Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] filtr DPF (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=67295)

ph71 15-04-2009 14:49

filtr DPF
 
Witam kolegów, w szczególności tych z większym przebiegami i z filtrami cząstek stałych...
W moim aucie jest on już obligatoryjny (prod. 2009) i postanowiłem zapytać ASO o to i owo na ten temat. ASO twierdzi, że po przebiegu +/- 100 kkm czeka mnie dolewka specjalnego płynu dopalającego dozowanego do paliwa i/lub wymiana samego filtra (w drastycznym przypadku).

Koszt samego płynu uwaga: minimum 1000 zł...:shock:

Dodatkowo zalecają z uwagi na DPF przejście na olej Formula F (to zrozumiałe) made by Castrol, ale cena tegoż w ASO to 44,00 zł/litr bez wymiany, i to z beczki. Ciekawe, że w internetowych sklepach Forda ten sam olej można kupić za 20,00 zł/litr w opakowaniu a 5 litrów...
Znając pazerność ASO mogłem się spodziewać, że cena oleju będzie mocno zawyżona...ale cena tego specyfiku dopalającego paliwo normalnie powala na kolana...:(

pawels_123 15-04-2009 15:38

Odp: filtr DPF
 
Witam, Ja jestem posiadaczem S-Max`a z 2006r. Kupiłem samochód używany z przebiegiem 112tys (akurat trafił mi się model 2.0 TDCi + DPF). W ASO w którym sprawdzałem samochód przez zakupem pytałem się o DPF i nic o dolewce specjalnego płynu nie wspominali (może nie chcieli mnie przestraszyć). Rada była jedna - co jakiś czas dać w "gaźnik" aby była możliwość oczyszczenia się filtru. Oznaki jego zapełniania to np. informacja o potrzebie wymiany oleju silnikowego.
Za jakiś czas czeka mnie duży przegląd (przy 120tys) wiec będę mógł napisać coś więcej.

heko 15-04-2009 15:46

Odp: filtr DPF
 
..w tych silnikach dopalanie DPF odbywa się automatycznie..zmienia się dawkowanie paliwa ...bez żadnych dodatkowych płynów!!! :P i następuje to tylko przy dłuższej jeździe na wyższych obr. ..więc czasami trzeba dać w palnik..na obr. ok. 3tys. przez paręnaście km. :(

tygrysex 15-04-2009 16:13

Odp: filtr DPF
 
Ale potwierdza sie regula, ze w ASO g@wno wiedza :(
Nie bede sie wypowiadal o silniku 2.2 TDCI (chociaz w Outlanderze 2.2 jest silnik s PSA i tam podobno jest wlasnie filtr DPF ktory trzeba zalewac), ale 2.0 TDCI to filtr suchy czy jak mu tam i nic sie nie dolewa jak juz wspomnial heko... co za barany!!!!

Ja sie ciesze, ze zamawiajac auto w 2008 nikt nie pytal czy chce, wiec brak takowego wynalazku... ekelogicznie poprawnego i utrudniajacego zycie jednoczesnie :D

pawels_123 15-04-2009 18:02

Odp: filtr DPF
 
Jestem ciekawy (może ktoś z kolegów wie) czy czasami DPF w 2.0 TDCI nie jest wymagany aby była spełniona norma Euro4 ? Jeśli tak to zrozumiałbym intencje kogoś kto kupując samochów z początków produkcji (gdzie DPF był opcją do 2.0 TDCI) chciał taki filtr mieć i dostać zieloną naklejkę.

ph71 15-04-2009 19:58

Odp: filtr DPF
 
Czy ten silnik przypadkiem nie pochodzi z PSA?
Np. w cytrynach jest i trzeba tego płynu dolewać, bo umożliwia to oczyszczanie filtra przy obniżonej temperaturze (czytaj spokojniejszej eksploatacji) już przy 400 st.C. Ile, to zapewne zależy od stylu jazdy kierowcy. Może właśnie o to chodzi, że jak warunki do dopalenia bez płynu są sprzyjające, to nie ma co uzupełniać i nie ma problemu? A jak nie to automat dozuje płynu wg potrzeb?
Jedno jest pewne: ilość dozowań jest zliczana przez komputer i po przekroczeniu zaprogamowanej wartości, komputer wzywa na zmianę oleju (jak mi wytłumaczono płyn wpływa na pogorszenie parametrów oleju silnikowego). Wspomniana we wcześniejszym poście dolewka wymaga dodatkowo resetowania komputera w serwisie (w świetle powyższego to logiczne).

Jakkolwiek sprawdzę kontrolnie w innym ASO jak to w końcu z tym płynem jest...

Tak czy inaczej, dać w palnik raz po raz w sprzyjających warunkach zawsze można, a nawet trzeba (w świetle kosztów płynu uzasadnione), bo ten silnik sprawia wrażenie jakby mu to było potrzebne, aby się pokazać z najlepszej strony...:)

Kayu 15-04-2009 20:28

Odp: filtr DPF
 
del

tygrysex 15-04-2009 20:46

Odp: filtr DPF
 
ph71 - 2.0 TDCI to PSA, zgadza sie... ale potem jest jeszcze podzial na filtry suche i mokre (czy tam otwarte i zamkniete), ale na tyle 2.0 TDCI w S'iach i Mondeo bylo by slychac na forum o tym, ze trzeba dolewac plyn... (niektorzy przeciez lykli filtr jako opcje, a niektorzy staneli przed faktem dokonanym kupujac uzywane auto juz z filtrem)
Chyba, ze stara wersja DPF przed rocznikiem 2009 to poprostu inny filtr...

ph71 16-04-2009 15:58

Odp: filtr DPF
 
Cytat:

Napisał tygrysex (Post 1139496)
ph71 - 2.0 TDCI to PSA, zgadza sie... ale potem jest jeszcze podzial na filtry suche i mokre (czy tam otwarte i zamkniete), ale na tyle 2.0 TDCI w S'iach i Mondeo bylo by slychac na forum o tym, ze trzeba dolewac plyn... (niektorzy przeciez lykli filtr jako opcje, a niektorzy staneli przed faktem dokonanym kupujac uzywane auto juz z filtrem)
Chyba, ze stara wersja DPF przed rocznikiem 2009 to poprostu inny filtr...

Wiadomość dnia: po całodziennych poszukiwaniach na infolinii, telefonicznych rozmowach z ASO oraz wizycie w miejscu zakupu z doglądnięciem maksia na podnośniku okazało się, że...

...nie mam żadnego filtra cząstek stałych :shock::!: (a miałem podobno mieć - obligatoryjnie w zamówieniu, faktura za auto etc.).

Już sam nie wiem czy z tego wszystkiego śmiać się czy płakać :572:

Oprócz całej masy informacji częściowo zbieżnych a częściowo nie (co ASO to nieco nieco inna wersja) dotyczących DFP (notabene tylko suche są w maksiach, jeśli w ogóle) jako komentarz ze swojej strony życzę innym użytkownikom maksiów...

...możliwie długiej i bezproblemowej eksploatacji naszych cacek, żeby jak najrzadziej zaglądały do tych miejsc w trosce zdrowie psychiczne oraz finanse ich właścicieli. Amen.

tygrysex 16-04-2009 21:23

Odp: filtr DPF
 
To jestem ciekaw komu udalo im sie sprzedac ten plyn... i gdzie wytrzasneli info o nim... ludzie, ludzie... i zaufaj takim w ciemno :(


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.