Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Samodzielna wymiana cewki zapłonowej (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=172590)

Max77pl 30-12-2012 11:15

Samodzielna wymiana cewki zapłonowej
 
Zastanawiam się, czy poradzę sobie z wyminą cewki zapłonowej.
Wydaje się, że wystarczy tylko: odpiąć kable WN, odkręcić 4 śruby, wyjąć starą cewkę, włożyć nową cewkę, przykręcić 4 śruby i podłączyć kable. Teoretycznie "bułka z masłem". Czekają mnie jakieś niespodzianki? Trzeba coś resetować itp.?

Opiszę jeszcze po krótce, skąd w ogóle pomysł wymiany cewki. Od 3 dni silnik zaczął przerywać przy dodawaniu gazu (dławi się i chyba wpada w wibracje), na zimnym i na ciepłym silniku. Byłem wczoraj u mechanika i okazało się, że trzecia świeca jest okopcona (czarna). Komputer pokazał za którymś razem "błąd zapłonu na trzecim cylindrze" (nie jestem pewny czy dokładnie tak to brzmiało). Mechanik oglądał kable WN w ciemności, podłączał też jakieś urządzenie między świece a kable - stwierdził, że kable są ok. Prawdę mówiąc mam to auto 2 lata i nie wymieniałem jeszcze kabli. Czyścił też jakiś mechanizm przy silniku od dołu, od strony prawego koła, coś związanego z położeniem jakiegoś tłoczka. Wymienił świece, ale to nie pomogło. Na koniec powiedział, że wyeliminowaliśmy wszystko z wyjątkiem cewki i wtrysku, ale poniweaż była sobota późnym popołudniem i sklepy z częściami były już zamknięte odłożył temat do środy (w Sylwestra i Nowy Rok nie pracują).

A ja jutro mam trasę i potrzebuję sprawnego auta.

aprox99 30-12-2012 11:25

Odp: Samodzielna wymiana cewki zapłonowej
 
nic nie trzeba resetować,wymiana i motor pracuje na 4 cylindry

franczesko 30-12-2012 12:06

Odp: Samodzielna wymiana cewki zapłonowej
 
Zrób tak jak to opisałeś i będzie dobrze :) bez niespodzianek :)

Max77pl 30-12-2012 16:35

Odp: Samodzielna wymiana cewki zapłonowej
 
Ok., w takim razie rano jadę do sklepu po cewkę i do dzieła :)

Max77pl 31-12-2012 08:05

Odp: Samodzielna wymiana cewki zapłonowej
 
Jest problem, nowa cewka FoMoCo wygląda nieco inaczej, ale pasuje. Tylko do nowej cewki porzebne są dużo dłuższe śruby...

darmodziej 31-12-2012 08:17

Odp: Samodzielna wymiana cewki zapłonowej
 
Kup w sklepie ze śrubami odpowiednio długie śruby z takim samym gwintem. Nie jest to element wytrzymałościowy, więc tym przejmować się nie musisz. I jeszcze jedno. Jeżeli cewka jest inna, to może mieć inaczej rozmieszczone wyprowadzenia do przewodów zapłonowych.

Max77pl 31-12-2012 09:12

Odp: Samodzielna wymiana cewki zapłonowej
 
Śruby udało się dobrać. Kable podłączyłem tak samo jak wcześniej. Efekt: działają wszystkie 4 cylindry :)

darmodziej 31-12-2012 09:16

Odp: Samodzielna wymiana cewki zapłonowej
 
Szerokiej drogi.

Max77pl 01-01-2013 16:37

Odp: Samodzielna wymiana cewki zapłonowej
 
Wczoraj i dziś zrobiłem w sumie prawie 300km i wszystko działa jak w zegarku. Pod maską znowu jest 145 koni :D

Założyłem taką cewkę:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Oryginalna Ford (FoMoCo), zalecana do mojego silnika (Mk3 2001 Duratec-HE 2.0 16V).

Moja poprzednia cewka była starego typu:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
(Można jeszcze kupić zamienniki)

Jak widać na zdjęciach, nowszy model wymaga dłuższych śrób, których nie ma w komplecie.

Jako ciekawostkę napiszę, że moja stara cewka była pęknięta:
http://wakont.pl/temp/temp/cewka.jpg
Znalazłem też opis innego przypadku z pękniętą cewką tego typu:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Co ciekawe, u mnie też cewka pękła bezpośrednio po zatankowaniu paliwa do pełna i pierwsze moje podejrzenia były związane z paliwem (pewnie przypadek).

jacho8 01-01-2013 17:38

Odp: Samodzielna wymiana cewki zapłonowej
 
do Max77pl. Witaj kolego tankowanie nie ma nic wspólnego z pęknięciem cewki. U mnie cewka się przegźała bo koleś zalożyl mi 3 przewody z oznaczeniem OH4 i jeden z oznaczeniem OH2 na trzecim cylindrze!! co wykręcałem świece okopcona, cewki nie szło dotknąc i dopiero jak pojechalem do gazownika on wyjął mały miernik posprawdzał przewody i wyszło ze wypada zapłon na trzecim cylindrze. wymieniliśmy przewód i było nadal źle dopiero jak sprawdziliśmy cewke okazalo się ze uzwojenia sa spalone i dla tego ja diabli wzieli. Powód najczęstrzy uszkodzenia cewki to przepięcia między kablami i przegżanie cewki koszt cewki SKF 240 zł .Teraz jest ok, kable mam zalożone championa i autko śmiga.Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w nowym roku:mrgreen:


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.