Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Hyde-Park (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=106)
-   -   Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=275867)

Triam 29-01-2018 20:15

Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
3 załącznik(i)
Witam,

Mam nadzieję, że pierwszy post jest krótki, zrozumiały i treściwy- długo pisałem i kilka razy czytałem.

Mam nadzieję, że taki temat będzie przydatny i rozwojowy.
Kodeks Drogowy jest jaki jest język użyty w nim nie jest lekko strawny i nie nadaje się ani na romansidło, ani do podusi. Ale (mam nadzieję, że zrozumiecie) poziom nauki na kursie prawa jazdy też jest jaki jest (o ile jest) i taki delikwent uczy się kodeksu po egzaminie. Nadmienię, że kilka przepisów się przez ostatnich lat się zmieniło.

Jestem instruktorem nauki jazdy kategorii B. Mam w zanadrzu możliwość zrobienia instruktora nauki jazdy kat. C oraz E do C. Nie jestem czynnym instruktorem, chciałem być dobry i utrzeć nosa innym, ale stara szkoła typu masz tu płytę/albo nie i się ucz nadal bierze górę (przykładem jest kurs mojego znajomego na kat. C- nie pomyliłem się- zaczął od egzaminu teoretycznego). Swoją biblioteczkę mam nie małą (jest to jak jazda rowerem- tego się nie zapomina), choć jest troszkę przestarzała. Zawsze twierdzę, że w internecie może każdy pisać (z względu na fakt, że może być to tekst, który jest "laniem wody na młyn") pierdoły. Więc jeżeli chcecie, to się poświęcę i będziecie mieli wiadomości z "pierwszej rąsi".

[edit]
Moje źródło wiedzy:
-Stanisław Soboń "Kodeks Drogowy, Komentarz z orzecznictwem NSA, SN i TK", część I, Ustawa o Ruchu Drogowym (700 stron); część II, znaki i sygnały w ruchu drogowym; stan prawny na dzień 1 marca 2012r. (mówiłem, że mam biblioteczkę trochę przestarzałą; kosz nowego 150 zł i wychodzi co ok. 6 miesięcy [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]; foto w załączniku)
-Marcin Wiącek "Przepisy drogowe" ([Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...], jest mega na wypasie, są nowelizacje jak i stare przepisy)
-[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
- jednolity tekst ustawy – Prawo o ruchu drogowym [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
- pierwotny tekst ustawy o kierujących pojazdami [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
- ostatnio zajrzałem nawet do Dzienników Ustaw
Zasadniczo najpierw sprawdzam w miejscu z najświeższym stanem prawnym, a na końcu kukam do Sobonia.
[/edit]

Chciałbym, żebyście temat traktowali na poważnie (śmiertelnie poważnie- będą raporty o spam). Nie lubię jak ktoś mówi oj tam, jakoś to będzie- droga to nie piaskownica, auto to nie zabawka (chyba, że ktoś miał ciężkie i twarde dzieciństwo).

Chciałbym też zachować formułę luźnej polemiki jaki prowadziłem na kursach prawa jazdy, czyli udzielają się wszyscy. Znaczy się: raz na jakiś czas wrzucę pytanko, na które Wy odpowiadacie (prosiłbym w jakikolwiek sposób, nawet swoim zdaniem, uzasadnić, nawet jeżeli się okaże nielogiczne). Po kilku odpowiedziach "wyprostuję" i jeżeli będziecie mieli jakieś wątpliwości to śmiało pisać.
A wy- możecie wrzucać pytanko, na które ja odpowiadam i jeżeli będziecie mieli jakieś wątpliwości to śmiało pisać.

To, że są osoby które robią 300 000 km w 5 lat, nie oznacza, że nie popełnia cały czas tego samego "błędu" z niewiedzy (?). I nie chodzi mi też, że "brak wyobraźni" czy "zły stan auta", celuję do ludzi, którzy chociaż trochę wezmą do siebie.

Mój cel jest taki: rozmiękczyć nie zrozumiały tekst na lekkostrawny i jeżeli spadnie komuś chociaż jeden włos z głowy mniej, to będzie dla mnie wielki sukces. I uważam, że łamanie przepisów jest źródłem nie tylko mandatów, ale i wypadków.

Od razu zaznaczam, że czasami będę pisał z telefonu- używam T9 który popełnia literówki.

A więc lecimy- z grubej rury

zadanie na dzień 29.01

Czy pieszy stojący na chodniku (próbujący przejść przez przejście dla pieszych) ma pierwszeństwo przed pojazdem?

Przypominam, żeby
Cytat:

Napisał Triam (Post 2925151)
w jakikolwiek sposób, nawet swoim zdaniem, uzasadnić, nawet jeżeli się okaże nielogiczne


majek32 29-01-2018 20:19

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Nie.
Nie wolno się zatrzymywac przed przejsciem dla pieszych
Oczywiście odp. na pytanie

hak64 29-01-2018 20:27

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał Triam (Post 2925151)
Czy pieszy stojący na chodniku (próbujący przejść przez przejście dla pieszych) ma pierwszeństwo przed pojazdem?

