Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Fotorelacje z napraw (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=163)
-   -   [naprawa] [Focus MK2] Centralny zamek nie działa - instrukcja naprawy (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=180793)

joe70 22-04-2013 19:15

[Focus MK2] Centralny zamek nie działa - instrukcja naprawy
 
5 załącznik(i)
1. Objawy
- przestał sygnalizować podwójnie kierunkowskazami przy zamykaniu auta
- centralny zamek nie działa z kluczyka i przycisków blokady wewnątrz auta
- losowe zamykanie i otwieranie centralnego zamka podczas jazdy i na postoju
- sterowanie z pilota działa prawidłowo
- alarm działa prawidłowo
- sygnalizacja otwarcia i zamknięcia drzwi działa prawidłowo

2. Diagnostyka - uszkodzony jest mikrowyłącznik w zamku drzwi przednich , wysyłający masę do GEM , odpowiadający za sterowanie z kluczyka i przycisków wewnątrz auta.

Dalsze czynności dotyczą tylko drzwi przednich (zamki master)

Ustalamy który zamek jest uszkodzony - bardzo rzadko uszkadzają się dwa zamki , uszkodzenie jednego powoduje w/w nieprawidłowości z pkt. 1.

- odkrecamy śrubę ogranicznika drzwi kierowcy i pasażera (torx)
- delikatnie odchylamy drzwi do maksymalnego wychylenia , najlepiej zabezpieczyć drzwi przed dalszym uchylaniem
- teraz najtrudniejsza część zadania , demontujemy złącza obu drzwi , zdejmujemy gumę osłony , luzujemy cztery zaczepy i wyciągamy na zewnątrz dłuuuuuuugie złącze , tutaj sie spocicie :D , masakra , pozdrawiam projektanta !!! Na rysunku wygląda to niewinnie , ale to katorga :D

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Zdjęcie z ffclub.ru
http://media.ffclub.ru/up18394-post-29-1194878849.jpg

- wyciągamy złącze drzwi kierowcy , spokojnie w słupku są długie przewody
- we drzwiach kierowcy odpinamy wtyczkę czarną i w niej robimy na szybko mostek , symulując zamknięcie drzwi .

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

- srubokrętem zamykamy we drzwiach pasażera i kierowcy rygiel ( dwa położenia) wtedy mechanicznie odblokujemy przyciski ryglowania na drzwiach
- sprawdzamy czy centralny powrócił do życia ... jeżeli tak to uszkodzony jest zamek od strony kierowcy , jezeli nie to przechodzimy dalej ... u mnie dalej nie działał


- usuwamy mostek i wpinamy czarna wtyczkę w złączu drzwi kierowcy
- wyciagamy złącze drzwi pasażera
- we drzwiach pasażera odpinamy wtyczkę czarną i w niej robimy na szybko mostek , symulując zamknięcie drzwi

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

- srubokrętem zamykamy we drzwiach pasażera i kierowcy rygiel ( dwa położenia) wtedy mechanicznie odblokujemy przyciski ryglowania na drzwiach
- sprawdzamy czy centralny powrócił do życia ...

Yeah ... zaczął działać !!!!! z kluczyka , z przycisków pozostałych drzwi i nawet mruga kierunkowskazami ...

Konkluzja ... uszkodzony mikrowyłącznik lock-unlock w zamku pasażera ...

3. Naprawa , opcja droższa

wada : cena i pracochłonność
zaleta : nie tracimy cześci funkcjonalności zamka

możemy zakupić kompletny zamek (mikrowyłącznika nie da się wymienić) , cena zamka ok. 400 PLN , w ASO wymiana ok 200-300 PLN , samemu pracochłonne , trzeba zdjąć boczek drzwi na zatrzaskach , klamkę , rozbroić szybę , podlepiś szybe do ramy , wyjąc płytę z głośnikiem i mechanizmem szyby , zdemontować klamkę ... bez garażu kiepsko :D


