Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Bardzo częste wypalanie filtra DPF (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=283307)

Kryn3k 22-05-2018 20:03

Częste wypalanie DPF
 
Szukam wskazówek
Dość często wypala się DPF, co jeszcze może bym przeżył gdyby nie fakt, że zjawisku temu towarzyszy biały dym pojawiający się podczas zmiany biegów (zakres obrotów musi być przynajmniej 2k/rpm, później podczas przyśpieszania, hamowania silnikiem zjawisko nie występuje, jak również nie występuje gdy nie wypala się DPF). DPF wypala się co mniej więcej 200km. Wymieniłem parownik pary paliwa, DPF był rozbierany i czyszczony, nie pokazuje żadnych błędów.
Sprawdziłem jak zachowuje się podczas wypalania soot spada do około 20%, load nie spada prawie wcale, ale zaraz po skończonym wypalaniu soot wraca do około 60% i jak dochodzi do 75% wypala się ponownie.
Zerowałem wartości DPF, przejechałem się i po chwili dpf_load pokazuje 25% po kolejnej chwili 44%, wartość dpf_soot nie zmieniła się w tym czasie.
Bardzo chciałbym rozwiązać zagadkę i pozbyć się dymienia, które mnie irytuje. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie (podejrzewam szwankujący EGR, ale nie wiem czy byłby on w stanie zaburzyć odczyty czujników odpowiedzialnych za ustalenie wartości zapchania DPF'u). Wiem, że istnieje rozwiązanie tego problemu, ale póki co wolałbym żeby filtr pozostał na swoim miejscu :)

pretorian2 22-05-2018 20:50

Odp: Częste wypalanie DPF
 
Miałem silnik DW10c czyli ten co masz teraz i po przeczyszczeniu EGR'a wraz z chłodnicą zauważyłem, że interwał wypalań zwiększył się. Teraz mam DW12C pochodna 2.0 poliftowego i też mi się wypala ale co ok 100km. Obstawiam niedomykający się EGR - planuję go wyciągnąć (zdecydowanie gorszy dostęp niż w 2.0). Myślałem, żeby przejść na olej z normą ACEA C3 tzw. low saps, nie wiem czemu ford zaleca ACEA A5 high saps - cała grupa PSA z FAP'em jeździ na low saps ... liczę, że to trochę pozwoli na zmniejszenie zapychanie filtra. Zarówno w 2.0 polift jak i teraz w 2.2 mam czipsa co z pewnością w szczególności przy mocniejszym depnięciu pomaga się szybciej zapychać DPF. Jest jeszcze opcja z lejącym wtryskiwaczem/wtryskiwaczami co również, może powodować efekt częstego wypalania, nie mniej jednak nie mam żadnych przesłanek aby typować je jako winowajcę. Czy moduł PCM sypie jakimiś błędami, cokolwiek ?

witek_p 22-05-2018 21:09

Odp: Częste wypalanie DPF
 
A może po prostu DPF już za bardzo zabrudzony. Procedura wypalania kasuje wskazania DPF Load ale zaraz czujniki różnicy ciśnień zaczynają odczyty i stąd szybki wzrost LOAD. Jakie to auto ma przebieg i w jakich warunkach ?

kosa78 22-05-2018 22:25

Odp: Częste wypalanie DPF
 
DPF wypala się na podstawie stopnia zapełnienia, które komp liczy na podstawie różnicy ciśnień przed i za filtrem. Skoro czysciłeś filtr i nadal jest to samo to sprawdź czujnik i przewody idące do filtra. Jak nie to, to znam przypadek częstego wypalania spowodowany przeladowywujacą turbiną, tylko wtedy też był błąd przeładowania turbiny.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

piotrek305 22-05-2018 22:26

Odp: Częste wypalanie DPF
 
Cytat:

