Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Diesel (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=139)
-   -   [2,0 i 2,2 TDCi] kod Błędu P0251 (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=140689)

Goral 30 02-10-2011 14:07

kod Błędu P0251
 
witam posiadam Modeo mk3 2.0TDCi + chip .
od pewnego czasu zaczął mocniej dymić , a na dodatek podczas gwaltownego wcisniecia pedału gazu wyskakuje sprężynka no i trzeba wyłączyć stacyjke i ponownie uruchomic by wróciło do normy.Dzieje sie tak na ciepłym silniku.podjechałem do mechanika , podpiął pod kompa i wyszedł tylko jeden błąd P0251 . to jest jakiś czujnik ale czy to ten przy listwie wtryskowej czy ten przy EGR ?
proszę o pomoc koledzy

wojtekjanus 02-10-2011 18:25

Odp: kod Błędu P0251
 
Błąd P0251 to nie jest zepsuty czujnik, tylko mówi on o usterce regulacji dawki paliwa doprowadzanej do wtryskiwacza.
Wg IDS -a (to fordowski tester) lista przyczyn powstania tego kodu błędu może być:
- błąd sterowania ciśnieniem w szynie paliwowej
- brak paliwa w zbiorniku
- ograniczenie przepływu miedzy pompą paliwa i zbiornikiem
- niedrożny filtr paliwa
- zablokowane, splątane lub zagniecione przewody paliwowe
- uszkodzone przewody elektr. zaworu regulacji dawki paliwa
- usterka wtryskiwacza

Wykonaj test ciśnienia paliwa i nieszczelności wewnętrznej... etc.
=============================
Tyle IDS, ale przy każdej z wymienionych przyczyn test zakłada prawidłową pracę czujnika cisnienia na szynie - tymczasem sam czujnik może być uszkodzony i przekazywać nieprawdziwe dane. To jedno...
Test nieszczelności WEWNĘTRZNEJ to między innymi próba przelewowa - zbyt duże przelewanie na wtryskach daje zbyt duże spadki ciśnienia... Trzeba ją wykonać.
Życie pokazuje, że po przelewających wtryskach przyczyną powstawania tego błędu może być zawór regulacji ciśnienia IMV w pompie.
Lub sama pompa. Po chipie wymagania odnośnie ciśnienia na szynie są stale podwyższone - szanse na wyjście z dopuszczalnych przez system tolerancji (np z tytułu zużycia pompy wtryskowej) są większe niż bez chipu i dzieje się to nieco wcześniej...

Mówiąc krótko: zrób próbę przelewową, jeżeli wyjdzie na którymś z wtryskiwaczy za duży przelew, zregeneruj WSZYSTKIE wtryskiwacze.
Jeżeli to nie pomoże, czeka cię chyba regeneracja pompy. Można ryzykować zamianę tylko zaworu IMV, ale kosztuje ok. 300 zł plus wymiana - a pewności efektu nie ma.

Czujnik na szynie bardzo rzadko pada, trzeba go wymieniać w całości z szyną, nie występuje jako odrębna część. Moim zdaniem lepiej go nie ruszać - przynajmniej na początku...

Dobrze jest, gdy trafi się na kumatego diagnostę, który z laptopem IDS-a na kolanach pojedzie z tobą na jazdę próbną i w momencie wejścia w tryb awaryjny stwierdzi, co się dzieje z ciśnieniem na szynie...

Zawór EGR nie ma z tym nic wspólnego.

aprox99 02-10-2011 19:41

Odp: kod Błędu P0251
 
Ten blad moze oznaczac wszystko w ukladzie paliwowym od pompy do wtryskiwacza i to jest po prostu glupie,pompe mozna naprawde dopiero sprawdzic po wybudowaniu na stole pomiarowym,ford tego nie moze dokonac

wojtekjanus 02-10-2011 21:12

Odp: kod Błędu P0251
 
Cytat:

Napisał aprox99 (Post 1716266)
i to jest po prostu glupie

Hm... Tester wyrzucając ten błąd informuje, że jest NIEPRAWIDŁOWE ciśnienie na szynie. Przyczyn może być kilka - ale to nie znaczy, że to jest głupie. IDS przewiduje dalsze procedury, które pozwalają na bliższe określenie przyczyny występowania błędu.
Problem w tym, że diagności obsługujący testery albo są niedouczeni, albo sposób pracy na stacji nie pozwala na marnowanie - wg nich - czasu na badanie w trybie rzeczywistym (czyli jazdę z podłączonym testerem). Działają często wymieniając drogie podzespoły na ślepo wg zasady, że "klient i tak zapłaci".
I to jest głupie...

aprox99 03-10-2011 07:07

Odp: kod Błędu P0251
 
to jest tak samo glupie jak migajaca sprezynka,moze miec kilkanascie powodow i moze oni sa niedouczeni w kazdym fordzie maja te same procedury i zawsze uslyszysz: moze byc to albo tamto ale nie musi i wymienia sie pol silnika.Jeszcze nie spotkalem fachowca ktory na 100% powie to jest na pewno to i koniec,silniki dzisiejsze sa skomplikowane i rzadko diagnoza jest trafna

heko 03-10-2011 21:37

Odp: kod Błędu P0251
 
...zazwyczaj to błąd mówiący o spadku ciśnienia na CR poniżej zadanego, co może oznaczać...przelewające wtryski, mało wydajną pompę, a w przypadku chiptuningu zbyt wysoko podniesione ciśnienie wtrysku
...lub wszystko po trochę :)

Goral 30 04-10-2011 18:25

Odp: kod Błędu P0251
 
zauważyłem także że na biegu jałowym gdy moco wcisne pedał gazu i jest powyzej 3/4tys obrotów i nagle puszcze to wskaznik obrotomierza powoli schodzi , ale nie zawsze sie tak dzieje ,zazwyczaj wskazówka szybko opada !!! a co mówicie o własnej regeneracji wrtysku , wyczytałem że robi sie próby przelewowe a pózniej wymienia sie końcówkę wtrysku oraz zaworek.Nie mam aż takiego pojęcia jak wy koledzy wiec prosze o rady !!!

wojtekjanus 04-10-2011 18:51

Odp: kod Błędu P0251
 
Cytat:

Napisał heko (Post 1716701)
..zazwyczaj to błąd mówiący o spadku ciśnienia na CR poniżej zadanego

Zazwyczaj tak, ale u mnie podczas jazdy tester pokazał w momencie wchodzenia w tryb awaryjny nagły skok ciśnienia w górę. Czyli... nie sama pompa. Nie wchodząc w szczegóły - pomogła wymiana zaworu IMV.
Jeżeli diagnosta jest kumaty, umie i chce - to szybko robiąc odpowiednie testy można dojść do przyczyny awarii.
Cytat:

Napisał aprox99 (Post 1716385)
Jeszcze nie spotkalem fachowca ktory na 100% powie to jest na pewno to i koniec,silniki dzisiejsze sa skomplikowane i rzadko diagnoza jest trafna

To tylko świadczy o fachowcach których spotykałeś. Nikt nie jest nieomylny, ale inteligentne stosowanie testera przy występowaniu objawów awarii pozwala na dojście krok po kroku do jej przyczyny...
Cytat:

Napisał Goral 30 (Post 1716989)
zauważyłem także że na biegu jałowym gdy moco wcisne pedał gazu i jest powyzej 3/4tys obrotów i nagle puszcze to wskaznik obrotomierza powoli schodzi , ale nie zawsze sie tak dzieje ,zazwyczaj wskazówka szybko opada !!! a co mówicie o własnej regeneracji wrtysku , wyczytałem że robi sie próby przelewowe a pózniej wymienia sie końcówkę wtrysku oraz zaworek.Nie mam aż takiego pojęcia jak wy koledzy wiec prosze o rady !!!