W naszym kraju na szczęście jeszcze nie, choć w niektórych krajach UE, już tak.
Jak chciałeś z "grubej rury", to trzeba było zadać pytanie: Czy kierujący zatrzymując się przed przejściem dla pieszych w celu przepuszczenia pieszego zamierzającego przez nie przejść, popełnia wykroczenie?

TomKrak 29-01-2018 20:45

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Ja mam zasadę że jak jest jeden pieszy to nie przepuszczam, natomiast jaki jest co najmniej dwie osoby to staram się umożliwić im przejście na drugą stronę ulicy. Oczywiście manewr okupiony wcześniejszy upewnieniem się, iż ktoś nie wjedzie mi w zadek lub na drodze dwupasmowej inny kierujący nie będzie zmuszony do "awaryjnego" hamowania lub co gorsza nie "zdejmie" pieszego z pasów.

marcin'ek 29-01-2018 21:00

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
W sumie to w ostatnim czasie sie to zmienia co chwila, jeszcze niedawno to nalezalo sie zatrzymac przed przejsciem jezeli przed pasami stal pieszy. Jak to jest w tej chwili to szczerze niewiem. Osobiscie jesli widze potencjalnego "przechodzacego" to staram sie przepuszczac.
Jesli chodzi o inne kraje to nie kojarze na szybko w ktorym pieszy ma zawsze pierwszenstwo, ale wiem ze w Holandii pierwszenstwo ma rowerzysta [emoji4]

Cytat:

Napisał Triam (Post 2925151)
Jestem instruktorem nauki jazdy kategorii B. Mam w zanadrzu możliwość zrobienia instruktora nauki jazdy kat. C oraz E do C.

Moim zdaniem instruktora C, C+E, powinni miec mozliwosc zrobienia TYLKO osoby posiadajace minimum kilkuletnie doswiadczenie za kolkiem np. 40 tonowego zestawu potwierdzone np. swiadectwem pracy. Prowadzenie po drodze 40 ton jest delikatnie mowiac inne niz 1,5t czy nawet 3,5 tony.
Nie pije akurat do Ciebie Triam chocby dlatego ze Cie nie znam, pozatym dzisiaj prawo pozwala zrobic instruktora C/C+E juz chyba w wieku 21 lat (popraw mnie jesli sie myle) co wg mnie jest chore - ktos kto nie przejechal nawet 1k km duzym zestawem szkoli innych. To poza pytaniem [emoji6] ale troche mnie to wq..ia [emoji35]

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

majek32 29-01-2018 21:04

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał marcin'ek (Post 2925202)
... jeszcze niedawno to nalezalo sie zatrzymac przed przejsciem jezeli przed pasami stal pieszy.

BZDURA
Była taka mowa i jak widac co poniektórzy słyszeli.....że gdzies dzwoni...ale w którym kościele

marcin'ek 29-01-2018 21:08

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał majek32 (Post 2925206)
BZDURA
Była taka mowa i jak widac co poniektórzy słyszeli.....że gdzies dzwoni...ale w którym kościele

Niedawno mialem na mysli kilka moze wiecej lat temu. Napewno jak robilem B tak bylo, a czy jak robilem C czy E to nie pamietam. Wiem tylko ze egzaminatorzy zawsze tego pilnowali.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

gregor75 29-01-2018 21:33

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał Triam (Post 2925151)
Czy pieszy stojący na chodniku (próbujący przejść przez przejście dla pieszych) ma pierwszeństwo przed pojazdem?

moja odpowiedź : jeżeli jest na drodze na której nie ma sygnalizatorów świetlnych , i ruch nie jest kierowany przez osobę uprawnioną to ma pierwszeństwo , ponieważ swoim zachowaniem dał do zrozumienia ,że chce skorzystać z przejścia

juri2069 29-01-2018 22:11

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Oczywiście, że nie ma bo nie może wejść na jezdnię jeżeli samochód się nie zatrzyma.
Piszesz że ma pierwszeństwo czyli może wchodzić pod koła nadjezdzajacego samochodu ?

Marcinek na pewno tego nie ma od 13 lat .

gregor75 29-01-2018 22:16

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
u mnie w mieścinie właśnie tak wchodzą

juri2069 29-01-2018 22:24

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
A o tym nie ma co dyskutować bo na pewno u mnie bardziej niż u Ciebie:) jest tragedia jednym slowem z pieszymi.
Oczywiście , że przepuszczam. No ale np wczoraj weszła mi pod koła dziewczyna z telefonem przed oczyma. Aż się prosilo żeby zatrąbieć. Nawet nie popatrzyła czy coś jedzie

edmun 30-01-2018 14:17

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Z ciekawostek powiem, że w UK jest własnie inaczej.
Na widok pieszego zbliżającego się do przejścia, należy zwolnić lub chociaż nie przyśpieszać jeśli jedziemy wystarczająco wolno. Natomiast zatrzymanie się aby pieszy przeszedł następuje wręcz z automatu.

