Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Przytarty silnik. 1.5 EB (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=269960)

miroos 08-10-2017 09:30

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Ja w piątek byłem w ASO i po 12k km przebiegu olej był na minimum (trochę latałem szybko autostradami ale większość to miasto) - uzupełniono olej i przy okazji płyn chłodniczy (ciągle był na minimum) i zobaczymy co będzie dalej.
Ja usłyszałem że ASO zaczyna szukać problemu gdy zużycie oleju przekracza 1 litr/10k km

stefanb 08-10-2017 11:25

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
U mnie to wyglądało tak:

Sprawdzane wczoraj rano, po nocy - tak jak pisałem - przebieg 17600km, olej od nowości:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Następnie dolałem ok. 200ml i dziś rano jest tak:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Także moim zdaniem nie ma tragedii - nawet jeśli przyjmiemy, że przez te 18 tys. km wziął 0,8l (od max do min) to da się jeszcze przeżyć - a też jeździłem trochę autostradami. Zobaczymy jak będzie potem - oby nie gorzej. Tak czy inaczej, jest to nauczka, że min. raz na kwartał należy sprawdzić olej.

Oczywiście fajnie gdyby nie brał zupełnie nic, ale po dzisiejszej "nowoczesnej" technice nie spodziewam się cudów...

Bump:
Cytat:

Napisał azuz (Post 2861384)
Dzień dobry wszystkim.
(...)
Przed wyjazdem w trasę sprawdziłem poziom - był mniej więcej w połowie bagnetu (oczywiście na zimnym silniku), przebieg - niecałe 17 000km. Dodam tylko, że miałem 2 dolewki póki co - jedna przy przebiegu 4 700km - 0.5 litra, druga przy przebiegu 15 500 - 0.5 litra.
(...)


Azuz - swoją drogą, to wychodzi na to, że przez 15500km trzeba było dolać litr oleju - to jakoś faktycznie bardzo dużo. Czy masz ten samochód od nowości? Czy kupiłeś go już jako "lekko" używany (np. demo z salonu)?. Bo to brzmi rzeczywiście dziwnie, że po 4700km trzeba było już dolać 0,5l...

azuz 08-10-2017 18:13

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Mam auto od nowości.
Zużycie oleju "normalizuje się" mniej więcej do przebiegu 5000km, więc wcale mnie nie zdziwiło, że musiałem dolać te 0,5 pierwsze. Później zrobiłem w sumie ok 10k na kolejnym 0,5.
Wg instrukcji powinno się sprawdzać olej raz w miesiącu. Robiłem to nawet częściej.
Przed felerną trasą miałem poziom mniej więcej taki jak u Ciebie na dolewce...

stefanb 08-10-2017 21:18

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Wynika z tego, że Twój silnik od początku brał jakoś więcej oleju niż np. u mnie - jeśli po 5000 trzeba było już dolać 0,5l. Pytałem o to, czy auto jest nowe, bo sam byłem świadkiem, jak sprzedawca traktuje testowego Mondeo z przebiegiem 500km - "opór decha", bez litości.
Nie rozumiem też, jak to się stało, że w silniku nagle zostało tylko 1,5 litra oleju!!! Nawet jeśli przed wyruszeniem w trasę nie miałeś "zalanego do pełna", czyli powiedzmy miałeś 3,5l, to jak mogło ot tak po prostu zniknąć 2l ??? Albo ten silnik miał jakąś wadę montażową i faktycznie "zgubił" ten olej, albo serwis coś ściemnia.
Wiem, że nie jest to dla Ciebie łatwa sytuacja, ale daj znać jaki będzie finał tej sprawy.
POWODZENIA!

22fordmondeo 08-10-2017 21:25

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Moim zdaniem po zauważeniu, że stan oleju zbliża się do minimum dolałbym do zimnego silnika tyle by stan podszedł do max i skontrolował znowu za 1000 km

zastanawiam się, czy olej nie zaczyna się spalać bardziej wraz z jego naturalnym zużyciem eksploatacyjnym

Mój brat śmiga MK5 2.0 tdci 150 koni i przy przebiegu 74 tys komputer pierwszy raz od początku eksploatacji zakrzyczał mu o dolewkę oleju (ostatni serwis w okolicy 57 tys. km) - szczegółów ile było na bagnecie i ile dolał nie znam - dużo lata po autostradach, ale raczej ma spokojny tryb jazdy.

