Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit i Tourneo Custom 2012-2023] brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=297252)

yahu67 14-06-2019 20:13

brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce
 
Jestem posiadaczem Ford Cuustom 2013r. po wczorajszej burzy brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce. Sprawdzałem bezpieczniki w przedziale pasażera- wszystkie dobrę . Gdzie mogę szukać usterki ?

wojtekjanus 14-06-2019 21:07

Odp: brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce
 
Problem siedzi w module komfortu, czyli module bcm (body control module). Nie wiem jak jest w Customie, ale generalnie moduł bcm ma swoje bezpieczniki, trzeba je sprawdzić.
Nie powiem ci też jaki interfejs diagnostyczny tu daje radę (wiadomo, że na pewno IDS), bo nigdy w module bcm nie grzebałem. A może być to zwykła utrata programu, a mogą być popalone ścieżki (to raczej jednak przesada w tym przypadku).
Jeżeli nie masz doświadczenia w samodzielnej obsłudze interfejsu diagnostycznego, poszukaj kumatego diagnosty.
Spróbuj też na kilkanaście minut odłączyć minus akumulatora - czasem działa to ozdrowieńczo na samochodową elektronikę.

yahu67 15-06-2019 07:34

Odp: brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce
 
Dzisiaj podczas dalszego szukania spalonyych bezpieczników stwierdziłem brak napiecia w gniezdzie OBD2 i faktycznie spalony bezpiecznik . po wymianie nadal nie działa.

Jest jakieś spięcie bo dalej pali się bezpiecznik od gniazda OBD2 i oświetlenia wewnetrznego i gniazd zapalniczek.
Nie wiem gdzie dalej szukać awarii??/

wojtekjanus 15-06-2019 14:53

Odp: brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce
 
Cytat:

Napisał yahu67 (Post 3142870)
Nie wiem gdzie dalej szukać awarii??/

Zacznij od typowej przyczyny - czyli komuś wpadła moneta do gniazda zapalniczki...
Potem zacznij szukać w oświetleniu, nawet zdarza się zwarcie w żarówce. Sprawdź wiązki czy któraś nie jest przetarta i ma zwarcie na mase...

yahu67 16-06-2019 10:29

Odp: brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 3142951)
Zacznij od typowej przyczyny - czyli komuś wpadła moneta do gniazda zapalniczki...
Potem zacznij szukać w oświetleniu, nawet zdarza się zwarcie w żarówce. Sprawdź wiązki czy któraś nie jest przetarta i ma zwarcie na mase...

Posprawdzałem wszystkie żarówki, gniazda, przewody wydaje sie wszystko ok. A bezpiecznik spala się nadal. Zastanawiam sie czy może jakiś przekaźnik , tylko który???

wojtekjanus 16-06-2019 12:43

Odp: brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce
 
Nie wiem tego - czy w Customie gniazdo zapalniczki ma stale napięcie jak w dawnych modelach Transita, bez względu na położenie stacyjki? Jeżeli tak, to nie wisi na przekaźniku...

Matti_k 16-06-2019 21:49

Odp: brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 3143202)
Nie wiem tego - czy w Customie gniazdo zapalniczki ma stale napięcie jak w dawnych modelach Transita, bez względu na położenie stacyjki? Jeżeli tak, to nie wisi na przekaźniku...

Działa tylko przez kilka kilkanaście minut

wojtekjanus 17-06-2019 07:59

Odp: brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce
 
Cytat:

Napisał Matti_k (Post 3143375)
Działa tylko przez kilka kilkanaście minut

Ale skoro wiesz, że gniazdo działa kilka, kilkanaście minut, to znaczy, że tam coś podłączasz?
A co podłączasz? Może tu jest problem...

Nie odpowiedziałeś też na pytanie, czy gniazdo działa bez względu na położenie stacyjki. Jeżeli tak, to nie wisi na przekaźniku.

yahu67 17-06-2019 08:13

Odp: brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce
 
Gniazdo działą nie zaleznie od położenia stacyjki ale przez jakis tylko czas. Na tym bezpieczniku dziala również gniazdo OBD2 i oswietlenie kabiny i przestrzeni ładunkowej.
Teraz jak wkładam bezpiecznik to od razu pali sie.

Dodam jeszcze ze wkładając bezpiecznik słyszę załączający się przekaźnik.

wojtekjanus 17-06-2019 13:44

Odp: brak oświetlenia wnętrza i brak prądu w zapalniczce
 
Prawdopodobnie układ ochrony akumulatora przed rozładowaniem się załącza, układ ten ma czasowe ograniczenie świecenia wewnętrznego oświetlenia, zapewne w Customie ma przekaźnik... Moim zdaniem nie powinien się załączać przy wyłączonej stacyjce i wyłączonym oświetleniu, być może ten układ jest zwalony, jest jakieś zwarcie.
W Transicie Mk7 jest jeden bezpiecznik obsługujący wspólnie układ ochrony akumulatora i gniazdo OBD (10A), ale nie piszą o gnieździe zapalniczki. Customa nie znam nic a nic.

Spróbuj dojść do tego, który to przekaźnik się załącza podczas wkładania bezpiecznika. Aby nie popalić instalacji (i kilkunastu bezpieczników), podłączaj w miejsce bezpiecznika próbnik zrobiony z żarówki 21W (od kierunkowskazów). Przykładając dłoń po kolei do poszczególnych przekaźników można wyczuć, który się załącza...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.