I co ciekawe, szybciej nabiera się nawyku zatrzymywania się jadąc samochodem niż będąc pieszym że podchodzisz do przejścia i nie musisz (co nie oznacza że tego nie robisz) się rozglądać że "nic nie jedzie".

hak64 30-01-2018 14:52

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał edmun (Post 2925537)
co ciekawe, szybciej nabiera się nawyku zatrzymywania się jadąc samochodem niż będąc pieszym że podchodzisz do przejścia i nie musisz (co nie oznacza że tego nie robisz) się rozglądać że "nic nie jedzie".

Z tym wyrabianiem nawyków bywa kiepsko. Masa wody przepłynęła Wisłą od czasu, gdy wprowadzono przejścia dla pieszych z przejazdem dla rowerów (oznakowane pionowym znakiem D 6b). Do chwili obecnej (a nie ma praktycznie dnia, bym tego nie doświadczał) niektóry kierowcy wygrażają pięściami i obrzucają wiązankami (bynajmniej nie kwiatów) rowerzystów, którzy "jadą wierzchem", a nie korzystają z przejścia, jak pieszy. Tak więc niezależnie od przepisów, nawyk rozejrzenia się wokół, jest ze wszech miar wskazany.

marcin'ek 30-01-2018 18:27

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał edmun (Post 2925537)
Z ciekawostek powiem, że w UK jest własnie inaczej...

Szczerze to przez 3 lata jak jezdzilem po calym krolestwie, to jakos nie zauwazylem zeby auta jakos specjalnie przepuszczaly pieszych. Inna sprawa ze takich pasow jak unas niema nigdzie (ja nie kojaze) a na przejsciach to sa raczej swiatla. Pozatym tam jest inna kultura jazdy, ale to dyskusja na osobny temat [emoji6]
Swoja droga to u Krolowej nie bylem juz 2-3 lata wiec niewiem czy sie cos nie pozmienialo.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

edmun 31-01-2018 09:16

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Jeżdżę od 7-miu lat. Takiego przepuszczania pieszych nie widziałem w żadnym kraju.
Irlandia już jest bardziej "polska" bo tam nie jest tak jak w Anglii.

weuek 31-01-2018 09:57

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
To angielskie przepuszczanie to dla mnie jest aż irytujące. Bo 10m od przejścia jestem, a już się zatrzymują mnie przepuścić. Za wyjątkiem niedawno przybyłych imigrantów.

Triam 31-01-2018 22:17

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
1 załącznik(i)
Majek32, hak64 i juri2069 ma rację. Bezapelacyjnie, a więc:

DEFINICJE
1. droga - wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;


2. przejście dla pieszych- powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych, oznaczoną odpowiednimi znakami

3. jezdnia - część drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów; określenie to nie dotyczy torowisk wydzielonych z jezdni

Art. 26 (fragmenty)
ust. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

ust. 2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

ust. 6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

ust. 7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

Co do ust. 1. oznacza to, że przejście dla pieszych nie zaczyna się jakoś na chodniku, nie wiem, jakąś strefą buforową, jest wyznaczony tylko i wyłącznie na jezdni, od krawężnika do krawężnika. Nie ma stwierdzenia o pieszym zbliżającym się do przejścia dla pieszych, czy tym bardziej o pieszym dającym wyraźne znaki. Pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem dopiero na przejściu dla pieszych, po opuszczeniu chodnika.

Cytat:

Napisał juri2069 (Post 2925244)
Piszesz że ma pierwszeństwo czyli może wchodzić pod koła nadjeżdżającego samochodu?

W twojej wypowiedzi wyczuwam pewne braki

Cytat:

Napisał gregor75 (Post 2925231)
moja odpowiedź : jeżeli jest na drodze na której nie ma sygnalizatorów świetlnych , i ruch nie jest kierowany przez osobę uprawnioną to ma pierwszeństwo , ponieważ swoim zachowaniem dał do zrozumienia ,że chce skorzystać z przejścia

I tutaj też wyczuwam pewne braki

Cytat:

Napisał marcin'ek (Post 2925202)
Moim zdaniem instruktora C, C+E, powinni mieć możliwość zrobienia TYLKO osoby posiadające minimum kilkuletnie doświadczenie za kołkiem np. 40 tonowego zestawu potwierdzone np. świadectwem pracy. Prowadzenie po drodze 40 ton jest delikatnie mówiąc inne niż 1,5t czy nawet 3,5 tony.

Instruktora można zrobić posiadając prawo jazdy przynajmniej 3 lata od wydania (jeżeli zrobiłem prawko 3 lata temu, a wyrobiłem 2 lata temu, to brakuje mi 1 rok do możliwości zrobienia instruktora). To, czy mam doświadczenie to nie potrzebne, bo podstawą jest technika nauczania, a nie technika jazdy (od tego jest O.D.T.J.- Ośrodek Doskanalania Techniki Jazdy).