Bladerx23 14-10-2017 13:01

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Nie wiem jak u Was ale email z forda .... maksymalne zużycie oleju to 0,5l na 1 kkm - Jakbym czytał 1,4 tsi.

azuz 17-10-2017 15:14

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Gwarancja wciąż nie została uznana...
Przypomniało mi się jeszcze, serwis próbując usunąć stuki dochodzące z komory silnika...dolał oleju i najnormalniej w świecie odpalali auto w celu "ułożenia się" cholera wie czego w sumie...
Zaczepiłem Ford Polska na ich oficjalnej stronie na FB pytaniem o zużycie oleju, ciekawe czy będzie jakaś odpowiedź.
Byłbym wdzięczny za zainteresowanie :)

Hrdcr_real 22-10-2017 12:25

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Piszą już o Tobie na bezprawniku

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Trzymam kciuki za powodzenie uznania gwarancji.

BTW nie wiem dlaczego tak od niej Ford ucieka przeciez dla niego to mniej niz dla calego forum 1 grosz... a straty w wizerunku duzo wieksze.

pasiek 22-10-2017 12:42

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Kup sobie człowieku nowe auto.. to już zaczyna podchodzić pod bandytyzm

slider2002 22-10-2017 19:01

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Każdy przeciętny użytkownik auta wie że olej sprawdza się co 1000km. Jak silnik olej bierze albo jak jeździ się po autostradach to trzeba to robić częściej. A nasz właściciel przejechał po autostradach 2500km bez kontroli oleju chociaż wiedział że silnik pobiera olej. Kierowca ignorant a teraz płacze ze mu gwarancji nie chcą uznać.......

skoru 22-10-2017 19:28

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał slider2002 (Post 2875084)
Każdy przeciętny użytkownik auta wie

Każdy przeciętny użytkownik ma eksploatować pojazd wg. wytycznych producenta, tj. sprawdzać olej raz na miesiąc i jeździć na serwis wg. komunikatów komputera albo raz na rok. Producent deklaruje, że przy takim typie eksploatacji za każdą awarię towaru odpowiada on, nie użytkownik. Jesteś mądrzejszy od gwaranta? Usprawiedliwiasz go?

W tej sprawie po stronie gwaranta leży obowiązek udowodnienia użytkownikowi że niepoprawnie eksploatował auto. Jeżeli nie jest w stanie, ma obowiązek pokornie naprawić auto. EOT.

slider2002 22-10-2017 19:37

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Tu już nawet nie chodzi o gwarancję tylko o świadomość użytkownika. A każdy takową powinien mieć. Producenci zalecają też wymianę oleju z w niektórych autach co 50kkm a żaden rozsądny kierowca nie będzie tak długo czekał. Większość nie zaleca wymiany oleju w skrzyni biegów a wiadomo że dobrze to robić. Auto to bardzo skomplikowana maszyna i trzeba mieć tracę świadomości jak to eksploatowac a nie tylko jak ta przysłowiowa blondynka gaz w dech i do przodu. A poza tym taki silnik to do Fiesty się nadaje a nie do ciężkiego Mondeo. Błąd popełniono już przy kupnie tak skonfigurowanego auta. Ten silnik za ciekawy nie jest a w Mondeo mocno wysilony i obciążony. Ford popełnił błąd pisząc instrukcje obsługi to fakt.

