Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Skrzynie automatyczne (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=151)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Czy da się odczytać/zmierzyć/monitorować temperaturę oleju w TF-81SC? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=217563)

latar 07-01-2015 11:16

Czy da się odczytać/zmierzyć/monitorować temperaturę oleju w TF-81SC?
 
Jak w temacie.

Czy da się temperaturę odczytać w jakiś sposób? Forscanem da radę?
Macie jakieś opinie nt dodatkowych chłodnic do ASB?
Np takie coś
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ravenol na swojej stronie zaleca.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

salom 07-01-2015 11:22

Odp: Czy da się odczytać/zmierzyć/monitorować temperaturę oleju w TF-81SC?
 
A w jakim celu ? , czy dla lepszego samopoczucia ?

latar 07-01-2015 12:17

Odp: Czy da się odczytać/zmierzyć/monitorować temperaturę oleju w TF-81SC?
 
W moim przypadku to raczej pogorszenia samopoczucia bo samochodem jeżdże praktycznie jedynie po autostradach i to szybko. Zwykle ~200kph.

Takie coś jest na stronie Ravenol
"Jedyne 9 stopni Celsjusza mniej wydłuża życie automatycznej skrzyni ponad dwukrotnie."

Stąd pytanie i pomiar temperatury i w dalszym ciągu o dodatkową chłodnicę. Taka chłodnica z montażem to 500 zeta więc dramatu nie ma. Pytanie czy w ogóle jest sens się tematem interesować.

salom 07-01-2015 14:12

Odp: Czy da się odczytać/zmierzyć/monitorować temperaturę oleju w TF-81SC?
 
Konstruktor tak opracował pojazd, że poprawianie niewiele da. Na autostradzie przy dużych prędkościach nie tylko jest duże grzanie oleju, ale również duże chłodzenie od pędu powietrza.
Gdyby samochód ze skrzynią automatyczną pracował w ciężkim terenie, piski, błoto , wolna jazda, ciągnięcie przyczepy, to dodatkowa chłodnica może by miała sens, ale napewno nie ma sensu sprawianie sobie problemów, jak auto normalnie jeżdzi.
A liczyć na to że przejedzie pół miliona, a jak założę chłodnicę to zrobi milion, to nie wiadomo jak sprawdzić, bo wcześniej coś innego się rozpadnie i pojazd zakończy swój żywot w hucie.

latar 07-01-2015 14:35

Odp: Czy da się odczytać/zmierzyć/monitorować temperaturę oleju w TF-81SC?
 
To sobie nie zawracam gitary. Dzięki.

latar 02-01-2016 20:33

Odp: Czy da się odczytać/zmierzyć/monitorować temperaturę oleju w TF-81SC?
 
A jednak będzie montaż dodatkowej chłodnicy.

Zainstalowałem na Andka Forscan Lite i da się podejrzeć temperaturę oleju w skrzyni z TCMa. Bo długim autostradowym przejeździe z prędkością w okolicach 200kph temperatura w skrzyni była ~120C (na zewnątrz 14C). To chyba odrobinę za dużo.

lukas_ko 05-01-2016 14:56

Odp: Czy da się odczytać/zmierzyć/monitorować temperaturę oleju w TF-81SC?
 
Cytat:

Napisał salom (Post 2328253)
Konstruktor tak opracował pojazd, że poprawianie niewiele da. Na autostradzie przy dużych prędkościach nie tylko jest duże grzanie oleju, ale również duże chłodzenie od pędu powietrza.

Konstruktor przewidział, użytkownika auta na podstawie statystyki czyli że średnio 90% aut jeździ z prędkościami około 100-140 km/h

A te co jeżdżą szybciej to najwyżej przyjadą do serwisu po nową skrzynię.

Mam Forda Explorera 4.0 V6 i tam mi cztery razy padła skrzynia właśnie ze względu na temperaturę która dochodziła do 117-120 stopni C

Ten Explorer ma chłodnice zespoloną z chłodnicą silnika czyli dwie w jednej obudowie.

