Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford C-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=120)
-   -   [C-MAX 2010-2015] Forscan - BCMii Konfiguracja modułu (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=314146)

maroiwan 24-10-2020 18:42

Forscan - BCMii Konfiguracja modułu
 
Witam.
Mam taką sprawę - posiadam kabel przeznaczony do Forda - Viaken stn2120 i auto Grand C-maxa 1.6 tdci z 2013 roku. Nie mogę otworzyć BCMII Konfiguracja modułu. Pojawia się następujący komunikat: "Procedura serwisowa została przerwana".
Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy w ogóle to się da w tym aucie i tym kablem zrobić?

Bo np. jeżeli będzie potrzeba wymiany akumulatora to w tym module muszę ustawić model nowego, prawda?

miraż 24-10-2020 19:37

Odp: Forscan - BCMii Konfiguracja modułu
 
Generalnie da się.
Pytania pomocnicze:
1. Czy masz pełną licencję FORscan'a (przynajmniej tą 2-miesięczną)?
2. Czy podczas podłączania się FORscan'em do samochodu masz połączenie z internetem?

Po wymianie akumulatora na taką samą pojemność wystarczy zrobić "reset BMS" według procedury:
Procedura resetu systemu BMS (monitorowania akumulatora).
Kroki:
1. Włączyć zapłon ON.
2. Przycisnąć 10 razy przycisk świateł przeciwmgielnych tylnych.
3. Przycisnąć 6 razy przycisk świateł awaryjnych.
4. Wyłączyć zapłon OFF.
5. Włączyć zapłon ON – kontrolka ładowania akumulatora powinna mrugnąć 3 razy.

maroiwan 24-10-2020 19:56

Odp: Forscan - BCMii Konfiguracja modułu
 
1. Tak licencja 2mięsięczna

2. Nie - połączenia z netem nie ma. To jest winowajca?

miraż 24-10-2020 20:12

Odp: Forscan - BCMii Konfiguracja modułu
 
Przypuszczam, że tak. Skoro piszesz, że nie możesz nawet otworzyć konfiguracji BCM, to zazwyczaj FORscanowi brakuje "secondary boot loader" (SBL), który sam potrafi sobie ściągnąć o ile ma połączenie z internetem.

maroiwan 25-10-2020 14:56

Odp: Forscan - BCMii Konfiguracja modułu
 
Mam jeszcze jedno pytanie.
Który moduł jest do konfiguracji np. automatycznego zamykania drzwi po ruszeniu?

BCMii Konfiguracja modułu (format AS BUILT) czy
BCMii Konfiguracja modułu ?

Czy do obu powinienem mieć dostęp?

Przepraszam za może banalne pytania ale nie chcę niczego spsuć i zrobić wielkiej parasolki z auta

miraż 25-10-2020 23:01

Odp: Forscan - BCMii Konfiguracja modułu
 
Automatyczne zamykanie drzwi po ruszeniu powinno znajdować się w BCM.
W formacie "AS BUILT" po odczytaniu dostaniesz tabelę z konfiguracją samochodu w postaci ciągów liczb.
W formacie bez "AS BUILT" dostaniesz tabelę z opisem słownym i konfiguracją wybieraną z rozwijanego menu. Ten sposób jest lepszy niż poprzedni, bo jest "czytelny" dla użytkownika.
Dla zmian konfiguracji samochodu obydwa te sposoby są równorzędne.
Do obu powinieneś mieć dostęp, jednak nie zawsze tak jest, niestety nie znam przyczyny.

