiany. Silnik uruchomiłem po nocy więc był zupełnie zimny, na zewnątrz temperatura rzędu 2-3 stC choć auto stało w garażu w temp ok 15 stC. Ku mojemu zdziwieniu w trakcie normalnej jazdy olej silnikowy zagrzał się do temperatury 105 stC szybciej niż płyn do 84 stC. Oczekiwałem raczej, że płyn złapie temperaturę, a olej będzie się dogrzewał dużo dłużej.

Jeżeli się nie mylę to temp oleju mierzona jest przy filtrze oleju i wymienniku ciepła, ale to chyba nie ma znaczenia boi tak płyn powinien szybciej złapać temp?

Czy mój tok rozumowania jest dobry? Czy ktoś z Was odczytuje na bieżąco temp oleju i ma jakieś spostrzeżenia?

Piotrek Wielos 12-12-2019 09:57

Odp: Pomiar temperatury oleju w silniku 2.0 TDCI
 
Cytat:

Napisał dreammick (Post 3202411)
Witam,

ostatnio chciałem sobie podejrzeć w jakim tempie nagrzewa się olej w silniku więc podłączyłem przez OBD tester żeby obserwować na bieżąco zmiany. Silnik uruchomiłem po nocy więc był zupełnie zimny, na zewnątrz temperatura rzędu 2-3 stC choć auto stało w garażu w temp ok 15 stC. Ku mojemu zdziwieniu w trakcie normalnej jazdy olej silnikowy zagrzał się do temperatury 105 stC szybciej niż płyn do 84 stC. Oczekiwałem raczej, że płyn złapie temperaturę, a olej będzie się dogrzewał dużo dłużej.

Jeżeli się nie mylę to temp oleju mierzona jest przy filtrze oleju i wymienniku ciepła, ale to chyba nie ma znaczenia boi tak płyn powinien szybciej złapać temp?

Czy mój tok rozumowania jest dobry? Czy ktoś z Was odczytuje na bieżąco temp oleju i ma jakieś spostrzeżenia?

U siebie w tdci nie sprawdzałem tego ale w poprzednim aucie miałem seryjnie w zegara h temp oleju i tak jak piszesz rozgrzewa się dużo wolniej niż ciecz, jednak przy normalnej jeździe nie przekraczał 95st olej oczywiście a jego rozgrzewanie trwało ok 1/3 czasu dłużej jak cieczy do temp roboczej

dreammick 12-12-2019 10:02

Odp: Pomiar temperatury oleju w silniku 2.0 TDCI
 
No właśnie, bo tak jak piszesz powinno być. Pytanie dlaczego u mnie jest odwrotnie;)

Piotrek Wielos 12-12-2019 10:09

Odp: Pomiar temperatury oleju w silniku 2.0 TDCI
 
Cytat:

Napisał dreammick (Post 3202418)
No właśnie, bo tak jak piszesz powinno być. Pytanie dlaczego u mnie jest odwrotnie;)

Jedyna sensowna odpowiedź że ciecz zbyt wolno się rozgrzewa, bo raczej opcja ze olej za szybko bym wykluczył, a jak jest tak jak mówię może termostat się nie domyka i stąd wolne rozgrzewanie się cieczy

dreammick 12-12-2019 10:24

Odp: Pomiar temperatury oleju w silniku 2.0 TDCI
 
Cytat:

Napisał Piotrek Wielos (Post 3202420)
Jedyna sensowna odpowiedź że ciecz zbyt wolno się rozgrzewa, bo raczej opcja ze olej za szybko bym wykluczył, a jak jest tak jak mówię może termostat się nie domyka i stąd wolne rozgrzewanie się cieczy

Wydaję mi się, że płyn chłodzący rozgrzewa się w typowym tempie. Spróbuję jeszcze podłączyć jakiś inny tester diagnostyczny, bo może ten którym mierzyłem oszukuje, choć to też raczej mało prawdopodobne

Piotrek Wielos 12-12-2019 10:27

Odp: Pomiar temperatury oleju w silniku 2.0 TDCI
 
Cytat:

Napisał dreammick (Post 3202423)
Wydaję mi się, że płyn chłodzący rozgrzewa się w typowym tempie. Spróbuję jeszcze podłączyć jakiś inny tester diagnostyczny, bo może ten którym mierzyłem oszukuje, choć to też raczej mało prawdopodobne

A może czujnik oszukuje? Bo tester tylko podaję informacje z czujnika

dreammick 12-12-2019 10:30

Odp: Pomiar temperatury oleju w silniku 2.0 TDCI
 
Cytat:

Napisał Piotrek Wielos (Post 3202424)
A może czujnik oszukuje? Bo tester tylko podaję informacje z czujnika

Też o tym myślałem, ale gdyby czujnik był uszkodzony to pokazywałby głupoty, a u mnie wartości wskazane są całkiem rzeczywiste więc chyba czujnik jest ok

radkor 12-12-2019 15:23

Odp: Pomiar temperatury oleju w silniku 2.0 TDCI
 
Nie wiem jak w 2.0 ale w 2.2 czujnik temperatury oleju jest w misce olejowej.

https://i.imgur.com/MhEKdMA.jpg

dreammick 13-12-2019 13:41

Pomiar temperatury oleju w silniku 2.0 TDCI
 
Nie mogę znaleźć teraz informacji gdzie znajduje się czujnik temp oleju w 2.0 ale gdzieś chyba nawet na forum czytałem, że jest przy filtrze oleju

lucas4891 13-12-2019 16:06

Odp: Pomiar temperatury oleju w silniku 2.0 TDCI
 
Szczerze, to się zastanawiam czy w ogóle jest czujnik temp oleju w tym silniku...przy filtrze to raczej czujnik ciśnienia jest


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.