Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Koła i opony na sezon zimowy - zmiana wielkości (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=302711)

Lucas37 05-11-2019 22:02

Koła i opony na sezon zimowy - zmiana wielkości
 
Witajcie

Jako "świeżak" na tym forum postanowiłem zwrócić się do Was z prośbą o poradę w kwestii zmiany wielkości kół i opon na nadchodzący sezon zimowy. Długo szukałem tego tematu i nigdzie moje wątpliwości nie zostały w pełni rozwiane.

Aktualnie w swoim Mondku MK4 z drugiej ręki posiadam koła 16" (najprawdopodobniej fabryczne) i równocześnie opony już nadające się do wymiany w przyszłym sezonie na nowe, dlatego jest to dla mnie idealna okazja do podjęcia stosownych decyzji w zakupie.

Będę wdzięczny za rozwianie moich poniższych wątpliwości:
1. Czy na sezon zimowy lepiej trzymać 16", czy nie ma przeciwwskazań do stosowania większych? Doszły mnie słuchy, że przy mniejszych kołach lepiej się rusza zimą.
2. Rozważam zmianę kół na 18" lub 19" (tak przynajmniej mi naklejka fabryczna podpowiada) i nie wiem, czy czasem nie powinienem rozważyć też wymiany sprężyn w zawieszeniu na sportowe, które rzekomo poradzą sobie z większymi kołami (i mam nadzieję, że z mniejszymi również - poprawcie mnie, jeśli się mylę). Pytanie, czy same sprężyny starczą, czy o czymś jeszcze zapomniałem?
3. Zna ktoś sklep internetowy, gdzie mogę zdobyć felgi stalowe w tej średnicy, czy muszę jednak szukać w ASO? Jakbym chciał do 19", to sugerowane mam felgi 8,50x19, a jak 18" - to 8,00x18.

Jeśli mielibyście coś jeszcze do dodania od siebie, to będę dozgonnie wdzięczny :)

jaksen 06-11-2019 08:03

Odp: Koła i opony na sezon zimowy - zmiana wielkości
 
Jak nie zależy Ci na wyglądzie, to na zimę sugeruję pozostać przy 16", ponieważ to zawsze większy balon, a więc mniejsze ryzyko dobicia na dziurze, których często jest niemało zimą. Na lato większe jak najbardziej, ale czy aż 19"? Sam posiadam fabryczne 18" (zima 16"), ale patrząc przez pryzmat ekonomii, wyglądu i komfortu, jestem pewien, że jakbym miał teraz zmienić letnie koła, to wybrałbym 17stki - najbardziej oczywisty kompromis.

Danielo_82 06-11-2019 08:41

Odp: Koła i opony na sezon zimowy - zmiana wielkości
 
16 stki są tańsze i lepiej dostępne. Z 19 na zimę może być problem z założeniem łańcuchów, jeśli to rozważasz.

peteypee 07-11-2019 20:36

Odp: Koła i opony na sezon zimowy - zmiana wielkości
 
18" wyglądają może lepiej ale mnie się mk4 lepiej jeździło na 17". Na 16" chwilę zima i to był koszmar dla mnie.

Usefull 09-11-2019 18:47

Odp: Koła i opony na sezon zimowy - zmiana wielkości
 
mam 17 ale zdecydowałem się na zime zmienić na 16 , kupiłem komplet nowych opon zimowych
jak wymienię po niedzieli to zobaczymy czy będzie różnica
17 też mam zimowe - ale jedna opona uszkodzona , poza tym felgi muszę odnowić , a miałem wolne alusy 16 w garażu stąd decyzja o zmianie
zobaczymy ;)

Piotrek Wielos 09-11-2019 19:34

Odp: Koła i opony na sezon zimowy - zmiana wielkości
 
Cytat:

Napisał Usefull (Post 3191703)
mam 17 ale zdecydowałem się na zime zmienić na 16 , kupiłem komplet nowych opon zimowych
jak wymienię po niedzieli to zobaczymy czy będzie różnica
17 też mam zimowe - ale jedna opona uszkodzona , poza tym felgi muszę odnowić , a miałem wolne alusy 16 w garażu stąd decyzja o zmianie
zobaczymy ;)

Na zimę zostaw 16" tak jak przedmówcy sugerują jest wyższy profil opony i poprostu jest bezpieczniej i wygodniej.
A co do zmiany to już zależy od twojej decyzji możesz założyć od 17 do 19" oczywiście z odpowiednią opona do danego rozmiaru.
Ja mam u siebie zimę na stalówka 16" a na lato 18"


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.