Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] dymi od czasu do czasu. Vmax = 150km/h (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=309778)

M-in 05-06-2020 08:52

dymi od czasu do czasu. Vmax = 150km/h
 
Witajcie.
Od pewnego czasu borykam się z problemem, którego nie potrafię rozwiązać.
Mechanicy też niekoniecznie - może u Was była podobna sytuacja, choć nie znalazłem póki co tego na forum.

Pacjent to FF mk2 2007 1,6tdci 109km z FAP.
Objawem jest to, że co jakiś czas (150-200km) auto zaczyna dymić na niebiesko / szaro-niebiesko podczas hamowania silnikiem i na luzie.
Czyli spala trochę oleju.
Czasem chwile przed tym czuję na pedale gazu delikatne poszarpywanie. Dymienie czasem ustępuje samo, po wyłączeniu silnika na dłuższą chwilę też ustępuje, by pojawić się po jakimś czasie.
Podczas dodawania gazu dymu nie ma (lub jest go na tyle malo, że nie widać).
Silnik pracuje równo, nieprzesadnie głośno, może tylko trochę za mocno wibruje.

Turbina regenerowana ok. października, przy okazji czyszczony egr (niby byl ok) oraz FAP (czyszczenie, nie dopalanie). Nie mam pewności, jaki olej zalał mechanik. Rzekomo 5w30, ale dokładnie nie wiem.
Wtryskiwacze sprawdzone zimą, wtedy też dopalony FAP. Dymienie pojawiło się jakiś czas później. Kolejna zmiana oleju, wlany zgodny ze spec. Forda, ale nie "low-saps". Również zimą pojechałem na diagnostykę komputerową, (akurat dymił), pokazał jedynie za małe ciśnienie doładowania. Do tego wg komputera filtr byl wlaśnie po dopaleniu i różnica ciśnień przed i za była praktycznie zerowa.

Odma oczywiście podaje trochę oleju, włożenie sitka nie pomogło.
Podobnie jak zmiana na 5W40 niskopopoiołowy.

Wczoraj wziąłem go na autostradę, rozpędzał się delikatnie słabiej niż powinien, osiągnąłem nim 150km/h. Nie dymił. Zaczął jak wróciłem do miasta.

Co to może być?

hindus 05-06-2020 08:59

Odp: FF mk2 109KM - dymi od czasu do czasu. Vmax = 150km/h
 
A zauważasz podwyższone spalanie chwilowe w trakcie tego dymienia?

M-in 05-06-2020 09:52

Odp: FF mk2 109KM - dymi od czasu do czasu. Vmax = 150km/h
 
Niespecjalnie.
Nie pokazuje mi chwilowego spalnia, jedynie średnie.
Próbuję kombinować, żeby zobaczyć "chwilowe średnie", ale na postoju wiadomo, ze pokazuje dużo, a podczas jazdy nie widzę jakiejś różnicy.

Edycja: Najbardziej zastanawia mnie okresowość tego zjawiska - gdyby auto dymiło non-stop to szybciej bym wpadł co to. Ale to dzieje się raz na jakiś czas, zwykle jak auto troche przycisnę (albo jak nie jadę jak emeryt). Podejrzewałem odmę, ale czy olej z odmy zassany przez turbinę dymiłby na niebiesko?

Fulara 05-06-2020 15:10

Odp: dymi od czasu do czasu. Vmax = 150km/h
 
turbo nie puszcza ?

M-in 05-06-2020 17:41

Odp: dymi od czasu do czasu. Vmax = 150km/h
 
Nie mam pojęcia. od strony zimnej było trochę oleju, ale to chyba raczej od odmy.
Jak rozróżnić, czy olej będzie z odmy czy puszcza turbo? Czy gdyby turbo puszczalo to czy nie dymilby ciągle?

krzys1968 05-06-2020 18:46

Odp: dymi od czasu do czasu. Vmax = 150km/h
 
Ja obstawial bym FAB , takie dymienie jest jak sie on wypala

M-in 05-06-2020 19:40

Odp: dymi od czasu do czasu. Vmax = 150km/h
 
Cytat:

Napisał krzys1968 (Post 3256198)
Ja obstawial bym FAB , takie dymienie jest jak sie on wypala

Sugerujesz, że zrobilem po autostradzie koło 60km nie schodząc ogrodami poniżej 2500, a filtr zaczął się dopalac po powrocie do miasta?
dodatkowo nie dymi pod obciążeniem, a przecież też powinien przy spalaniu.

krzys1968 05-06-2020 21:09

Odp: dymi od czasu do czasu. Vmax = 150km/h
 
Komp steruje wypalaniem poprzez odczyd stanu napelnienia FAB i to jest nie zalezy od drogi , predkosci . Uzna ze nalezy wypalic i to zrobi obojentnie w jakim miejscu sie znajdujesz poruszajac sie autem

M-in 06-06-2020 07:52

Odp: dymi od czasu do czasu. Vmax = 150km/h
 
A czy jak wypala się fap to wali spalonym olejem jak za ikarusem?

Fulara 06-06-2020 08:03

Odp: dymi od czasu do czasu. Vmax = 150km/h
 
co ma dopalanie dfp do niebieskiego dymu ? ludzie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:05.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.