Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford C-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=120)
-   -   [C-MAX 2007-2010] Błąd wskazania benzyny przy jeździe na gazie. Poszukiwany schemat ECU (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=332620)

Math13 28-12-2022 17:58

Błąd wskazania benzyny przy jeździe na gazie. Poszukiwany schemat ECU
 
Witam.
Tak jak w temacie poszukuję schematu wraz z oznaczeniami pinów w złączach sterownika ECU.
Ford C-Max 2008 rok, silnik: 2.0 Duratec-HE (MI4) 145KM

Wszystkie schematy, które udało mi się zdobyć nie posiadają rozpiski dla mojego silnika.
Są schematy dla wszystkich Diesli, oraz 1.4L & 1.6L Benzyna.
Natomiast nie ma dla 1.8L & 2.0L Duratec-HE (MI4). A w nim występuje zupełnie inne złącze ECU.

Math13 05-01-2023 15:19

Pływak w zbiorniku paliwa. Jak najprościej się podłączyć?
 
Witam.
Jestem właścicielem Ford C-Max 2008 rok, silnik: 2.0 Duratec 145KM

Niedawno zamontowałem w nim instalację gazową STAG-4 QBOX PLUS.
Przy jeździe na gazie powstał problem ze wskazaniami paliwa i zapalającymi się kontrolkami niskiego poziomu benzyny.
Aby ominąć ten błąd wymagane jest podłączenie do przewodów pływaka zbiornika benzyny fabrycznego emulatora poziomu paliwa FLE.

Będę wdzięczny za pomoc we wskazaniu miejsca z łatwym dostępem do przewodów od pływaka zbiornika paliwa. Bez demontowania zbiornika paliwa.
Może w jednej ze skrzynek bezpieczników, może któryś przekaźnik?

kln1920 05-01-2023 17:34

Odp: Błąd wskazania benzyny przy jeździe na gazie. Poszukiwany schemat ECU
 
Ale od tego jest zakład, który zakładał gaz. Mają to zrobić poprawnie od A do Z. Poza tym, w Fordzie emulator nie jest potrzebny, bo wskazanie poziomu paliwa jest brane bezpośrednio z pływaka, więc jedynie zasięg będzie spadał, ale wskazanie poziomu paliwa powinno działać poprawnie

Math13 05-01-2023 19:48

Odp: Błąd wskazania benzyny przy jeździe na gazie. Poszukiwany schemat ECU
 
Cytat:

Napisał kln1920 (Post 3438804)
... wskazanie poziomu paliwa jest brane bezpośrednio z pływaka, więc jedynie zasięg będzie spadał, ale wskazanie poziomu paliwa powinno działać poprawnie

Masz rację. Wskazanie poziomu paliwa jest brane bezpośrednio z pływaka. I przy nawet najdłuższej jeździe na gazie, wskaźnik benzyny nie opada i pokazuje prawidłowy poziom. Tutaj się z Tobą jak najbardziej zgodzę.
Natomiast, tak jak piszesz, spada zasięg wyświetlany na komputerze. A co za tym idzie, gdy ten zasięg jest coraz mniejszy generowany jest sygnał świetlny o "niby to" małej ilości paliwa tzw. rezerwa (żółty, a następnie czerwony). I co najgorsze pojawia się ostrzegawczy sygnał dźwiękowy, niepotrzebnie rozpraszający uwagę kierowcy.
Komputer auta bierze skądś informacje, że podczas jazdy "niby to ubywa benzyny w zbiorniku". I na to nie mam niestety wpływu. :-(

Połowicznym rozwiązaniem jest co jakiś czas dolewanie niewielkiej ilości benzyny do baku. Tylko wówczas gdy zmieni się poziom pływaka w zbiorniku, komputer auta odczytuje na nowo jego położenie oraz poziom benzyny i na nowo oblicza i wyświtla orientacyjny zasięg.

Na tej podstawie chciałem spróbować oszukać komputer auta poprzez FABRYCZNY emulator poziomu paliwa zaadoptowany w sterownik gazu STAG.
Czyli krótko mówiąć wymusić na komputerze auta, okresowy reset poziomu benzyny w zbiorniku, poprzez odczyt stanu pływaka. Np. po wyłączeniu zapłonu, a nie tylko po zatankowaniu.