Miralon 22-10-2017 19:37

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Jakbym miał sprawdzać olej co 1000 km to musiałbym czasami robić to kilka razy w tygodniu. Do tego czasami na parkingu pośród głuszy. Dobre.

slider2002 22-10-2017 19:39

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
No właśnie tak trzeba robić jeśli wiesz ze poprzednio dwa razy oleju brakowało. Nie trzeba w gluszy. Są jeszcze stacje benzynowe
��

pasiek 22-10-2017 19:44

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał slider2002 (Post 2875084)
Każdy przeciętny użytkownik auta wie że olej sprawdza się co 1000km. Jak silnik olej bierze albo jak jeździ się po autostradach to trzeba to robić częściej. A nasz właściciel przejechał po autostradach 2500km bez kontroli oleju chociaż wiedział że silnik pobiera olej. Kierowca ignorant a teraz płacze ze mu gwarancji nie chcą uznać.......

Co to za głupie pisanie ? Nawet jeśli zrobił te 2.5kkm to ile powinno według instrukcji oleju mu wypalić? 1L ? ( co samo w sobie jest absurdalne ) i co silnik się zatarł ? Ja miałem w swoim życiu parę aut benzynowych i nigdy oleju nie dolewałem , było zawsze od wymiany do wymiany. Ford wypuścił jakieś problematyczne silniki i teraz nie chce brać za to odpowiedzialności. Cały czas przypominam że, to nowe auto jest, a nie dwudziestoletni złom.

slider2002 22-10-2017 19:51

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
To że że silniki EB są problematyczne wiadomo od dawna więc nie trzeba było go kupować. Norma zużycia oleju to 1l na 1000km więc mu ubyło 2,5.l i się przystało. Ja tu nie bronię Fordabo bo takie zużycie oleju to śmiech na sali ale kierowca przyłożył rękę do zajchania tego silnika

rajman 22-10-2017 19:54

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Kolega slider to chyba w ASO pracuje. Znane problemy EB dotyczą raczej eksploatacji w ekstremalnych warunkach i prędkościach 200+. Nie sądzę że 140 na autostradzie przy 3k RPM to jakieś niebywale obciążenie.

Bzdura i miganie się od odpowiedzialności ze strony forda. Proponuję artykuł z niebezpiecznika dodać na wykop.

slider2002 22-10-2017 19:57

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Gdyby kierowca częściej sprawdzał olej to silnik by się nie zatarl. Koniec i kropka. Nie ma z czym dyskutować.

tomaszjan31 22-10-2017 19:58

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał slider2002 (Post 2875084)
Każdy przeciętny użytkownik auta wie że olej sprawdza się co 1000km

Przemek z jednej strony masz racje, ale z drugiej strony pitolisz.
Racje masz, ze powinien szczególnie zadbać o kontrole, gdyż były przesłanki zżerania oleju, więc powinien być bardziej czujny.
Z drugiej strony facet kupił nowy samochód i jak twierdzi "sprawdzał" poziom i dolewał oliwy. Szczerze niech sie wypowiedzą forumowicze ilu z nas w nowych brykach sprawdza co 1000 kilometrów stan. Przyznam sie pierwszy szczerze, ze po odebraniu nowego forda od dealera i przejechania ok 500 kilometrów do okola komina sprawdziłem stan a następnie przejechałem trasę 5000 klocków bez kontroli. Dopiero w nocy czytając ten wątek zszedłem do garażu sprawdzić poziom:027:
Uważam, ze serwis bez zająknięcia powinien naprawić motor w ramach gwarancji. To nie są czasy ze nie ma konkurencji i nie ma w czym wybierać.
Na szczęście od kilkunastu lat w zadnym moim fordzie nie musiałem oleju uzupełniać a trochę sie ich przewinęło.

skoru 22-10-2017 20:03

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Z punktu widzenia prawa konsumenta auto nie różni się wiele od pralki czy telewizora. Masz też jakieś dodatkowe zalecenia serwisowe ponad instrukcje w stosunku do sprzętu AGD?

Każdy, kto użytkuje swoje auto jak sprzęt AGD ma prawo oczekiwać, że przez deklarowany przez producenta okres gwarancji ma obowiązek spełniać tylko kryteria minimalne, opisane w instrukcji. Wszystko ponad to ma tylko i wyłącznie wydłużyć potencjalnie bezawaryjną eksploatację po okresie gwarancji.