A po co gazujesz silnik powyżej 4.000 obrotów na luzie? Co chcesz osiągnąć? http://emotikona.pl/emotikony/pic/036.gif
Kolego, takich przypadeków jak twój jest opisanych na Forum ze sto lub więcej... Wystarczy poczytać. Są dokładnie opisane sposoby robienia we własnym zakresie próby przelewowej i regeneracji wtryskiwaczy. Jeżeli ci to nic nie powie, to i tak nic sam nie zrobisz. Poszukaj - także na Forum w odpowiedniej strefie - adresów dobrych, sprawdzonych warsztatów i tam pojedź... W Warszawie znam adresy dobrych warsztatów, w Poznaniu nie.
Niezależnie od wszystkiego, NAJPRAWDOPODOBNIEJ czeka cię albo regeneracja/wymiana wtryskiwaczy lub pompy, albo i to i to. To niestety duże koszty...

zawka1 01-02-2012 09:22

Odp: kod Błędu P0251
 
Witam miałem przygodę z błędem P0251 mianowicie wczoraj (około - 18 stopni C) wracałem z pracy i w trakcie równomiernej jazdy około 80 - 90 km/h zaświeciła mi się sprężynka, spróbowałem przyspieszyć i wtedy samochód szarpnął i zgasł. Odpaliłem go ponownie i wszystko było w normie, jednak przy próbie przyspieszania - ponownie ta sama sytuacja. Oprócz tego żadnych dodatkowych objawów typu dymienie, głośna praca. Dzisiaj rano pojechałem do mechanika i sprawdziłem błędy - tylko jeden P0251 "nieprawidłowe ciśnienie w pompie wtryskiwaczy". Paliwo mam pewne, dolałem ulepszacza na zimę, postawiłem samochód włączony na dwie godziny i po próbie jazdy - wszystko jest ok. Dodam, że rano przed nagrzaniem była sytuacja jak wczoraj.
W związku z powyższym, mam pytanie, mianowicie :

- czy kryształki parafiny nie zaszkodzą wtryskom?
- czy dobrze myślę, że zamarzła mi ropa ( dziś - 20 stopni C)
- czy należy wymienić filtr paliwa ( zmieniałem go dwa tyg temu)
- czy po dolaniu ulepszacza (Skyord do - 39) i ogrzaniu samochodu muszę obawiać się porannych odpaleń i dalszych tras przy takich mrozach?

Z góry dziękuję za podpowiedzi szanownych kolegów i muszę powiedzieć, że odkąd częściej używam forum wydaję o połowę mniej kasy na mechaników.

wojtekjanus 01-02-2012 14:07

Odp: kod Błędu P0251
 
Cytat:

Napisał zawka1 (Post 1775446)
czy kryształki parafiny nie zaszkodzą wtryskom?

Parafina nie wytrąca się w postaci jakiś twardych kryształków, tylko osadzając się na filtrze tworzy taki szklisty, gęstniejący glut, który stopniowo przestaje puszczać paliwo. Dlatego zjawiska związane z wytrącaniem się parafiny nie są nagłe, ale objawy narastają w trakcie jazdy. Potem jak auto stanie - ciepło od silnika promieniując na filtr rozpuszcza nieco glut, znowu można odpalić i kawałek pojechać i tak w kółko. Czasem wystarczy 3-5 st.C więcej i filtr puszcza. Ja kiedyś (w latach 80-tych) - w akcie rozpaczy - ogrzewałem filtr dłońmi co 500 m, aby dojechać do jakiegoś zabudowania i podgrzać bak farelką.
Na takie mrozy należy skończyć z oszczędnościami i kupować najlepsze zimowe paliwo - ja kupuję Ultimate BP i zawsze możesz poprosić o atest ostatniej dostawy - muszą ci pokazać. Wczoraj na Połczyńskiej w Warszawie punkt wytrącania się parafiny był -23st.C. (6,06 zł/l) A jeszcze nie było to paliwo tzw arktyczne, które ma poniżej -30 st.
Zapłacisz ok. 30 gr więcej na litrze - ale będziesz jechał - bez depresatorów i kombinowania...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.