Cytat:

Napisał marcin'ek (Post 2925202)
W sumie to w ostatnim czasie się to zmienia co chwila, jeszcze niedawno to należało się zatrzymać przed przejściem jeżeli przed pasami stal pieszy. Jak to jest w tej chwili to szczerze nie wiem. Osobiście jeśli widzę potencjalnego "przechodzącego" to staram się przepuszczać.

Nic się nigdy nie zmieniło. Media rozdmuchały na prawo i na lewo, że nasz rząd nad czymś pracuje, a kierowcy podchwytali, jakby było już wprowadzone.

Cytat:

Napisał majek32 (Post 2925158)
Nie.
Nie wolno się zatrzymywać przed przejściem dla pieszych
Oczywiście odp. na pytanie

tak, przynajmniej 10m. I tutaj kolejne zadanie:

zadanie na dzień 31.01.2018 brzmi:

https://zapodaj.net/aec45e9644707.jpg.html

foto też w załączniku

czy kierujący pojazdem zaparkował na skrzyżowaniu dróg, czy już nie?

[edit]to, że jest zaparkowane nieprawidłowo to widać, chodzi o fakt rozmiaru skrzyżowania. Przypominam, o uzasadnieniu wypowiedzi.[/edit]

Jest późno i nie wczytywałem się w to co napisałem!

marcin'ek 01-02-2018 07:19

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Patrzac na znaki po lewej stronie to TAK zaparkowal na skrzyzowaniu, choc ze zdjecia ciezko stwierdzic czy stoi na drodze czy moze w zatoczce.
Co masz na mysli z rozmiarem skrzyzowania?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

marcin'ek 01-02-2018 08:23

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał Triam (Post 2926637)
Instruktora można zrobić posiadając prawo jazdy przynajmniej 3 lata od wydania (jeżeli zrobiłem prawko 3 lata temu, a wyrobiłem 2 lata temu, to brakuje mi 1 rok do możliwości zrobienia instruktora). To, czy mam doświadczenie to nie potrzebne, bo podstawą jest technika nauczania, a nie technika jazdy (od tego jest O.D.T.J.- Ośrodek Doskanalania Techniki Jazdy).

Rozumie ze 3 lata od wydania prawka na C. Czyli mozna zrobic instruktora w zasadzie po kilkunastu godzinach spedzonych za kolkiem na kursie na prawko C (w tym wiekszosc godzin na placu). I czego taki instruktor nauczy poza teoria? [emoji54] Moze zdania egzaminu.
O.D.T.J. nie sa obowiazkowe, tam predzej wysle firma/pracodawca kierowce ktory juz ma jakies doswiadczenie niz jakis mlody fundnie sobie taki kurs.
Polska...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

juri2069 01-02-2018 08:35

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Raczej to wygląda na skrzyżowanie, na wprost widać nawet znak ustąp pierwszeństwa . Powinien stać 10 metrów od skrzyżowania jeśli nie ma tam zakazu zatrzymywania. Po prawej może być znak droga z perwszenstwem skoro na wprost jest " ustąp " .
Aczkolwiek należy stawać 10 metrów od przedniej strony znaku jeżeli samochód zasloni znak. W tym przypadku nie zasłoni.
Jeżeli po prawej nie ma zakazu zatrzymywania lub linii ciągłej i przejścia dla pieszych to powinien zatrzymac sie 10 metrow od skrzyzowania czyli na rysunku 10 metrow w prawo.

koval1980 01-02-2018 08:47

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Pieszy stojący na chodniku nie ma pierwszeństwa, więc nie mam obowiązku się zatrzymać.

marcin'ek 01-02-2018 09:12

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Dokladnie jak juri2069 napisal jesli jest to takie skrzyzowanie (a nie zatoczka) to nie powinien tam stac tylko minimum 10 metrow dalej w prawo. Stojac w tym miejscu zaslania lewa strone pojazdom wyjezdzajacym z drogi podporzadkowanej widocznej na zdjeciu.
Chociaz jesli pod znakiem ustap jest zakaz skretu w prawo to bedzie to droga jednokierunkowa i wtedy jesli niema znaku zakazu moze tam stac.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

hak64 01-02-2018 10:42

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał Triam (Post 2926637)
Napisał majek32
Nie.
Nie wolno się zatrzymywać przed przejściem dla pieszych
Oczywiście odp. na pytanie
tak, przynajmniej 10m.