Pusty śmiech mnie bierze gdy czytam te wypociny jak to "silniczek" 1.5 jest zbyt mały do Mdo, zbyt wysilony itd. Każdy kto zna budowę silników spalinowych wie, że można zrobić super trwałe 2 cylindrowe 1.0 do tego auta o mocy nawet 200 KM, wszystko jest kwestią zastosowanych materiałów i technologii. Sprawa się zmienia gdy zaczynamy gadać o kosztach produkcji, a przede wszystkim zużyciu paliwa.

slider2002 22-10-2017 20:04

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Ja zawsze sprawdzam co 500-1000km choć mam to szczęście że moje auta nie biorą oleju. Powtarzam że nie bronię Forda. Krytykuje kierowcę za ignorancja to fakt. Ale Ford po pierwsze nie powinien produkować silników z takim zużyciem oleju a po drugie powinien przeredagowac instrukcje.

kaan1 22-10-2017 20:05

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Panowie, to już pachnie jakimś średniowieczem motoryzacyjnym. Kupuje się auta prawie-autonomiczne, a brakuje w nich ostrzeżenia o nienaturalnie nadmiernym (25% !!!) ubytku oleju.

pasiek 22-10-2017 20:07

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Teraz tyczy się to forda ? ;) https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...d22ebb8bd9.jpg

skoru 22-10-2017 20:14

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] : Zdajesz sobie sprawę że są auta w których robi się i 1-2kkm dziennie? Czy to znaczy że zalecasz mi sprawdzanie oleju raz - dwa razy dziennie kiedy jadę np. w trasę do Francji autem na gwarancji producenta z przebiegiem 20 kkm?!

BTW, kombinuję właśnie czy by nie spróbować wymusić jakoś na Fordzie przez rzecznika konsumenta zamontowania czujnika poziomu min. oleju, jako że auto nie ma monitorowanego podstawowego parametru jakim jest poziom oleju, gdy nawet w instrukcji przewiduje się jego normalne zużycie eksploatacyjne na tyle duże, że może go nie wystarczyć między zalecanymi przeglądami w ASO lub nawet zalecanym sprawdzaniem poziomu oleju (raz na miesiąc).

tomaszjan31 22-10-2017 20:18

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Wiem, ze jestem niedouczony w silnikach ecoboost ale brak kontrolki oleju ?
To nawet w polonezie z 1994r miałem kontrolkę wraz z ciśnieniem...

W dodatku w silniku olejożernym

pasiek 22-10-2017 20:19

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Zgadza się, we fiacie 125 też był.

skoru 22-10-2017 20:20

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] koledzy wyżej piszą, że jest tylko czujnik ciśnienia, bez czujnika poziomu min...

Autor wątku pisał że nic mu się nie zaświeciło mimo że zostało mu tylko 1.5 l oleju!

tomaszjan31 22-10-2017 20:25

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał skoru (Post 2875159)
koledzy wyżej piszą, że jest tylko czujnik ciśnienia, bez czujnika poziomu min...

Co mi po ciśnieniu, jak nie mam oleju ?
W tym silniku lepiej mieć czujnik poziomu :027:

Gregi86 22-10-2017 20:32

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
nie ma oleju, nie ma cisnienia, jest kontrolka.
tyle ze w takiej sytuacji zostaje juz mniej niz litr oleju w silniku. zeby nie zauwazyc tak duzego ubytku to silnik juz dawno nadaje sie do remontu.

siebek 22-10-2017 20:44

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
W 2.0TDCi chyba jest czujnik poziomu oleju? Ktoś coś wie na ten temat?
Wiem, że jest czujnik jakości oleju (nie mówię tu o tym procentowym wskaźniku, bo ten nie działa), bo przy 19.000km dostałem ostrzeżenie o niskiej jakości oleju i zalecenie jego wymiany.

slider2002 22-10-2017 20:51

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał skoru (Post 2875150)
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] : Zdajesz sobie sprawę że są auta w których robi się i 1-2kkm dziennie? Czy to znaczy że zalecasz mi sprawdzanie oleju raz - dwa razy dziennie kiedy jadę np. w trasę do Francji autem na gwarancji producenta z przebiegiem 20 kkm?!