I mimo że Explorer jechał na autostradzie i był duży pęd powierza to przy 150-170 km/h olej miał 120 stopni a na dworze było około 14 a jaka była temperatura oleju w skrzyni latem gdy na dworze było 30-35 stopni to mogę się tylko domyślać bo skrzynia mi zawsze po lecie padała.

Do momentu kiedy kupiłem nową chłodnice to trochę się poprawiło ale jak założyłem droga chłodnice to problem zniknął

fmaniac 05-06-2018 21:13

Odp: Czy da się odczytać/zmierzyć/monitorować temperaturę oleju w TF-81SC?
 
Cytat:

Napisał latar (Post 2508672)
A jednak będzie montaż dodatkowej chłodnicy.

Zainstalowałem na Andka Forscan Lite i da się podejrzeć temperaturę oleju w skrzyni z TCMa. Bo długim autostradowym przejeździe z prędkością w okolicach 200kph temperatura w skrzyni była ~120C (na zewnątrz 14C). To chyba odrobinę za dużo.

@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] : Jak wygląda sprawa grzania się skrzyni po założeniu dodatkowej chłodnicy?
Właśnie rozważam podobny zabieg. Mam s-maxa FL 2.2 200KM w automacie. W ostatni weekend, podczas dłuższej jazdy po autostradzie z prędkością 160kph, wyskoczył mi komunikat na conversie o przegrzanej skrzyni. Szybko sprawdziłem forscanem temperaturę i wskazywało 133C. Po zredukowaniu prędkości do 140kph temperatura oleju w skrzyni spadła do 115C. Dodam jeszcze, że temp. na zewnątrz wynosiła 29C. Olej w skrzyni nowy, wymieniany 3kkm temu. Warto dokładać tę chłodniczkę? Możesz polecić konkretny model, który dołożyłeś u siebie?

latar 06-06-2018 18:16

Odp: Czy da się odczytać/zmierzyć/monitorować temperaturę oleju w TF-81SC?
 
Zamontowałem tą z linka wyżej. A zrobiłem to tak:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Niestety nie potrafię powiedzieć o ile obniżyło to temperaturę. Nie pamiętam a teraz rzadko latam S-Maxem długie trasy. Jak pojadę to sprawdzę i napiszę.

fmaniac 06-06-2018 21:46

Odp: Czy da się odczytać/zmierzyć/monitorować temperaturę oleju w TF-81SC?
 
Dzięki za info... i za linka. Przeglądając wątek o twoim eSiu, natrafiłem na taki komentarz:

Cytat:

Napisał latar (Post 2737323)

Aisin może i rzeczywiście stary i paliwowo nieekonomiczny ale jeśli chodzi o kickdown o 2-3 biegi przy starcie do wyprzedzania to żadna dwusprzęgłówka nie da rady hydrokinetykowi.

A, chłodnica oleju nie pomoże na za duży moment. Nic a nic. Za to pomoże olejowi żeby się breja nie robiła. No i skrzyni też pomoże. Po jej montażu temperatura oleju spadła o 30C pod pełnym butem przez 200km. Rzadko sprawdzam, bo głównie podglądam wskazania z PCMa, ale 100C to już nie widuję. A 130 łapałem bez trudu.

A czy coś może pomóc na za duży moment? W sumie skrzynia sama sobie pomaga. Jak tylko but wpadnie w podłogę to robi kickdown a na wyższych obrotach moment już jest w normie. Do tego rozłożony przez większą ilość obrotów. Gdyby nie ten wyjący konwerter to chodzi całkiem całkiem.

tapatalk

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Czyli jednak gra warta świeczki :)
Czy pamiętasz może o ile się zwiększyła pojemność układu, tj. czy musiałeś wlać więcej oleju, czy to pomijalne?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.