Tylko tyle? Jak na instruktora, który chce czegoś uczyć, to stanowczo za mało.
Proszę bardzo sentencja wyroku II SA/Bd 175/17 - Wyrok WSA w Bydgoszczy (to tylko jeden z wielu przykładów):
" Na tle okoliczności faktycznych rozpatrywanej sprawy przyjąć więc należy, że jakkolwiek osoby widoczne na nagraniu DVD nie znajdowały się na przejściu, a zatem nie korzystały z pierwszeństwa, jednakże ich zachowanie sugerowało zamiar wejścia na przejście, to reakcja egzaminowanej polegająca na zatrzymaniu pojazdu i ustąpieniu pierwszeństwa przy uwzględnianiu zasady ograniczonego zaufania, tym samym nie stanowiła naruszenia normy prawnej wynikającej z art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym właśnie ze względu na obowiązek wynikający z art. 4 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, kreującego jakże istotną w ruchu drogowym - zasadę ograniczonego zaufania".
A tu trochę materiału poglądowego.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

edmun 01-02-2018 11:06

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał Triam (Post 2926637)
zadanie na dzień 31.01.2018 brzmi:

https://zapodaj.net/aec45e9644707.jpg.html

foto też w załączniku

czy kierujący pojazdem zaparkował na skrzyżowaniu dróg, czy już nie?

[edit]to, że jest zaparkowane nieprawidłowo to widać, chodzi o fakt rozmiaru skrzyżowania. Przypominam, o uzasadnieniu wypowiedzi.[/edit]

Jest późno i nie wczytywałem się w to co napisałem!

Można prosić linka do maps google z tym skrzyżowaniem?

Triam 01-02-2018 18:41

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał edmun (Post 2926823)
Można prosić linka do maps google z tym skrzyżowaniem?

Proszę link:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Cytat:

Napisał hak64 (Post 2926807)
... Proszę bardzo sentencja wyroku II SA/Bd 175/17 - Wyrok WSA...

A ile znaczy wyrok WSA? Bo o ile Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyda wyrok brzmiący tak a siak, to w Poznaniu będzie brzmiał inaczej. Taka sprawa, że nawet policjanci różnie interpretują przepisy ruchu drogowego.
Wyrokami sądu SN, SNA i TK możesz się oprzeć przy kwestii wspornej przy obraniu linii obrony. Pamiętaj, że (jeżeli to jest wyrok na fakcie) ten wyrok dotyczy tylko danej sytuacji. I lepiej mieć ogarnięte przepisy ruchu drogowego, bo tak często się nie zmieniają.

Cytat:

Napisał marcin'ek (Post 2926736)
Czyli mozna zrobic instruktora w zasadzie po kilkunastu godzinach spedzonych za kolkiem na kursie na prawko C[...] I czego taki instruktor nauczy poza teoria? [emoji54] Moze zdania egzaminu.
O.D.T.J. nie sa obowiazkowe

To nie tak, że zrobisz prawko, posiedzisz w domu na prawku i już możesz (czy jesteś - w zależności jak Ty sobie z o tłumaczyz) być instruktorem. Kurs na instruktora trwa chyba jakiś 170 godzin (lekcyjnych), O. D. T. J. do kursu na instruktora jest już od kilku lat obowiązkowe (kosztuje ok. 350zł), idziesz na egzamin zorganizowany przez marszałka danego województwa (egzamin teoretyczny zazwyczaj osbywa się w budynku należącego do niego, a praktyczny przy współpracy z ośrodkiem, który wygrał jakuś tam przetarg). Odbierasz legitymację od starosty i już. Musisz jeszcze posiadać pieczątkę.

marcin'ek 01-02-2018 19:07

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał Triam (Post 2927129)
To nie tak, że zrobisz prawko, posiedzisz w domu na prawku i już możesz (czy jesteś - w zależności jak Ty sobie z o tłumaczyz) być instruktorem. (...) Odbierasz legitymację od starosty i już. Musisz jeszcze posiadać pieczątkę.

Nie zmienia to faktu ze taki instruktor nadal niema doswiadczenia po takim kursie. A potem taki jeden z drugim odbiera prawko C/CE i mysli ze wystko umie a jak przychodzi co do czego to nie potrafi ogarnac zestawu. Ale coz, jak pisalem to Polska i takie przepisy na ktore nie mamy wplywu.
Dobra koniec tego offtopa chyba ze bedzie pytanie z tym zwiazane [emoji6]


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Triam 01-02-2018 20:13

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał marcin'ek (Post 2927146)
Dobra koniec tego offtopa

Jak chcesz, ale o to mi też chodziło

Cytat:

Napisał Triam (Post 2925151)
(...)
Chciałbym też zachować formułę luźnej polemiki jaki prowadziłem na kursach prawa jazdy, czyli udzielają się wszyscy.
(...)
A wy- możecie wrzucać pytanko, na które ja odpowiadam i jeżeli będziecie mieli jakieś wątpliwości to śmiało pisać.

Przez to, że wprowadzono dyrektywę unijną (zwaną jak poniżej) to też jest na temat.

USTAWA
z dnia 5 stycznia 2011 r.
o kierujących pojazdami

Art. 33.