BTW, kombinuję właśnie czy by nie spróbować wymusić jakoś na Fordzie przez rzecznika konsumenta zamontowania czujnika poziomu min. oleju, jako że auto nie ma monitorowanego podstawowego parametru jakim jest poziom oleju, gdy nawet w instrukcji przewiduje się jego normalne zużycie eksploatacyjne na tyle duże, że może go nie wystarczyć między zalecanymi przeglądami w ASO lub nawet zalecanym sprawdzaniem poziomu oleju (raz na miesiąc).

A co nie robisz postoju na kawę, na tankowanie? Nowe auta są specjalnej troski. Czasy pancernych wozudel dawno odeszły. Kontrola oleju jest jak dosłanie płynu do spryskiwaczy. Nic nie kosztu i nie jest trudne.

tomaszjan31 22-10-2017 20:58

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał slider2002 (Post 2875186)
jest jak dosłanie płynu do spryskiwaczy

Nawet w zbiorniczku spryskiwacza jest czujnik
Cytat:

Napisał slider2002 (Post 2875186)
A co nie robisz postoju na kawę, na tankowanie?

Zresztą kontrolka rezerwy róznież

slawek-kali 22-10-2017 21:21

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Fordy nie maja czujnika poziomu oleju lub inaczej.. maja a zwie sie bagnet! ;)

cattani75 22-10-2017 21:26

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Panowie, ale gadacie głupoty miejscami. Chcecie mi powiedzieć, że jadąc nowym autem na narty do Austrii mam zrobić nocleg po drodze, żeby rano sprawdzić poziom oleju (nie sprawdza się poziomu oleju zaraz po jeździe). Błagam!

slawek-kali 22-10-2017 21:32

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
w dieslach problemu nie ma.. te przeładowane benzyny i owszem.. ale kazdy producent tak ma.. patrz VW...

skoru 22-10-2017 22:26

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał slawek-kali (Post 2875231)
te przeładowane benzyny i owszem.. ale kazdy producent tak ma.. patrz VW...

Nie mogę się zgodzić. 1.4T z Fiata, 1.4T z Opla, zresztą nowe 1.8 i nawet 2.0 TSI z VAG mają wyeliminowaną wadę, tj. spalają na tyle mało, że nie trzeba dolewać między przeglądami. Z drugiej strony mamy we flocie niby pancernego 2.0 JTD który żłopie olej, ale wiemy że był katowany przez kierowcę, dlatego mam nadzieję że opisywany w tym wątku przypadek to statystyka i że nie dotyczy to wszsytkich 1.5 EB

slawek-kali 22-10-2017 22:27

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Czy to jest forum opla itd ? staram sie doradzac, ale nie podejmuje decyzji za was..

skoru 22-10-2017 22:34

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał slawek-kali (Post 2875276)
Czy to jest forum opla itd ?

Sam wyżej wywołujesz do tablicy VW jako przykład jak to u wszystkich te "przeładowane benzyny" są złe...

cattani75 22-10-2017 22:34

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał MACIEQMACIEQ (Post 2875280)
kompletny idiotyzm

kompletny idiotyzm

Widzę, że na różne sposoby próbujesz mnie obrazić - najpierw pisząc, że robię z siebie idiotę, potem, że jestem debilem, a teraz, że piszę idiotyzmy.
Niewiele to wnosi do ogólnej dyskusji o tym, czy olej należy sprawdzać w trakcie trasy 1000 km, no ale każdy może napisać, co chce i umie.

slider2002 22-10-2017 22:35

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał cattani75 (Post 2875224)
Panowie, ale gadacie głupoty miejscami. Chcecie mi powiedzieć, że jadąc nowym autem na narty do Austrii mam zrobić nocleg po drodze, żeby rano sprawdzić poziom oleju (nie sprawdza się poziomu oleju zaraz po jeździe). Błagam!

Wystarczy odczekać 15-20min.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.