Aby nie być gołosłownym załączam schemat z instrukcji, że sterownik gazu STAG jest wyposażony w taki emulator.
https://images90.fotosik.pl/639/3d740c8919b50c67med.jpg

Ja potrzebuję jedynie odnaleźć miejsce gdzie najlepiej/najprościej w Ford C-Max wpiąć się w przewody od pływaka benzyny, bez konieczności demontowania całego zbiornika.

kln1920 05-01-2023 19:51

Odp: Błąd wskazania benzyny przy jeździe na gazie. Poszukiwany schemat ECU
 
Ale te emulatory są do pływaka, który akurat emulacji nie potrzebuje. Najprościej trzymać po prostu co najmniej 1/3 zbiornika paliwa i będzie ok, zanim zasięg spadnie na tyle, żeby rezerwę zapalić, PCM zdąży sobie na nowo ten zasięg przeliczyć. Miałem tak w Focusie MK2, po prostu tankowałem 3/4 baku i jak spadało do 1/3 to dotankowałem znowu i było ok, rezerwa się nie zapalała.

Math13 05-01-2023 20:16

Odp: Błąd wskazania benzyny przy jeździe na gazie. Poszukiwany schemat ECU
 
Cytat:

Napisał kln1920 (Post 3438821)
Najprościej ...

U mnie nie do końca się to sprawdza.
Gdy trzymałem 1/3 zbiornika benzyny, to ten zasięg szybko spadał i musiałem dotankowywać kilka litrów, aby pozbyć się tego denerwującego sygnału dźwiękowego.

Gdy zatankowałem 3/4 zbiornika benzyny, zasięg również spada. Ale u mnie nie następuje, żaden reset zasięgu. Nawet po długim czasie.
Zrobiłem już wiele kilometrów na gazie. Dokładnie to tankowałem już 2 razy po ok. 35 litów gazu. W tym czasie zasięg na benzynie nadal spada i tylko chwila dzieli mnie od tego gdy zapalą się kontroliki i pojawi ten denerwujący sygnał ostrzegawczy.
Będę musiał znowu dotankować benzyny. A ile razy będę mógł to zrobić mając nadal 3/4 zbiornika? :-(

Chciałem po prostu spróbować z tym emulatorem. Nic mnie to nie kosztuje, poza chwilą czasu na podpięcie. Jest to dla mnie najtańsze rozwiązanie.
Może nie zadziała, ale przynajmniej będę wiedział, że nie tędy droga.


Cytat:

Napisał kln1920 (Post 3438821)
PCM zdąży sobie na nowo ten zasięg przeliczyć

Jak często przelicza u Ciebie? Bo u mnie jak na razie tego nie robi i zasięg od 2 tygodni ciągle tylko spada.

kln1920 05-01-2023 21:12

Odp: Błąd wskazania benzyny przy jeździe na gazie. Poszukiwany schemat ECU
 
Nie pamiętam, ale mając pół baku zasięg spadał do około 150km po czym przeliczał

Antej 06-01-2023 07:26

Odp: Błąd wskazania benzyny przy jeździe na gazie. Poszukiwany schemat ECU
 
Twierdzicie ze to PCM coś "przelicza".

Wedlug mnie to licznik.
Zrób reset licznika, odpinając mu napięcie (bezposrednio kostką, lub bezpiecznikiem).

Zawsze po grzebaniu w sofcie licznika , wskazania spalania zeruja się, a dystans na baku nienaturalnie optymistycznie zawyża.

Ewntualnie do sprawdzenia PID z PCM czy jest taki od DTE.

kln1920 06-01-2023 08:16

Odp: Błąd wskazania benzyny przy jeździe na gazie. Poszukiwany schemat ECU
 
Całkiem możliwe, ale jak mówię, rezerwa zapala się od zasięgu, a zasięg spada od przejechanych kilometrów i średniego spalania. Ale mając wystarczająco paliwa w baku, jeśli zasięg będzie spadał, a paliwo w baku nie, to PCM/IPC "zorientuje się" że coś jest nie tak i po prostu zresetuje zasięg według aktualnego średniego spalania i poziomu paliwa w baku

lukiprzy 11-01-2023 12:44

Odp: Pływak w zbiorniku paliwa. Jak najprościej się podłączyć?
 
Cytat:

Napisał Math13 (Post 3438783)
Witam.
Jestem właścicielem Ford C-Max 2008 rok, silnik: 2.0 Duratec 145KM

Niedawno zamontowałem w nim instalację gazową STAG-4 QBOX PLUS.
Przy jeździe na gazie powstał problem ze wskazaniami paliwa i zapalającymi się kontrolkami niskiego poziomu benzyny.

Hej.
Mam takiego samego CMAXa i taką samą instalację i nie mam takiego problemu jak ty. Zatankowana bena na max - zasieg ok 800km i wyjezdzam zbiornik gazu za zbiornikiem i nie piszczy mi zadna rezerwa ze paliwo sie kończy.
Może masz coś źle podłączone.
Taką sama instalacje mam w Mondeo mk4 i tam również nie mam problemu

pozdroo


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:20.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.