4. Naprawa - opcja tańsza

wada : tracimy mozliwość sterowania centralnym zamkiem z przycisku wewnątrz danych drzwi oraz z kluczyka w przypadku uszkodzenia w drzwiach kierowcy
zaleta : niskie koszty , nic nie tniemy , nie wycinamy , piny możemy wpiąć w każdej chwili do złącza.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

- usuwamy poprzednio załozone mostki symulujące zamknięcie
- z czarnej wtyczki po stronie drzwi z uszkodzonym zamkiem zdejmujemy żółtą przednią osłonę styków
- za pomoca igły , zawalniamy zaczepy pinów 8 i 9 i w stronę tyłu wtyczki wyciągamy kompletne piny.
- koniecznie izolujemy każdy wtyk ( nie moga stykać się z sobą) i mocujemy zaizolowane do wiazki.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

- zakładamy żółtą przednią osłonę wtyku
- wpinamy złączkę czarną
- wkładamy złącza drzwi
- odryglowujemy klamką drzwi kierowcy i pasażera
- najtrudniej założyć tę gumową osłonę złączy drzwi na miejsce , lepiej to robić jak jest ciepło , a i tak osłona nie przylega tak idealnie jak przed demontażem.Najwygodnie byłoby zdemontowac drzwi całkowicie , ale do tego potrzeba ze dwóch pomocników do trzymania drzwi ...
- sprawdzamy czy wszystko działa

UWAGA: modyfikację wykonujecie na własna odpowiedzialność !!!! :D

Pozdrawiam joe70

lukaszs 23-04-2013 19:24

Re: [Focus MK2] Centralny zamek nie działa - instrukcja naprawy
 
super! dzieki! Przetestuje w wolnej chwilii

art2007 21-12-2013 22:41

Odp: [Focus MK2] Centralny zamek nie działa - instrukcja naprawy
 
Zrobiłem tak jak kolega pokazał i teraz wszystko działa Super dzięki

kusko 11-02-2014 10:23

Odp: [Focus MK2] Centralny zamek nie działa - instrukcja naprawy
 
Bardzo łatwe do wykonania, a ile nerwów oszczędza :D

kaacka 30-03-2014 16:03

Odp: [Focus MK2] Centralny zamek nie działa - instrukcja naprawy
 
witam Kolegow :)

zrobione dokladnie wg instrukcji - i nie halo.... :(
idac pinami - mikrostyki zamkniecia drzwi dzialaja ok w obu drzwiach. posprawdzalem jeszcze wszystkie kabelki przy obu wtyczkach, spsikalem preparatem do poprawiania stykow, i nic....
przy zamykaniu centralnego dalej nie ma mrugania kierunkami.
macie moze dalsze sugestie ?
centralny otwiera sie i zamyka z pilota, przy otwarciu jest mrugniecie kierunkami, przy zamknieciu nie.
nie dziala zamykanie centralnego z przycisku blokowania w drzwiach - ani kierownika ani pasazera.
na zegarach nie pali sie lampka dot otwarcia / niezamkniecia drzwi
gdzie wchodza sygnaly z tych wtyczek ? w ktorej czesci samochodu szukac ?

kuderw 16-04-2014 18:39

Odp: [Focus MK2] Centralny zamek nie działa - instrukcja naprawy
 
Witam
Dolaczam sie do tematu.
U mnie wszystko dziala, centralny z pilota, cenrtalny z kluczyka, doryglowanie drzwi z pilota i kluczyka, zamykanie drzwi z klamki od strony kierowcy w srodku samochodu.
Przy otwarciu mam mrugniecie kierunkow jeden raz.
Problem pojawia sie przy zamykaniu wszystko dziala oprocz trzykrotnego mrugniecia kierunkowskazami. Sprawdzalem za pomoca Elmconfig i mam zaznaczona ta opcje w GEMie.
Przeprowadzilem procedure opisana powyzej i wydaje mi sie ze wszystkie zamki dzialaja tak jak powinny.
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, po wymontowaniu wtyczki w drzwiach kierowcy mam tylko jedna wtyczke (czarna) a z rysunku wynika ze sa dwie.
Do czego sluzy ta druga, dodam ze w samym zlaczu piny sa okablowane tylko pod jedna wtyczke(czarna).
Jakies pomysly?

