Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Piszczący silnik 2,5 T (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=212612)

owner_77 04-10-2014 13:22

Piszczący silnik 2,5 T
 
Witam

Panowie mam dość duży problem ze zdiagnozowaniem usterki, tzn. po załączeniu silnika jak jest zimny wszystko jest cicho i nic się nie dzieje, ale wraz ze wzrostem temperatury zaczyna jednostajnie piszczeć na moje ucho lewa strona silnika góra,
Byłem w 2 serwisach, w jednym diagnoza alternator, ale po zdjęciu paska nadal piszczało więc poddali sie.
Druga diagnoza to któryś z elementów rozrządu... kupiłem kompletny rozrząd i został wymieniony, niestety ani rolki ani pompa nie były przyczyną piszczenia, a objaw piszczenia nadal jest. Drugi serwis stwierdził że prawdopodobnie za małe ciśnienie daje pompa oleju ale nie mają czym tego zmierzyć.
Może ktoś spotkał się z czymś podobnym,

Powiem tak autko z przebiegiem 97 tyś. jestem 2 właścicielem i zrobiłem nim 17 tyś, na razie bez gazu, olej wymieniony przy kupnie na pełny syntetyk,

Z góry dzięki za pomoc i sugestie.
Robert

salom 04-10-2014 14:04

Odp: Piszczący silnik 2,5 T
 
Takie dżwięki słychać, jak jest zapchana odma, czyli odpowietrzenie skrzyni korbowej. Mozna to sprawdzić zdejmując korek wlewu oleju, i przykryć otwór lekko starymi szmatami, aby olej nie chlapał z otworu , i posłuchać pracującego silnika. Jeżeli dżwięk ucichnie, to znaczy że to co wyżej napisałem.
Druga opcja, to zanieczyszczony lub zaolejony wkład filtra powietrza, i wtedy podciśnienie w dolocie znajduje sobie wszelkie możliwe dojścia powietrza, i wydaje różne dżwięki,. Spróbuj odpalć bez filtra powietrza.

owner_77 04-10-2014 14:31

Odp: Piszczący silnik 2,5 T
 
Sprawdziłem
i masz racje, po otwarciu korka wlewu objaw ustał, jak dotykam do korka to silnik ssie mega ilość powietrza do siebie przez korek czy to objaw normalny ?

czy odma olejowa to wężyk łącząca obudowę filtra oleju z wlotem pośrodku głowicy ?
Bardziej zatkany wężyk czy któryś z wylotów ?? tam w filtrze czy silniku ?

salom 04-10-2014 15:50

Odp: Piszczący silnik 2,5 T
 
W różnych silnikach jest to inaczej rozwiązane. Odma, jest to odpowietrzenie skrzyni korbowej silnika tak, aby nie stwarzało się duże cisnienie z przedostających sie spalin i sprężonego powietrza, w zależnosci w jakiej fazie jest tłok, spreżania, i pracy.
W moim silniku nie ma odmy zewnetrznej rurki, tylko wewnątrz silnika w bloku są dwa pionowe otwory, łączące skrzynię korbową, z pokrywą zaworów. Ujście cisnienia spod pokrywy jest do dolnej części obudowy filtra powietrza. Ale to typ USA.

Du_poid 04-10-2014 17:47

Odp: Piszczący silnik 2,5 T
 
"czy odma olejowa to wężyk łącząca obudowę filtra oleju z wlotem pośrodku głowicy ?"

Tak, w przypadku 2.5T

U siebie już ją czyściłem, sprawa jest prosta technicznie ale trzeba sobie zarezerwować trochę wolnego czasu.

Żeby to miało ręce i nogi najlepiej wyczyścić całą obudowę filtra oleju ponieważ tam też może być napchany syf.

Należy najpierw wymontować obudowę filtra powietrza, aby ułatwić sobie dostęp do obudowy filtra oleju, potem dookoła są 3 albo 4 śrubki torx (nie pamiętam) do obudowy, odpiąć wężyk odmy, odkręcić obudowę filtra (trochę się z niej wyleje oleju więc szmatę podłożyć), wyczyścić czymś do nagarów lub hamulców, wysuszyć (przy okazji wymienić filtr) skręcić i gotowe. :)

Nie czyścić otworów olejowych w bloku żadnymi czyścikami rozpuszczalnikowymi, żeby czasem nie rozrzedzić sobie oleju w misce :)

owner_77 04-10-2014 17:51

Odp: Piszczący silnik 2,5 T
 
Ściągnąłem odmę od strony filtra i piszczenie ustało, przewód jest drożny, ale jak przytykam palcem otwór przy filtrze to czuć bardzo duże ssanie powietrza czy to objaw normalny wystarczy że założę ją s powrotem znów piszczy więc powodem jest ssanie do tego wlotu, czy może jeszcze jest jakaś inna odma łącząca silnik z układem dolotowym (tak jak miałem w mk3) i ona się przytkała.

lub może jakieś inne pomysły ?

salom 04-10-2014 18:15

Odp: Piszczący silnik 2,5 T
 
Skoro już znalazłeś przyczynę piszczenia, a tyle warsztatów i mechaników kreślili różne teorie, to teraz pomyśl, co zrobić aby zlikwidować tak duże podciśnienie wytwarzane przez układ zasysania powietrza przez silnik.
Podpowiadam nie dlatego że wiem co, ale nie widzę pojazdu to nie mogę stwierdzić zrób tak i tak.

owner_77 04-10-2014 23:09

Odp: Piszczący silnik 2,5 T
 
Najprościej to zrobić trójnik i dodatkowe wejście skierować do puszki z filtrem powierza, ale to tylko zwalczenie objawu a nie przyczyny, zastanawiam się czy czasami w obudowie filtra oleju nie znajduje się jakiś zaworek lub regulator który się zatkał, bo nie znalazłem nigdzie innej odmy która by łączyła silnik z układem dolotowym silnika.

cliner 05-10-2014 08:18

Peknieta membrana w odmie, tylko wymiana na nowa, niestety patent Volvo wszystko w jednej obudowie.

owner_77 18-10-2014 18:59

Odp: Piszczący silnik 2,5 T
 
Cytat:

Napisał cliner (Post 2279974)
Peknieta membrana w odmie, tylko wymiana na nowa, niestety patent Volvo wszystko w jednej obudowie.

Diagnoza 100% trafiona.
Odma wymieniona usterka usunięta.

Wielkie dzięki za sugestie temat można zamknąć.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.