Jeszcze kilka takich uwag:
1. Zadbaj o zasilanie laptopa. Zasilanie laptopa najlepiej podłączyć do sieci i lepiej mieć też sprawną baterię w razie zaniku zasilania. Nie polecam pracy laptopa wyłącznie na zasilaniu bateryjnym !
2. Zadbaj o zasilanie samochodu. Na wszelki wypadek warto podłączyć prostownik na czas podłączenia laptopa. Jeżeli zabawa Cię wciągnie, to dużo razy FORscan będzie prosić o włączenie/wyłączenie zapłonu bez uruchamiania silnika, a akumulator za każdym razem trochę się rozładowuje. Nawet FORscan przypomina, aby "akumulator był w pełni naładowany".
3. Przed zmianami sprawdź czy są jakieś błędy bieżące DTC, po zmianach może być różnie, warto wiedzieć jaka była sytuacja na początku.
4. Podczas odczytu modułu BCM na wyświetlaczu między zegarami pojawi się nagle wiele błędów i alarmów, to jest całkiem normalne, nie należy panikować.
5. Jeżeli uda Ci się odczytać konfigurację z BCM, to w pierwszej kolejności przed wszelkimi zmianami zapisz ją sobie na dysku. W ten sposób będziesz miał kopię, żeby w razie konieczności mieć do czego wrócić. Format BCM nie ma znaczenia, ważne żeby była zapisana.
6. Po wszelkich zmianach należy zresetować błędy DTC, które się pojawiły.

Przy takich zabawach zawsze będzie ryzyko, że samochód nie wstanie lub się nie uruchomi. Ważne jest, żeby świadomie wiedzieć co się chce zmienić, a reszty nie dotykać. Przy samych odczytach nie powinieneś nic "uwalić", cała zabawa zaczyna się przy "zapisie".

maroiwan 26-10-2020 08:06

Odp: Forscan - BCMii Konfiguracja modułu
 
Dziękuję za merytoryczną odpowiedź i zainteresowanie tematem:)

Wychodzi na to, że zrezygnuję z "zabawy" bo nie mogę się dostać do BCM bez "AS BUILT" pomimo podłączenia laptopa do netu,
a konfiguracja modułu ciągiem liczb i liter raczej nie wchodzi w grę bo tu już naprawdę muszę wiedzieć co robię. Nie potrzebuję aż tak dużego parasola rozmiarów Grand C-maxa:)

tedi_k 26-10-2020 10:24

Odp: Forscan - BCMii Konfiguracja modułu
 
Cytat:

Napisał miraż (Post 3291482)
Automatyczne zamykanie drzwi po ruszeniu powinno znajdować się w BCM.
W formacie "AS BUILT" ....

Post długi, ale informacje BŁĘDNE!
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - informacja o auutozamykaniu drzwi po ruszeniu znajduje się w CENTRALNEJ KONFIGURACJI - także umieszczonej w BCM i w IPC, ale to zupełnie CO INNEGO niż "konfguracja BCM (format AS BUILD)". Centralna konfiguracja jest obok!

maroiwan 26-10-2020 10:37

Odp: Forscan - BCMii Konfiguracja modułu
 
Witam.
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - a możesz mi podpowiedzieć czy ja viakenem + Forscan-em to zrobię?

Z tego co zdążyłem się zorientować to właśnie Centralna konfiguracja będzie potrzebować ściągnięcia "sobie" tego pliku "secondary boot loader" mając podłączenie do internetu?

Czy właśnie centralna konfiguracja też "wyrzuci" mi parametry do zmiany ciągiem liter i liczb czy np. tak jak na stronie [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] z funkcją wyboru (tzn. czytelnie dla śmiertelnika :))?

Z analizy forum domyślam się że dla Ciebie to banalne pytania nowicjusza ale moja znajomość z fordem jest krótka.

tedi_k 26-10-2020 11:16

Odp: Forscan - BCMii Konfiguracja modułu
 
Cytat:

Napisał maroiwan (Post 3291551)
... czy ja viakenem + Forscan-em to zrobię?
...

"Nie święci garnki lepią", ale "zrobić z auta warzywo" trwa 10 sekund...
Ja nowicjuszom zawsze ODRADZAM grzebanie w aucie, ale każdy robi jak chce. Jego auto, jego "płacz" jak małżonka dosadnie wyrazi swoją opinię w "razie W"...8)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.