Regnarus 08-05-2014 19:12

Re: [Focus MK2] Centralny zamek nie działa - instrukcja naprawy
 
Witam.

Na początek chciałem podziękować za fajną instukcje naprawy.

Moje objawy są identyczne jak w pierwszym poście, czyli:

- przestał sygnalizować podwójnie kierunkowskazami przy zamykaniu auta
- centralny zamek nie działa z kluczyka i przycisków blokady wewnątrz auta
- losowe zamykanie i otwieranie centralnego zamka podczas jazdy i na postoju
- sterowanie z pilota działa prawidłowo

Kierując się instrukcją naprawy zrobiłem wszystkie kroki. Niestety nie potrafiłem stwierdzić, który zamek jest uszkodzony. Mostkując najpierw jeden a potem drugi nic w działaniu się nie zmieniało, dalej nie działał centralny z przycisku wewnątrz i nie migał kierunkami przy zamykaniu. Jak na złość też samoczynne otwieranie się i zamykanie dziś ustąpiło...

Profilaktycznie z obu złącz odpiełem po dwa przewody opisane wyżej. Póki co wszystko działa oprócz podwójnego migania kierunkowskazami przy zamykaniu. Czy się będzie sam otwierał i zamykał czas pokaże... A może jest 100% gwarancji, że po odpięciu tych przewodów zamek nie będzie świrował?

Czy problem może być gdzie indziej?

kaacka 08-05-2014 20:43

Odp: [Focus MK2] Centralny zamek nie działa - instrukcja naprawy
 
hallo Regnarus, daj znac do czego dojdziesz. ja spasowalem po dwoch popoludniach walki i oddalem foke do elektryka. nie wiem do konca ktory konkretnie kabelek wypial ale:
- auto jak nie migalo przy zamykaniu tak dalej nie miga
- przyciski w klamkach nei zamykaja calego auta
- reszta dziala normalnie
- i co najwazniejsze - auto samo sie nie otwiera

z rozmowy z elektrykiem - wypial sterowanie otwieraniem drzwi z centralki - ale co i jak dokladnie...... mimo tych drobiazgow - ostatnio padl mi alternator w srodku Polski - to auto i tak jest wybitnie malo awaryjne :)

Regnarus 08-05-2014 21:06

Re: [Focus MK2] Centralny zamek nie działa - instrukcja naprawy
 
pewnie wypiął przewody opisane wyżej,

mi specjalnie nie zależy za miganiu przy zamykaniu ani na sterowaniu przyciskiem wewnątrz i kluczykiem, wystarczy mi pilot,

ważne aby sam sie nie otwierał i nie zamykał...

chociaż z drugiej strony fajnie jest mieć wszystko w 100% sprawne, ale koszta i pracochłonność za duże,

u mnie w przeciwieństwie do Ciebie działa kontrolka otwarcia drzwi, i pali się kiedy któreś są otwarte

zibi123 04-06-2014 11:56

Odp: [Focus MK2] Centralny zamek nie działa - instrukcja naprawy
 
A ja mam taki problem, centralny przestał działać na pilota, na początku otwierał tylko drzwi kierowcy, pozostałych nie natomiast zamykał wszystkie(podobno GEM nie działał), teraz nie reaguje na kluczyk wogóle, nie da się zaprogramować kluczyka a jak zamykam kluczykiem drzwi to otwiera się bagażnik, może jakaś podpowiedź co to może być? Dodam że te objawiły wystąpiły po wymontowaniu i później po ponownym zamontowaniu skrzynki bezpieczników. Dzięku za jakieś sugestie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.