1. Instruktorem jest osoba, która:

1) Uchylony
2) posiada prawo jazdy:

a)*kategorii A co najmniej przez okres 3 lat - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami, którzy uzyskują uprawnienia instruktora wyłącznie w zakresie prawa jazdy kategorii A,

b)*kategorii B co najmniej przez okres 3 lat - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia szkolenia w zakresie prawa jazdy kategorii B,

c) kategorii B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E odpowiednio do zakresu prowadzonych zajęć co najmniej przez okres roku oraz co najmniej 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii B - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami rozszerzających uprawnienia do prowadzenia szkolenia o jedną z wymienionych kategorii,

d) kategorii T co najmniej przez okres 2 lat – dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami, którzy uzyskują uprawnienia instruktora wyłącznie w zakresie prawa jazdy kategorii T;

4) posiada ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora;

5) posiada ważne orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora;

6) ukończyła z wynikiem pozytywnym kurs dla kandydatów na instruktorów i posiada zaświadczenie o jego ukończeniu - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi;

7) złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje przed komisją powołaną przez wojewodę;

8) nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za:

a) przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,

b) przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,

c) przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów,

d) prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka,

e) przestępstwo umyślne przeciwko życiu i zdrowiu,

f) przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności;

9) jest wpisana do ewidencji instruktorów.

(od siebie)
Jest taki fakt, że po załatwieniu tego wszystkiego jesteś rzucony na głęboką wodę. Bez doświadczenia.

marcin'ek 01-02-2018 20:36

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał Triam (Post 2927246)
Jak chcesz, ale o to mi też chodziło

A no chyba ze ☺ ale pytania byly inne i niechcialem mieszac.

Cytat:

Napisał Triam (Post 2927246)
Jest taki fakt, że po załatwieniu tego wszystkiego jesteś rzucony na głęboką wodę. Bez doświadczenia.

No wlasnie, bez doswiadczenia. Tam w ustawie powinno byc zapisane: 3-letnie doswiadczenie zamiast w szkoleniu to w prowadzeniu pojazdu. Mnie osobiscie szkolil na C stary wyga, a na CE chlopak mlody wiekiem ale kilka lat za kolkiem spedzil. I te wskazowki ktore dali na kursie przydaly sie w praktyce, wskazowki ktorych nie dostaniesz od kogos kto nigdy nie jezdzil. Kursy z doskonalenia technik jazdy powinny byc obowiazkowe, nie tylko na kursie na instruktora, szczegolnie na wyzszych kategoriach niz B - to co prawda nie to samo co normalna droga i ruch na niej, ale zawsze to juz cos.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

majek32 01-02-2018 20:51

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Poszło trochę spamu i w temacie i nie :P
A gdzie potwierdzenie lub zaprzeczenie na Twoje pytanie?

W nawiązaniu do dyskusji
Czy jest w PL szkoła nauki jazdy która uczy jeździć a nie zdać egzamin?
Słynny już film z BMW w roli głównej jest troche przykładem wg. mnie.

Co do kursu na kat C to własnie wiedza nabyta przez instruktora powinna być najważniejsza, ta teoretyczna mało istotna.
Przy B jest podobnie aczkolwiek póżniejszy kierowca jak by co pewnie mniejszych szkód narobi niż taki z kat. C

Triam 01-02-2018 22:31

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał majek32 (Post 2927277)
W nawiązaniu do dyskusji
Czy jest w PL szkoła nauki jazdy która uczy jeździć a nie zdać egzamin?

Długo myślałem nad odpowiedzią- z jednej strony są nieliczne.
Z drugiej strony- kurs jest kursem, egzamin jest egzaminem, a życie jest życiem- są wycieczki do innego miasta (mniejszego czy większego) i są kolizje (oby tylko), bo młody nie może się odnaleźć w nowym środowisku.
Jaki kurs by nie był, nie nauczy wszystkiego, egzamin nie zweryfikuje itd. Kółko się zamyka.
A wyobrażasz sobie (tak z perspektywy czasu) jeździć całe miasto prawym pasem, z dozwoloną prędkością i zatrzymywanie na żółtym świetle? Bo ja nie. Przepisy w nielicznych sytuacjach są nieścisłe.

Cytat:

Napisał majek32 (Post 2927277)
A gdzie potwierdzenie lub zaprzeczenie na Twoje pytanie?

Już.

Cytat:

Napisał juri2069 (Post 2926739)
Powinien stać 10 metrów od skrzyżowania

Tak, to auto stoi na skrzyżowaniu.

skrzyżowanie- przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;

O ile pojęcie drogi już było
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
to musimy jeszcze wyjaśnić kwestie drogi twardej

droga twarda - drogę z jezdnią o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowcowej oraz z płyt betonowych lub kamienno-betonowych, jeżeli długość nawierzchni przekracza 20 m; inne drogi są drogami gruntowymi;

Jeżeli chodzi o wspomniane 10m, to powinno liczyć się nie od krawężnika, tylko od skraju chodnika (nazwałem to tak- po swojemu), czyli w tym przypadku od muru.
Tyle, jeśli chodzi o teorie. Życie jest takie, że w niektórych miejscach nie znajdziesz wolnego miejsca parkingowego, a nie widziałem też policjanta mierzacego odległość od skrzyżowania.
I mam nadzieję, że jest ta kwestia wyjaśniona. Następne zadanie będzie z tym związane.

keiw 02-02-2018 06:38

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Uwielbiam te uliczki dookoła Rynku w Rawiczu. Tam stoi pełno aut w miejscach, na których ich nie powinno być. Pełno jest też cwaniaków przejeżdżających przez deptak.