Napisał Kryn3k (Post 2982675)
Szukam wskazówek
Dość często wypala się DPF, co jeszcze może bym przeżył gdyby nie fakt, że zjawisku temu towarzyszy biały dym pojawiający się podczas zmiany biegów (zakres obrotów musi być przynajmniej 2k/rpm, później podczas przyśpieszania, hamowania silnikiem zjawisko nie występuje, jak również nie występuje gdy nie wypala się DPF). DPF wypala się co mniej więcej 200km. Wymieniłem parownik pary paliwa, DPF był rozbierany i czyszczony, nie pokazuje żadnych błędów.
Sprawdziłem jak zachowuje się podczas wypalania soot spada do około 20%, load nie spada prawie wcale, ale zaraz po skończonym wypalaniu soot wraca do około 60% i jak dochodzi do 75% wypala się ponownie.
Zerowałem wartości DPF, przejechałem się i po chwili dpf_load pokazuje 25% po kolejnej chwili 44%, wartość dpf_soot nie zmieniła się w tym czasie.
Bardzo chciałbym rozwiązać zagadkę i pozbyć się dymienia, które mnie irytuje. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie (podejrzewam szwankujący EGR, ale nie wiem czy byłby on w stanie zaburzyć odczyty czujników odpowiedzialnych za ustalenie wartości zapchania DPF'u). Wiem, że istnieje rozwiązanie tego problemu, ale póki co wolałbym żeby filtr pozostał na swoim miejscu :)

ile masz przebiegu ?

ladam1978 22-05-2018 23:00

Częste wypalanie DPF
 
Dobrze kombinujesz [emoji6]
Mój DPF swego czasu załączał się nieustannie. Ciężko było dojść początkowo czemu, bo komputer wywalał szereg błędów. Stawiałem, że DPF jak i komunikat usterki silnika nie jest przyczyną, ale już skutkiem/ objawem innych problemów.
Ostatecznie wymieniony został EGR i czujnik różnicy ciśnień a w turbo zrobiłem czyszczenie zmiennej geometrii. Problemy zniknęły na amen [emoji6]




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Kryn3k 23-05-2018 14:45

Re: Częste wypalanie DPF
 
Dziekuje za wskazowki dpf nie jest zapchany bo jak pisalem byl wyjmowany myty i sprawdzany (zaprwne organoleptycznie ale jednak). Na pewno po tym zabiegu dalo sie zauwazyc, ze lepiej sie zbiera, jednak nie ma duzej roznicy w odstepach miedzy wypaleniami.
Najbradziej nurtuje mnie pojawiajacy sie dym, ktory by wskazywal na obecnosc nadmiernej ilosci powietrza do paliwa.
Przebieg jest 213kkm co przy wieku samochodu sugeruje raczej jazdy autostradowe.
Pcm ani zaden inny modul nie pokazuje zadnych bledow. Gdyby bylo inaczej przynajmniej wiedzialbym gdzie szukac.
Czujnik roznicy cisnien byl wymieniany dosc niedawno i jego odczyty chyba sa w normie, 0.0 na luzie i rosnie podczas przyspieszania, hamujac silnikiem 3.0/4.0 kpa.
Mysle o zaslepieniu EGR'a ale moje poczucie estetyki nie zniesie kontrolki, wiec bede musial udac sie do kogos aby go calkiem wyrzucil.

atari 18-06-2018 19:25

Odp: Częste wypalanie DPF
 
i jak tam, udalo Ci sie cos rozwiazac ? mam podobnie, zaslepilem egr, i jest poprawa jedank zawor mam nowy org i po pol roku zaczal sie chyba zacinac, teraz na zaslepionym maminterwaly okolo 300-400km jednak wolabym doprowadzic do stanu zeby egr pracowal, dodam ze nowy zawor zalozylem przed zima i w zime wypalania byly co okolo 900km im cieple tym czesciej az do 100km, po zaslepieniu sie troche uspokoil

klocolus 19-06-2018 16:13

Odp: Częste wypalanie DPF
 
Do kontroli jeszcze szczelność dolotu, jak zapomniałem dokręcić jednej śrubki od rurki egr i była nieduża nieszczelność na kolektorze dolotowym to zaczął mi kopcić jak stary Autosan.

Robi się zbyt bogata mieszanka bo przepływka pokazuje normalne wartości a do silnika trafia mniej powietrza niż powinno. I wyskoczył po jeździe błąd p010f od przepływki. Jak widać nawet nieduża nieszczelność dolotu za turbiną może powodować produkcję dużej ilości sadzy. Śrubka dokręcona, nic nie kopci - jak masz dpf to nie zauważysz na zewnątrz a filtr się zapycha.

atari 19-06-2018 16:58

Odp: Częste wypalanie DPF
 
Ale u mnie błędów brak póki co


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.