Twój wątek będę śledził z zainteresowaniem.
Na Wazów wypatruj czasami C-Maxa na tablicach ZS.. ;)

hak64 02-02-2018 10:45

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał Triam (Post 2927129)
A ile znaczy wyrok WSA? Bo o ile Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyda wyrok brzmiący tak a siak, to w Poznaniu będzie brzmiał inaczej. Taka sprawa, że nawet policjanci różnie interpretują przepisy ruchu drogowego.

To dlaczego Panie instruktorze ograniczyłeś swoją odpowiedź w temacie do lakonicznego "tak". Chcesz prowadzić rzeczową dyskusję, a twierdzisz, że świat jest tylko czarny, albo biały. Wrzuciłem więc pierwszy z brzegu przykład, potwierdzający że są także odcienie szarości. Fakt, że każdy sąd ma prawo do własnej interpretacji przepisów, nie stanowi chyba dla nikogo tajemnicy, ale należało o tym wspomnieć. Tym bardziej, że każdy organ procesowy (policja, prokuratura i sąd) może inaczej widzieć fakty, bowiem ocena zdarzenia, to nie tylko analiza stanu prawnego, ale także okoliczności. Nie było by tematu, gdybyś był uprzejmy o tym wspomnieć. Już choćby dlatego: "Najciekawszy był przypadek taksówkarza, który stojąc "na światłach" obserwował pijaka usiłującego pokonać przejście dla pieszych za skrzyżowaniem. Wraz z pasażerami mieli ubaw po pachy, jak gościu upadał i wracał do pionu korzystając ze wsparcia latarni. Jak zapaliło się zielone, taksówkarz ruszył i po kilkudziesięciu metrach (na wysokości owego nieszczęśnika) miał już prędkość dopuszczalną. Pech chciał, że latarnia odmówiła współpracy i zawodnik upadł taksówkarzowi przed maskę...
Jak sądzisz, miałem go pochwalić, że nie przekroczył dopuszczalnej, czy też zarzucić mu kompletną ignorancję przepisu wynikającą z art 4 ustawy prd?"

juri2069 02-02-2018 11:40

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Aczkolwiek jakby nie było fajny temat i zawsze można czegoś nowego się dowiedzieć.
Mamy 2 osoby , które się znają i zawsze wytłumaczą , spróbują wytłumaczyć :)

Triam 02-02-2018 13:56

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał keiw (Post 2927411)
Pełno jest też cwaniaków przejeżdżających przez deptak.

Osobówką przez deptak, to pół biedy, wzdłuż deptaka uwierz mi to pikuś. Sam osobiście zrobiłem foto CIĘŻARÓWKI na deptaku. wtedy zrobiłem coś, myślę, że słusznego.

Cytat:

Napisał hak64 (Post 2927565)
To dlaczego Panie instruktorze ograniczyłeś swoją odpowiedź w temacie do lakonicznego "tak".

1. Nie przez Pan (!), do Pana trzeba mieć wygląd i kase
2. Za dużo zachodu z przytaczaniem wyroków. posty i tak mają długość "Naszej Szkapy" (z wyrazami szacunku dla Marii Konopnickiej).
3. Jest to odpowiedzialność, ktoś na drodze może też inaczej tłumaczyć wyroki przytoczone w tym temacie i nieszczęście gotowe.
4. Jak sam masz taką wiedzę, to pomóż, zamiast wypominać.
5. W poście są jeszcze trzy definicje.
6. Dwóm się podoba, a jednemu nie. Jest to temat rozwojowy, ale nie w tym kierunku
7. Szkolili mnie z Przepisów Ruchu Drogowego, a nie z wyroków sądów.

Żona mówi: Idź na kompromis!

Ok, jeżeli ktoś czegoś nie rozumie, lub ma wątpliwości lub ma dodatkowe pytania, to mogę wytłumaczyć szerzej i przytoczyć jakiś wyrok jeżeli jest. Znajdę też jakieś zadanie.

juri2069 02-02-2018 14:15

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Ostatnio np ja dowiedziałem się czegoś nowego dla mnie. W przypadku mandatu chyba bym nie przyjął. Jak się okazuje nie miałbym racji.
Jest autostrada 2 pasmowa , do tego 3 pas rozbiegowy , czyli " gorszy" jak nazwano w filmie.
I teraz sytuacja: samochody z pasa rozbiegowego jak i lewego autostrady jednocześnie zmieniają pas na środkowy czyli prawy pas autostrady i czy obowiązuje reguła prawej dłoni ? Przecież ten z pasa rozbiegowego włącza się do ruchu.....
Otóż ponoć wtedy również obowiązuje reguła prawej dłoni. Tak powiedział ten Pan , a głupi chyba nie jest. Czasem go oglądam.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] od 4 minuty

Natomiast nie uzasadnił dlaczego włączający się do ruchu ma takie prawo jakby już jechał tą " główną" drogą.

Triam 02-02-2018 14:53

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Ja bym z tym Panem z yt polemizował. Źródło przytoczonego tekstu... Portal społecznościowy... Hmm.
Nie mam mądrej kligi przy sobie, właśnie podróżuje.
Moja interpretacja jest taka:
Pojazd poruszsjący się po autostradzie ma linię między pasami jezdni przerywaną, więc może w każdej chwili zmienić pas i ma do tego prawo.
Pojazd kożystający z rozbiegówki ma znak ustąp pierwszeństwa, który obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu i musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim poruszającym się po skrzyżowaniu. A skrzyżowanie
kończy się na końcu prawego pasa rozbiegowego.

Tematy odkładam na później (nie wcześniej niż w niedzielę).

juri2069 02-02-2018 14:55

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Na spokojnie. :) oczywistym jest , że jeżeli pojazd jedzie prawym pasem autostrady to ten z rozbiegowki nie ma prawa wjechać pod koła tamtemu, rzecz o tym , że jeden i drugi wyjeżdżają na środkowy. Ciekawe czy jest na to jakiś przepis . Ciężko znaleźć:)

hak64 02-02-2018 15:35

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał juri2069 (Post 2927722)
że jeżeli pojazd jedzie prawym pasem autostrady to ten z rozbiegowki nie ma prawa wjechać pod koła tamtemu, rzecz o tym , że jeden i drugi wyjeżdżają na środkowy. Ciekawe czy jest na to jakiś przepis

Art. 5. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.

2.Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

3.Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Podsumowując, szczegółowa hierarchia ważności wygląda następująco:
- policjant, lub inna osoba uprawniona do kierowania ruchem
- sygnały świetlne
- znaki pionowe
- znaki poziome żółte
- znaki poziome białe
- ogólne przepisy zawarte w kodeksie drogowym.
Zatem biorąc pod uwagę, że na końcu pasa rozbiegowego masz znak A 7 (ustąp pierwszeństwa), to niestety "kierownik" poruszający się prawym pasem autostrady ma pierwszeństwo.
Cytat:

Napisał Triam (Post 2927689)
Za dużo zachodu z przytaczaniem wyroków.

Nikt Ci nie każe przytaczać wyroków, wystarczyło tylko wspomnieć, że istnieje przepis art 4 ustawy prd, mówiący o obowiązku stosowania zasady ograniczonego zaufania, co wskazuje, że stosowanie się do przepisu art 49 ust. 1 pkt 2 jest uwarunkowane indywidualną oceną sytuacji na drodze.
Cytat:

Napisał Triam (Post 2927689)
posty i tak mają długość "Naszej Szkapy"

Tu także niezupełnie masz rację. W pierwszym poście na pół strony rozpisałeś się ktoś Ty i dlaczego tu, po czym w kolejnym poście wrzucasz lakoniczne "tak", bez jakiegokolwiek komentarza, czy uzasadnienia.
Jest też wyrok NSA w sprawie zbyt zdawkowych szkoleń na kursach prawa jazdy. Kursantka (sprawca wypadku) zarzuciła instruktorowi brak jednoznacznych wskazówek, wyjaśnień, czy informacji o przepisach. Instruktor ograniczał się jedynie do "tak nie wolno", "przepisy zabraniają", "nie dotyczy", natomiast nigdy nie wyjaśniał z czego owe zakazy, czy nakazy wynikają. Tu nie jesteś ograniczony czasem wykładu, więc warto się trochę rozwinąć i wstawić jakiś komentarz, czy uzasadnienie.

marcin'ek 02-02-2018 15:41

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Wg mnie jako ze na pasie rozbiegowym wlacza sie do ruchu, oraz to ze z reguly przed wjazdem na ten pas jest znak "ustap pierwszenstwa", to pierwszenstwo ma ten na lewym pasie. Ten z rozbiegowki wlacza sie do ruchu, a wlaczajacy sie do ruchu musza ustapic pierwszenstwa zgodnie z przepisami.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Triam 02-02-2018 16:17

Odp: Kodeks Drogowy... pytania i odpowiedzi
 
Cytat:

Napisał hak64 (Post 2927740)
Zatem biorąc pod uwagę, że na końcu pasa rozbiegowego masz znak A 7 (ustąp pierwszeństwa), to niestety "kierownik" poruszający się prawym pasem autostrady ma ie.

Od kiedy na końcu/na początku- kwestia do ogarnięcia.
Moim zdaniem znak ten stoi na początku (przy wjeździe na zjazdówki, nie na końcu, w miejscu gdzie trzeba już jest tylko autostrada/ekspresówka)
Nie wspomniałeś też o znaku A-6d


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.